Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Elit & Landslag

LANDSKAMPSTRUPPER 2003

Finnkampen (Helsinki, FIN 5-6 september)

Nominering per den 2 september

 

MÄN      
 
100m Patrik Lövgren 75 Malmö AI
 
  Johan Engberg 81 IF Göta
 
  Erik Wahn 80 IFK Helsingborg
 
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
 
  Johan Engberg 81 IF Göta
 
  Erik Wahn 80 IFK Helsingborg
 
400m Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
 
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
 
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
 
800m Rizak Dirshe 72 Malmö AI
 
  Rickard Pell 79 Hammarby IF
 
  Thomas Byrberg 79 Turebergs FK
 
1500m Patrik Johansson 72 Spårvägens FK
 
  Mattias Norling 77 Turebergs FK
 
  John Laselle 79 Turebergs FK
 
5000m Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
 
  Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
 
  Gustav Svedbrant 81 Rånäs 4H
 
10000m Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF  
  Claes Nyberg 71 IF Göta  
  Kent Claesson 71 Skillingaryds FK  
3000mH Mustafa Mohamed 79 Hälle IF  
  Per Jacobsen 77 IF Göta  
  Ahmed Mohamed 76 Malmö AI  
110mH Robert Kronberg 76 IF Kville  
  Philip Nossmy 82 Malmö AI  
  Joakim Blaschke 77 KA 2 IF  
400mH Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro  
  Magnus Aare 74 FI Danderyd Athl  
  Peter Andersson 76 Täby IS  
Höjd Stefan Holm 76 Kils AIK  
  Linus Thörnblad 85 IFK Lund  
  Thomas Bipella 84 Örgryte IS  
Stav Alhaji Jeng 81 Örgryte IS  
  Patrik Kristiansson 77 KA 2 IF  
  Martin Eriksson 71 Hässelby SK  
Längd David Frykholm 80 IF Göta  
  Christian Olsson 80 Örgryte IS  
  Robert Bagge 82 Mölndals AIK  
Tresteg Christian Olsson 80 Örgryte IS  
  Erik Eriksson 80 Örbyhus IF  
  Johan Attersand 74 Hammarby IF  
Kula Magnus Lohse 84 Mölndals AIK  
  Stefan Blomqvist 65 Örgryte IS  
  Henrik Wennberg 66 Upsala IF  
Diskus Mattias Borrman 72 Västerås FK  
  Kristian Pettersson 71

IFK Växjö

 
  Henrik Wennberg 66 Upsala IF  
Slägga Bengt Johansson 73 Västerås FK  
  Per Karlsson 67 IFK Växjö  
  Mattias Jons 82 Hässelby SK  
Spjut Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund  
  Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero IK  
  Mats Nilsson 75 Klippans FK  
4x100m Patrik Lövgren 75 Malmö AI  
  Johan Engberg 81 IF Göta  
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg  
  Erik Wahn 80 IFK Helsingborg  
  Philip Nossmy 82 Malmö AI  
4x400m Jimisola Laursen 77 Malmö AI  
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg  
  Mikael Jakobsson 81 KFUM Örebro  
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK  
         
KVINNOR        
100m Jenny Kallur 81 Falu IK  
  Susanna Kallur 81 Falu IK  
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö  
200m Jenny Kallur 81 Falu IK  
  Jenny Ljunggren 84 IFK Helsingborg  
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö  
400m Ellinor Stuhrmann 77 Malmö AI  
  Lena Aruhn 70 Ume FI  
  Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK  
800m Camilla Nyquist 79 IK Ymer  
  Kajsa Haglund 81 Heleneholms IF  
  Johanna Hallberg 79 Hässelby SK  
1500m Kristin Ahlepil 78 Rånäs 4H  
  Annica Gerner 75 Rånäs 4H  
  Kajsa Haglund 81 Heleneholms IF  
5000m Christin Johansson 78 IF Kville  
  Hanna Karlsson 79 Malmö AI  
  Jenny Johannesson 76 Mullsjö SOK  
10000m Anna Rahm 81 Rånäs 4H  
  Jenny Johannesson 76 Mullsjö SOK  
  Helena Olofsson 78 Rånäs 4H  
3000mH Ida Nilsson 81 Högby IF  
  Christin Johansson 78 IF Kville  
  Flo Jonsson 78 Spårvägens FK  
100mH Susanna Kallur 81 Falu IK  
  Jenny Kallur 81 Falu IK  
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö  
400mH Erica Mårtensson 79 IFK Växjö  
  Nadja Petersen 78 Huddinge AIS  
  Nuulu Ndiwabene 84 Hofors AIF  
Höjd Lena Johansson 79 Hässelby SK  
  Emma Green 84

