Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 20 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar juniorer-ungdom 2009

Uppdaterat: 19 augusti 2009

Junior-EM 22 år Nordiska 19-årskampen
Junior-EM 19 år Ungdomsfinnkampen (17 år)
Ungdoms-VM 17 år JNM-UNM mångkamp
 

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2009 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.


Junior-EM 22 år (JEM22)
Kaunas, LTU 16-19 juli

Landslagsledare: Kim Johansson
Coacher (kommer att kompletteras): Anders Palmqvist, Tobias Karlsson, Peter Eriksson, Richard Edman, Johnny Holm, Thomas Kyöttilä, Andreas Wulff, Anders Axlid
Medicinskt team: Thomas Eriksson, Erik Svensson, Anders Abelsson, Charlotte Engberg
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1987-1989
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 6 juli.
Nominering: Kommer att ske fortlöpande fram t o m 6 juli Informationsträff för nominerade: 28-30 juni Scandic Crown (Göteborg)

Kvalgränser:
Gren EAA-gräns Nominering
M22    
100m 10.60  
200m 21.40  
400m 47.40  
800m 1:49.20  
1500m 3:45.00  
5000m 14:12.50 Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK
10000m 30:15.00 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
3000m H 8:55.00 Eric Senorski 89 Örgryte IS
110m H 14.30  
400m H 52.20  
Höjd 2.18 Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas
Stav 5.25  
Längd 7.65  
Tresteg 15.80  
Kula 17.60  
Diskus 55.00 Per Rosell 87 Ullevi FK
    Ulf Ankarling 88 IF Göta
Slägga 65.00  
Spjut 70.00 Jonas Lohse 87 Mölndals AIK
    Pontus Thomée 87 IK Lerum FI
Tiokamp 7.400 Björn Barrefors 87 Hammarby IF - återbud
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  
     
K22    
100m 11.85 Julia Skugge 88 Glanshammars IF
200m 24.30  
400m 55.00 Josefin Magnusson 89 Malmö AI
800m 2:08.00 Frida Flodström 87 Turebergs FK - återbud
1500m 4:25.00  
5000m 16:50.00  
10000m 36:30.00  
3000mH 10:30.00 Lena Örn 88 Spårvägens FK
100m H 14.00  
400m H 60.50 Sofie Persson 87 IFK Helsingborg - återbud
    Frida Persson 89 Hammarby IF
Höjd 1.80 Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
    Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
    Anna Alexson 87 Spårvägens FK
Stav 3.85 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK
    Isabell Lilja 87 Malmö AI
    Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK
Längd 6.10  
Tresteg 13.00  
Kula 15.00  
Diskus 50.00 Sofia Larsson 88 IF Göta
    Elinor Forssander 89 Hässelby SK
Slägga 60.00 Karolina Pedersen 87 Ullevi FK
Spjut 50.00 Anna Wessman 89 IFK Växjö
Sjukamp 5.500 Ellinore Hallin 87 IFK Växjö
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  

 

Uttagningskriterier och -principer

Allmänt

- SFIF följer EAA:s kvalgränser (se ovan).
- Kvalresultat skall göras i god konkurrens och gärna vid mer än ett tillfälle.
- Skulle fler än tre (3) klara gränsen i en gren kommer inbördes möten och tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.
- Förhandsnominering kommer att ske och uppdateras 1 april, 1 juni och därefter löpande fram t o m 5 juli.

Stafetter

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

Informationsträff

- Uttagna aktiva och ledare kommer i anslutning till Världsungdomsspelen i Göteborg den 26-28 juni att träffas för genomgång av praktiska detaljer samt utdelning av utrustning m m.

 

Junior-EM 19 år (JEM19)
Novi Sad, SRB 23-26 juli

Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Coacher: Mikael Wirstedt, Niclas Broström, Anton Leion, Christina Levi, Håkan Kaneberg, Johan Wettergren, Jan Bäck, Pawel Szczyrba, Åke Jernberg, Anders Borgström, Morgan Persson.
Medicinskt team: Jenny Lingman-Framme, Jimmy Palm, Rubin McRae, Helena Lundgren.
Ålderskategori:
P19/F19, dvs födda 1990-1991
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 12 juli.
Nominering: Löpande från 1 juni t o m 13 juli.
Informationsträff: 27 juni Scandic Crown (Göteborg).
 

