Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Juniorer/ungdom 2008

 

Uppdaterat: 4 september 2008

Junior-VM (19 års) Junior-NM (22 års)
Nordiska 19-årslandskampen Ungdomsfinnkampen (17 år)
JNM-UNM mångkamp (17-22 år)  

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

 

Junior-VM (19 år)

Bydgoszcz, POL 8-13 juli

Resor: Ut 6 juli, hem 14 juli
Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Coacher: Christina Levi, Mikael Wirstedt, Dejan Mirkovic, Anton Leion, Andreas Wulff, Pawel Szczyrba, Åke Jernberg, Håkan Kaneberg.
Medicinskt team: Jenny Lingman Framme, Jimmy Palm
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1989 eller senare.
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari - 23 juni
Nominering: Löpande fr o m 1 juni, slutnominering 23 juni
Informationsträff för nominerade: 28 juni Göteborg (Scandic Crown)

Kvalgränser: Se tablå nedan.

Gren IAAF-gräns Nominerade
P19    
100m 10.74 Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
    Oskar Åhberg 89 Solna FK
200m 21.64 Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
    Carlos Fröjd 90 Strömstads IF
400m 48.04  
800m 1:51.00 Robin Rohlén 90 Malmö AI
    Anton Asplund 90 Ume FI eller
    Johan Svensson 89 FI Kalmarsund
1500m 3:48.00  
5000m 14:15.00  
10000m 31:00.00 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
3000mH 9:10.00  
110mH/100 14.34 Markus Sparrman 89 IK Ymer
    Amir Shaker 89 Eskilstuna FI
400mH 53.34  
Höjd 2.14  
Stav 5.05  
Längd 7.50  
Tresteg 15.60  
Kula/6.0 18.00 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
Diskus/1.75 54.00 Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund
Slägga/6.0 66.00 Markus Johansson 90 Säffle FIK
Spjut 66.50 Kim Amb 90 F Bålsta IK
    Joni Kaartinen 89 Ullevi FK
Tiokamp 7.090  
4x100m se nedan Carlos Fröjd
    Alexander Nordkvist
    Benjamin Olsson
    Oskar Åhberg
    + reserv
4x400m se nedan  
     
F19    
100m 12.04 Caroline Lundahl 91 KA 2 IF
    Isabelle Eurenius 89 Ume FI
200m 24.64 Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF
400m 55.24 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
    Josefin Magnusson 89 Malmö AI
800m 2:09.00 Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
1500m 4:28.00 Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö
5000m 16:30.00  
3000mH 11:00.00 Klara Bodinson 90 IFK Lidingö
100mH 14.24 Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
400mH 60.44 Frida Persson 89 IFK Helsingborg
    Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
Höjd 1.80 Victoria Dronsfield 91 IF Göta
    Ellen Björklund 90 IFK Lund
Stav 3.95 Petra Olsen 90 Malmö AI
    Madeleine Nilsson 90 Kvarnsvedens GoIF
Längd 6.10 Caroline Lundahl
Tresteg 12.90  
Kula 14.60  
Diskus 47.00 Matilda Gunnarsson 90 Västerås FK
    Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK
Slägga 55.00  
Spjut 49.50 Anna Wessman 89 IFK Växjö
Sjukamp 5.150 Frida Linde 90 Täby IS
    Andrea Nybäck 90 IK Westmannia
4x100m se nedan Caroline Lundahl
    Isabelle Eurenius
    Emma Tuvesson
    Louise Kronlund 90 Falu IK
    Linnea Collin 89 IFK Helsingborg
4x400m se nedan Moa Hjelmer
    Josefin Magnusson
    Sofia Hellberg Jonsén
    Frida Persson
    Sofia Öberg

 

Uttagningskriterier och -principer:

ALLMÄNT
* SFIF:s uttagning kommer att baseras på IAAF:s kvalgränser (se ovan).
* Aktuella för nominering är aktiva födda 1989-1991.

INDIVIDUELLA GRENAR
* Både inomhus- och utomhusresultat 2008 är giltiga.
* Resultat 2007 kommer att beaktas.
* Kvalresultat skall göras i god konkurrens och gärna vid mer än ett tillfälle.
* Stabilitet kring/över kvalgränsen bör visas
* Skulle fler än två klara gränsen i en gren kommer inbördes möten värderas högre än statistiska resultat förutsatt likvärdig resultatnivå.
* Tidigare mästerskapsmeriter kommer att beaktas.

