Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Information om finalen i Täby 2019


 

 

Poolindelning

 

Baserat på uppnådda poäng i kvalomgången delas finallagen in i fyra pooler. Poolindelningen används främst för att skapa förutsättningar för ett bättre tidsprogram.
 

Gul pool (lag 1-5 i kvalomgången)

Hässelby SK, Malmö AI, Upsala IF, Hanvikens SK och Täby IS
 

Röd pool (lag 6-10 i kvalomgången)

Klippans FK, Huddinge AIS, IFK Lidingö, Örgryte IS och Alunda SK
 

Blå pool (lag 11-16 i kvalomgången)
IFK Göteborg, IF Göta, Hammarby IF, IFK Växjö, Piteå IF och IFK Umeå

 

Grön pool (resterande flick- resp. pojklag)

Flickor: Motala AIF, IFK Halmstad, Turebergs FK och KA 2 IF
Pojkar: Danderyds SK, Västerås FK, Turebergs FK och Bromma IF

 

Tidsprogram

 

Fredag

20.00 Lagledarmöte i matsalen på Tibble gymnasium.


Lördag


Tid Löpning Höjd Längd Kula Spjut
09.30   F blå P röd F gul P grön
10.50    F röd P blå F grön P gul
12.20 F 80m häck   P grön   P röd
13.40 P 80m häck F gul   F blå  
15.00    F grön P gul F röd P blå
18.18 Stafett 6x200m heat 1        
18.25 Stafett 6x200m heat 2        


I stafetten springer pojkar på sträcka 1, 3 och 5, flickor på sträcka 2, 4 och 6. Heaten är seedade så att de åtta lag som hade de bästa tiderna i kvalomgången (Hässelby, Lidingö, Göteborg, Hanviken, Upsala, Malmö, Örgryte och Göta) startar i heat 1 och övriga lag (Hammarby, Klippan, Växjö, Täby, Alunda, Huddinge, Piteå och Umeå) i heat 2.
 

Söndag
 

Tid Löpning Höjd Längd Kula Spjut
08.30   P blå   P grön  
09.45   P röd F grön P gul F blå
11.00   P grön F gul P blå F röd
12.15   P gul F blå P röd F grön
13.30 P 800m blå/grön   F röd   F gul
14.10 P 800m gul/röd        
14.50 F 800m blå/grön        
15.30 F 800m gul/röd        
 

 

Upplysningar om finalen

 

 


Mat och övernattning

Finallagen erbjuds gratis mat och boende i Tibble gymnasium under finalhelgen, enligt följande:

  • Boende på hårt underlag, fredag-söndag
  • Frukost lördag 8.00-10.00
  • Lunch lördag 11.30-15.00
  • Frukost söndag 7.00-9.00
  • Lunch söndag 11.00-14.00
Lördagens middag ansvarar lagen själva för.


Erbjudandet om gratis mat och boende gäller för högst 16 aktiva och 3 ledare (mixlag) respektive högst 8 aktiva och 2 ledare (flick-/pojklag).


Kontakt, Svenska Friidrottsförbundet:

Daniel Bergin
010-476 53 36
e-post


Kontakt, Täby IS:

Lars Linde
070-526 29 21
Adam Eckerberg
070-999 69 06
e-post