Kvalgränser:
Gren EAA-gräns Nominering
P19    
100m 10.75 Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
    Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
    David Sennung 91 Ullevi FK
200m 21.75 Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
    Carlos Fröjd 90 Strömstads IF
400m 48.50  
800m 1:51.50 Anton Asplund 90 Ume FI
    Johan Henningsson 90 Bollnäs FIK
1500m 3:51.00 Anton Danielson 90 IK Norrköping FI
    Jonas Leandersson 91 Malmö AI
5000m 14:45.00 Anton Danielson 90 IK Norrköping FI
    Gustaf Altin 90 Kvarnsvedens GoIF
    Olle Kalered 90 IK Norrköping FI
10000m 31:35.00  
3000m H 9:16.00 Jonas Legernes 91 Ullevi FK
110m H/100.0 14.35 Alexander Brorsson 90 Ulricehamns FK - återbud
  14.80 (106.7) Marvin Tay 90 Malmö AI
400m H 53.75  
Höjd 2.12 Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF
Stav 5.00  
Längd 7.40 Björn Wilson 90 IK Orient
Tresteg 15.30  
Kula/6.0 17.60 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
  16.00 (7.26)  
Diskus/1.75 54.00  
  50.00 (2.0)  
Slägga/6.0 65.00 Markus Johansson 90 Säffle FIK
  60.00 (7.26) Kristian Nyman 90 Svenljunga IK
    Erik Romberg 90 Högby IF
Spjut 66.00 Kim Amb 90 F Bålsta IK
Tiokamp/P19 7.000 Petter Olson 91 Malmö AI
  6.850 (sen) Marcus Nilsson 91 Högby IF
    Fabian Rosenquist 91 IK Norrköping FI
4x100m se nedan Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
    Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
    Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
    David Sennung 91 Ullevi FK
    Carlos Fröjd 90 Strömstads IF
4x400m se nedan  
     
F19    
100m 12.00  
200m 24.60 Elin Östlund 91 KFUM Örebro
400m 55.50 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m 2:09.50 Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
    Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
1500m 4:30.00 Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö
3000m 9:50.00  
5000m 17:15.00  
3000mH 11:00.00 Klara Bodinson 90 IFK Lidingö
100m H 14.20 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby IS
    Elin Westerlund 90 KA 2 IF
    Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK
400m H 61.00 Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
Höjd 1.79 Victoria Dronsfield 91 IF Göta
    Ellen Björklund 90 IFK Lund
Stav 3.80 Petra Olsen 90 Malmö AI
    Anna Nilson 91 Malmö AI
    Sara Eriksson 91 Ullevi FK
Längd 6.05 Malin Olsson 90 Malmö AI
Tresteg 12.80 Kristin Franke Björkman 91 IF Göta
Kula 13.80 Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
Diskus 47.00 Sandra Andersson 90 KFUM Arvika
    Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK
    Matilda Gunnarsson 90 Västerås FK
Slägga 55.00 Ida Storm 91 Malmö AI
Spjut 48.50  
Sjukamp 5.150 Frida Linde 90 Täby IS
    Andrea Nybäck 90 IK Westmannia
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  


Uttagningskriterier och -principer

Allmänt

- SFIF kommer att följa EAA:s kvalgränser (se ovan).
- Kvalresultat skall göras i god konkurrens och gärna vid mer än ett tillfälle.
- Skulle fler än tre (3) aktiva klara gränsen i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.

Stafetter

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

 

Ungdoms-VM 17 år (UVM17)
Bressanone, ITA 8-12 juli

Överledare: Mats Åkerlind
Landslagsledare:
Håkan Widlund.
Coacher: Pekka Dahlhöjd, Siw Karlström, Hans Källén, Karin Matton-Jernberg, Per Skoog, Anna Östenberg-Hafsteinsson
Medicinskt team: Lena Haggren-Råsberg, Jonas Lindberg
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1992-1993
Grenar: Se förteckning nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren. Sverige har för avsikt att delta med totalt 15 aktiva.
Kvalperiod: T o m 21 juni
Slutnominering: Sker 22 juni
Informationsträff för nominerade: 27 juni Scandic Crown (Göteborg)