STAFETTER
* För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ska ha god finalchans.

 

Rekommenderade observationstävlingar
(i den mån aktuell gren finns med):

3 juni: MAI Galan (FGP) - Malmö
6-8 juni: SAYO - Sollentuna
14-15 juni: Rosenbomspelen - Karlskrona
16 juni: Telenorgalan (FGP) - Karlskrona
21-22 juni: DLV Juniorengala - Mannheim, GER

 

 

 

Nordiska juniorkampen (19 år)

Fana, NOR 16-17 augusti

Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Coacher: Anna Strenius, Mikael Wirstedt, Dejan Mirkovic, Åke Jernberg, Håkan Kaneberg, Per Svensson, Jonas Malm, Roger Thorstensson, Anton Leion, Gabriel Wallin.
Medicinskt team: Jenny Lingman Framme, Jimmy Palm
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1989-90
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Sverige startar med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 10 augusti

Gren
Nominerade
P19  
100m Oskar Åhberg 89 Solna FK
  Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
200m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Carlos Fröjd 90 Strömstads IF
400m Robin Rohlén 90 Malmö AI
  Jonathan Carbe 90 Örgryte IS
800m Johan Svensson 89 FI Kalmarsund
  Anton Asplund 90 Ume FI
1500m Johan Hydén 89 IK Akele
  Gustaf Altin 90 Kvarnsvedens GoIF
5000m Erik Johansson 89 Hässelby SK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
3000mH Eric Senorski 89 Örgryte IS
  Markus Liwing 89 Gefle IF
110mH Markus Sparrman 89 IK Ymer
  Amir Shaker 89 Eskilstuna FI
400mH Marvin Tay 90 Malmö AI
  Rasmus Ersson 90 Gefle IF
Höjd Emil Svensson 89 IFK Växjö
  Philip Frifelt-Lundqvist 89 IFK Halmstad
Stav Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK
  Robert Warensjö 90 Nyköpings BIS
Längd Björn Wilson 90 IK Orient
  Erik Persson 89 Malmö AI
Tresteg Moteba Mohamed 90 Alingsås IF
  David Kallebäck 89 Varbergs GIF
Kula Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
  Pontus Rabe 90 F Bålsta IK
Diskus Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund
  Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
Slägga Markus Johansson 90 Säffle FIK
  Erik Romberg 90 Högby IF
Spjut Kim Amb 90 F Bålsta IK
  Pontus Bjärkvik 90 Hovslätts IK
4x100m Carlos Fröjd 90 Strömstads IF
  Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Oskar Åhberg 89 Solna FK
4x400m Robin Rohlén 90 Malmö AI
  Jonathan Carbe 90 Örgryte IS
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Anton Asplund 90 Ume FI
  Johan Svensson 89 FI Kalmarsund
   
F19  
100m Isabelle Eurenius 89 Ume FI
  Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF
200m Matilda Hultgren 89 IK Ymer
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
800m Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
  Lisa Forsberg 89 Falu IK
1500m Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö
  Mary Alenbratt 90 Kongahälla AIK
3000m Sandra Södergren 89 FIF Gnistan
  Sara Sjöqvist 89 Täby IS
2000mH Klara Bodinson 90 IFK Lidingö
  Josefin Berggren 89 Östhammar FI
100mH Andrea Nybäck 90 IK Westmannia
  Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby IS
400mH Frida Persson 89 IFK Helsingborg
  Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
Höjd My Nordström 90 IK Norrköping FI
  Ellen Björklund 90 IFK Lund
Stav Petra Olsen 90 Malmö AI
  Madeleine Nilsson 90 Kvarnsvedens GoIF
Längd Malin Olsson 90 Malmö AI
  Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK
Tresteg Maria Augutis 90 Ullevi FK
  Izehi Ileso 89 Ullevi FK
Kula Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
  Sandra Andersson 90 KFUM Arvika
Diskus Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK
  Sandra Andersson 90 KFUM Arvika
Slägga Petra Öberg 89 Nyköpings BIS
  Nike Hermans 90 Huddinge AIS
Spjut Anna Wessman 89 IFK Växjö
  Frida Linde 90 Täby IS
4x100m Isabelle Eurenius 89 Ume FI
  Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF
  Matilda Hultgren 89 IK Ymer
  Louise Kronlund 90 Falu IK
4x400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Sofia Thorin 89 KFUM Örebro
  Frida Persson 89 IFK Helsingborg
  Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF
 

Uttagningskriterier

* Stora JSM19 (Norrtälje 8-10 augusti) är huvudsaklig observationstävling, men hänsyn kan även tas till andra större tävlingar om resultaten där är statistiskt betydligt bättre än vad som presteras på JSM.

