Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 18 december 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Veterandistriksombud

Veteranombudens viktigaste uppgift är att vara lokal kontaktperson till aktiva veteranfriidrottare, bevaka veterantävlingar och se till att inbjudningar samt resultatlistor från tävlingar i distriktet med veterandeltagare skickas till veteranhemsidan. Vi jobbar hårt för att få fram fungerande veteranombud i alla distrikt, hjälp oss gärna.
Denna förteckning gäller fr.o.m den 18 okt 2017.


Blekinge

Marie Grahn
Ringvägen 4
371 41 KARLSKRONA
Tel 073-349 21 56
epkmagr@gmail.com


Bohuslän-Dal

Pekka Kantola
Kälkgatan 4
451 62 UDDEVALLA
tel 0522-721 29
pekka.kantola@telia.com


Dalarna

Erik-Åke Tranberg
Box 45
780 67 SÄLEN
Tel 0280-25 599, 023-163 87
tranberg@telia.com


Gotland

Lars Nordahl
Korallgatan 16
621 40 VISBY
Tel 070-730 79 05
larsnordahl@hotmail.com


Gästrikland

Nils-Göran Hasselqvist
Lillängsvägen 28
811 60 SANDVIKEN
Tel 026-276843, 070-295 80 60
nghasselkvist@hotmail.com
 

Göteborg

Karin Schön
Sveagatan 15
413 14 GÖTEBORG
Tel 073-330 89 21
karin.schon62@gmail.com


Halland

Carl-Herbert Wessely
Pålavägen 9
43274 Träslövsläge
Tel 0340-419 16, 070-296 40 22 
herbert.wessely@gmail.com


Hälsingland

Olle Arvidsson
Anders Persvägen 9
820 40 JÄRVSÖ
Tel 0651-406 51
olle.a@jarvsoif.se

Jämtland-Härjedalen

Johan Norberg
Odensalagatan 51 B
831 46  ÖSTERSUND
Tel 063-51 06 01
Johan.norberg2@comhem.se

Medelpad

Per Jutterström
Bryggargränd 3 A, lgh 1003
862 31 KVISSLEBY
Tel 070-281 81 88
per.jutt@hotmail.com
 

Norrbotten

Siv Tjärner
Smedsbyvägen 934
975 98 LULEÅ
Tel 072-748 03 37
siv.tjarner@live.se
 

Närke

Sture Bodare
Eldvalla 730
705 97 GLANSHAMMAR
Tel 019-465652, 073-063 01 62
sture.bodare@telia.com
 

Skåne

Ulf Agrell
Lyckåsgatan 19
215 65 MALMÖ
Tel 040-96 94 88, 070-567 00 06 
ulf.agrell@telia.com
 

Småland

Ronny Krönvall
Svartkråkevägen 15
331 42 VÄRNAMO
Tel 0370-163 98, 070-647 09 21
ronny.kronvall@vmomail.se


Stockholm

Mikael Magnusson
Mosshagestigen 213, 1 tr
144 51 RÖNNINGE
Tel 076-897 16 43
micke.magnusson1@bredband.net
 

Södermanland

Ove Edlund
Frubäcksvägen 4
610 55 STIGTOMTA
Tel. 070-747 41 72
ove.edlund@punkt.se
 

Uppland

Carin Thornander
Törnvägen 6
743 63 Björklinge
Tel. 070-865 77 58
carin.thornander@gmail.com
 

Värmland

Kauko Kaikkonen
Åkaregatan 18
660 50 VÅLBERG
Tel 054-29 52 86, 54 73 23 a, 076-851 29 09
 

Västerbotten

Ulf Wiklund
Vargvägen 153
906 54 UMEÅ
Tel 090-122851, 070-682 92 41
ulf.wiklund@tyrens.se
 

Västergötland

Urban Håkansson
Häggetorps allé 32
543 36 TIBRO
Tel. 070-200 53 30
urbanhakansson@spray.se
 

Västmanland

Jussi Kallanvaara
Torsgatan 23 C
731 34 KÖPING
Tel 0221-188 88, 070-692 82 99
jussi@koping.net


Ångermanland

Jan Johansson
Skärvstavägen 18
881 30 SOLLEFTEÅ
Tel 070-671 58 83
janolav.johansson@spray.se

Östergötland

Catrine Eriksson
Kopparstigen 7
587 29 LINKÖPING
Tel 073-023 61 67
cattis.ejdehage@gmail.com
 

Svenska Gångförbudet

Christer Svensson
Håkan Sjögrens väg 9 b
352 39 VÄXJÖ
Tel 070-549 72 96
christersvensson691215@gmail.com