Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Elit & Landslag

 

FINNKAMPEN / Helsinki, FIN 23-24 augusti 2002

Seniorlagen (deltagare per 18 augusti)

MÄN      
100m Johan Engberg 81 IF Göta
  Patrik Lövgren 75 Malmö AI
  Erik Wahn 80 IFK Helsingborg
200m Johan Engberg 81 IF Göta
  Anders Hansson 74 Heleneholms IF
  Erik Wahn 80 IFK Helsingborg
400m Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
800m Rizak Dirshe 72 Malmö AI
  Fredrik Kjellberg 77 Turebergs FK
  Andreas Rehnborg 80 Hässelby SK
1500m Rizak Dirshe 72 Malmö AI
  John Laselle 77 Turebergs FK
  Jörgen Zaki 72 Malmö AI
5000m Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
  Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
10000m Joakim Johansson 76 Hälle IF
  Claes Nyberg 71 IF Göta
  Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
3000mH Per Jacobsen 77 IF Göta
  Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
110mH Rafael Askros 81 Ullevi FK
  Joakim Blaschke 77 KA 2 IF
  Robert Kronberg 76 IF Kville
400mH Magnus Aare 74 FI Danderyd Athletics
  Peter Andersson 76 Täby IS
  Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro
Höjd Stefan Holm 76 Kils AIK
  Staffan Strand 76 Hässelby SK
  Linus Thörnblad 85 IFK Lund
Stav Oscar Janson 75 Ullevi FK
  Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
  Patrik Kristiansson 77 KA 2 IF
Längd David Frykholm 80 IF Göta
  Peter Häggström 76 IK Ymer
  Christian Olsson 80 Örgryte IS
Tresteg Anton Andersson 81 IFK Halmstad
  Christian Olsson 80 Örgryte IS
  Anders Sjöström 83 Mölndals AIK
Kula Stefan Blomqvist 65 Örgryte IS
  Andreas Gustafsson 75 IF Hagen
  Jimmy Nordin 79 Malmö AI
Diskus Linus Bernhult 75 Huddinge AIS
Kristian Pettersson 71 IFK Växjö
  Henrik Wennberg 66 Turebergs FK
Slägga Bengt Johansson 73 Västerås FK
  Mattias Jons 82 Hässelby SK
  Per Karlsson 67 IFK Växjö
Spjut Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund
  Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero IK
  Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
4x100m Johan Engberg 81 IF Göta
  Peter Häggström 76 IK Ymer
  Patrik Lövgren 75 Malmö AI
  Erik Wahn 80 IFK Helsingborg
4x400m Magnus Aare 74 FI Danderyd Athletics
  Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
KVINNOR      
100m Jenny Kallur 81 Falu IK
  Susanna Kallur 81 Falu IK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
200m Jenny Kallur 81 Falu IK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Lena Udd 70 SoIK Hellas
400m Nadja Petersen 78 Huddinge AIS
  Ellinor Stuhrmann 77 Malmö AI
  Lena Udd 70 SoIK Hellas
800m Lena Nilsson 80 Täby IS
  Camilla Nyquist 79 IK Ymer
  Linda Olsson 72 Täby IS
1500m Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
  Lena Nilsson 80 Täby IS
  Camilla Nyquist 79 IK Ymer
5000m Maria Ghizzoni 67 IF Göta
  Jessica Gylfe 80 IFK Växjö
  Malin Öhrn 69 IFK Växjö
10000m Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby SK
  Jenny Widarsson 76 Mullsjö SOK
  Malin Öhrn 69 IFK Växjö
3000mH Christin Johansson 78 IF Kville
  Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
  Ida Nilsson 81 Högby IF
100mH Jenny Kallur 81 Falu IK
  Susanna Kallur 81 Falu IK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
400mH Lena Melin 72 Ullevi FK
  Erica Mårtensson 79 IFK Växjö
  Nadja Petersen 78 Huddinge AIS
Höjd Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK
  Angelica Johansson 83 Hälle IF
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
Stav Kirsten Belin 81 Kvarnsvedens GoIF
  Hanna-Mia Persson 78 Kalmar SK
  Linda Persson 81 IFK Växjö
Längd Camilla Johansson 76 IFK Växjö
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Lina Quick 80 Gefle IF
Tresteg Sara Brankell 81 Mölndals AIK
  Anna Göransdotter-Nilsson 77 SoIK Hellas
  Camilla Johansson 76 IFK Växjö
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
  Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby SK
  Linda Nestorsson 75 Ullevi FK
Diskus Annika Larsson 70 Gefle IF
  Maria Pettersson 77 IFK Helsingborg
  Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga Catarina Andersson 77 Heleneholms IF
  Marie Hilmersson 81 Hässelby SK
  Cecilia Nilsson 79 IK Ymer
Spjut Katarina Eklöf 74 Huddinge AIS
  Annika Petersson 79 Gefle IF
  Sofia Renman 83 Östersunds GIF
4x100m Emmelie Barenfeld 81 Ullevi FK
  Jenny Kallur 81 Falu IK
  Susanna Kallur 81 Falu IK
  Emma Rienas 82 IF Göta
4x400m Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK
  Nadja Petersen 78 Huddinge AIS
  Ellinor Stuhrmann 77 Malmö AI
  Lena Udd 70 SoIK Hellas

