Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 18 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Junior-ungdom 2019
 


Uppdaterat: 20 augusti 2019
 

JNM-UNM mångkamp Nordiska juniorkampen
Junior-EM U23 Junior-EM U20
EYOF Ungdomsfinnkampen

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering. 


 

JNM-UNM mångkamp
Uppsala 8-9 juni

Resor: Ut 7 juni, hem 9 juni.
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Koordinator: Frida Hogstrand
Coacher: Carina Lindberg (F17), Lisa Wållgren (F19), Cai Bolö (K22), Felix Siljebäck Larsen (P17), Jan Samuelsson (P19)
Medicinskt team: Maria Mereman, Karolina Svensson, Ingvar Palmgren
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Behörighet: Svenskt medborgarskap och ej av IAAF registrerad för annat land. 
Deltagare: Varje land får starta med upp till 3 deltagare/klass
Kvalperiod: Till och med 26 maj
Uttagning: 28 maj

 

Klass Uttagna
M22  
P19 Carl af Forselles 01 Hässelby SK
  Emil Uhlin 00 Falu IK
  Simon Thor 00 IFK Märsta
  Philip Stömne 00 Valbo AIF
P17/16 Oliver Ellström 03 IF Göta Karlstad
  Jacob Thelander 03 Ljungby FIK
  Fredrik Grund 02 IF Kville
K22 Beatrice Lantz 97 IFK Växjö
  Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF
F19 Lovisa Karlsson 00 Högby IF
  Klara Rådbo 01 Hässelby SK
  Elvira Carlén 01 IK Lerum FI
F17/16 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve IF Norrköping
  Sophie Ried 02 IK Ymer
  Tilde Gudmundsson 02 IFK Växjö


Förtydliganden och kommentarer:
Ambitionen är, som alltid, starkast möjliga lag utifrån de förutsättningar som gäller. Resultat gjorda under 2019 kommer att väga tungt men hänsyn kommer också att tas till prestationer gjorda inomhus 2019 och i vissa fall utomhus 2019. Seniorlandskampen Estkampen, som  genomförs samtidigt, kommer att prioriteras framför 22-årsklassen.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man ska ha bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.

Vid likvärdiga prestationer kommer en äldre aktiv att prioriteras framför en yngre.
 





 

Junior-EM U23
Gävle 11-14 juli

Resor: Samling i Uppsala för precamp, avresa Gävle 9 juli
Överledare: Stefan Olsson
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator: Jenny Ahlin
Media: Gustav Orbring
Coacher: Daniel Arnsten, Alex Tursell, Malin Sundström, Staffan Jönsson, Karin Cronstedt, Jan Samuelsson, Sofie Edquist, Fredrik Oderborn, Jan Bäck. (Kommer att kompletteras.)
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabiansson, Andreas Almlöf, Karolina Svensson
Tävlingsklass: M22/K22 (födda 1997-1999)
Behörighet: Svenskt medborgarskap och ej av IAAF registrerad för annat land. 
Kvalperiod: 1 april 2019 – 30 juni 2019
Slutlig uttagning: 2 juli
Precamp: Kommer preliminärt att erbjudas i Uppsala 6-9 juli, vilken kommer att bekostas till viss del av den aktive själv.

Grenprogram:

Gren EAA:s kvalgräns Uttagna
M22    
100m 10.50 Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
    Austin Hamilton 97 Malmö AI
200m 21.50 Henrik Larsson 99 IF Göta Karlstad
    Kasper Kadestål 99 Malmö AI
    Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro
400m 47.85  
800m 1:49.00 Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
1500m 3:46.00  
5000m 14:15.00 Suldan Hassan 98 Ullevi FK
    Emil Danielsson 97 Spårvägens FK
    Simon Sundström 98 IFK Lidingö
10000m 30:15.00  
3000m H 9:10.00 Simon Sundström 98 IFK Lidingö
    Axel Djurberg 99 Hässelby SK
    Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK
110m H 14.55 Max Hrelja 98 Malmö AI
    Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg
400m H 52.50 William Frobe 98 Täby IS
Höjd 2.15 Simon Wiklund 99 IK Wilske
Stav 5.20  
Längd 7.60  
Tresteg 15.50 Gustaf Bålström 98 Ullevi FK
Kula 17.50 Wictor Petersson 98 Malmö AI
    Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK
Diskus 54.00 Jakob Gardenkrans 97 Athletics 24Seven SK
Slägga 65.00  
Spjut 72.00 Simon Litzell 97 Hässelby SK återbud
    Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
Tiokamp 7.300 Andreas Gustafsson 97 Falu IK
4x100m 40.20
10.65 i snitt
Joel Bengtsson 99 IFK Helsingborg
    Marcus Tornée 98 IFK Helsingborg
    Austin Hamilton 97 Malmö AI
    Kasper Kadestål 99 Malmö AI
    Anders Pihlblad 98 KFUM Örebro
4x400m 3:10.00
48.50 i snitt
 
