Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar - hösten 2014


Uppdaterat: 3 december 2014

 

NM-JNM terräng EM-JEM terräng
VM 100 km VM 24 timmar - Inställt!

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 
 

NM-JNM terräng
Vantaa, FIN 8 november

Utresa: 7 november
Hemresa: 8 november
Landslagsledare: Stefan Olsson
Coacher: Ulf Friberg, Fredrik Oderborn
Fysioterapeut: Tommy Eriksson
Grenar: Män 9.0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 6.0 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 7 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen. Sverige kommer att delta med lag i samtliga klasser.
Uttagningskriterier: Som observationstävling gäller Terräng-SM i Eskilstuna 18-19 oktober. Resultaten från SM ligger till grund för uttagningarna till NM. Hänsyn kommer också tas till andra terrängresultat under hösten och även resultat gjorda under sommaren kan i vissa fall komma att beaktas.
Uttagning: Större delen av truppen kommer att tas ut den 23 oktober med slutlig uttagning den 30 oktober.
 

  Uttagna
Män Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Johan Larsson 83 Strömstad LK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
  Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FIF
  Alexander Palm 93 Spårvägens FK
Kvinnor Maria Larsson 94 Örgryte IS
  Louise Nilsson 86 Malmö AI
  Hanna Lindholm 79 Hammarby IF
  Lisa Öhberg 88 Hälle IF
P19 Kalle Berglund 96 Spårvägens FK - återbud
  Andreas Jansson 96 Hässelby SK
  Gabriel Steffensen 96 Sävedalens AIK
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
  Emil Danielsson 97 Dala-Järna IK
  William Levay 96 Spårvägens FK - återbud
F19 Sarah Lahti 95 Hässelby SK
  Carolina Johnson 96 Linköpings GIF - återbud
  Astrid Rosvall 97 Hässelby SK
  Patricia Striner 97 Malmö AI
  Klara Henriksson 97 Hässelby SK

 

 

 

EM-JEM terräng
Borovets, BUL 14 december

Utresa: 9 december
Hemresa: 14 alt. 15 december
Överledare: Jan Kowalski
Coacher: Mats Erixon, Ulf Friberg
Fysioterapeut: Fredrik Karlsson
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/klass, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM i november eller i andra terränglopp utomlands. För enbart individuell start skall det finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM. För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till en placering bland de åtta bästa.
Ta alltid kontakt med landslagsledaren vid frågor eller osäkerhet om vad som gäller.
Uttagning: Första uttagning sker den 11 november med slutlig uttagning den 2 december.
OBS! Samokov ligger ca 1000 m över havet och tävlingarna arrangeras i skidorten Borovets som ligger ca 1300 m över havet. Det innebär att det kan bli aktuellt med tidig utresa för optimala möjligheter att prestera.
 

  Uttagna
Män Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
Kvinnor Meraf Bahta 89 Hälle IF
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK - återbud
M22 Alexander Palm 93 Spårvägens FK
  Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FIF
  Elmar Engholm 92 Hässelby SK
  John Kingstedt 92 Huddinge AIS
K22 Maria Larsson 94 Örgryte IS
  Agnes Sjöström 94 Hässelby SK
P19 Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
  Andreas Jansson 96 Hässelby SK
  Emil Danielsson 97 Dala-Järna IK
  Gabriel Steffensen 96 Sävedalens AIK
  William Levay 96 Spårvägens FK
F19 -
   
   




 

VM 100 km
Doha, QAT 21 november

Lagledning: Peter Fredricson, Reima Hartikainen
Grenar: 100 km (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM.
Första nominering: 12 augusti
Slutlig uttagning: 23 september
 

  Uttagna
MÄN Jonas Buud 74 IFK Mora
  Linus Holmsäter 84 Fredrikshofs FIF
  Fritjof Fagerlund 74 Rånäs 4H
   
KVINNOR Sophia Sundberg 84 Väsby IK
  Frida Södermark 78 GoIF Tjalve
   







 

VM 24 timmar - Inställt!
Taipei, TPE 6-7 december

Lagledning:
Grenar: 24 timmar (M och K)
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga skall möjlighet finnas att bli bland de 20 främsta på VM.
Första nominering:
Slutlig uttagning:

 

 

Kontaktperson

Stefan Olsson

Stefan Olsson

a 010-476 53 41
e-post

Avdelningar

Intro

Senior arena 20

Terräng - landsväg 20

Inomhus 20

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02