Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



TÄVLINGSBESTÄMMELSER
2013
 

Åldersklasser

Ungdomar födda 1998-2000 (observera dock högst en pojke och en flicka i varje lag född 2000).
 

Kvalificeringssystem

Till finalen går 16 mixade lag: De lag som vinner resp kvaltävling + de i övrigt bästa lagen poängmässigt. Fler än ett lag från samma klubb kan gå till final.

Dessutom finns plats i finalen för de 4 bästa pojk- och flicklagen som inte kvalificerat sig till final som mixat lag. De fyra "rena" pojk- och flicklag som går till final kan ha deltagit i kvaltävlingen som del av ett mixat lag eller som ett enkönat lag.

Kvalificerade lag kommer att få en kallelse till finalen under andra halvan av juni.
 

Kvaltävlingar

Ett antal kvaltävlingar kommer att genomföras runtom i landet i slutet på maj och början av juni.

Förening/lag väljer fritt vilken av kvaltävlingarna man vill delta i.

Årets kvaltävlingar:

 

  Datum Plats Arrangör
       
1 19.5 Kristianstad Åhus FIK
2 19.5 Enskede IF Linden
3 19.5 Trollhättan Trollhättans FIK
4 25.5 Luleå Luleå FI
5 2.6 Nyköping Nyköpings BIS
6 2.6 Hallsberg Stocksäters IF
7 6.6 Jönköping IK Hakarpspojkarna
8 15.6 Sundsvall Sundsvalls FI


 

Final

Genomförs den 7 - 8 september i Huddinge (arr Huddinge AIS) med stafetten på Stockholms Stadion (i samband med Finnkampen) med följande dagsprogram:
 

Lördag
Pojkar: 800m, 100m häck, längd och spjut
Flickor: 800m, 80m häck, höjd och kula

Söndag
Pojkar: höjd och kula
Flickor: längd och spjut

Mix: stafett 6x200,