     
K22    
100m 11.90 Claudia Payton 98 Ullevi FK
200m 24.45 Irene Ekelund 97 Spårvägens FK återbud
    Emma Jansson 97 KFUM Örebro
    Emelie Rantzow 98 IK Ymer
400m 55.00  
800m 2:09.00 Astrid Rosvall 97 Hässelby SK
1500m 4:27.00 Isabella Andersson 97 Turebergs FK
    Elin Brink 97 Mölndals AIK
5000m 16:40.00 Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
10000m 36:15.00  
3000mH 10:35.00 Julia Samuelsson 99 Högby IF
100m H 14.10 Amanda Hansson 99 Hässelby SK
400m H 60.75 Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad
    Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
    Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK
Höjd 1.79 Bianca Salming 98 Turebergs FK
    Maja Nilsson 99 Örgryte IS
    Louise Ekman 97 Gefle IF
Stav 4.05 Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg
    Ellen Olsson 97 Wärnamo SK
Längd 6.20 Kaiza Karlén 98 IF Göta Karlstad
    Amanda Hansson 99 Hässelby SK
Tresteg 12.80 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersunds GIF
    Fatima Koné 99 Mölndals AIK
Kula 14.30  
Diskus 48.50 Vanessa Kamga 98 Upsala IF
    Ellen Pettersson 97 Upsala IF
    Mathilda Eriksson 98 Malmö AI
Slägga 62.00 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
    Emma Thor 97 Turebergs FK
    Frida Bååth 97 Timrå AIF
Spjut 51.00 Carolin Näslund 98 IF Göta Karlstad
Sjukamp 5.400 Lovisa Östervall 97 Upsala IF
    Bianca Salming 98 Turebergs FK
4x100m 45.10
11.90 i snitt
Emma Jansson 97 KFUM Örebro
    Maja Almgren 98 Visby IF Gute
    Emelie Rantzow 98 IK Ymer
    Claudia Payton 98 Ullevi FK
    Amanda Hansson 99 Hässelby SK
4x400m 3:37.00
55.00 i snitt
 


I Run Clean
EAA har bestämt att alla aktiva som vill delta i JEM för U20 och U23, måste ha gjort deras antidopingutbildning "I Run Clean" i tid före sista anmälningsdagen. Det är den aktives ansvar att göra utbildningen.
Länk till utbildningen: https://www.irunclean.org/
 
Uttagningsprinciper
SFIF följer EAA:s kvalgränser, då mästerskapet avgörs i Sverige. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.

Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid:
·        Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid JEM.
·        Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.
Skulle fler än tre aktiva klara kvalgränsen i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse. Blir det nödvändigt, kan en uttagningstävling komma att särskilja de aktiva.

-För att stafettlag ska anmälas måste laget ha god chans till finalavancemang. Kvaltiderna ses som riktmärken.

-Uttagning sker med start 14 maj. Därefter varje tisdag fram till och med 2 juli. 






 

Junior-EM U20
Borås 18 -21 juli

Resor: 
Överledare: Gunilla Löthagen Sjöstrand
Landslagsledare: Rafael Askros
Koordinator: Evelina Aittamaa
Coacher: Frida Svensson, Rizak Dirshe, Lisa Hannula Virving, Felix Siljebäck Larsen, Greger Jönsson och Cecilia Nilsson.  
Ålderskategori: Aktiva födda 2000, 2001 och 2002
Behörighet: Svenskt medborgarskap och ej av IAAF registrerad för annat land. 
Deltagare: Tre aktiva per gren kan bli uttagna
Medicinskt team: Jesper Fritz, Maria Rendin, Eric Senorski och Thomas Gjörling
Kvalperiod: 1 april 2019 - 7 juli 2019 
 

