Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 13 december 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Junior-ungdom 2018
 


Uppdaterat: 30 augusti 2018
 

JNM-UNM mångkamp Ungdoms-EM
Junior-VM Nordiska 19-årskampen
Ungdomsfinnkampen

Nordisk-baltiska 22-årsmästerskapen


 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering. 

 

JNM-UNM mångkamp
Jessheim, NOR 9-10 juni

 
Resor: Ut 8 juni, hem 11 juni.
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Frida Hogstrand
Coacher: Dejan Mirkovic (F17), Cai Bolö (F19), Erkki Kilpeläinen (K22), Jeanette Stensson Hallgren (P17), Ulrik Mattisson (P19)
Medicinskt team: Maria Mereman, Anna Ek
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje land får starta med upp till 3 deltagare/klass
Kvalperiod: Till och med 27 maj
Uttagning: 29 maj


Förtydliganden och kommentarer:
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2018 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2018 och i vissa fall utomhus 2017. Seniorlandskampen, som  genomförs veckan, före kommer att prioriteras framför 22-årsklassen.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man ska ha bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.

Vid likvärdiga prestationer kommer en äldre aktiv att prioriteras framför en yngre.
 

  Uttagna
F17  
  Klara Rådbo 01 Hammarby IF
  Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK - återbud
  Tilde Gudmundsson 02 IFK Växjö
  Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve IF
   
F19  
  Ida Thunberg 99 KFUM Örebro
  Lovisa Karlsson 00 Högby IF
  Frida Bergvall 00 IFK Växjö
   
K22  
  Helena Kolte 98 Täby IS
  Alma Kilpeläinen 99 Ljungby FIK
  Emma Söderström 98 Göteborgs KIK
   
P17  
  Carl af Forselles 01 Hellas FK
  Benjamin Tinglöpf 01 Ärla IF
  Henrik Renz 01 Tjalve IF
   
P19  
  Edvin Hagberg 99 Turebergs FK
  Emil Uhlin 00 Falu IK
  Simon Thor 00 IFK Märsta
   
M22  
 



 

Ungdoms-EM (UEM)
Györ, HUN 5-8 juli 

Resor: Utresa 3 juli, hem 9 juli
Överledare: Bo Sjölander
Landslagsledare: Karin Olsson Westergren
Koordinator: Mikael Norman
Coacher: David Vendel (sprint), Mikael Johansson (kast), Lina Quick (hopp), Charlotte Schönbeck (löpning)
Medicinskt team: Johanna Hellström (läkare)
Ålderskategori: P17/F17, födda 2001-2002.
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje land får starta med högst två deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari 2017 t.o.m. 24 juni 2018
Uttagning: 25 juni. Förhandsnomineringar kommer att användas. 

Kvalgränser: 
Gren Kvalgräns Uttagna
P17    
100m 10.77  
200m 21.63  
400m 48.84  
800m 1:52.39 Anton Axelsson 01 Hässelby SK
1500m 3:55.16  
3000m 8:37.60 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
2000m H 6:04.10 Omar M Nuur 01 IFK Växjö
110m H 14.04 Thomas Jones 01 Kyrkhults SK
400m H 53.90 Johan Claeson 01 Linköpings GIF
10000m G 48:30.00  
Höjd 2.04  
Stav 4.75 Emil Carlsson 02 IFK Växjö
Längd 7.15  
Tresteg 14.65  
Kula  18.10 Arvid Mägi Theorin 01 IF Kville
Diskus 55.60  
Slägga 69.40  
Spjut 66.70  
Tiokamp 6.700 Carl af Forselles 01 Hellas FK
    Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF
Stafetter Ingen kv.gräns  
     
