Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 6 december 2016

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer utomhus 2008

 

Uppdaterat: 28 augusti 2008

   
Europacupen Finnkampen
Olympiska Spelen  
Europacupen mångkamp FIN-SWE-EST mångkamp
Nordic 10000m Challenge VM halvmarathon

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

 

Finnkampen

Helsingfors, FIN 29-30 augusti

Resor: Ut 28 augusti, hem 31 augusti
Överledare: Tomas Riste
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Bitr förbundskapten: Stefan Olsson (uttagningsansvarig på hemmaplan under OS-perioden 3-26 augusti)
Coacher: Ola Thorsson, Kent Claesson, Per Synnerman, Johan Wettergren, Anders Palmqvist, Kenth Olsson, Kaj Århäll, Steffen Fricke, Monica Rydén, Johnny Holm, Pekka Dahlhöjd, Yannick Tregaro, Fredrik Höög, Mikael Norman, Anders Axlid, Håkan Kyöttilä, Jonas Mellblom, Anton Leion.
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Jenny Jacobsson, Kari Kiviniemi, Henrik Wagner, Rubin McRae.
Övriga ledare: Fredrik Trahn (media), Gunilla Dahlén och David Fridell (landslagsstöd) 
Grenar: Gängse
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Stora SM (Västerås 1-3 augusti) är som vanligt en nyckeltävling och samtliga mästare kommer att tas ut till truppen.
Men då Finnkampen går först fyra veckor senare kommer speciella observationstävlingar (se nedan) efter SM också att ha stor betydelse.

Observationstävlingar:

Nr Datum Plats Tävling
1 16.8 Stockholm Midnattsloppet
2 20.8 Huddinge Löplabbetspelen
3 23.8 Sävedalen Road to London 
4 23.8 Gävle Gunder Hägg-spelen
5 23.8 Habo Habo Javelin Challenge
6 23.8 Malmö Heleneholmsspelen
7 24.8 Alingsås WM-spelen
8 24.8 Norrköping Surbullespelen

 

Nominering:

Efter Stora SM i Västerås nominerades nedanstående lagstomme.

Resp grens observationstävling anges med nummer som refererar till tabellen ovan.

Vid observationstävlingarna gäller olika kriterier för olika grenar så ta kontakt med ansvarig GUA eller biträdande förbundskapten Stefan Olsson (0703-49 21 41) om du vill veta mer.

Hänsyn kommer förstås också att tas till tidigare insatser under säsongen där "värdetävlingar" som ex Folksam GP värderas högre.

 
Gren Nominerade
MÄN  
100m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
obs: 3 Per Strandquist 87 Malmö AI
  Christofer Sandin 79 Ullevi FK
200m Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
obs: 7 Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
400m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
obs: 4 Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
800m Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
obs: 3 Robin Rohlén 90 Malmö AI
  Albin Johansson 81 Hässelby SK
1500m Olle Walleräng 85 Hammarby IF
obs: 3 John Laselle 79 Turebergs FK
  Johan Wallerstein 78 Malmö AI
5000m Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
obs: 1 Oskar Käck 82 IF Hagen
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
10000m Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
obs: 1 Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
  Kristian Algers 75 Enhörna IF
3000m H Per Jacobsen 77 IF Göta
obs: 3 Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
  Erik Emilsson 82 Hammarby IF
110m H Robert Kronberg 76 IF Kville
obs: 3 Joakim Blaschke 77 Spårvägens FK
  Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
400m H Henrik Encke 84 Hässelby SK
obs: 2 Niklas Larsson 85 Hässelby SK
  Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
Höjd Stefan Holm 76 Kils AIK
obs: 4 Linus Thörnblad 85 Malmö AI
  Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas
Stav Jesper Fritz 85 Malmö AI
obs: ?? Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
  Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS
Längd Michel Tornéus 86 IFK Tumba
obs: 3 Daniel Arnsten 82 Trångsvikens IF
  Robert Bagge 82 Mölndals AIK
Tresteg Martin Eriksson 83 Örgryte IS
obs: 3 Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  Erik Eriksson 80 SoIK Hellas
Kula Mats Olsson 86 Järvsö IF
obs: 8 Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
  Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
obs: 8 Per Rosell 87 Ullevi FK
  Ulf Ankarling 88 IF Göta
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
obs: 4 Markus Johansson 90 Säffle FIK
  Stefan Kvist 87 Alvesta FI
Spjut Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF
obs: 5 Jonas Lohse 87 Mölndals AIK
  Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund
4x100m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
obs: 3 Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Christofer Sandin 79 Ullevi FK
4x400m Nil de Oliveira 86 Turebergs FK
obs: 4 Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
   
   
KVINNOR  
100m Emma Rienas 82 IF Göta
obs: 3 Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Julia Skugge 88 Glanshammars IF
200m Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
obs: 7 Nina Runvik 87 Malmö AI
  Malin Ström 86 Bollnäs FIK
400m Helene Nordquist 80 Täby IS
obs: 4 Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Pernilla Tornemark 85 Malmö AI
800m Johanna Hallberg 79 Hässelby SK
obs: 2 Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
  Kajsa Haglund 81 Hässelby SK
1500m Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
obs: 3 Kajsa Haglund 81 Hässelby SK
  Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
5000m Lisa Blommé 78 Hässelby SK
obs: 1 Hanna Karlsson 79 Malmö AI
  Johanna Bohlin 90 IK Norrköping FI
10000m Lilian Magnusson 68 Spårvägens FK
obs: 1 Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF
  Anna Rahm 81 Rånäs 4H
3000m H Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
obs: 3 Lena Örn 88 Spårvägens FK
  Christin Johansson 78 IF Kville
100m H Lena Berntsson 78 Ullevi FK
obs: 3 Emma Magnusson 85 IFK Växjö
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
400m H Ulrika Johansson 80 IFK Växjö
obs: 2 Frida Persson 89 IFK Helsingborg
  Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
Höjd Emma Green 84 Örgryte IS
obs: 4 Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
  Jenny Isgren 81 Spårvägens FK
Stav Petra Olsen 90 Malmö AI
obs: 6 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK
  Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS
Längd Carolina Klüft 83 IFK Växjö
obs: 3 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
  Malin Olsson 90 Malmö AI
Tresteg Sara Brankell 81 Mölndals AIK
obs: 3 Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Angelica Ström 81 Gefle IF
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
obs: 8 Catarina Andersson 77 Hässelby SK
  Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
obs: 8 Sofia Larsson 88 IF Göta
  Maria Pettersson 77 Ullevi FK
Slägga Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
obs: 4 Marie Hilmersson 81 Falu IK
  Karin Engström 83 Spårvägens FK
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
obs: 5 Marléne Lindström 85 Ununge IF
  Anna Wessman 89 IFK Växjö
4x100m Emma Rienas 82 IF Göta
obs: 3 Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Julia Skugge 88 Glanshammars IF
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
4x400m Helene Nordquist 80 Täby IS
obs: 4 Ulrika Johansson 80 IFK Växjö
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
   
   

  

 

 

Europacupen First League

Istanbul, TUR 21-22 juni

Resor: Ut 19 juni, hem 23 juni
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher: Anders Axlid, Kent Claesson, Ulf Friberg, Steffen Fricke, Johnny Holm, Kim Johansson, Jonas Mellblom, Kenth Olsson, Monica Rydén, Johan Wettergren, Yannick Tregaro.
Medicinskt team: Lena Haggren-Råsberg, Tommy Eriksson, Jonas Lindberg, Henrik Wagner.
Övriga ledare: Fredrik Trahn (media), Gunilla Dahlén (administration) 
Grenar: Se tablå nedan!
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Fortlöpande t o m FGP Karlskrona (Telenorgalan) den 16 juni.
Förtydliganden och kommentarer:
* Se nedan info om observationstävling m m för resp gren (kommer att kompletteras).

Gren
Nominerade
MÄN  
100m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
800m Mattias Claesson 86 Hässelby SK
1500m Rizak Dirshe 72 Malmö AI
3000m Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
5000m Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
3000mH Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
110mH Robert Kronberg 76 IF Kville
400mH Mikael Jacobsson 81 IF Göta
Höjd Stefan Holm 76 Kils AIK
Stav Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd Michel Tornéus 86 IFK Tumba
Tresteg Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
Kula Magnus Lohse 84 Mölndals AIK
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF
4x100m Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Per Strandquist 87 Malmö AI
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Daniel Persson 82 Malmö AI
  Emil Zail 87 Malmö AI
4x400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Mikael Jacobsson 81 IF Göta
  Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
   
KVINNOR  
100m Emma Rienas 82 IF Göta
200m Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI
400m Helene Nordquist 82 Täby IS
800m Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
1500m Kajsa Haglund 81 Hässelby SK
3000m Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
5000m Lisa Blommé 78 Hässelby SK
3000mH Christin Johansson 78 IF Kville
100mH Lena Berntsson 78 Ullevi FK
400mH Ulrika Johansson 80 IFK Växjö
Höjd Emma Green 84 Örgryte IS
Stav Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS
Längd Carolina Klüft 83 IFK Växjö
Tresteg Carolina Klüft 83 IFK Växjö
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga Marie Hilmersson 81 Falu IK
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
4x100m Maria Gustafsson 78 Råby-Rekarne FI
  Emma Rienas 82 IF Göta
  Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Julia Skugge 88 Glanshammars IF
   
4x400m Helene Nordquist 80 Täby IS
  Ulrika Johansson 80 IFK Växjö
  Johanna Hallberg 79 Hässelby SK
  Pernilla Tornemark 85 Malmö AI

 

 

 

Finland-Sverige-Estland mångkamp

Jyväskylä, FIN 7-8 juni

Resor: Ut 6 juni, hem 9 juni
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Leif Robertsson, Urban Andersson, Conny Silfver.
Medicinsk team: Inger Karlsson, Erik Svensson, Rubin McRae
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 25 maj.
Slutnominering: 26 maj
Uttagningskriterier 
* Fyra aktiva (se nedan) förhandsnominerade. Övriga kommer att tas ut på grundval av resultat t o m den 25 maj.

Nominerade:

MÄN Nominerade
Tiokamp Samuel Lindén 86 Falu IK
  Daniel Almgren 79 Hässelby SK
  Björn Barrefors 87 Hammarby IF
  Erik Larsson 80 F Gotländsk FI
  Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK
KVINNOR  
Sjukamp Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
  Ellinore Hallin 87 IFK Växjö
  Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK
  Johanna Höglund 84 Upsala IF
   

 

 


Europacupen mångkamp

Jyväskylä, FIN 28-29 juni

Resor: Ut 26 juni, hem 30 juni
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Leif Robertsson, Tommy Sarenbrant, Kjell Andersson.
Medicinsk team: Petra Eklund, Erik Svensson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor.
Kvalperiod: T o m 8 juni
Slutnominering: 9 juni

MÄN Nominerade
Tiokamp Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
  Daniel Almgren 79 Hässelby SK
  Samuel Lindén 86 Falu IK
  Björn Barrefors 87 Hammarby IF
KVINNOR  
Sjukamp Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
  Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
  Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK
  Ellinor Rosenquist 89 IK Norrköping FI
  (Ellinore Hallin 87 IFK Växjö - återbud)

 

 

 

 

 

 

Nordic 10000m Challenge

Roskilde, DEN 25 maj

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM (Växjö 3-4 maj) görs en bedömning som främst grundar sig på resultat (framförallt terräng-SM) under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta. 

Nominerade:

MÄN Nominerade
10000m Henry Gross 85 Hässelby SK
  Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle IF
   
KVINNOR  
10000m Anna Rahm 81 Rånäs 4H
  Anna von Schenck 73 Hässelby SK

 

 

 

 

 

 

VM Halvmarathon

Rio de Janeiro, BRA 12 oktober

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
 Halvmarathon (M och K)
Deltagare: Varje land har rätt att starta med upp till 5 deltagare per lopp.
Uttagningskriterier:
* Inga internationella kvalgränser finns, men för att Sverige skall skicka deltagare skall dessa vara konkurrenskraftiga motsvarande B-gräns på VM.
* SFIF:s kvalgränser är därför satta till 1:03:45 (män) resp 1:10:30 (kvinnor)
* Annan aktiv som bedöms kapabel att uppnå en placering bland de 30 främsta kan också bli aktuell för nominering.

Nominerade:

MÄN Nominerade
   
   
KVINNOR  
   

 

 

 

 

 

 

Olympiska Spelen

Beijing, CHN 15-24 augusti

Förbundskapten: Thomas Engdahl
Grenar: Ordinarie för internationella seniormästerskap.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/gren.

Uttagning:

Sveriges Olympiska Kommitté ansvarar för all uttagning till OS. SOK:s grundkriterium - gällande för alla idrotter - är att den aktive visat en prestationsförmåga som indikerar kapacitet att konkurrera om en topp-8 placering.

 

Uttagna av SOK hösten 2007:

Johan Wissman, Mustafa Mohamed, Stefan Holm, Linus Thörnblad, Christian Olsson (återbud juli 2008), Magnus Arvidsson

Kajsa Bergqvist (återbud januari 2008), Susanna Kallur, Emma Green, Carolina Klüft

Uttagna av SOK 30 juni 2008:

Alhaji Jeng, Jesper Fritz, Niklas Arrhenius

Anna Söderberg

 

Förtydliganden och kommentarer från SFIF:s förbundskapten:

SFIF:s roll är alltså att till SOK föreslå aktiva som bedöms uppfylla SOK:s kriterier.

SFIF har valt att inte sätta upp några specifika resultat som uttagningsgränser utan kommer istället att bedöma prestationsnivåer.

För att kunna komma ifråga för en OS-nominering från Förbundskaptenen till SOK måste den aktive ha visat kapacitet på den nivå som bedöms nödvändig för att kunna att slåss om en åttondeplacering på OS.

De första OS-uttagningarna gjordes av SOK redan hösten 2007 (se ovan). De förhandsnuttagna kommer att bekräftas i juni. Kompletterande uttagningar kommer också att göras under juni månad.

En tidig formtopp är alltså nödvändig för att hinna visa uttagningsmässiga resultat samt för att skapa bästa möjliga förutsättningar för optimala OS-förberedelser och -resultat.

Om du är osäker på vilka krav (vilken prestationsnivå) som gäller för just din gren inför OS kontakta förbundskaptenen för vidare information

Anm: OS-uttagningen följer alltså andra principer än de SFIF tillämpar för EM/VM, där så gott som samtliga aktiva som klarat officiella kvalgränserna får deltaga.