Gren Norm Uttagning
P19    
100m 10.70  
200m 21.70  
400m 48.15  
800m 1:50.50  
1500m 3:50.00  
3000m 8:25.00  
5000m 14:45.00 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
    Omar Nuur 01 IFK Växjö
3000m H 9:15.00 Omar Nuur 01 IFK Växjö
110m H 14.25 Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF
400m H 53.80 Carl Bengtström 00 Örgryte IS
    Johan Claesson 01 Linköping GIF
    Gustav Karlsson 00 KFUM Örebro
Höjd 2.12  
Stav 5.10  
Längd 7.40  
Tresteg 15.05 Carl af Forselles 01 Hässelby SK
    Tobias Carlryd 00 Örgryte IS
Kula 17.75 Arvid Mägi Theorin 01 IF Kville
Diskus 54.00  
Slägga 66.00 Ivar Moisander 00 Spårvägens FK
    Hugo Sörby 01 Upsala IF
Spjut 67.50  
Tiokamp 7.100 Emil Uhlin 01 Falu IK
4x100 41.10
10.80 i snitt
Milo Wahlgren 02 AIK
    Vidar Stenquist 00 Täby IS
    Oliwer Danielsson 01 Ullevi FK
    Omar Chabaan 00 IFK Helsingborg
    Viktor Thor 00 Strands IF
4x400 3:14.00
49.00 i snitt
 
     
F19    
100m 11.90 Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad
     
200m 24.30 Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
400m 55.90  
800m 2:10.00 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK
1500m 4:28.00  
3000m 9:52.50 Elsa Wallenius 01 Västerås FK
    Tilda Östberg 01 Borlänge LK
    Vera Sjöberg 01 AIK
5000m 17:15.00  
3000m H 10:45.00 Emilia Lillemo 00 Täby IS
100m häck 14.15 Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
400m häck 61.40  
Höjd 1.79 Klara Frykholm 03 Glanshammar IF
Stav 4.00 Gabriella Jönsson 01 IFK Helsingborg
Längd 6.10 Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
    Lovisa Karlsson 00 Högby IF
Tresteg 12.65 Olivia Bojang 02 Örgryte IS
Kula 14.00 Axelina Johansson 00 Hässelby SK
    Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF
Diskus 47.50 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF
    Daniella Persson 00 Hälle IF
    Ella Andersson 00 Eslövs AI
Slägga 57.00  
Spjut 48.00  
Sjukamp 5.250 Lovisa Karlsson 00 Högby IF
    Klara Rådbo 01 Hässelby SK 
4x100m 46.00
12.20 i snitt
Gabriella Holmström 00 Upsala IF
    Filippa Sivnert 01 Malmö AI
    Nikki Anderberg 02 Malmö AI
    Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad
    Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
4x400m 3:43.00
56.50 i snitt
 


 

I Run Clean
EAA har bestämt att alla aktiva som vill delta i JEM för U20 och U23, måste ha gjort deras antidopingutbildning "I Run Clean" i tid före sista anmälningsdagen. Det är den aktives ansvar att göra utbildningen.
Länk till utbildningen: https://www.irunclean.org/

 
 
Uttagningsprinciper
SFIF:s följer EAA:s kvalgränser då mästerskapet går i Sverige. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.

Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid:

  • Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid U20 EM.
  • Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.

Skulle fler än tre aktiva klara kvalgränsen i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse. Blir det nödvändigt, kan en uttagningstävling komma att särskilja de aktiva.

-För att stafettlag ska anmälas måste laget ha god chans till finalavancemang. Kvaltiderna ses som riktmärken.

-Uttagning sker med start 14 maj. Därefter varje tisdag fram till och med 9 juli. 






 

European Youth Olympic Festival
Baku, AZE 23-28 juli

Resor: 
Överledare: SOK
Landslagsledare: Karin Olsson Westergren
Koordinator:
Coacher: 
Ålderskategori: P17/F17 (födda 2002-2003)
Behörighet: Svenskt medborgarskap och ej av IAAF registrerad för annat land.
Deltagare: En aktiv per gren, dock maximalt 12 deltagare.
Medicinskt team: SOK:s team
Kvalperiod: 1 april – 30 juni 2019
Uttagning: 1 juli 2019


Resultatnivåer:

Gren Kvalgräns Uttagning
P17    
100m 10.77 Zion Eriksson 02 Täby IS
200m 21.70 Sidney Léger 02 Hammarby IF
400m 48.85 Emil Johansson 02 Turebergs FK
800m 1:52.50  
1500m 3:55.00  
3000m 8:37.60  
2000m hinder 6:04.50  
110m häck 13.90  
400m häck 53.80 Oskar Edlund 02 Täby IS
Höjd 2.05  
Stav 4.80 Emil Carlsson 02 IFK Växjö
Längd 7.15  
Tresteg 14.70  
Kula 18.00 Jesper Ahlin 03 Turebergs FK
Diskus 55.00 Leo Janén 02 IFK Växjö
Slägga 70.00  
Spjut 66.50  
Tiokamp 7.000  
     
