Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 24 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar - hösten 2012


Uppdaterat: 5 december 2012

 

NM-JNM terräng EM-JEM terräng
   

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 
 


 

NM-JNM terräng

Tårnby, DEN 10 november

Landslagsledare: Ulf Friberg
Coacher: Johan Wettergren
Fysioterapeut:
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 7 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sverige kommer att delta med lag i samtliga klasser. Lagen kommer att bestå av minst 5 (män) resp 4 (övriga klasser) startande.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller Yddingeloppet i Bara den 28 oktober (arrangör Heleneholms IF) på distanserna 12 km resp 6 km. De två första i alla klasser tas ut till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där NM-kvalet givetvis kommer att väga tungt.
Uttagning: 31 oktober
 

  Uttagna
Män Jerker Lysell 89 Rehns BK
  Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Anton Danielson 90 GoIF Tjalve
  Johan Larsson 83 IFK Lund
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
  Anders Kleist 80 IK Akele
Kvinnor Elin Borglund 91 Sävedalens AIK
  Nina Persson 91 Örgryte IS
  Sanna Mustonen 91 Hässelby SK
  Ulrika Flodin 75 Rånäs 4H
P19 Alexander Palm 93 IK Norrköping FI
  Andreas Jansson 96 SLK Oxelösund
  Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
  Gustaf Stensjö 96 Sävedalens AIK
  Oliver Lämber 94 Hälle IF
  Carl Senorski 94 Örgryte IS
F19 Sarah Lahti 95 Klippans FK
  Isabelle Brauer 96 Hässelby SK
  Maria Larsson 94 Ullevi FK
  Emilia Ohlin 93 UF Contact
  Agnes Sjöström 94 IK Westmannia
   

 

 

 

EM-JEM terräng

Szentendre, HUN 9 december

Landslagsledare: Ulf Friberg
Coacher:
Fysioterapeut:
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp utomlands. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till placering bland de 8 bästa.
Uttagning: Första uttagning efter NM, då även ev lag nomineras. Slutlig uttagning 27 november.
 

  Uttagna
Män Mikael Ekvall 89 Strömstad LK - återbud
Kvinnor  
M22  
K22 Mary Alenbratt 90 Ullevi FK
P19 Alexander Palm 93 Spårvägens FK
  Andreas Jansson 96 Hässelby SK
  Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI - återbud
  Oliver Lämber 94 Hälle IF
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
F19 Sarah Lahti 95 Hässelby SK
  Isabelle Brauer 96 Hässelby SK
  Maria Larsson 94 Örgryte IS
  Emilia Ohlin 93 Trollhättans IF
  Agnes Sjöström 94 IK Westmannia


 

Kontaktperson

Stefan Olsson

Stefan Olsson

a 010-476 53 41
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02