* Mästerskapsplaceringar värderas högre än statistiska resultat.

* Resultat från senare delen av säsongen väger tyngre än resultat från början av sommaren. 

 

 

 

Ungdomsfinnkampen (17 år)

Helsinki (Helsingfors), FIN 30 augusti

Landslagsledare: Håkan Widlund
Överledare: Maria H Akraka
Coacher: Karin Matton Jernberg, Peter Holgersson, Morgan Persson, Anna Östenberg Hafsteinsson.
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Jonas Lindeberg
Service: Johanna Axelsson, Johanna Berggrén
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1991-92
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Sverige startar med 2 deltagare/gren.
Nominering: 10 augusti, med möjlighet till kompletteringar t o m 17 augusti

Gren
Nominerade
P17  
100m David Sennung 91 Ullevi FK
  Andreas Andersson 91 Hässleholms AIS
200m Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Morgan Ohlström 91 Rånäs 4H
400m Oskar Borbos 91 Gefle IF
  Erik Smedhs 91 IFK Mora
800m Anton Wåhlin 91 IF Linden
  Klas Persson 91 Nyköpings BIS
1500m Jonas Leandersson 91 Malmö AI
  Staffan Ek 91 Björnstorps IF
3000m Joel Lundin 91 Sundbybergs IK
  Marcus Hallbäck 92 F Bålsta IK
1500mH Jonas Legernes 91 Ullevi FK
  Simon Sveder 91 Hällefors LK
110mH Fredrik Karlsson 91 Kils AIK
  Filip Lööv 92 Kils AIK
300mH Joel Groth 91 Bollnäs FIK
  Anton Forsberg 91 Turebergs FK
Höjd Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF
  Yuan-Zhong Wu 91 IK Sisu
Stav Petter Olson 91 Malmö AI
  Sebastian Axell 91 IK Lerum FI
Längd Fabian Rosenquist 91 IK Norrköping FI
  Love Fältström 91 Hammarby IF
Tresteg Emil Bergqvist 91 IK Westmannia
  Vilhelm Roxling 91 KA 2 IF
Kula Alexander Messer 91 Alingsås IF
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Diskus Stefan Sundler 91 SK Bore
  Mikael Ljungberg 92 Nyköpings BIS
Slägga Oliver Carlehed 91 IK Ymer
  Elias Håkansson 92 Ullevi FK
Spjut Carl Ström 91 Ullevi FK
  Mattias Andersson 91 IFK Lund
4x100m Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  David Sennung 91 Ullevi FK
  Andreas Andersson 91 Hässleholms AIS
  Filip Lööv 92 Kils AIK
4x400m Oskar Borbos 91 Gefle IF
  Erik Smedhs 91 IFK Mora
  Malte Fibel 91 Bromma IF
  Petter Olson 91 Malmö AI
Reserv m/l Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF
   
F17  
100m Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
  Emma Fredriksson 91 Täby IS
200m Elin Östlund 91 KFUM Örebro
  Marine Jonsson 91 IF Göta
400m Elin Moraiti 91 Falu IK
  Rebecca Moyo 91 IK Hakarpspojkarna
800m Lovisa Lindh 91 Kongahälla AIK
  Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK
1500m Elin Borglund 91 Sävedalens AIK
  Lina Alainentalo 92 Bodens FI
3000m Maria Borglund 91 Sävedalens AIK
  Emma Jansson 91 Ludvika FFI
1500mH Olivia Lindh 91 Gefle IF
  Johanna Olsson 91 Täby IS
100mH Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
  Josephine Rohr 91 F Bålsta IK
300mH Marica Merkel-Johansson 91 KA 2 IF
  Sara Svensson 91 Hässleholms AIS
Höjd Victoria Dronsfield 91 IF Göta
  Linn Gustavsson 92 IK Ymer
Stav Anna Nilsson 91 Malmö AI
  Sara Eriksson 91 Ullevi FK
Längd Caroline Lundahl 91 KA 2 IF
  Melissa Stenzon 91 Göteborgs KIK
Tresteg Kristin Franke Björkman 91 IF Göta
  Louise Thornander 92 Upsala IF
Kula Michelle Nilsson 91 Malmö AI
  Hanna Bjärkvik 92 Hovslätts IK
Diskus Caroline Hermansson 91 Karlskoga FI
  Anna Jonasson 91 SK Bore
Slägga Ida Storm 91 Malmö AI
  Malin Johansson 92 IFK Strömsund
Spjut Emelie Larsson 91 Ullevi FK
  Matilda Elfgaard 91 Habo FIF-04
4x100m Caroline Lundahl 91 KA 2 IF
  Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
  Elin Östlund 91 KFUM Örebro
  Emma Fredriksson 91 Täby IS
4x400m Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK
  Lovisa Lindh 91 Kongahälla AIK
  Elin Moraiti 91 Falu IK
  Rebecca Moyo 91 IK Hakarpspojkarna
Reserv m/l Kajsa Barr 92 Sundbybergs IK
 

