Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Information om finalen i Linköping 2016


 
För de lag som tog sig igenom kvalomgången i början av sommaren är det snart dags för riksfinalen som avgörs i Linköping den 3-4 september.

  

Poolindelning

 

Baserat på uppnådda poäng i kvalomgången delas finallagen in i fyra pooler. Poolindelningen används främst för att skapa förutsättningar för ett bättre tidsprogram.

Gul pool (lag 1-5 i kvalomgången)

Hammarby IF, Linköpings GIF, Bromma IF, Malmö AI och Mölndals AIK

Röd pool (lag 6-10 i kvalomgången)

IFK Lidingö, IK Ymer, IFK Växjö, Spårvägens FK och Sundsvalls FI

Blå pool (lag 11-16 i kvalomgången)

Hässelby SK, Hellas FK, Täby IS lag 1, IF Kville, Skellefteå AIK och IF Rigor

Grön pool (resterande flick- resp. pojklag)

Flickor: Falkenbergs IK, Turebergs FK, Upsala IF och Täby IS lag 2
Pojkar: IFK Märsta, Upsala IF, Täby IS lag 2 och Rånäs 4H

 

Tidsprogram

 

Lördag

Tid Löpning Höjd Längd Kula Spjut
09.30   F blå P röd F gul P grön
10.50    F röd P blå F grön P gul
12.20 F Häck   P grön   P röd
13.40 P Häck F gul   F blå  
15.00    F grön P gul F röd P blå
16.30 F 800m        
17.20 P 800m        

 

Söndag
 
Tid Löpning Höjd Längd Kula Spjut
09.00   P röd F gul P blå F grön
10.20   P gul F röd P grön F blå
11.40   P blå F grön P röd F gul
13.00   P grön F blå P gul F röd
14.50 Stafett, 6x200 m heat 1 (lag 9-16)
15.00 Stafett, 6x200 m heat 2 (lag 1-8)
 

I stafetten springer pojkar på sträcka 1, 3 och 5, flickor på sträcka 2, 4 och 6.

 

Upplysningar om finalen

Svenska Friidrottsförbundet:

Daniel Bergin (semester 5-24 juli)
010-476 53 36
e-post

Linköpings GIF:

Åsa Hallkvist Lestander
070-536 90 69
e-post