Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Resultat kvalomgången 2007

 
 

Fetstil = laget klart för final
* = Direktkvalad som gruppvinnare



 

Förening Mix   Flickor   Pojkar  
             
*Falu IK 29.182 1 11.220 4 13.307 1
*Malmö AI 28.787 2 11.208 5 11.388 5
*Huddinge AIS 28.556 3 11.173 6 12.178 2
Gefle IF 28.461 4 11.948 2 11.589 4
*Ullevi FK 27.211 5 10.680 10 11.227 7
             
IK Ymer 26.903 6 9.888 15 12.078 3
Täby IS 26.708 7 12.720 1 9.279 12
*IFK Växjö 26.617 8 11.697 3 10.404 8
Sundbybergs IK lag 1 26.578 9 10.746 9 11.302 6
Hammarby IF 23.534 10 9.289 23 9.875 10
             
Rånäs 4H 23.204 11 9.595 18 8.934 14
Eslövs AI 23.105 12 10.188 14 8.617 19
*Skellefteå AIK 23.062 13 9.394 20 9.413 11
*Sundsvalls FI 22.637 14 11.143 7 7.380 24
*IF Göta lag 1 22.454 15 7.756 32 10.202 9
             
Hässelby SK 21.819 16 8.285 28 8.765 16
Söderhamns IF 21.181 17 8.826 26 8.667 18
Västerås FK 20.858 18 9.576 19 7.653 23
Sävedalens AIK 20.833 19 8.834 25 8.145 21
Örbyhus IF 20.528 20 8.106 29 8.896 15
             
IF Vingarna 20.394 21 7.988 30 8.202 20
IFK Helsingborg 19.775 22 8.157 33 7.236 26
Villstads GIF 19.719 23 8.315 27 7.657 22
Trångsvikens IF 19.213 24 6.874 36 8.703 17
IF Göta lag 2 17.949 25 6.796 37 7.282 25
             
IK Sisu 17.352 26 9.371 21 4.616 28
Sundbybergs IK lag 2 16.643 27 7.389 35 6.217 27
Göteborgs KIK     11.052 8    
Kvarnsvedens GoIF     10.527 11    
Tanums IF     10.498 12    
             
Boden FI     10.448 13    
Bålsta IK     9.843 16    
GoIF Tjalve     9.766 17    
Falköpings AIK     9.361 22    
IK Orient     8.936 24    
             
Danderyds SK     7.984 31    
Brattås CK     7.524 34    
FIF Gnistan     6.164 38    
Umedalens IF     5.537 39    
Hagunda IF         9.242 13 
 
 

Finalen går den 7-9 september i Göteborg.

 
 
 
 
>