F17    
100m 11.90  
200m 24.30  
400m 55.90  
800m 2:10.00  
1500m 4:28.00  
3000m 9:52.50 Tilde Axelsson Fröjdenlund 03 IFK Växjö
2000m hinder 6:57.50 Julia Svennblad 03 Bohus IF
100m häck 13.70  
400m häck 61.40  
Höjd 1.77  
Stav 3.85 Rebecka Krüeger 03 Malmö AI
Längd 6.10  
Tresteg 12.50 Maja Åskag 02 Råby Rekarne FI
Kula 15.50
Victoria Quainoo 02 Malmö AI
Diskus 45.00  
Slägga 63.00 Victoria Quainoo 02 Malmö AI
Spjut 51.00  
Sjukamp 5.300  

 

I Run Clean

EAA har bestämt att alla aktiva som vill delta i EYOF, måste ha gjort deras antidopingutbildning "I Run Clean" i tid före sista anmälningsdagen. Det är den aktives ansvar att göra utbildningen.
Länk till utbildningen: https://www.irunclean.org/
 
Svensk Friidrott kräver dessutom att aktiva och ledare i landslaget ska ha gjort Svensk Friidrotts Antidopingutbildning (för utbildningstillfällen, se friidrott.se ”Sista dagen”) och även RF:s utbildning ”Ren Vinnare”: http://www.rf.se/Antidoping/Renvinnare/ Kom ihåg att skriva in Svenska Friidrottsförbundet när du loggar in. 

 
 
Uttagningsprinciper
SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en god möjlighet att konkurrera om en topp-8-placering. Maximalt 12 aktiva kommer att få åka. Ifall fler kvalificerar sig kommer de högst rankade att tas ut.
Kvalificerande resultat ska uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige ska vara sanktionerad av SFIF (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands ska vara upptagen i EA:s/IAAF:s tävlingskalender. Kontakta landslagsledaren före tävlingen om det råder osäkerhet kring statusen.

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid:

  • Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd på att prestera på personlig toppnivå vid EYOF.
  • Att man bekräftar resultat med en stabil nivå. Enstaka ”fullträff” garanterar alltså inte uttagning.

Skulle fler än en aktiv klara kvalgränsen i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse. Blir det nödvändigt, kan en uttagningstävling komma att särskilja de aktiva.






 

Nordiska Juniorkampen (19 år)

Kristiansand, NOR 17-18 augusti

Resor: Utresa 16 augusti, hem 18 augusti
Överledare: Karin Lundgren
Landslagsledare: Rafael Askros
Koordinator: Evelina Aittamaa
Coacher: Kristina Wärff, Daniel Persson, Lisa Hannula Virving, Richard Edman, Rizak Dirshe, Tina Mårtensson, Carl Alm, Annika Pettersson & Mattias Jons  
Ålderskategori: P19/F19, födda 2000/2001.
Behörighet: Svenskt medborgarskap och ej av IAAF registrerad för annat land.
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren.
Medicinskt team: Maria Rendin, Eric Senorski & Thomas Gjörling
Slutgiltig uttagning: 12 augusti

 

Grenprogram:

Gren Uttagna
P19  
100m Viktor Thor 00 Strands IF
  Vidar Stenqvist 00 Täby IS
200m Caleb Conable 01 Malmö AI
  Rasmus Hugosson 01 KFUM Örebro
400m Jacob Helsing 00 IK Orient
  Karl Wållgren 01 Lerums IF
800m Albert Nygren 01 Upsala IF
  Anton Axelsson 01 Hässelby SK
1500m Omar Ismail 00 Högby IF
  Erik Jälknäs 00 Sävedalens AIK
5000m Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
  Omar Nuur 01 IFK Växjö
3000m hinder Omar Nuur 01 IFK Växjö
  Hassan Abdiqadir 01 Västerås FK
110m häck Philip Stömne 00 Valbo IF
  Benjamin Tinglöf 01 Ärla IF
400m häck Johan Claeson 01 Linköpings GIF
  Gustav Karlsson KFUM Örebro
Höjd Emil Uhlin 00 Falu IK
  Oliver Ericsson 01 Upsala IF
Stav Simon Thor 00 IFK Märsta
  Gustav Magnusson 00 Nyköpings BIS
Längd Carl af Forselles 01 Hässelby SK
  Erik Johansson 01 Ullevi FK
Tresteg Oskar Weidenholm 01 Mölndals AIK
  Alexander Nyman 00 Hanvikens SK
Kula  Arvid Mägi Theorin 01 IF Kville
  Simon Lanngren 00 Sävedalens AIK
Diskus Sebastian Löschner 00 Spårvägens FK
  Victor Wisén 01 Upsala IF
Slägga Ivar Moisander 00 Spårvägens FK
  Ragnar Carlsson 00 Falu IK
Spjut Carl Widenholm 00 Hellas FK
  Otto Sundell 00 Söderhamns IF 
4x100m William Thor 00 Strands IF
  Viktor Thor 00 Strands IF
  William Gardell 01 Spårvägens FK
  Rasmus Hugosson 01 KFUM Örebro
4x400m Carl af Forselles 01 Hässelby SK
  Karl Wållgren 00 IK Lerum FI
  Johan Claeson 01 Linköpings GIF
  Jakob Helsing 00 IK Orient
   
