Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 16 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Terräng - landsväg -19


Uppdaterad: 13 november 2019

 

VM-JVM Terräng  
NM-JNM Terräng  
EM-JEM Terräng  




 

VM-JVM terräng
Aarhus, DEN 30 mars

Hemsida: https://www.aarhus2019.dk/en/
Landslagsledare: Lorenzo Nesi
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 10 km, P19 8 km, F19 6 km, seniorstafett 4x2 km
Uttagningskriterier: Kapacitet att nå en placering bland de 25 främsta individuellt eller 8 bästa med lag bedöms utifrån prestationer på terräng-EM (minimum topp-10 individuellt, medalj med stafett) och internationella tävlingar samt tidigare internationella insatser.


 

  Uttagna
Män Napoleon Solomon 94 Turebergs FK
  Robel Fsiha 96 Spårvägens FK
   
P19 Omar Ismail 00 Högby IF
   
Kvinnor  
   
F19  
   


NM-JNM Terräng
Vierumäki, FIN, 10 november


Hemsida: -
Utresa: 9 november
Hemresa: 10 november
Landslagsledare: Lorenzo Nesi
Fysioterapeut: 
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km. Underlag: Gräs (golfbana).
Uttagningskriterier: De fyra främsta männen resp tre främsta i övriga klasser räknas i lagtävlingen. Ambitionen är att delta med lag i samtliga klasser, med maximalt fem män och fyra deltagare i övriga klasser. Placeringar på Terräng-SM värderas högt. Därutöver bedöms resultat under terrängsäsongen samt tidigare internationella insatser.
Uttagning: Nomineringar sker efter Terräng-SM (14 oktober).

  Uttagna
Män David Nilsson 87 Högby IF
  Adhanom Abraha 77 Eskilstuna FI
  Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
  Simon Sundström 98 IFK Lidingö
  Robin Rohlén 90 IFK Umeå
Kvinnor Samrawit Mengsteab 90 Hälle IF återbud
  Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
  Sara Holmgren 90 Örgryte IS återbud
  Hanna Bergström 97 Huddinge AIS
  Moa Gålnander 97 IFK Umeå
P19 Omar Nuur 01 IFK Växjö
  Erik Jälknäs 00 Sävedalens AIK
  Andreas Carlsson 01 Hässelby SK
  Hassan Abdiqadir 01 Västerås FK
F19 Emilia Lillemo 00 Täby IS
  Vera Sjöberg 01 AIK återbud
  Elsa Wallenius 01 Västerås FK
  Tilde Axelsson Fröjdenlund 03 IFK Växjö återbud
  Nora Lundin 03 Hammarby IF


EM-JEM Terräng

Lissabon, POR, 8 december

Hemsida: https://lisboa2019.pt/en/
Utresa: 6/7 december
Hemresa: 9 december
Landslagsledare: Lorenzo Nesi,
Fysioterapeut: 
Grenar: Män 10.2km, Kvinnor & M22 8.2km, K22 &, P19 6.2km, F19 4.2km. Mixedstafett seniorer 4x 1.5km. Underlag: Gräs. Yngsta tillåtna födelseår i P/F19 är 2003, i seniorklasserna, 1999.
Uttagningskriterier: Varje nation får starta med högst sex deltagare/individuell klass, varav de tre främstas placeringar räknas i lagtävlingen. Ambitionen är att ha ett brett deltagande, men kapacitet att nå en placering bland de 25 främsta individuellt eller 8 bästa med lag krävs och bedöms utifrån prestationer på Terräng-NM, Terräng-SM och internationella tävlingar samt tidigare internationella insatser.
Uttagning: Nomineringar sker efter Terräng-SM (14 oktober) respektive Terräng-NM (12 november) och kompletteras slutgiltigt 26 november.
 

  Uttagna
Män Napoleon Solomon 94 Turebergs FK
  Robel Fsiha 96 Spårvägens FK
  Adhanom Abraha 77 Eskilstuna FI
   
Kvinnor  
   
M22 Suldan Hassan 98 Ullevi FK
  Simon Sundström 98 IFK Lidingö
  Emil Danielsson 97 Spårvägens FK
   
K22 Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
   
P19 Emil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
  Omar Nuur 01 IFK Växjö
   
F19  

Kontaktperson

Karin Torneklint

Karin Torneklint

a 0706-70 60 42
e-post

Detaljinformation av berörd landslagsledare, alternativt grengruppssamordnare.
 

Avdelningar

Intro

Terräng - landsväg 20

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visas uttagningar från 2002 och framåt.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02

>