Tisdag 22 juli 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

galafoto: Ryno Quantz

 Gästerna har tagit plats vid borden i ...

Parken, Stockholm
7 oktober 2011

 

 


AND THE WINNER IS .....

 

I centrum för uppmärksamheten under kvällen stod förstås
utdelandet av galans många utmärkelser:



 

Pumas priser för
"Årets prestation i landslaget"


Prisutdelaren Anders Schönberg och mottagarna
Christian Olsson, Örgryte IS och Ebba Jungmark, Mölndals AIK 




 

Nordeas pris för
"Årets barn- ungdomsledare"


Nordeas ungdomsambassadörer Michel Tornéus och Jessica Samuelsson var prisutdelare och Erik Olsson, Örgryte mottagare
 
  


 

Folksams priser för
"Årets prestation i Folksam Grand Prix"


Prisutdelaren Mats Andersson och mottagarna
Nil de Oliveira, Spårvägens FK och Viktoria Tegenfeldt, Ume FI
  



 

Svensk Friidrotts priser för
"Årets genombrott i landslaget"


Prisutdelaren Mikael Peterson
och mottagaren Moa Hjelmer, Spårvägens FK
(Leif Arrhenius, Spårvägens FK förhindrad att närvara)


 

 

Fortums priser för
"Årets prestation i Finnkampen"


Prisutdelaren Fredrik Karlsson
och mottagaren Anna Wessman, IFK Växjö
(Adil Bouafif, Hässelby SK förhindrad att närvara)






 

Ateas pris för
"Årets prestation i Stora SM" 


Prisutdelaren Göran Palm och mottagaren Moa Hjelmer, Spårvägens FK




 

Svensk Friidrotts pris för
"Årets tränare"


Mottagaren Lars Andersson, Hässelby SK
var förhindrad att närvara personligen på galan

 


 

Sommarens medaljörer
på Junior-EM och Ungdoms-VM


Galan uppmärksammade också framtiden genom att hylla de ungdomar och juniorer som tog medalj vid sommarens internationella mästerskap.
Fr v Moa Hjelmer, Spårvägens FK (silver JEM22), Angelica Bengtsson, Hässelby SK (guld JEM19), Sofi Flinck, Västerås FK (silver UVM), Johan Rogestedt (brons JEM19), Elias Håkansson (brons JEM19), Johan Taléus, Eskilstuna FI (silver UVM) och Fredrick Ekholm (silver UVM). (På bilden saknas Melker Svärd Jacobsson, Malmö AI (silver UVM).) 




 

På scenen

För kvällens underhållning stod Shirley Clamp