F19  
100m Julia Henriksson 00 IFK Helsingborg
  Filippa Sivnert 01 Malmö AI
200m Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
  Gabriella Holmström 00 Upsala IF
400m Louise Duvling-Andersson 00 Ullevi FK
  Virva Rylander 00 Västerås FK
800m Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK
  Maja Sund 01 Turebergs FK
1500m Wilma Nielsen 01 Göteborgs KIK
  Ellinor Aurell 01 Ängelholms IF
3000m Tilda Östberg 01 Borlänge LK återbud
  Elsa Wallenius 01 Västerås FK
  Vera Sjöberg 01 AIK
3000m hinder Emilia Lillemo 00 Täby IS
  Ellinor Aurell 01 Ängelholms IF
100m häck Lovisa Karlsson 00 Högby IF
  Klara Rådbo 01 Hässelby SK
400m häck Caroline Larsson 01 Täby IS
  Ebba Jernmark Burrows 00 Hälle IF
Höjd Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK
  Kajsa Engblom 01 Huddinge AIS
Stav Gabriella Jönsson 01 IFK Helsingborg
  Alva Sundin 01 Täby IS
Längd Angel Richmore 01 Malmö AI
  Lovisa Karlsson 00 Högby IF
Tresteg Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala IF
  Cornelia Nilsson 01 Skellefteå AIK
Kula Axelina Johansson 00 Hässelby SK
  Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF
Diskus Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala IF
  Daniella Persson 00 Hälle IF
Slägga Jennifer Quick 00 IFK Lund
  Jennifer Andersson 01 Västerås FK
Spjut Erika Wärff 00 Malmö AI
  Feben Tewelde 01 Järvsö IF
4x100m Kajsa Kjellergren 01 IFK Halmstad
  Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
  Filippa Sivnert 01 Malmö AI
  Gabriella Holmström 00 Upsala IF
4x400m Louise Duvling-Andersson 00 Ullevi FK
  Lovisa Bivstedt 01 Hässelby SK
  Virva Rylander 00 Västerås FK
  Caroline Larsson 01 Täby IS
 


 Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
- Grenseger vid JSM19 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
 - Dubbleringar kan bli aktuella.
 Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
 








 

Ungdomsfinnkampen (17 år)
Stockholm/S 24-25 augusti

Resor:
Landslagsledare: Karin Olsson Westergren
Överledare: Bo Sjölander
Koordinator: Jenny Ahlin
Coacher: David Vendel, Mikael Johansson, Lina Quick, Charlotte Schönbeck, Anneli Johansson, Stefan Carlsson, Emil Predan, Anders Walther, Richard Edman  
Medicinskt team: Johanna Hellström, Linda Berntsson, Eric Senorski
Ålderskategori: P17/F17 (födda 2002-2003).
Behörighet: Svenskt medborgarskap och ej av IAAF registrerad för annat land. 
Grenar: Se nedan
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Slutgiltig uttagning: 15 augusti

Grenprogram:

