Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 6 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Resultat kvalomgången 2019

 
 

Fetstil = laget klart för final
* = Direktkvalad som gruppvinnare


 

Förening Mix   Flickor   Pojkar  
             
* Hässelby SK lag 1 30 633 1 12 014 4 12 985 1
* Malmö AI 29 052 2 11 548 6 12 464 2
* Upsala IF 28 935 3 12 316 2 11 381 6
Hanvikens SK 28 187 4 10 905 10 12 007 3
Täby IS lag 1 26 930 5 10 535 15 11 744 5
             
Klippans FK 26 444 6 12 429 1 9 306 20
Huddinge AIS lag 1 26 368 7 10 892 11 10 923 10
IFK Lidingö 26 150 8 11 640 5 9 072 21
* Örgryte IS lag 1 26 087 9 10 039 18 11 243 8
* Alunda SK 25 768 10 10 565 14 10 565 12
             
IFK Göteborg vit 25 647 11 10 971 9 9 401 19
IF Göta 25 081 12 11 339 8 8 950 22
Hammarby IF 24 776 13 10 589 13 9 456 17
* IFK Växjö 24 743 14 12 188 3 7 865 25
Bromma IF 24 387 15 8 874 22 10 672 11
             
Linköpings GIF 23 827 16 8 658 23 10 123 13
IFK Halmstad 23 523 17 10 656 12 8 878 23
Sundsvalls FI 22 480 18 9 178 20 10 033 14
Hässelby SK lag 2 22 311 19 8 213 27 9 432 18
Hellas FK 21 796 20 8 089 28 9 475 16
             
Turebergs FK 21 213 21 10 153 16 11 060 9
IK Hakarpspojkarna 20 777 22 9 579 19 6 852 27
* Piteå IF 20 756 23 6 654 34 9 697 15
* IFK Umeå 20 723 24 9 178 20 7 469 26
KFUM Örebro 19 460 25 6 918 33 8 337 24
             
Västerås FK 19 251 26 7 957 29 11 294 7
IFK Helsingborg 18 685 27 8 486 25 6 216 29
Boden Friidrott 16 126 28 6 395 36 6 703 28
Bålsta IK 14 154 29 6 486 35 4 549 30
IF Rigor 12 251 30 5 633 38 3 102 33
Örgryte IS lag 2 12 116 31 5 544 39 4 062 32
             
Motala AIF     11 410 7    
KA 2 IF     10 046 17    
IFK Göteborg blå     8 493 24    
Luleå FIF     8 220 26    
Alunda SK/Östhammar FI     7 888 30    
Ljungby FIK     7 524 31    
IK Ymer     7 005 32    
Täby IS lag 2     6 254 37    
             
Danderyds SK         11 975 4
Huddinge AIS lag 2         4 410 31


 

Finalen går i Täby
24-25 augusti


 
 
>