Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 februari 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Arrangörer 2016


Friidrottsskolor på sommarlovet genomförs i år i minst 82 olika friidrottsföreningar från Skellefteå i norr till Trelleborg i söder!

Om någon förenings friidrottsskola saknas i förteckningen, meddela gärna daniel.bergin@friidrott.se!

 

Blekinge (1) Bohuslän-Dal (2) Dalarna (3) Gotland (-)
Gästrikland (-) Göteborg (11) Halland (2) Hälsingland (1)
Jämtland/Härjed. (2) Medelpad (1) Norrbotten (-) Närke (3)
Skåne (12) Småland (8) Stockholm (17) Södermanland (-)
Uppland (5) Värmland (2) Västerbotten (3) Västergötland (3)
Västmanland (1) Ångermanland (2) Östergötland (3)  
       

 
Distrikt/Förening Tid Plats, Ort Kontakt
Blekinge
IF Udd v 24 Vägga IP, Karlshamn  
       
Bohuslän-Dal
Hälle IF v 24 Rimnersvallen, Uddevalla E-post
IK Orient v 25 Rimnersvallen, Uddevalla E-post
       
Dalarna
Falu IK v 24, 33 Lugnets IP, Falun E-post
Kvarnsvedens GoIF v 26 Kvarnsvedens IP, Borlänge  
IFK Mora v 26 Prästholmens IP, Mora  
       
Gotland
       
Gästrikland
       
Göteborg
Ale FK v 24, 32 Jennylund IP, Bohus E-post
IFK Göteborg v 25-27, 31-32 Slottsskogsvallen, Göteborg  
Hönö IS v 26 Hönö Arena E-post
Kongahälla AIK v 26 Kongevi, Kungälv  
IF Kville v 25-26, 31-32 Björlandahallen, Göteborg E-post
Lerum FI v 24, 32 Stonehill IP, Stenkullen  
Mölndals AIK v 24 Mölnlycke IP, Härryda  
  v 24-25 Landevi IP, Landvetter  
  v 25 Åby Friidrott, Mölndal  
Sävedalens AIK v 24-26, 31-33 Vallhamra IP, Partille Anmälan
Utby IK v 25, 33 Angeredsvallen  
IK Vikingen v 25, 32 Slottsskogsvallen, Göteborg E-post
Örgryte IS v 25-26, 32 Slottsskogsvallen, Göteborg E-post
       
Halland
IFK Halmstad v 24, 32 Sannarps IP, Halmstad  
Varbergs GIF v 25-30 Påskbergsvallen, Varberg E-post
       
Hälsingland
Strands IF v 24 Glysisvallen, Hudiksvall  
       
Jämtland / Härjedalen
Brunflo IF v 25 Idrottsplatsen, Brunflo E-post
Östersunds GIF v 24-25, 33 Hofvallen, Östersund E-post
       
Medelpad
Sundsvalls FIF v 24-25, 33 Baldershovs IP, Sundsvall E-post
       
Norrbotten
       
Närke
Frövi IK &
Wedevågs IF
v 28 Fröjevi, Frövi E-post
Stocksäters IF v 25-26 Transtensvallen, Hallsberg E-post
KFUM Örebro v 24-25, 32 GIH. Örebro Anmälan
       
Skåne
FK Athlet v 27 Sjöbo IP  
IK Finish v 25, 27, 33 Vellinge IP E-post
  v 25, 32 Västra Ingelstads IP  
  v 26-27, 32-33 Stora Hammars skola, Höllviken  
  v 26, 32-33 Tångvalla IP, Skanör  
IFK Helsingborg v 24-25 Hedens IP, Helsingborg E-post
Lomma FIK v 24, 31 Lomma IP Anmälan
  v 25, 32 Bjärehov, Bjärred  
IFK Lund v 24-25, 32 Centrala IP, Lund
(friidrott och bordtennis)
 
Malmö AI v 24-27, 31-32 Malmö  
Södra Sandby IF v 24, 33 Sandbyvallen, Södra Sandby
(friidrott och fotboll)
 
IFK Trelleborg v 25, 32 Östervångsstadion, Trelleborg  
Vittsjö GIK v 26 (friidrott och fotboll)  
Ystads IF v 25 Sandskogens IP, Ystad E-post
Åhus FIK v 24-25 Åhus IP E-post
Ängelholms IF v 26-27 Ängelholms IP E-post
       
