Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 27 februari 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Veterandistriksombud

Veteranombudens viktigaste uppgift är att bevaka veterantävlingar och se till att inbjudningar samt resultatlistor från tävlingar i distriktet med veterandeltagare skickas till veteranhemsidan. Vi jobbar hårt för att få fram fungerande veteranombud i alla distrikt, hjälp oss gärna.
Denna förteckning gäller fr.o.m den 25 december 2016.


Blekinge

Vakant


Bohuslän-Dal

Pekka Kantola
Kälkgatan 4
451 62 UDDEVALLA
tel 0522-721 29
pekka.kantola@telia.com


Dalarna

Erik-Åke Tranberg
Box 45
780 67 SÄLEN
Tel 0280-25 599, 023-163 87
tranberg@telia.com


Gotland

Håkan Jacobsson                   
Gräne Stenkyrka 812
624 42 TINGSTÄDE
Tel 0498-272 224
abg.jakobsson@gmail.com


Gästrikland

Nils-Göran Hasselqvist
Lillängsvägen 28
811 60 SANDVIKEN
Tel 026-276843, 070-2958060
nghasselkvist@hotmail.com
 

Göteborg

Karin Schön
Sveagatan 15
413 14 GÖTEBORG
Tel 0733-308921
karin.schon62@gmail.com


Halland

Carl-Herbert Wessely
Pålavägen 9
43274 Träslövsläge
Tel 0340-419 16, 070-296 40 22 
herbert.wessely@gmail.com


Hälsingland

Olle Arvidsson
Anders Persvägen 9
820 40 JÄRVSÖ
Tel 0651-406 51
olle.a@jarvsoif.se

Jämtland-Härjedalen

Johan Norberg
Odensalagatan 51 B
831 46  ÖSTERSUND
Tel 063-51 06 01
Johan.norberg2@comhem.se

Medelpad

Per Jutterström
Bryggargränd 3 A, lgh 1003
862 31 KVISSLEBY
Tel 070-281 81 88
per.jutt@hotmail.com
 

Norrbotten

Roger Johansson
Lingonstigen 45
941 41 PITEÅ
Tel 073-8017622
siv.tjarner@live.se
 

Närke

Sture Bodare
Eldvalla 730
705 97 GLANSHAMMAR
Tel 019-465652, 0730-630162
sture.bodare@telia.com
 

Skåne

Ulf Agrell
Lyckåsgatan 19
215 65 MALMÖ
Tel 040-96 94 88, 070-567 00 06 
ulf.agrell@telia.com
 

Småland

Ronny Krönvall
Svartkråkevägen 15
331 42 VÄRNAMO
Tel 0370-163 98, 070-647 09 21
ronny.kronvall@vmomail.se


Stockholm

Mikael Magnusson
Mosshagestigen 213, 1 tr
144 51 RÖNNINGE
Tel 0768-971 643
micke.magnusson1@bredband.net
 

Södermanland

Ove Edlund
Frubäcksvägen 4
610 55 STIGTOMTA
Tel 0155-228008, 070-747 41 72
ove.edlund@punkt.se


Uppland

Vakant

Värmland

Kauko Kaikkonen
Åkaregatan 18
660 50 VÅLBERG
Tel 054-29 52 86, 54 73 23 a
 

Västerbotten

Ulf Wiklund
Vargvägen 153
906 54 UMEÅ
Tel 090-122851, 070-682 92 41
ulf.wiklund@tyrens.se
 

Västergötland

Roger Magnusson
Gäregatan 18
543 30 TIBRO
Tel 0504-15401, 076-290 23 68
rogermagnusson@hotmail.com
 

Västmanland

Jussi Kallanvaara
Torsgatan 23 C
731 34 KÖPING
Tel 0221-188 88, 070-692 82 99
jussi@koping.net


Ångermanland

Jan Johansson
Skärvstavägen 18
881 30 SOLLEFTEÅ
Tel 070-671 58 83
janolav.johansson@spray.se

Östergötland

David Pantzare
Gråbergsgatan 13,
603 56 NORRKÖPING
Tel 011-17 44 55, 0736-17 10 73
 

Svenska Gångförbudet

Christer Svensson
Håkan Sjögrens väg 9 b
352 39 VÄXJÖ
Tel 070-549 72 96
christersvensson615@hotmail.com