F17    
100m 11.83  
200m 24.28 Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad
    Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
400m 55.06  
800m 2:09.30 Gaël de Coninck 01 Sävedalens AIK
    Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK
1500m 4:27.70  
3000m 9:45.00  
2000mH 6:57.50 Ellinor Aurell 01 Ängelholms IF
    Malin Jonson 02 Mölndals AIK
100m H 13.81 Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
400m H 61.47  
5000m G 26:00.00  
Höjd 1.77  
Stav 3.80 Sandra Alvero 01 Habo FF 04
    Gabriella Jönsson 01 IFK Helsingborg
Längd 6.08  
Tresteg 12.50 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
Kula 15.88  
Diskus 45.20  
Slägga 63.00 Hillevi Carlsson 02 Falu IK 
Spjut 51.20  
Sjukamp 5.200 Klara Rådbo 01 Hammarby IF
    Tuvalisa Rosenqvist 02 Tjalve IF Norrköping
Stafetter Ingen kv.gräns Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
    Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad
    Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
    Gaël de Coninck 01 Sävedalens AIK
 
Uttagningsprinciper 
SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Nivåerna skall ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande. Resultat under utomhussäsongen 2018 kommer att värdesättas högre än andra resultat, men även resultat från inomhussäsongen 2018 kan vara kvalificerande.  Endast i undantagsfall, kan resultat från utomhussäsongen 2017 komma att räknas. 
 
För uttagning kommer stor vikt läggas vid 
* att man är fysisk, teknisk och mentalt förberedd för att prestera på personligt toppnivå vid UEM
* Att resultatnivån klarats i god konkurrens

Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer form och inbördes möten att vara avgörande.
 


JVM

Tammerfors, FIN 10-15 juli

Resor: 8- 15 juli
Överledare: 
Landslagsledare: Rafael Askros
Koordinator: Jenny Ahlin
Coacher: Frida Svensson, Rizak Dirshe, Lisa Hanula Virving, Felix Siljebäck Larsen & Cecilia Nilsson
Ålderskategori: Aktiva födda 1999 och 2000
Deltagare: Två aktiva per gren kan bli uttagna
Medicinskt team: Jesper Fritz, Frida Flodström & Thomas Gjörling
Kvalperiod: Januari 2018 - 25 Juni 2018
 

Kvalgränser: 
Gren Kvalgräns Uttagna
P19    
100m 10.55 Henrik Larsson 99 IF Göta 
200m 21.35 Henrik Larsson 99 IF Göta
    Kasper Kadestål 99 Malmö AI 
400m 47.70 Carl Bengtström 00 Örgryte IS 
800m 1:50.00  
1500m 3:47.00  
5000m 14:15.00  
10000m 30:30.00  
3000m H 9:00.00  
110m H 14.00  
400m H 52.60 Carl Bengtström 00 Örgryte IS
    Anton Bertilsson 99 IFK Växjö 
Höjd 2.16  
Stav 5.10 Armand Duplantis 99 Upsala IF
Längd 7.55  
Tresteg 15.60  
Kula  18.50  
Diskus 56.00  
Slägga 69.50 Ragnar Carlsson 00 Falu IK
Spjut 68.70  
Tiokamp 7.200  
4x100m 40.00  
4x400m 3:08.40  
     
F19    
100m 11.80  
200m 24.00  
400m 55.00  
800m 2:08.00  
1500m 4:22.00  
3000m 9:30.00  
5000m 16:20.00  
3000mH 10:27.50  
100m H 14.00 Amanda Hansson 99 Hässelby SK
    Ida Thunberg 99 KFUM Örebro 
400m H 60.50  
Höjd 1.82 Maja Nilsson 99 Motala AIF
Stav 4.05 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby SK
    Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg 
Längd 6.15 Amanda Hansson 99 Hässelby SK
Tresteg 12.85 Fatima Koné 99 Mölndals AIK
Kula 14.75 Axelina Johansson 00 Hovslätts IK  
Diskus 48.00 Caisa-Marie Lindfors 00 Uppsala IF 
Slägga 57.00 Jennifer Quick 00 IFK Lund 
Spjut 50.00  
Sjukamp 5.300 Erika Wärff 00 Malmö AI
    Ida Thunberg 99 KFUM Örebro
4x100m 45.10  
4x400m 3:38.10  
   


Uttagningsprinciper
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till finalomgång. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.

* Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.
 
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid
* Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid JVM.
* Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.
 
