Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Resultat kvalomgången 2008


 

 
 

Fetstil = laget klart för final
* = Direktkvalad som gruppvinnare

 

Förening Mix   Flickor   Pojkar  
*Ullevi FK 30.688 1 13.186 1 12.460 2
*Huddinge AIS 28.356 2 10.952 10 12.711 1
*IFK Växjö 28.228 3 12.066 2 11.264 6
*Västerås FK 27.693 4 11.610 5 11.176 7
Hammarby IF 27.187 5 10.114 14 12.184 4
             
Täby IS 26.610 6 12.053 3 10.483 10
Hässelby SK 26.070 7 9.001 19 12.187 3
*IFK Helsingborg 25.777 8 10.296 13 11.021 8
Sävedalens AIK 24.936 9 8.970 21 11.507 5
IFK Lund 24.895 10 11.162 8 8.825 20
             
Malmö AI 24.649 11 9.915 15 9.596 18
*Gefle IF 24.545 12 11.400 7 9.007 19
IK Ymer 24.031 4 8.987 5 10.365 4
*Skellefteå AIK 23.715 14 9.305 16 9.600 17
Sundbybergs IK 23.563 15 10.492 11 8.634 21
             
Rånäs 4H 23.366 16 8.500 22 10.637 9
Spårvägens FK 22.074 17 7.812 29 10.390 11
*IF Göta 21.858 18 7.760 30 9.908 15
Hanvikens SK 20.158 19 9.211 17 7.383 24
IK Hakarpspojkarna 20.100 20 8.160 25 7.412 23
             
Upsala IF 19.836 21 6.594 39 9.738 16
FIF Gnistan 17.540 22 4.919 45 8.568 22
Eslövs AI 17.319 23 9.046 18 5.388 27
Hovslätts IK 16.111 24 6.680 38 5.171 29
Boden FI 15.102 25 7.520 32 5.353 28
             
Södertälje IF 14.593 26 4.951 44 6.467 25
Västerås FK lag 2 13.994 27 4.590 47 6.250 26
Haparanda SKT 13.254 28 8.130 26 2.763 34
Enköpings AI 12.793 29 5.606 40 4.770 31
Hässelby SK lag 2 11.830 30 5.406 43 3.469 33
             
*Sundsvalls FI 9.032 31 5.437 41 3.595 32
IF Skade 7.266 32 2.154 49 5.112 30
Göteborgs KIK     11.872 4    
IK Sisu     11.520 6    
Kvarnsvedens GoIF     11.106 9    
             
IK Norrköpings FI     10.418 12    
Täby IS lag 2     8.396 23    
Kongahälla AIK     8.171 24    
Villstads GIF     7.968 27    
Östhammar FI     7.814 28    
             
Valbo AIF     7.741 31    
Falu IK     7.432 33    
Ljungby FIK     7.413 34    
Katrineholms SK     7.283 35    
Råby-Rekarne FI     6.815 36    
             
Örbyhus IF     6.810 37    
Tanums IF     5.421 42    
Södertälje IF lag 2     4.657 46    
Eksjö Södra IK     2.796 48    
Brattås CK         10.214 13
             
Ärla IF         10.006 14
 
 

Finalen går den 30-31 augusti i Växjö.

 
 
 
 
>