Gren Uttagna
P17  
100m Zion Eriksson 02 Täby IS
  Viktor Wall 03 Hammarby IF
200m Emil Johansson 02 Turebergs FK
  Milo Wahlgren 02 AIK
400m Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK
  Gabriel Vikic 02 Visby IF Gute
800m Erik Guander 02 Sävedalens AIK
  Gustav Harning 02 Upsala IF
1500m Viktor Frisk 03 Huddinge AIS
  Albin Wallenius 03 Västerås FK
3000m Wilhelm Bergentz 02 KFUM Örebro
  Mattias Östberg 03 Borlänge LK
2000m hinder Eric Westberg 02 SK Bore
  Noha Olsson 02 KFUM Örebro
110m häck Ludvig All 02 Täby IS
  Markus Moberg 03 Hammarby IF
300m häck Oskar Edlund 02 Täby IS
  Fred Österblom 02 Täby IS
Höjd Elliot Duvert 03 Turebergs FK
  Olle Bång 02 Umedalens IF
Stav Emil Carlsson 02 IFK Växjö
  Jonathan Howser 02 Täby IS
Längd David Thid 03 Hammarby IF
  Niklas Wall 03 Hammarby IF
Tresteg David Århammar 02 IFK Lidingö
  Gustav Tartu 02 IF Kville
Kula Jesper Ahlin 03 Turebergs FK
  Måns Roos 02 Mölndals AIK
Diskus Leo Janén 02 IFK Växjö
  Karl Ludvik 02 Turebergs FK
Slägga Alfons Haals 02 Västerås FK
  Hampus Vallin 02 Hovslätts IK
Spjut Max Andersson 03 Eslövs AI
  Jacob Rahm 02 Sävedalens AIK
4x100m Zion Eriksson 02 Täby IS
  Milo Wahlgren 02 AIK
  Oskar Edlund 02 Täby IS
  Emil Johansson 02 Turebergs FK
  David Århammar 02 IFK Lidingö reserv
  Ludvig All 02 Täby IS reserv
4x400m Emil Johansson 02 Turebergs FK
  Alexander Nyström 03 Bollnäs FIK
  Oskar Edlund 02 Täby IS
  Markus Moberg 03 Hammarby IF
  Gabriel Vikic 02 Visby IF Gute reserv
F17  
100m Nikki Anderberg 02 Malmö AI
  Olivia Stridh 02 Malmö AI
200m Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjdens IK
  Wilma Svensson 03 Oskarshamn SK
400m Ebba Gustafsson 02 Mölndals AIK
  Lova Perman 03 IF Göta Karlstad
800m Ebba Wahlberg 02 IK Ymer
  Lisa Fröberg 02 IFK Lidingö
1500m Klara Frih 02 Åsbro GoIF
  Elsa Palmgren 03 Sundsvalls FI
3000m Tilde Axelsson Fröjdenlund 03 IFK Växjö
  Fanny Andersson 03 Falkenbergs IK
1500m hinder Julia Svennblad 03 Bohus IF
  Nelly Össmar 03 Högby IF
100m häck Katharina Gråman 03 Tyresö FK
  Clara Fallenius 03 Hässelby SK
300m häck Hanna Karlsson 03 IF Göta Karlstad
  Ebba Åhman 02 IK Ymer
Höjd Alma Uhlin 03 Falu IK
  Sophie Reid 02 IK Ymer
Stav Rebecka Krüeger 03 Malmö AI
  Matilda Honeth 02 IFK Växjö
Längd Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve IF Norrköping
  Emelie Biarner 02 Klippans FK
Tresteg Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FI
  Olivia Bojang 02 Örgryte IS
Kula Victoria Quainoo 02 Malmö AI
  Hannah Hilding 02 Spårvägens FK
Diskus Amanda Fridberg 02 IF Göta Karlstad
  Nina Pyrell 03 IFK Växjö
Slägga Hillevi Carlsson 02 Falu IK
  Emma Holmgren Löf 02 Upsala IF
Spjut Amanda Rask 02 Brännans FF
  Tilda Bergström 02 IFK Sunne
4x100m Nikki Anderberg 02 Malmö AI
  Katharina Gråman 03 Tyresö FK
  Olivia Stridh 02 Malmö AI
  Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FI
  Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjdens IK reserv
  Wilma Svensson 03 Oskarshamns SK reserv
4x400m Ebba Gustafsson 02 Mölndals AIK
  Lova Perman 03 IF Göta Karlstad
  Elin Pettersson 03 IFK Göteborg
  Ebba Åhman 02 IK Ymer
  Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve IF Norrköping reserv


Uttagningsprinciper
För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
- Resultat på USM17 (Göteborg) och USM16 (Trollhättan) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Målsättning är att ingen dubblering sker i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
 



 


Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post

Detaljinformation av berörd landslagsledare, alternativt grengruppssamordnare.
 

Avdelningar

Intro

Terräng - landsväg 20

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visas uttagningar från 2002 och framåt.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02