Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Elit & Landslag

 

Europacupen / Sevilla, ESP 22-23 juni 2002

De svenska lagen (nominerade den 16 juni)

MÄN      
100m Johan Engberg 81 IF Göta
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
400m Jimisola Laursen 77 Malmö AI
800m Khaled Azerkan 73 IK Tiwaz
1500m Mattias Norling 77 Turebergs FK
3000m Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
5000m Claes Nyberg 71 IF Göta
3000mH Joel Johansson 72 Malmö AI
110mH Robert Kronberg 76 IF Kville
400mH Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro
Höjd Stefan Holm 76 Kils AIK
Stav Patrik Kristiansson 77 KA 2 IF
Längd Peter Häggström 76 IK Ymer
Tresteg Christian Olsson 80 Örgryte IS
Kula Jimmy Nordin 79 Malmö AI
Diskus Kristian Pettersson 71 IFK Växjö
Slägga Bengt Johansson 73 Västerås FK
Spjut Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund
4x100m Patrik Lövgren 75 Malmö AI
  Johan Engberg 81 IF Göta
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Peter Häggström 76 IK Ymer
  Niclas Broström 77 IF Göta
4x400m Magnus Aare 74 FI Danderyd Athletics
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro
  Jimisola Laursen 77 Malmö AI
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
       
KVINNOR      
100m Jenny Kallur 81 Falu IK
200m Jenny Kallur 81 Falu IK
400m Nadja Petersen 78 Huddinge AIS
800m Camilla Nyquist 79 IK Ymer
1500m Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
3000m Hanna Karlsson 79 Malmö AI
5000m Malin Öhrn 69 IFK Växjö
3000mH Ida Nilsson 81 Högby IF
100mH Susanna Kallur 81 Falu IK
400mH Erica Mårtensson 79 IFK Växjö
Höjd Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK
Stav Kirsten Belin 81 Kvarnsvedens GoIF
Längd Carolina Klüft 83 IFK Växjö
Tresteg Camilla Johansson 76 IFK Växjö
Kula Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby SK
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga Cecilia Nilsson 79 IK Ymer
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
4x100m Emma Rienas 82 IF Göta
  Susanna Kallur 81 Falu IK
  Jenny Kallur 81 Falu IK
  Emmelie Barenfeld 81 Ullevi FK
4x400m Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK
  Ellinor Stuhrmann 77 Malmö AI
  Lena Udd 70 SoIK Hellas
  Nadja Petersen 78 Huddinge AIS
  Erica Mårtensson 79 IFK Växjö