Uttagningskriterier och -principer

* Ettan på USM17 (Norrtälje 8-10 augusti) i varje gren är garanterad plats i truppen.

* Resultat från senare delen av sommaren väger tyngre än resultat från början av sommaren.

* Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.

* Vid jämbördiga resultat kommer aktiva födda 1991 att tas ut i första hand (alltså före yngre aktiva).

 

 

 

 

Junior-NM (22 år)

Tampere (Tammerfors), FIN 6-7 september

OBS: Förutom de nordiska länderna är denna gång också Estland, Lettland och Litauen inbjudna att skicka deltagare.
Resor: Ut 5 september, hem 8 september
Landslagsledare: Malin Ewerlöf Krepp
Coacher: Anders Palmqvist, Bengt Jönsson, Ulrik Mattisson, Jonas Malm, Carina Lindberg, Richard Edman, Mathias Bourdin, Kim Johansson, Sven Ohlson, Anders Perswalld.
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Anders Abelsson, Peter Lantz
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1986-1988
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Sverige startar med 2 deltagare/gren.
Nominering: 24 augusti

Gren
Nominerade
M22  
100m Per Strandquist 87 Malmö AI
  Emil Zail 87 Malmö AI
200m Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Sebastian Öberg 86 Turebergs FK
400m Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
800m Johan Walldén 87 Gefle IF
  Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF
1500m Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF
  Fredrik Björklund 86 Hälle IF
5000m Mikael Andersson 86 Vallentuna FK
  Erik Widing 87 Turebergs FK
3000mH Fredrik Johansson 86 IFK Växjö
  Robin Leandersson 88 Malmö AI
110mH Björn Barrefors 87 Hammarby IF
  Josua Gustafsson 88 Ullevi FK
400mH Johan Edvinsson 88 Upsala IF
  Henrik Astfors 87 Västerås FK
Höjd Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas
  Richard Huldén 86 IF Göta
Stav Rasmus Carlsson 88 Falu IK
  Björn Johansson 88 Västerås FK
Längd Michel Tornéus 86 IFK Tumba
  Minh Le 86 Malmö AI
Tresteg Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  Sebastian Ekstrand 86 IK Finish
Kula Mats Olsson 86 Järvsö IF
  Ulf Ankarling 88 IF Göta
Diskus Per Rosell 87 Ullevi FK
  Ulf Ankarling 88 IF Göta
Slägga Stefan Kvist 87 Alvesta FI
  Karl-Erik Ludvigsson 88 SK Bore
Spjut Marcus Persson 87 IF Göta
  Jonas Lohse 87 Mölndals AIK
4x100m Per Strandquist 87 Malmö AI
  Emil Zail 87 Malmö AI
  Sebastian Öberg 86 Turebergs FK
  Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
4x400m Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Sebastian Öberg 86 Turebergs FK
  Henrik Astfors 87 Västerås FK
  Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
   
