Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 21 februari 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter




Mästerskapsgrupp 2015



Uppdaterat: 10 april 2015


Aktiv f Klubb Gren/ar Tränare/coach
         
A        
Andreas Almgren 95 Turebergs FK 800 m Urban Aruhn
Kim Amb 90 Bålsta IK spjut Björn Amb &
        Peter Lundqvist
Isabellah Andersson 80 Hässelby SK marathon Lars Andersson
Tracey Andersson 84 Ullevi FK slägga Mattias Jons
Abeba Aregawi 90 Hammarby IF 1500m Henok Weldegebriel
Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK kula, diskus Vesteinn Hafsteinsson
Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK kula, diskus Vesteinn Hafsteinsson
B        
Meraf Bahta 89 Hälle IF 1500m, 5000m Ulf Friberg
Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK stav Sebastien Homo
Alexander Brorsson 90 Atleticum Växjö SK 100m, 110m häck Uwe Hakus
Jonas Buud 74 IFK Mora 100km Peter Fredricson
D        
Malin Dahlström 89 Ullevi FK stav Gustaf Hultgren &
        Thomas Kyöttilä
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK 100m, 200m Roland Bergman
E        
Irene Ekelund 97 Malmö AI 100m, 200m Niclas Broström
Mikael Ekvall 89 Strömstad LK 10000m, Mats Erixon
      halvmarathon  
F        
Sofi Flink 95 Västerås FK spjut Vesa Jämsä
Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK 3000m hinder Johan Wettergren
G        
Emma Green 84 Örgryte IS höjd Per Tedenrud
H        
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK 200m, 400m Roland Bergman
Axel Härstedt 87 Malmö AI diskus  
J        
Erica Jarder 86 Spårvägens FK längd Anders Møller
Alhaji Jeng 81 Örgryte IS stav Yannick Tregaro
Markus Johansson 90 IF Göta slägga Per Karlsson
Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK höjd Emil Predan
K        
Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS 100m, 200m Håkan Andersson &
        Ulf Nilsson
L        
Sofia Larsson 88 Ullevi FK diskus Anders Axlid
Sofia Linde 95 Täby IS sjukamp Agne Bergvall
Lovisa Lindh 91 Ullevi FK 800m Johan Wettergren
Lisa Linnell 91 Atleticum Växjö SK sjukamp Agne Bergvall
M        
Michaela Meijer 93 Örgryte IS stav Gustaf Hultgren &
        Thomas Kyöttilä
Mustafa Mohamed 79 Hälle IF marathon Ulf Friberg
N        
Marcus Nilsson 91 Högby IF tiokamp Robert Jarvis
Philip Nossmy 82 Malmö AI 110m häck Jörgen Becke
O        
Petter Olson 91 Hässelby SK tiokamp Conny Silfver
Andreas Otterling 86 KFUM Örebro längd Leif Robertsson
R        
Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI 800m, 1500m Ulf Friberg
Odain Rose 92 IFK Umeå 100m Thorbjörn Eriksson
S        
Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK längd Katrin Klaup
Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK sjukamp Dejan Mirkovic
Sofie Skoog 90 IF Göta höjd Stefan Holm
Stafettlag     K 4x100m Jörgen Becke &
        Niclas Broström
Stafettlag     M 4x100m Håkan Andersson &
        Anders Palmqvist
Ida Storm 91 Hässelby SK slägga Per Karlsson
Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK diskus Vesteinn Hafsteinsson
Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI stav Gustaf Hultgren
T        
Michel Tornéus 86 Hammarby IF längd Oscar Gidewall
W        
Olle Walleräng 85 Spårvägens FK 5000m  
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF spjut Kari Kiviniemi
Johan Wissman 82 Hässelby SK 200m Håkan Andersson

Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post


Avdelningar

Mästerskapsgruppen 15

Utmanargruppen 15