Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar - hösten 2008

Uppdaterat: 22 november 2008

 

NM-JNM terräng EM-JEM terräng

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

NM-JNM terräng

Köbenhavn, DEN 15 november

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 9-0 km, Kvinnor 7.5 km, P19 4.5 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 7 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sveriges ambition är att i samtliga klasser ha lag bestående av minst 5 (män) resp 4 (övriga klasser) startande.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller Finalloppet i Göteborg/Skatås den 1 november (sträckor: Män & Kvinnor 8.8 km, övriga 5.2 km). De tre första männen och två första i övriga klasser blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där Finalloppet givetvis kommer att väga tungt.
Nominering: 2 november

  Nominerade
Män Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
  Oskar Käck 82 IF Hagen / Hälle IF
  Erik Petersson 80 Mölndals AIK
  Johan Wallerstein 78 Malmö AI / IFK Lund
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
  Peter Gross 85 Hässelby SK
  (återbud:
Olle Walleräng 85 Hammarby IF / Spårvägens FK)
Kvinnor Ida Nilsson 81 Högby IF
  Lisa Blommé 78 Hässelby SK
  Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
  Karin Sennvall 81 Hässelby SK
  Hanna Karlsson 79 Malmö AI
  Lena Örn 88 Spårvägens FK
P19 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
  Eric Senorski 89 Örgryte IS
  Johan Hydén 89 IK Akele
  Anton Danielson 90 IK Norrköping FI
  Erik Johansson 89 Hässelby SK
F19 Mary Alenbratt 90 Kongahälla AIK
  Sara Sjöqvist 89 Täby IS
  Anna Segersson 91 OK 64 Torpa
  Karin Svensson 90 Örgryte IS
  Sofia Öberg 90 IFK Lidingö

 

 

 

EM-JEM terräng

Brussel, BEL 14 december

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 10 km, Kvinnor 8 km, M22 8 km, K22 6 km, P19 6 km, F19 4 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp i Europa. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till placering bland de 8 bästa.

Nominering:

  Nominerade
Män Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
  Oskar Käck 82 Hälle IF
  Erik Petersson 80 Mölndals AIK
  Johan Wallerstein 78 IFK Lund
Kvinnor Ida Nilsson 81 Högby IF
  Lisa Blommé 78 Hässelby SK
  Hanna Karlsson 79 Malmö AI
  Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
  Karin Sennvall 80 Hässelby SK
M22 -
K22 Lena Örn 88 Spårvägens FK
P19 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
  Erik Johansson 89 Hässelby SK
  Eric Senorski 89 Örgryte IS
  Anton Danielson 90 IK Norrköping FI
F19 Mary Alenbratt 90 Kongahälla AIK

Kontaktperson

Stefan Olsson

Stefan Olsson

a 010-476 53 41
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02