Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Ultralöpning 2019



Uppdaterad: 28 februari 2019
 

VM Ultra Trail

VM 24 timmar

 



VM Ultra Trail
Mirandha do Corvo, POR, 8 juni


Resor: Ut 5 juni, hem 9 juni (preliminärt)
Lagledning: Kerstin Rosenqvist (ansvarig) samt ytterligare en ledare
Grenar: 44 km med stigning +2200 (M + K). Individuellt samt lagtävling (de tre bästa individuella resultaten räknas ihop i respektive klass).
Deltagare: Varje nation får starta med 6 män och 6 kvinnor.
Uttagningskriterier: För att komma i fråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM.
Första uttagning: 28 februari
Slutlig uttagning: 15 mars
        

 

Uttagna

Män

André Jonsson 85 Sportsgym SC

 

Johan Lantz 89 Ockelbo SK

 

Joakim Lantz 91 Ockelbo SK

Kvinnor

Lisa Ring 93 IK Nocout

 

Sanna El Kott Helander 94 Sportsgym SC

 

Fanny Borgström 94 Sportsgym SC

  Johanna Bygdell 82 Öbacka LK


VM 24 timmar

Albi, FRA, 26-27 oktober


Resor: Ut 24 oktober, hem 28 oktober (preliminärt)
Lagledning: Andreas Falk (ansvarig) samt två ytterligare ledare
Grenar: 24 timmar (M + K). Individuellt samt lagtävling (de tre bästa individuella resultaten räknas ihop i respektive klass).
Deltagare: Varje nation får starta med 6 män och 6 kvinnor.
Uttagningskriterier: För att komma i fråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM. Indikativa gränser 240 km (M) respektive 220 km (K).
Första uttagning: 15 mars
Slutlig uttagning: 26 augusti

 

 

Uttagna

Män

Ivan Bretan 65 Team Ultrasweden LK 

 

Dan Välitalo 71 Västerås LK

 

Johan Steene 73 IF Linnéa

Kvinnor

Anna Grundahl 76 IF Linnéa


 

>