Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Information om finalen i Huddinge/Stockholm 2013


 
För de lag som tog sig igenom kvalomgången i början av sommaren är det snart dags för riksfinalen som avgörs i Huddinge och Stockholm den 7-8 september.

Fullständig information finns på arrangörens (Huddinge AIS) hemsida. Här nedan följer en kort sammanfattning:

 

  

Poolindelning

 

Baserat på uppnådda poäng i kvalomgången delas finallagen in i fyra pooler. Poolindelningen används främst för att skapa förutsättningar för ett bättre tidsprogram.

Gul pool (lag 1-5 i kvalomgången)

Täby IS röd, Hammarby IF, Linköpings GIF, Täby IS blå och IFK Växjö

Röd pool (lag 6-10 i kvalomgången)

Malmö AI, Hässelby SK, IF Göta, Örgryte IS och IK Ymer

Blå pool (lag 11-16 i kvalomgången)

IFK Tumba, IFK Helsingborg, IK Norrköping FI, Upsala IF, Sundsvalls FI och Piteå IF

Grön pool (resterande flick- resp. pojklag)

Flickor: Göteborgs KIK, Östersunds GIF, Turebergs FK och Ljungby FIK
Pojkar: Huddinge AIS, Hellas FK, Habo FI-04 och Tranås AIF

 

Tidsprogram

 

Lördag

Tid Löpning Höjd Längd Kula Spjut
09.30   F blå P röd F gul P grön
10.50    F röd P blå F grön P gul
12.20 F Häck   P grön   P röd
13.40 P Häck F gul   F blå  
15.00    F grön P gul F röd P blå
16.30 F 800m        
17.30 P 800m        

 

Söndag
 
Tid Löpning Höjd Längd Kula Spjut
08.40   P röd F gul P blå F grön
09.50   P gul F grön P röd F blå
11.00   P blå F röd P grön F gul
12.10   P grön F blå P gul F röd
14.55 Stafett, 6x200 m
 

Stafetten genomförs mitt i programmet för Finnkampen på Stockholms stadion, i två heat: De lag som ligger på placering 1-8 efter de individuella grenarna startar i heat 1 och lagen på placering 9-16 i heat 2.

Pojkar på sträcka 1, 3 och 5, flickor på sträcka 2, 4 och 6.

 

Upplysningar om finalen

Svenska Friidrottsförbundet:

Daniel Bergin
010-476 53 36
e-post

Huddinge AIS kansli

08-774 85 25

Projektledare

Pierre Modin
e-post