Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 18 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar - hösten 2011


Uppdaterat: 7 december 2011

 

NM-JNM terräng EM-JEM terräng
   

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 
 


 

NM-JNM terräng

Uddevalla, SWE 12 november

Landslagsledare: Ulf Friberg
Coacher: Patrik Tjärdal, Johan Ställberg
Fysioterapeut: Fredrik Karlsson
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 7 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sverige kommer att delta med lag i samtliga klasser. Lagen kommer att bestå av minst 6 (män) resp 5 (övriga klasser) startande.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller "NM-kval" i Uddevalla den 29 oktober (arr Hälle IF) på höstens NM-bana med start kl 12. De tre första männen och två första i övriga klasser blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där NM-kvalet givetvis kommer att väga tungt.
Nominering: 31 oktober
 

  Nominerade
Män Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Jonas Leandersson 91 Malmö AI - återbud
  Jerker Lysell 89 Rehns BK
  David Nilsson 87 Högby IF
  Eric Senorski 89 Örgryte IS
  Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
  Anton Danielson 90 GoIF Tjalve
Kvinnor Meraf Bahta 89 Hälle IF
  Hanna Bartholomew 83 FK Studenterna
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
  Cecilia Kleist 82 IK Akele
  Louise Nilsson 86 Malmö AI
  Louise Wiker 79 Hässelby SK
  Maria Borglund 91 Sävedalens AIK
P19 Elmar Engholm 92 Hässelby SK
  Filip Johansson 92 Sävedalens AIK
  John Kingstedt 92 Huddinge AIS
  Albin Olausson 92 KFUM Örebro
  Alexander Palm 93 IK Norrköping FI
  Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Carl Senorski 93 Örgryte IS
F19 Lina Alainentalo 92 Hässelby SK
  Amelie Andersson 93 Villstads GIF
  Frida Kristiansson 92 IK Ymer
  Sarah Lahti 95 Klippans FK
  Maria Larsson 94 Ullevi FK
  Amanda Lönnquist 94 Ystads IF

 

 

 

EM-JEM terräng

Velenje, SLO 11 december

Landslagsledare: Ulf Friberg
Fysioterapeut: Fredrik Karlsson
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp utomlands. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till placering bland de 8 bästa.
Nominering: 27 november
 

  Nominerade
Män Adil Bouafif 78 Hässelby SK
Kvinnor -
M22 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
  Eric Senorski 89 Örgryte IS - återbud
  Jerker Lysell 89 Rehns BK
  Jonas Leandersson 91 Malmö AI - återbud
  Anton Danielson 90 GoIF Tjalve
  Olle Kalered 90 GoIF Tjalve
  Erik Johansson 89 Hässelby SK
K22 -
P19 -
F19 -


 

Kontaktperson

Stefan Olsson

Stefan Olsson

a 010-476 53 41
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02