Grenar:
Gren Nominering
P17  
100m  
200m  
400m  
800m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
1500m  
3000m  
2000m H/91.4  
110m H/91.4 Filip Lööv 92 Kils AIK
  Oliwer Åstrand 92 IK Ymer
400m H/84.0  
Höjd  
Stav Andreas Duplantis 93 IK Stål
Längd  
Tresteg  
Kula/5.0 Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Diskus/1.5 Mikael Ljungberg 92 Nyköpings BIS
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Slägga/5.0  
Spjut/700  
Åttakamp*  
1000m stafett  
   
F17  
100m Martina Salander 92 Fredrikshofs FI
200m Martina Salander 92 Fredrikshofs FI
400m Sandra Wagner 92 KFUM Örebro
800m Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK
1500m  
3000m  
2000mH/76.2 Lina Alainentalo 92 Hässelby SK
100m H/76.2  
400m H/76.2  
Höjd  
Stav Angelica Bengtsson 93 IFK Växjö
  Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Längd  
Tresteg  
Kula/4.0  
Diskus/1.0 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätts IK
Slägga/4.0 Malin Johansson 92 IFK Strömsund
  Linn Jonsson 92 IFK Strömsund
Spjut/600  
Sjukamp*  
1000m stafett  


Uttagningskriterier och -principer

Uttagningen kommer att baseras på

- konkurrenskraft i jämförelse med internationell ungdomselit
- förmåga att prestera vid mästerskap
- inomhusresultat 2009
- utomhusresultat 2009

Vid bedömningen kommer

- inbördes möten värderas högre än statistiska resultat

Landslagsledaren Håkan Widlund kommer att finnas på plats för att informera i samband med SAYO (Sollentuna 5-7 juni).
 

* = I mångkamp gäller andra grensammansättningar på UVM än vad vi har i Sverige och Norden för åldersklassen (17-åringar):
P17 Åttakamp: 100m, längd, kula/5.0, 400m - 110mH/91.4, höjd, spjut/700, 1000m.
F17 Sjukamp: 100mH/76.2, höjd, kula/4.0, 200m - längd, spjut/600, 800m

 

JNM-UNM mångkamp
Kópavogur, ISL 13-14 juni

Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Assisterande landslagsledare: Petra Eklund
Coacher: Cai Bolö, Jörgen Hjorth, Krister Hultberg, Peter Lundqvist, Rose-Marie Olsson, Anders Rydén
Medicinsk team: Ingvar Palmgren, Hasse Odén
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 31 maj
Nominering: Löpande från 24 maj till 1 juni
Resor: Ut 10 juni, åter 15 juni
 

Klass Nominerade
M22 Rasmus Carlsson 88 Falu IK
  Josua Gustafsson 88 Ullevi FK
  David Kallebäck 89 Varbergs GIF
P19 Niklas Karlsson 90 F Bålsta IK - återbud
  Marcus Nilsson 91 Högby IF
  Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
  Sebastian Axell 91 IK Lerum FI
P17 Filip Hjorth 93 Säters IF
  Tom Södrén 92 Rånäs 4H
  Oscar Törnros 92 IFK Sala
K22 Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve
F19 Lisa Linnell 91 Ljungby FIK
  Josephine Rohr 91 F Bålsta IK
  Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK
F17 Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF
  Jasmine Burestam 93 Huddinge AIS
  Frida Lüppert Thomsson 92 Täby IS

 


 

Ungdomsfinnkampen (17 år)
Göteborg/U 29-30 augusti

Landslagsledare: Håkan Widlund
Coacher (kommer att kompletteras): Karin Matton Jernberg, Per Skoog, Morgan Persson, Anna Östenberg Hafsteinsson
Medicinskt team
: Lena Haggren Råsberg, Jonas Lindberg
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1992-1993.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Grensegrare vid USM17 i Karlskrona är garanterad plats i truppen.
* Vid likvärdiga prestationer vid USM17 och USM16 kommer den äldre att prioriteras.
* Ingen dubblering i individuella grenar.
Slutnominering: 18 augusti