 

Ungdomslagen (deltagare per 15 augusti)

P18      
100m Rasmus Olofsson 84 Hässelby SK
  Juan Pettersson 84 Tibro AIK
200m Rasmus Olofsson 84 Hässelby SK
  Juan Pettersson 84 Tibro AIK
400m Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
  Gustav Sewall 85 Malmö AI
800m Mikael Hörberg 86 GoIF Tjalve
  Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI
1500m Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne FI
  vakant    
3000m Jonas Hultgren 85 Ryssbergets IK
  Tim Kerro 84 Barsele SK
2000mH Johan Bagge 84 IF Göta
  Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla IF
110mH Christofer Kaalen 85 IFK Strömsund
  Christian Sjöberg 84 Mariestads AIF
300mH Henrik Encke 84 Hässelby SK
  Björn Johansson 84 Trollhättans SK
Höjd Thomas Bipella 84 Örgryte IS
  Linus Thörnblad 85 IFK Lund
Stav Johan Carlsson 85 Malmö AI
  Jesper Fritz 85 Malmö AI
Längd Tommy Ivarsson 84 Mölndals AIK
  Andreas Stålberg 84 Kvarnsvedens GoIF
Tresteg Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  vakant    
Kula Magnus Linderoth 84 IK Finish
  Magnus Lohse 84 Mölndals AIK
Diskus Magnus Lohse 84 Mölndals AIF
  Christoffer Sundin 84 Nord-Upplands AIF-79
Slägga Robert Alneroth 84 Gefle IF
  Pär Järlebrant 84 IFK Strömsund
Spjut Björn Hartig 84 IFK Växjö
  Ulf Petersson 84 Mölndals AIK
4x100m Rasmus Olofsson 84 Hässelby SK
  Juan Pettersson 84 Tibro AIK
  Gustav Sewall 85 Malmö AI
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
  Stuart Mulondo 84 SoIK Hellas
4x400m Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
  Gustav Sewall 85 Malmö AI
  Henrik Encke 84 Hässelby SK
  Nicklas Wiberg 85 FIK Färjestaden
F18      
100m Jenny Ljunggren 84 IFK Helsingborg
  Maria Teilman 86 Hammarby IF
200m Jenny Ljunggren 84 IFK Helsingborg
Tove Åkerblom 85 Malmö AI
400m Nuulu Ndiwabene 84 Hofors AIF
  Elin Wiik 85 Sommen-Bygdens SK
800m Jenny Holmroos 86 Västerås FK
  Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
1500m Lisa Nauclér 84 Järvsö IF
  Pernilla Sävestrand 86 Sävedalens AIK
3000m Kim Blomkvist 84 Ärla IF
Petra Kindlund 85 Falu IK
2000mH Hanna Holst 85 IFK Växjö
  Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne FI
100mH Sofia Klüft 85 IFK Växjö
  Jennie Nilsson 84 Brännans IF
300mH Therese Gustafsson 85 Kils AIK
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
Höjd Cecilia Axelsson 84 IFK Helsingborg
  Emma Green 84 Ullevi FK
Stav Ida Glemne 84 IFK Växjö
  Ewa Warnquist 85 KA 2 IF
Längd Sofia Klüft 85 IFK Växjö
  Pernilla Tornemark 85 Malmö AI
Tresteg Mfon Etim 85 Angereds IS
  Madelen Nylander 84 Örbyhus IF
Kula Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS
  Sara Wikström 84 Hässelby SK
Diskus Jessica Larsson 85 Skellefteå AIK
  Sara Wikström 84 Hässelby SK
Slägga Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
  Emma Johannesson 84 Hovslätts IK
Spjut Madeleine Frykholm 84 IF Göta
  Elinor Holgersson 84 IK Pallas
4x100m Jenny Ljunggren 84 IFK Helsingborg
  Maria Teilman 86 Hammarby IF
  Mfon Etim 85 Angereds IS
  Tove Åkerblom 85 Malmö AI
4x400m Nuulu Ndiwabene 84 Hofors AIF
  Elin Wiik 85 Sommen-Bygdens SK
  Therese Gustafsson 85 Kils AIK
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK