Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 24 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Elit & Landslag

 

EM / München, GER 6-11 augusti 2002

Den svenska truppen (deltagare per 4 augusti)

MÄN      
100m Patrik Lövgren 75 Malmö AI
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Johan Engberg 81 IF Göta
  Erik Wahn 80 IFK Helsingborg
800m Khaled Azerkan 73 IK Tiwaz
  Rizak Dirshe 72 Malmö AI
1500m Mattias Norling 77 Turebergs FK
5000m Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
  Joakim Johansson 76 Hälle IF
10000m Claes Nyberg 71 IF Göta
3000mH Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
110mH Robert Kronberg 76 IF Kville
  Philip Nossmy 82 Malmö AI
400mH Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro
Höjd Stefan Holm 76 Kils AIK
  Staffan Strand 76 Hässelby SK
Stav Patrik Kristiansson 77 KA 2 IF
  Oscar Janson 75 Ullevi FK
Längd Peter Häggström 76 IK Ymer
Tresteg Christian Olsson 80 Örgryte IS
Kula Jimmy Nordin 79 Malmö AI
Diskus Kristian Pettersson 71 IFK Växjö
Slägga Bengt Johansson 73 Västerås FK
4x100m Lenny Martinez 78 Huddinge AIS
4x400m Magnus Aare 74 FI Danderyd Athletics
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Jimisola Laursen 77 Malmö AI
KVINNOR      
400m Lena Udd 70 SoIK Hellas
1500m Lena Nilsson 80 Täby IS
Marathon Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby SK
Karin Schön 62 IF Kville
Susanne Johansson 62 Hässelby SK
100mH Susanna Kallur 81 Falu IK
Jenny Kallur 81 Falu IK
400mH Nadja Petersen 78 Huddinge AIS
  Erica Mårtensson 79 IFK Växjö
Höjd Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK
Stav Kirsten Belin 81 Kvarnsvedens GoIF
Hanna-Mia Persson 78 Kalmar SK
Tresteg Camilla Johansson 76 IFK Växjö
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga Cecilia Nilsson 79 IK Ymer
Sjukamp Carolina Klüft 83 IFK Växjö
4x100m Emma Rienas 82 IF Göta
4x400m Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK
  Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne FI
  Ellinor Stuhrmann 77 Malmö AI

Anm: Nominerade Lena Gavelin, Annika Nyberger, Alfred Shemweta och Martin Eriksson har lämnat återbud p g a skador. Dessutom har Jimisola Laursen avstått från att utnyttja sin plats på 400m individuellt för och koncentrerar sig på 4x400 m.