Grenprogram:
Gren Nominerade
P17  
100m Odain Rose 92 IFK Umeå
  Niklas Johansson 92 Stenungsunds FI
200m Jesper Lang 92 Malmö AI
  Victor Jönsson 92 Råby-Rekarne FI
400m Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg
  Anton Gustavsson 92 IFK Arboga
800m Desmond Manu 92 Sävedalens AIK
  Jonas Wahl Sjöman 93 Bromma IF
1500m Marcus Hallbäck 92 F Bålsta IK
  Daniel Gleimar 92 Ludvika FFI
3000m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Filip Johansson 92 Sävedalens AIK
2000m hinder Albin Olausson 92 Åsbro GIF
  Emil Blomberg 92 Hässelby SK
110m häck Filip Lööv 92 Kils AIK
  Oliwer Åstrand 92 IK Ymer
300m häck Anton Nilsson 92 Huddinge AIS
  Albin Axelsson 92 IF Göta
Höjd Fredrik Lindgren 93 Stenungsunds FI
  Arlind Shaluni 92 IK Norrköping FI
Stav Simon Gyllensten 92 Örgryte IS
  Andreas Duplantis 93 IK Stål
Längd Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK
  Hugo Jansson 92 Glanshammars IF
Tresteg Mattias Karlsson 92 Enköpings AI
  Dastid Selmani 92 IFK Lund
Kula Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
  Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK
Diskus Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Slägga Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge AIS
  Mikael Larsson 92 SK Bore
Spjut Johan Carlqvist 92 Falu IK
  Johannes Henriksson 93 IF Göta
4x100m Odain Rose 92 IFK Umeå
  Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK
  Jesper Lang 92 Malmö AI
  Mattias Olander 92 Högby IF
4x400m Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg
  Desmond Manu 92 Sävedalens AIK
  Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Anton Gustavsson 92 IFK Arboga
Lagkapten Oliwer Åstrand 92 IK Ymer 
   
F17  
100m Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK
  Linnea Alstermark 92 Hammarby IF
200m Martina Salander 92 Fredrikshofs FI
  Ida Hansen 93 KFUM Arvika
400m Sandra Wagner 92 KFUM Örebro
  Caroline Andersson 92 IF Göta
800m Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK
  Caroline Högardh 92 IFK Halmstad
1500m Kajsa Barr 92 Sundbybergs IK
  Julia Nilsson 92 IK Pallas
3000m Johanna Busk 93 Enhörna IF
  Malin Strand 92 Istrums SK
1500m hinder Stina Jansson 92 Gefle IF
  Jenny Håland 93 IFK Tumba
100m häck Frida Lüppert Thomsson 92 Täby IS
  Ulrika Nyhlén 93 Mölndals AIK
300m häck Freja Jernstig 92 Tanums IF
  Jasmine Sabir 92 Hammarby IF
Höjd Linn Gustavsson 92 IK Ymer
  Caroline Gyllenbern 93 Turebergs FK
Stav Angelica Bengtsson 93 IFK Växjö
  Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Längd Erika Brandt 92 Mölndals AIK
  Stina Ek 93 Klippans FK
Tresteg Ekanem Etim 92 Ullevi FK
  Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK
Kula Julia Wiberg 92 UF Contact
  Hanna Bengtson 92 Heleneholms IF
Diskus Hanna Bjärkvik 92 Hovslätts IK
  Matilda Berglund 92 IFK Växjö
Slägga Malin Johansson 92 IFK Strömsund
  Linn Jonsson 92 IFK Strömsund
Spjut Matilda Elfgaard 92 Habo IF
  Malin Andersson 93 Heleneholms IF
4x100m Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK
  Martina Salander 92 Fredrikshofs FI
  Daniella Busk 93 Malmö AI
  Linnea Alstermark 92 Hammarby IF
4x400m Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK
  Caroline Andersson 92 IF Göta
  Caroline Högardh 92 IFK Halmstad
  Helena Karlsson 92 KFUM Örebro
Lagkapten Sophie Jensen 92 Malmö AI


 

 

 

