Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 24 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar - hösten 2009

Uppdaterat: 5 december 2009

 

NM-JNM terräng EM-JEM terräng
VM halvmarathon  

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 
 

VM Halvmarathon

Birmingham, GBR 11 oktober

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
 Halvmarathon (M och K)
Deltagare: Varje land har rätt att starta med upp till 5 deltagare per lopp.
Nominerade:

  Nominerade
Män -
   
Kvinnor Isabellah Andersson 80 Hässelby SK - återbud
   

 



 

NM-JNM terräng

Perniö, FIN 7 november

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 7 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sveriges ambition är att i samtliga klasser ha lag bestående av minst 5 (män) resp 4 (övriga klasser) startande.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller Finalloppet i Göteborg/Skatås den 31 oktober (sträckor: Män & Kvinnor 8.8 km, övriga 5.2 km). De tre första männen och två första i övriga klasser blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där Finalloppet givetvis kommer att väga tungt.
Nominering: 1 november
 

  Nominerade
Män Joel Bodén 83 Hälle IF
  Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
  Johan Wallerstein 78 IFK Lund
  Lars Johansson 85 Enhörna IF
  Oskar Landin 87 Spårvägens FK
Kvinnor Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK
  Gabriella Samuelsson 87 F Gotländsk FI
  Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
  Susanna Damm 75 Huddinge AIS
P19 Anton Danielson 90 IK Norrköping FI
  Olle Kalered 90 IK Norrköping FI
  Jonas Legernes 91 Ullevi FK
  Tawakal Abdi Kadir 90 IFK Växjö
F19 Frida Johansson 93 Täby IS
  Johanna Busk 93 Enhörna IF
  Maria Borglund 91 Sävedalens AIK
  Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö - återbud
  Sara Holmgren 90 IF Göta

 

 

 

EM-JEM terräng

Dublin, IRL 13 december

Landslagsledare: Ulf Friberg
Coach: Johan Wettergren
Sjukgymnast:
Gustav Fabiansson
Grenar:
Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp i Europa. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till placering bland de 8 bästa.
Nominering: 30 november
 

  Nominerade
Män Mustafa Mohamed 79 Hälle IF - återbud
   
Kvinnor Isabellah Andersson 80 Hässelby SK
  Lisa Blommé 78 Hässelby SK
  Malin Ewerlöf Krepp 72 Spårvägens FK
  Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
   
M22 Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK
   
K22 Gabriella Samuelsson 87 F Gotländsk FI
   
P19 Anton Danielson 90 IK Norrköping FI
   
F19 -

Kontaktperson

Stefan Olsson

Stefan Olsson

a 010-476 53 41
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02