Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Information om finalen i Täby/Stockholm 2015


 
För de lag som tog sig igenom kvalomgången i början av sommaren är det snart dags för riksfinalen som avgörs i Täby den 12-13 september med stafettlöpning på Stockholms Stadion under Finnkampen.
 

 

Detaljerad information finns
finalarrangörens hemsida!

  

Poolindelning

 

Baserat på uppnådda poäng i kvalomgången delas finallagen in i fyra pooler. Poolindelningen används främst för att skapa förutsättningar för ett bättre tidsprogram.

Gul pool (lag 1-5 i kvalomgången)

Hammarby IF, Örgryte IS, IFK Växjö, Täby IS och Malmö AI

Röd pool (lag 6-10 i kvalomgången)

KFUM Örebro, Huddinge AIS, Linköpings GIF, Mälarhöjdens IK och Bromma IF

Blå pool (lag 11-16 i kvalomgången)

IFK Lund, Sundsvalls FI, Turebergs FK, IFK Lidingö, Umedalens IF och IF Kville

Grön pool (resterande flick- resp. pojklag)

Flickor: Falkenbergs IK, Göteborgs KIK, IFK Tumba och KA 2 IF
Pojkar: IFK Märsta, Nyköpings BIS, Hellas FK och IF Göta

 


Tidsprogram


Lördag 12 september
 

Tid Löpning Höjd Längd Kula Spjut
09.30   F15 grön P15 röd F15 gul P15 grön
10.50   P15 blå F15 röd P15 gul F15 blå
12.20 80 m häck F15   P15 blå   P15 gul
13.40 80 m häck P15 F15 röd   F15 grön  
15.00   P15 röd F15 blå P15 grön F15 gul
16.30 800 m F15   P15 grön   P15 röd
18.00 800 m P15 F15 gul   F15 blå  



Söndag 13 september
 

Tid Löpning Höjd Längd Kula Spjut
09.15   P15 gul F15 grön P15 blå F15 röd
10.30   F15 blå P15 gul F15 röd P15 blå
11.45   P15 grön F15 gul P15 röd F15 grön
14.30 Stafett 6x200 m
Heat 1 (lag 1-8)
       
14.38 Stafett 6x200 m
Heat 2 (lag 9-16)