Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer vinter/vår 2010

 

Uppdaterat: 8 mars 2010

5-lagsmatch (Glasgow) Inomhus-VM (Doha) 
Europacup vinterkast VM-JVM terräng

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

5-lagsmatch inomhus

Glasgow, GBR 30 januari

Motståndarlag: GBR, USA, GER och en Samväldeskombination.
Förbundskapten: Stefan Olsson.
Coacher: Anders Palmqvist, Bengt-Erik Blomkvist, Urban Aruhn, Oscar Gidewall, Pekka Dahlhöjd.
Fysio: Jonas Lindberg
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren (född senast 1992).
Slutnominering: 24 januari
Förtydliganden och kommentarer:
Grenar
* För att kampen skall kunna genomförs på ett tävlingspass har arrangören reducerat grenprogrammet, framförallt vad gäller teknikgrenarna.
Uttagningsprincip
* Eftersom matchen sker så tidigt på inomhussäsongen kommer hänsyn tas till resultat gjorda t o m 24 januari. Resultat gjorda under utomhussäsongen 2009 kan komma att beaktas. Notera också att olika kriterier (inkl förhandsnominering) kan komma att gälla i olika grenar. Kontakta GUA eller Förbundskapten vid osäkerhet om vad som gäller.
 

Gren Nominerade
MÄN  
60m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
200m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
400m Daniel Almgren 79 Hässelby SK
800m Anton Asplund 90 Ume FI
3000m Olle Walleräng 85 Spårvägens FK - återbud
  Eric Senorski 89 Örgryte IS
60mH Philip Nossmy 82 Malmö AI
Stav Oscar Janson 75 Ullevi FK
Längd Michel Tornéus 86 IFK Tumba
Tresteg Anton Andersson 81 Örgryte IS
   
KVINNOR  
60m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
200m Frida Persson 89 Hammarby IF - återbud
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m Rebecca Högberg 84 Hammarby IF
1500m Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
3000m Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
60mH Ellen Sääw 90 Falu IK
Höjd Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK

 

 

 

Inomhus-VM

Doha, QAT 12-14 mars

Resor: Ut 10 mars, hem 15 mars
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Gunilla Dahlén, Fredrik Trahn (media).
Coacher: Anders Palmqvist, Ulf Friberg, Oscar Gidewall, Yannick Tregaro
Medicinskt team: Tommy Eriksson, Jenny Jacobsson
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari - 28 februari
Slutnominering: 3 mars (se även Nomineringstillfällen nedan)

Kvalgränser: Se tablå nedan.

Gren Kvalgräns Nominerade
MÄN    
60m 6.69  
400m 47.00  
800m 1:48.50 Anton Asplund 90 Ume FI - återbud
    Mattias Claesson 86 Hässelby SK
1500m 3:42.50  
3000m 7:54.00  
60m H 7.74 Philip Nossmy 82 Malmö AI
Höjd 2.28  
Stav 5.70  
Längd 8.10 Michel Tornéus 86 IFK Tumba
Tresteg 16.95 Christian Olsson 80 Örgryte IS
Kula 20.00  
Sjukamp inbjudan  
4x400m 47.50 = 4- eller 5-bästasnitt (se nedan)
     
KVINNOR    
60m 7.37 Lena Berntsson 78 Ullevi FK
    Emma Rienas 82 IF Göta
400m 53.25  
800m 2:04.00  
1500m 4:15.00 Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
3000m 9:03.00  
60m H 8.18  
Höjd 1.92 Emma Green 84 Örgryte IS
Stav 4.40  
Längd 6.60  
Tresteg 14.05  
Kula 17.50  
Femkamp inbjudan  
4x400m 53.50 = 4- eller 5-bästasnitt (se nedan)

 

Förtydliganden och kommentarer:

GRÄNSER
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer strikt IAAF:s officiella gränser. Då skall observeras att IAAF - p g a att IVM:s tidsomfång (tre dagar) och den "trånga" arenan inomhus kräver starkt begränsade startfält i teknikgrenarna - medvetet valt idrottsligt mycket "tuffare" gränser i hopp/kula än i löpningar.
* I stafetterna saknas IAAF-gräns så där är kvalkriterierna satta av SFIF.

KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Råder osäkerhet om tävlings status, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.

NOMINERING
* Generellt förbehåll: Skulle fler än maxantalet två aktiva klara gränsen i samma gren kommer förbundskaptenen att informera berörda om vad som gäller.
* Grundprincip: Klarad kvalgräns vid enstaka tillfälle innebär inte automatisk nominering. Aktiv bör därutöver visa nivå i paritet med kvalgränsen vid fler tillfällen. Resultat från slutet av kvalperioden värderas högre än tidiga.
* Stafett: Då individuell 400m-deltagare endast kan springa i en ev final i stafett krävs i sådant fall att snittet ovan uppfylls av 5 löpare, annars räcker 4-bästasnitt.
* Mångkamp: Inbjudan av 8 deltagare sker av IAAF baserat enl principen 3 främsta på 2009 års utomhusstatistik (dock högst en per land), 3 främsta på 2010 års inomhusstatistik (t o m 22 februari) samt 2 "wild card". Om inbjuden aktiv tackar nej går budet till nästa namn på resp lista.
* Nomineringstillfällen: 11 februari och 3 mars (slutnominering).

 


 

Europacup vinterkast

Arles, FRA 20-21 mars

Landslagsledare: Anders Axlid
Coach: Jonas Mellblom
Fysio: Kari Kiviniemi
Grenar: Samtliga kastgrenar för seniorer och 22-årsjuniorer
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 7 mars
 

Gren Nominerade
MÄN  
Kula  
Diskus  
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut  
   
KVINNOR  
Kula  
Diskus  
Slägga Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
  Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
   
M22  
Kula  
Diskus Ulf Ankarling 88 IF Göta
Slägga  
Spjut  
   
K22  
Kula  
Diskus  
Slägga  
Spjut  
 

Förtydliganden och kommentarer:

* Sverige avser att delta med ett kvinnligt lag
* Nomineringarna baseras på 2009 års resultat men framförallt på att EWTC ingår i planeringen och att man således är förberedd på att prestera på personligt hög nivå. I långa kast innebär det utlandsläger eller goda möjligheter till kastträning utomhus på hemmaplan.

 

 
 

 

VM-JVM terräng

Bydgoszcz, POL 28 mars

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 12 km, Kvinnor 8 km, P19 8 km, F19 6 km
Uttagningskriterium:
Kapacitet motsvarande topp-10 på EM terräng. Den som bedöms kapabel till en topp-30 placering på VM kan också bli aktuell.

 

 

 

 













































 

 


 

 

 

 

 

Kontaktperson

Stefan Olsson

Stefan Olsson

a 010-476 53 41
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02