KVINNOR  
100m Julia Skugge 88 Glanshammars IF
  Malin Ström 86 Bollnäs FI
200m Malin Ström 86 Bollnäs FI
  Therese Bohlén Kinn 87 Ullevi FK
400m Charlotte Johansson 86 IFK Lidingö
  Caroline Enberg 87 Täby IS
800m Olivia Bergvall 88 Oskarshamns SK
  Linda Johansson 88 Täby IS
1500m Lena Örn 88 Spårvägens FK
  Sandra Nilsson 88 Björnstorps IF
5000m Alexandra Svensson 86 Hultsfreds LK
  Frida Aspnäs 87 IK Norrköping FI
3000mH Lena Örn 88 Spårvägens FK
  Emmi Östlund 88 Hammarby IF
100mH Emelie Haaparanta 88 Täby IS
  Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
400mH Caroline Enberg 87 Täby IS
  Louise Martin 87 Hässelby SK
Höjd Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
  Daniella Eriksson 87 Västerås FK
Stav Emelie Gustafsson 88 Malmö AI
  Isabell Lilja 87 Malmö AI
Längd Linda Berntsson 87 Mölndals AIK
  Emelie Nilsson 88 Falkenbergs IK
Tresteg Martina Wahnström 87 Ullevi FK
  Sofie Lindesten 88 Väsby IK
Kula Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS
  Maria Bengtsson 88 IFK Växjö
Diskus Sofia Larsson 88 IF Göta
  Elinor Forssander 88 Hässelby SK
Slägga Johanna Rydberg 88 Västerås FK
  Elinor Forssander 88 Hässelby SK
Spjut Isabell Gradin 88 Sundsvalls FI
  Sofia Larsson 88 IF Göta
4x100m Julia Skugge 88 Glanshammars IF
  Malin Ström 86 Bollnäs FI
  Therese Bohlén Kinn 87 Ullevi FK
  Nina Runvik 87 Malmö AI
4x400m Caroline Enberg 87 Täby IS
  Nina Runvik 87 Malmö AI
  Louise Martin 87 Hässelby SK
  Charlotte Johansson 86 IFK Lidingö
 

Uttagningskriterier

* Ettan på JSM22 i varje gren är direktkvalificerad.

* Utomhusresultat 2008 värderas högre än tidigare resultat.

* Resultat från senare delen av sommaren värderas högre än resultat från början av sommaren.

* Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.

 

 

 

JNM-UNM mångkamp

Jyväskylä, FIN 7-8 juni

Resor: Ut 6 juni, hem 9 juni.
Landslagsledare: Fredrik Ahlström, Petra Eklund (bitr.)
Coacher: Petra Eklund, Rose-Marie Olsson, Peter Lundqvist, Krister Hultberg, Åke Jernberg, Karl Kallin.
Medicinsk team: Inger Karlsson, Erik Svensson, Rubin McRae
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 25 maj (se Uttagningskriterier nedan!).
Nominering: 26 maj

Klass Nominerade
M22 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsvedens GoIF
  Josua Gustafsson 88 Ullevi FK
  Joel Thorén 87 Hässelby SK
P19 Petter Olson 91 Malmö AI
  David Kallebäck 89 Varbergs GIF
  Niklas Karlsson 90 F Bålsta IK
  utom NM: Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås FK
P17 Sebastian Axell 91 IK Lerum FI
  Marcus Nilsson 91 Högby IF
  Fabian Rosenquist 91 IK Norrköping FI
K22 Emelie Haaparanta 88 Täby IS
  Sandra Höckerstrand 90 Hammarby IF
F19 Frida Linde 90 Täby IS
  Andrea Nybäck 90 IK Westmannia
  Josefin Svensson 89 Hjortens SK
F17 Malin Eriksson 91 KFUM Örebro
  Lisa Linnell 91 Ljungby FIK
  Josephine Rohr 91 F Bålsta IK

 

Uttagningskriterier:

* Årets JNM-UNM mångkamp är placerat ovanligt tidigt, vilket gör att kvalperioden löper ut redan den 25 maj.

* Tre aktiva är förhandsnominerade på basis av resultat gjorda t o m inomhussäsongen. (OBS: Petter Olson tävlar i P19 för att kunna ha möjlighet att kvala till JVM19.)

* Täbys Vårmångkamp 10-11 maj är ett bra tillfälle för den som vill förbättra sin nuvarande "ranking". Samtidigt går tävlingen för tidigt för att någon skall känna sig tvingad att ställa upp där för att vara NM-aktuell.

* Även eventuella andra mångkamper t o m 25 maj kan förstås förbättra "rankingen".

* Enskilda resultat gjorda utomhus t o m 25 maj kan givetvis också påverka "rankingen". Speciellt om de visar en standardförbättring i i någon/några grenar.

* Kontakta landslagsledaren Fredrik Ahlström vid minsta tveksamhet om vad som gäller.