Nordiska 19-årskampen (19 år)
Vaasa, FIN 22-23 augusti

Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos.
Service: Johanna Axelsson, Johanna Jönsson, Johanna Berggrén.
Coacher: Christina Levi, Mikael Wirstedt, Åke Jernberg, Jan Bäck, Anna Strenius, Bo Jacobsson, Bernt-Ove Pettersson, Fred Schumacher, Johan Wettergren, Morgan Persson, Erik Bengtsson. 
Medicinskt team
: Jenny Lingman Framme, Jimmy Palm, Helena Lundgren, Rubin McRae
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1990-1991
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Grensegrare vid JSM19 i Karlskrona är garanterad plats i truppen.
Slutnominering: 16 augusti

Grenprogram:
Gren  
P19  
100m Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
200m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Carlos Fröjd 90 Strömstads IF
400m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Johan Henningsson 90 Bollnäs FIK
800m Robin Rohlén 90 IFK Umeå
  Anton Asplund 90 Ume FI
1500m Jonas Leandersson 91 Malmö AI
  Anton Wåhlin 91 IF Linden
5000m Anton Danielson 90 IK Norrköping FI
  Gustaf Altin 90 Kvarnsvedens GoIF
3000m hinder Jonas Legernes 91 Ullevi FK
  Tawakal Abdi Kadir 90 IFK Växjö
110m häck Marvin Tay 90 Malmö AI
  Martin Kallur 91 Falu IK
400m häck Rasmus Ersson 90 Gefle IF
  Anton Forsberg 91 Turebergs FK
Höjd Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF
  Marcus Lundquist 91 Rånäs 4H
Stav Petter Olson 90 Malmö AI
  Robert Warensjö 90 Nyköpings BIS
Längd Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
  Douglas Stenberg 90 IF Göta
Tresteg Moteba Mohammed 90 Alingsås IF
  Emil Bergqvist 91 IK Westmannia
Kula Jonas Meyer 90 Strömstads IF
  Martin Andersson 90 Heleneholms IF
Diskus Erik Schenström 91 Nyköpings BIS
  Stefan Sundler 91 SK Bore
Slägga Markus Johansson 90 Säffle FIK
  Kristian Nyman 90 Svenljunga IK
Spjut Pontus Bjärkvik 90 Hovslätts IK
  Carl Ström 91 Ullevi FK
4x100m David Sennung 91 Ullevi FK
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Tom Kling Baptiste 90 Huddinge AIS
  Carlos Fröjd 90 Strömstads IF
4x400m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Anton Asplund 90 Ume FI
  Robin Rohlén 90 IFK Umeå
  Johan Henningsson 90 Bollnäs FI
  Petter Olson 91 Malmö AI
   
   
F19  
100m Louise Kronlund 90 Falu IK
  Petra Larsson 90 Gefle IF
200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Stephanie Olsson 91 KA 2 IF
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Elin Moraiti 91 Falu IK
800m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Elin Andersson 90 IFK Lund
1500m Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö
  Linn Nilsson 90 Hälle IF
3000m Klara Bodinson 90 IFK Lidingö
  Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö
2000m hinder Klara Bodinson 90 IFK Lidingö
  Maria Borglund 91 Sävedalens AIK
100m häck Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby IS
  Elin Westerlund 90 KA 2 IF
400m häck Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
  Frida Linde 90 Täby IS
Höjd Ellen Björklund 90 IFK Lund
  Victoria Dronsfield 91 IF Göta
Stav Petra Olsen 90 Malmö AI
  Victoria Bengtsson 90 IFK Växjö
Längd Malin Olsson 90 Malmö AI
  Elina Pqlmquist 91 IF Göta
Tresteg Kristin Franke Björkman 91 IF Göta
  Malin Andersson 90 Habo FIF-04
Kula Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
  Matilda Gunnarsson 90 Västerås FK
Diskus Sandra Andersson 90 KFUM Arvika
  Hanna Erlandsson 90 Hovslätts IK
Slägga Ida Storm 91 Malmö AI
  Amanda Eriksson 90 SK Bore
Spjut Emelie Larsson 90 Ullevi FK
  Elisabeth Höglund 90 IF Göta
4x100m Louise Kronlund 90 Falu IK
  Stephanie Olsson 91 KA 2 IF
  Elin Östlund 91 KFUM Örebro
  Petra Larsson 90 Gefle IF
4x400m Elin Moraiti 91 Falu IK
  Frida Linde 90 Täby IS
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
reserv m/l Elin Borglund 91 Sävedalens AIK