Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 20 oktober 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Resultat kvalomgången 2018

 
 

Fetstil = laget klart för final
* = Direktkvalad som gruppvinnare


 

Förening Mix   Flickor   Pojkar  
             
* Hässelby SK lag 1 28 389 1 11 560 5 12 084 6
Hammarby IF 28 352 2 11 211 6 11 798 8
* Alunda SK 27 596 3 11 012 9 11 509 9
IF Göta 27 387 4 10 935 10 11 219 10
Upsala IF 27 359 5 9 812 14 12 387 4
             
* IFK Växjö 27 266 6 11 674 4 10 635 11
Täby IS 27 200 7 12 069 1 10 221 13
Malmö AI 26 982 8 12 046 2 9 855 15
* Bromma IF 26 800 9 9 553 18 12 220 5
Turebergs FK lag 1 26 705 10 9 867 13 12 696 2
             
Linköpings GIF 26 315 11 8 859 22 12 580 3
* Örgryte IS lag 1 25 462 12 8 621 23 12 032 7
Huddinge AIS lag 1 25 389 13 9 782 15 10 410 12
IFK Halmstad 23 982 14 11 081 8 8 358 19
IFK Lidingö 23 619 15 10 361 12 8 455 18
             
Kvarnsvedens FK 23 395 16 9 076 21 9 690 16
Hanvikens SK mix 22 887 17 9 521 20 9 085 17
Ljungby FIK 22 491 18 8 001 24 9 902 14
Täby IS/Åkersberga SK ** 20 919 19 11 205 7 5 032 30
Tjalve IF 20 732 20 9 651 17 7 053 23
             
* IFK Umeå 19 872 21 7 780 26 8 161 20
* Sundsvalls FI 19 434 22 9 689 16 6 025 27
Östersunds GIF 18 290 23 6 668 32 7 673 21
Umedalens IF 17 684 24 6 790 31 6 740 25
Örgryte IS lag 2 15 838 25 5 348 37 7 459 22
             
Glanshammars IF 15 353 26 7 778 27 3 980 31
Turebergs FK lag 2 15 345 27 6 159 33 5 483 28
Hässelby SK lag 2 15 334 28 6 905 30 5 237 29
Piteå IF 15 066 29 5 878 34 6 245 26
Huddinge AIS lag 2 14 648 30 5 330 38 6 966 24
Boden FI 13 425 31 7 386 29 3 379 32
             
KA 2 IF     11 796 3    
Göteborgs KIK     10 548 11    
Nyköpings BIS     9 527 19    
Täby IS/IF Linnéa     7 865 25    
IK Ymer     7 476 28    
Hanvikens SK flickor lag 2     5 793 35    
Sundsvalls FI lag 2     5 773 36    
             
Tyresö FK         13 056 1

** Samtliga flickor i laget tävlar för Täby IS och kan således kvalificera sig till final som flicklag.

 

Finalen går i Linköping
1-2 september



 
 
>