* Skulle fler än två aktiva klara kvalgränsen i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse. Blir det nödvändigt, kan en uttagningstävling komma att särskilja de aktiva.

Stafetter
* För att stafettlag ska anmälas måste laget ha god chans till finalavancemang. Kvaltiderna ses som riktmärken.
 
* Det krävs svenskt medborgarskap för att delta i landslaget.
 
* Uttagning sker med start efter inomhus säsongen, därefter fr.o.m. 6 juni varje tisdag fram till och med 25 juni.
 
* Kvalperiod; januari 2018 - 25 juni 2018. Endast i undantagsfall kommer resultat gjorda under 2017 att räknas och bara efter samråd med landslagsledaren.

 

Nordisk-baltiska 22-årsmästerskapen

Gävle 11-12 augusti

Resor: Samling i Gävle 10 augusti, hem 12 augusti
Överledare: 
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinatorer: Sofia Kuylser
Coacher: Malin Sundström, Daniel Arnsten, Alexander Tursell, Carin Cronstedt, Staffan Jönsson, Sofie Edqvist, Jan Bäck
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1996-98
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Medicinskt team: Elsa Pihl (läkare), Gustav Fabiansson (fysio), Peter Lantz (massör)
Slutgiltig uttagning: 6 augusti

 

Grenprogram:

Gren Uttagna
M22  
100m Filip Schwartz 98 Möldals AIK
  Jonathan Hirsh 98 KFUM Örebro
200m Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg 
  Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro
400m Anton Sigurdsson 96 Malmö AI
  Joakim Karlsson 97 Ullevi FK
800m Anton Persson 96 Hässelby SK
  Björn Seifert 96 Upsala IF
1500m Emil Danielsson 97 Spårvägens SK
  Suldan Hassan 98 Ullevi FK
5000m Sebastian Nilsson 98 Mölndals AIK
  Andreas Jansson 96 Hässelby SK
3000m H Simon Sundström 98 IFK Lidingö
  Miguel Palm 98 Mölndals AIK
110m H Max Hrelja 98 Malmö AI
  Oscar Hjerm 97 KA 2 IF
400m H Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
  William Frobe 98 Täby IS
Höjd Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
  Arvid Ryberg 98 IF Göta Karlstad
Stav Robin Jacobsson 98 Ullevi FK
  Magnus Herstedt 98 Malmö AI
Längd Elias Martinsson 97 Mölndals AIK
  Henning André 97 Nyköpings BIS
Tresteg Gustaf Bålström Ullevi FK
  Marcus Nyberg Malmö AI
Kula  Wictor Petersson 98 Malmö AI
  Jakob Gardenkrans 97 Athletics 24Seven SK
Diskus Jakob Gardenkrans 97 Athletics 24Seven SK
  Albin Lager 96 KFUM Örebro
Slägga Tobias Hagström 96 Hälle IF
  Anton Andersson 96 Turebergs FK
Spjut Simon Litzell 97 Hässelby SK
  Isak Oskarsson 96 IFK Växjö
4x100m Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro
  Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg
  Filip Schwartz 98 Mölndals AIK
  Jonathan Hirsh 98 KFUM Örebro
4x400m Alexander Lundskog 96 Ullevi FK
  William Frobe 98 Täby IS
  Joakim Karlsson 97 Ullevi FK
  Anton Sigurdsson 96 Malmö AI
K22  
100m Emelie Rantzow 98 IK Ymer
  Emma Jansson 97 KFUM Örebro
200m Lisa Lilja 96 Ullevi FK
  Emelie Rantzow 98 IK Ymer
400m Linnea Frobe 98 Täby IS
  Lovisa Linde 98 Täby IS
800m Sofia Johansson 98 Linköpings GIF
  Astrid Rosvall 97 Hässelby SK
1500m Astrid Rosvall 97 Hässelby SK
  Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
5000m Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
  Moa Rothman 96 Västerås FK
3000mH Amelie Svensson 96 Sävedalens AIK
  Elin Brink 97 Mölndals AIK
100m H Tess Hertz-Saebbö 98 Göteborgs KIK
  Lovisa Östervall 97 Upsala IF
400m H Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad
  Amanda Holmberg 98 Lidköping IS
Höjd Lovisa Östervall 97 Upsala IF
  Louise Ekman 97 Gefle IF
Stav Ellen Olsson 97 Wärnamo SK
  Annika Jönsson 96 IFK Helsingborg
Längd Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
  Kaiza Karlén 98 IF Göta Karlstad
Tresteg Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF
  Jenny Lestander 98 Linköpings GIF
Kula Sara Lennman 96 Katrineholms SK
  Amanda Malmehed 98 IF Göta Karlstad
Diskus Vanessa Kamga 98 Upsala IF
  Ellen Pettersson 98 Upsala IF
Slägga Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
  Emma Thor 97 Turebergs FK
Spjut Carolin Näslund 98 IF Göta Karlstad
  Linn Peura 97 Södertälje IF
4x100m Tess Hertz Saebbö Göteborgs KIK
  Emelie Rantzow 98 IK Ymer
  Emma Jansson 97 KFUM Örebro
  Lisa Lilja 96 Ullevi FK
4x400m Lovisa Linde 98 Täby IS
  Linnea Frobe 98 Täby IS
  Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad
  Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS


 Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Mästerskapet.
- Grenseger vid JSM22 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
- Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
 - Dubbleringar kan bli aktuella.
 Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!


 

Nordiska 19-årskampen

Hvidovre, DEN 11-12 augusti

Resor: Utresa 10 augusti, hem 12 augusti
Överledare: Pia Bosdotter Olson
Landslagsledare: Rafael Askros
Koordinatorer: Jenny Ahlin
Coacher: Annelie Johansson, Rizak Dirshe, Felix Siljebäck Larsen, Lisa Hannula Virving, Anders Walther, Jonny Karlsson, Monica Magnusson, Bengt Jönsson & Thomas Hirvonen
Ålderskategori: P19/F19, födda 1999/2000.
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Medicinskt team: Jesper Fritz, Frida Flodström, Maria Rendin & Thomas Gjörling
Slutgiltig uttagning: 6 augusti

 

Grenprogram:

Gren Uttagna
P19  
100m Henrik Larsson 99 IF Göta
  Vidar Stenkvist 00 Täby IS
200m Henrik Larsson 99 IF Göta
  Kasper Kadestål 99 Malmö AI
400m Edvind Hagberg 99 Turebergs FK
  Arvid Gustafsson 99 Upsala IF
800m Abubaker Abdullahi 99 Malmö AI
  Iyuel Ayele 99 Hammarby IF
1500m Erik Källman 00 IK Ymer
  Erik Jälknäs 00 Sävedalens AIK
5000m Omar M Ismail 00 Högby IF
  August Mollén 99 Tjalve IF
3000m H Axel Djurberg 99 Upsala IF
  Olof Silvander 99 IFK Lidingö
110m H Joel Bengtsson 99 IFK Lidingö
  Philip Stömne 00 Valbo IF
400m H Anton Bertilsson 99 IFK Växjö
  Gustav Karlsson 00 Thorengruppen TFC
Höjd Simon Wiklund 99 Wilske OK
  Emil Uhlin 00 Falu IK
Stav Simon Thor 00 IFK Märsta
  Tom Johansson 99 KFUM Örebro
Längd Melker Gustavsson 00 IF Göta
  Simon Björnstedt 99 Upsala IF
  Thomas Rydh Sternbeck 99 Österhaninge återbud
Tresteg Markus Lundborg 99 Ullevi FIK
  Alexander Nyman 00 Hanvikens SK
  Tobias Calryd 00 Örgryte IS återbud
Kula  Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK
  Lukas Björninger 00 Turebergs FK
Diskus Alexander Sjögren 99 Kalmar SK
  Sebastian Löschner 00 Huddinge AIS
Slägga Ragnar Carlsson 00 Falu IK
  Patrik Lindstedt 99 Hässelby SK
Spjut Carl Widenholm 00 Hellas SK
  Otto Sundell 00 Söderhamn
4x100m Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg
  Vidar Stenqvist 00 Täby IS
  Omar Chaban 99 IFK Helsingborg
  Erik Johansson 99 Varbergs AIF
4x400m Arvid Gustavsson 99 Upsala IF
  Edvind Hagberg 99 Tureberg FK
  Gustav Karlsson 00 Thorengruppen TFC
  Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg återbud