Småland
Habo FI-04 v 33 Slättens IP, Habo Anmälan
IK Hakarpspojkarna v 25 Råslätts IP, Jönköping E-post
Hovslätts IK v 33 Råslätts IP, Jönköping E-post
Högby IF v 27 Högby IP, Löttorp  
Oskarshamns SK v 24-25 Arena Oskarshamn E-post
IK Sisu v 25 Skogsvallen, Nässjö E-post
Wärnamo SK v 24, 32 Finnvedsvallen, Värnamo E-post
IFK Växjö v 24-25, 33 Värendsvallen, Växjö  
       
Stockholm
Bromma IF v 23-26, 31-32 Stora Mossens IP, Stockholm Anmälan
  v 23-25 Kristinebergs IP, Stockholm  
  v 24, 32 Spånga IP, Stockholm  
  v 24-25, 32 Ängby IP, Stockholm  
Danderyds SK v 33 Danderyds gymnasiums IP E-post
Fredrikshofs FIF v 31 Stockholms stadion E-post
Hammarby IF v 24-26, 31-32 Enskede IP, Stockholm Anmälan
Hellas FK v 24-25, 31-32 Björknäs IP, Nacka E-post
  v 24 Hellasgården, Nacka  
  v 25 Sätra IP, Stockholm  
Huddinge AIS v 25, 32 Källbrinks IP, Huddinge  
  v 24, 26-27 Huddinge Sportcamp
(friidrott och tennis)
 
Hässelby SK v 24-26, 31-32 Hässelby IP Anmälan
IFK Lidingö v 24-26, 32 Lidingövallen Anmälan
IF Linnéa v 25, 32 Zinkensdamms IP, Stockholm E-post
Mälarhöjdens IK v 24-27, 32-33 Sätra IP, Stockholm E-post
Mälarö SOK v 25-27, 32 Träkvistavallen, Ekerö  
Spårvägens FK v 25-26, 32 Östermalms IP, Stockholm E-post
Sundbybergs IK v 24-26 Sundbybergs IP Anmälan
Turebergs FK v 25-27, 31-33 Sollentunavallen Anmälan
Täby IS v 24-27, 32-33 Tibblevallen, Täby Anmälan
Vallentuna FK v 24 Vallentuna IP  
Väsby IK v 25-27, 32-33 Vilundavallen, Upplands Väsby Anmälan
       
Södermanland
       
Uppland
Bålsta IK v 32 Gröna Dalens IP, Bålsta  
IFK Märsta v 24-26, 30-32 Midgårdsvallen, Märsta E-post
Tierps IF v 24, 32 Vegavallen, Tierp  
Upsala IF v 24-26, 31-32 Studenternas IP, Uppsala E-post
Örbyhus IF v 26 Örbyhus IP E-post
       
Värmland
IF Göta v 24-26 Tingvalla IP, Karlstad E-post
Karlskoga FI v 27, 32-33 Nobelstadion, Karlskoga E-post
       
Västerbotten
Skellefteå AIK v 25-26, 33 Norrvalla IP, Skellefteå E-post
Umedalens IF v 24, 32-33 Campus Arena, Umeå  
IFK Umeå v 26, 32-33 Campus Arena, Umeå  
       
Västergötland
Lidköpings IS tisdagar v 18-25 Framnäs IP, Lidköping  
Trollhättan FIK v 24-27 Edsborg, Trollhättan  
IK Ymer v 24, 33 Ryavallen, Borås  
       
Västmanland
Västerås FK v 25-27, 31-32 Arosvallen, Västerås  
       
Ångermanland
Brännans FF v 31-32 Högslättens IP, Härnösand E-post
Sollefteå GoIF v 33 Nipvallen, Sollefteå  
       
Östergötland
Finspångs AIK v 24 Arena Grosvad, Finspång  
Linköpings GIF v 25-26, 32-33 Campus Valla, Linköping Anmälan
GoIF Tjalve &
IK Norrköping Friidrott
v 24-25 Borgsmo IP, Norrköping  
 

Kontaktperson

Daniel Bergin

Daniel Bergin

a 010-476 53 36
e-post

Avdelningar

Intro

Atle & Frida

Arrangera 2017

Arrangörer 2017

Arrangörer 2016