Örgryte IS

 
  Cecilia Axelsson 84 IFK Helsingborg  
Stav Hanna-Mia Persson 78 Kalmar SK  
  Linda Persson 81 IFK Växjö  
  Maria Rendin 82 Örgryte IS  
Längd

Carolina Klüft

83 IFK Växjö  
  Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI  
  Camilla Johansson 76 IFK Växjö  
Tresteg Camilla Johansson 76 IFK Växjö  
  Sara Brankell 81 Mölndals AIK  
  Mfon Etim 85 Angereds IS  
Kula Helena Engman 76 Riviera FI  
  Linda-Marie Mårtensson 81 Hässelby SK  
  Catarina Andersson 77 Heleneholms IF  
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK  
  Annika Larsson 70 Gefle IF  
  Maria Pettersson 77 IFK Helsingborg  
Slägga Cecilia Nilsson 79 IK Ymer  
  Karin Engström 83 IF Göta  
  Rebecka Kvist 83 Alvesta FI  
Spjut Katarina Eklöf 74 Huddinge AIS  
  Elisabet Wahlander 60 Alingsås IF  
  Mikaela Wieslander 81 IFK Växjö  
4x100m Susanna Kallur 81 Falu IK  
  Jenny Kallur 81 Falu IK  
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö  
  Jenny Ljunggren 84 IFK Helsingborg  
4x400m Ellinor Stuhrmann 77 Malmö AI  
  Lena Aruhn 70 Ume FI  
  Nadja Petersen 78 Huddinge AIS  
  Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK  
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö  

 

5-landskamp (Glasgow, GBR 2 februari)

 

MÄN      
 
60m Erik Wahn 80 IFK Helsingborg
6.82
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
21.14
400m Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
48.62
1500m John Laselle 79 Turebergs FK
3:50.2m
60mH Joakim Blaschke 77 KA 2 IF
7.92
Höjd Stefan Holm 76 Kils AIK
2.26
Längd Dan Alfredsson 79 Hässelby SK
7.35
Tresteg Christian Olsson 80 Örgryte IS
17.14
4x400m Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
48.62
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
-
  Jon Andersson 80 Falu IK
48.47
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
48.58
KVINNOR      
 
60m Emma Rienas 82 IF Göta
7.47
200m Tove Åkerblom 85 Malmö AI
24.75
400m Lena Udd 70 SoIK Hellas
54.86
800m Nadja Petersen 78 Huddinge AIS
2:06.47
1500m Hanna Karlsson 79 Malmö AI
4:25.75
60mH Susanna Kallur 81 Falu IK
-
Stav Kirsten Belin 81 Kvarnsvedens GoIF
4.20
Tresteg Camilla Johansson 76 IFK Växjö
13.29
LEDARE      
 
  Ulf Karlsson   förbundskapten
 
  Bengt-Erik Blomkvist   sprint/häck
 
  Anders Rydén   medel/lång
 
  Yannick Tregaro   hopp
 

Kontaktperson

Förbundskapten
Ulf Karlsson

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

LEDARTEAM 2003

Avdelningar

Intro

Senior arena 20

Terräng - landsväg 20

Inomhus 20

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02