  Anton Bengtsson 99 Ullevi FK
F19  
100m Greta Deltin 00 Hammarby IF
  Amanda Hansson 99 Hässelby SK
200m Linn Bäcklin 99 IF Göta
  Fanny Runheim 99 IF Göta
400m Saga Berneryd 99 Thorengruppen TFC
  Louise Duvling Andersson 00 Ullevi FK
800m Sara Dädeby 99 Hovslätts IK
  Wilma Marcusson 99 Trångsvikens IF
  Beatrice Brink 99 IF Kville återbud
1500m Thea Norlund 00 Skellefteå AIK
  Sara Dädeby 99 Hovslätts IK
5000m Linnea Palm 99 Falu IK
  Julia Samuelsson 99 Högby IF
  Evelina Henriksson 99 IFK Umeå återbud
3000mH Sara Gunnarsson 99 Mölndals AIK
  Emilia Lillemo 00 Täby IS
100m H Amanda Hansson 99 Hässelby SK
  Ida Thunberg 99 KFUM Örebro
400m H Celina Reichard 99 Spårvägens FK
  Alice Kjellander 00 Göteborg KIK
Höjd Maja Nilsson 99 Motala AIF
  Erika Wärff 00 Malmö AI
Stav Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg
  Filippa Miller 99 Hovslätts IK
Längd Victoria Almerén Hansson 99 Hammarby IF Återbud
  Lovisa Karlsson 00 Högby IF
  Filippa Gunnarsson 99 Mölndals AIK
Tresteg Fatima Koné 99 Mölndals AIK
  Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF
Kula Axelina Johansson 00 Hovslätts IK
  Amanda Lejros 99 Hässelby SK
Diskus Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF
  Daniella Persson 00 Hälle IF
Slägga Jennifer Quick 00 IFK Lund
  Cecilia Larsson 99 IFK Växjö
Spjut Ida Thunberg 99 KFUM Örebro
  Madeleine Ahlström 00 Umedalens IF
4x100m Linn Bäcklin 99 IF Göta
  Ida Thunberg 99 KFUM Örebro
  Amanda Hansson 99 Hässelby SK
  Fanny Runheim 99 Thorengruppen TFC
4x400m Saga Berneryd 99 Spårvägens FK
  Louise Duvling Andersson 00 Ullevi FK
  Carolina Söderbom 99 Ärla IF
  Celina Reichard 99 Spårvägens FK
 


 Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
- Grenseger vid JSM19 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
 - Dubbleringar kan bli aktuella.
 Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
 

Ungdomsfinnkampen (17 år)

Tammerfors, FIN 1 september

Resor: 
Överledare: Bo Sjölander
Landslagsledare: Karin Olsson Westergren
Koordinatorer: Jenny Ahlin & Frida Hogstrand
Coacher: David Vendel, Mikael Johansson, Lina Quick, Charlotte Schönbeck, Richard Edman, Stefan Carlsson, Kristina Wärff och Anders Walther.
Ålderskategori: P17/F17, födda 2001/2002.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Medicinskt team: Johanna Hellström (läkare), Linda Berntsson (fysioterapeut), Erik Hamrin Senorski (fysioterapeut)
Slutgiltig uttagning: 19 augusti

 

Grenprogram:

Gren Uttagna
P17  
100m Zion Eriksson 02 Täby IS
  Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK
200m Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta
  Sidney Léger 02 Hammarby IF
400m Emil Johansson 02 Tureberg FK
  Simon Martinsson 01 Österhaninge IF
800m Josef Wallenlind 01 Mölndals AIK
  Gustav Gahne 01 Hässelby SK
1500m Anton Axelsson 01 Hässelby SK
  Jonatan Edman 01 Umedalens IF
3000m Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
  Alexander Bucht 01 Sävedalens AIK återbud
  Markus Engsner 01 Sävedalens AIK
2000m H Omar Nuur 01 IFK Växjö
  Elliot Anderstedt 01 Höörs IS
110m H Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF
  Ludvig All 02 Täby IS
300m H Johan Claesson 01 Linköping GIF
  Kalle Wållgren 01 IK Lerum 
Höjd Elias Sahlin 01 Hellas FK
  Philip Ryding 01 IF Kville
Stav Carl Af Forselles 01 Hellas FK
  Emil Carlsson 02 IFK Växjö
Längd Erik Johansson 01 Ullevi FK
  Henrik Renz 01 Tjalve IF Norrköping
Tresteg Caleb Conable 01 Malmö AI
  Oskar Weidenholm 01 Mölndals AIK
Kula  Daniel Milenkovic 01 FIF Gnistan
  Arvid Mägi Theorin 01 IF Kville
Diskus Leo Janén 02 IFK Växjö
  Johannes Lilius 01 Huddinge AIS
Slägga Andreas Henriksson 02 Malmö AI
  Hugo Sörby 01 Upsala IF
Spjut Robin Isaksson 02 IFK Lidingö
  Pontus Lundqvist 01 Sundsvalls FI
4x100m Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta
  Zion Eriksson 02 Täby IS
  Bimo Soenarso 01 KFUM Örebro återbud
  Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK
  Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF reserv
4x400m Emil Johansson 02 Tureberg FK
  Johan Claeson 01 Linköping GIF
  Gustav Gahne 01 Hässelby SK
  Simon Martinsson 01 Österhaninge IF
   
F17  
100m Nikki Anderberg 02 Malmö AI
  Stina Gustavsson 01 Hammarby IF återbud
  Samantha Oware  01 Malmö AI
200m Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad
  Wilma Rosenqvist 01 Malmö AI
400m Lovisa Skoglund 01 Höörs IS
  Hanna Enlund 01 AIK
800m Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK
  Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK
1500m Gaël de Coninck 01 Sävedalens AIK
  Ebba Berglin 01 KA2 IF
3000m Elsa Wallenius 01 Västerås FK
  Tilda Östberg 01 Borlänge LK
2000mH Ellinor Aurell 01 Ängelholms IF
  Malin Jonson 02 Mölndals AIK
100m H Freja Andersdotter 01 Malmö AI
  Olivia Stridh 02 Malmö AI
300m H Julia Wennersten 01 IK Ymer
  Sandra Jonsson 01 Örgryte IS
Höjd Tilde Gudmundsson 02 IFK Växjö
  Lovisa Lindholm 01 Linköping GIF
Stav Sandra Alvero 01 Habo FF 04
  Alva Sundin 01 Täby IS
Längd Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
  Klara Rådbo 01 Hammarby IF
Tresteg Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
  Cornelia Nilsson 01 Skellefteå AIK
Kula Victoria Quainoo 02 Malmö AI
  Emilia Malmehed 01 Linköping GIF
Diskus Amanda Friberg 02 IF Göta
  Molly Broback 01 Sävedalens AIK
Slägga Hillevi Carlsson 02 Falu IK
  Jennifer Andersson 01 Västerås FK
Spjut Amanda Rask 02 IF Vingarna
  Tilda Bergström 02 IFK Sunne FIK
4x100m Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad
  Wilma Rosenqvist 01 Malmö AI
  Nikki Anderberg 02 Malmö AI
  Freja Andersdotter 01 Malmö AI
  Julia Wennersten 01 IK Ymer reserv
4x400m Gaël de Coninck 01 Sävedalens AIK
  Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK
  Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
  Lovisa Skoglund 01 Höörs IS
 
Uttagningsprinciper
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
- Resultat på USM17 (Huddinge) och USM16 (Enskede) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Målsättning är att ingen dubblering sker i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Ungdomsfinnkampen

Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Inomhus 19

Terräng - landsväg 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02