Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Ledarteam 2004

 

5-landskamp (Glasgow, GBR 24 januari)
Förbundskapten: Ulf Karlsson
Coacher: Bengt-Erik Blomkvist, Thomas Engdahl, Yannick Tregaro

Europacupen inne (Leipzig, GER 14 februari)
Överledare:
Förbundskapten: Ulf Karlsson
Central ledning: Anna Arvidson, Anders Rydén, Nils-Egil Rosenberg
Coacher: Bengt-Erik Blomkvist, Ulf Friberg, Yannick Tregaro, Thomas Kyöttilä
Medicinskt team: Sven Jönhagen, Tommy Eriksson

IVM (Budapest, HUN 5-7 mars)
Överledare:
Förbundskapten: Ulf Karlsson
Central ledning: Anna Arvidson, Nils-Egil Rosenberg
Coacher: Bengt-Erik Blomkvist, Christian Augustsson, Yannick Tregaro, Thomas Kyöttilä, Agne Bergvall
Medicinskt team: Sven Jönhagen, Tommy Eriksson, Jenny Jakobsson

Europacupen män (Bydgoszcz, POL 19-20 juni)
Överledare: Bengt Westerberg
Förbundskapten: Ulf Karlsson
Central ledning: Nils-Egil Rosenberg
Coacher: Peter Fröberg, Kenth Olsson, Bo Lindholm, Ulf Friberg, Christian Augustsson, Yannick Tregaro, Thomas Kyöttilä, Johnny Holm, Björn Blomberg, Bobbie Lohse, Jonas Mellblom
Medicinskt team: Sven Jönhagen, Tommy Eriksson, Leif Robertz

Europacupen kvinnor (Plovdiv, BUL 19-20 juni)
Överledare: Christina Liffner
Förbundskapten: Tillträdande
Central ledning: Anna Arvidson
Coacher: Bengt-Erik Blomkvist, Monica Rydén, Joachim Lindqvist, Teddy Jonasson, Urban Johansson, Agne Bergvall, Ragnar Lundqvist, Ulrik Mattisson, Kim Johansson, Dag Wennlund, Anders Axlid
Medicinskt team: Lena Haggren, Jenny Jakobsson, Fredrik Vare

 

Kontaktperson

Förbundskapten
Ulf Karlsson

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

LEDARTEAM 2004

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02