Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 januari 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar juniorer-ungdom 2010


Uppdaterat: 3 september 2010

Junior-VM 19 år Nordiska 22-årsmästerskapen
Ungdoms-OS-kval 17 år Nordiska 19-årskampen
Ungdoms-OS 17 år Ungdomsfinnkampen (17 år)
  JNM-UNM mångkamp
 

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2010 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.


 

Junior-VM 19 år (JVM)
Moncton, CAN 20-25 juli

Resor: Ut 15 juli, hem 26 juli
Överledare: Lillemor Rönnbrant
Landslagsledare: Håkan Widlund
Service: Johanna Axelsson
Coacher: Anders Borgström. Pekka Dahlhöjd, Hans Källén, Linda-Marie Mårtensson, Morgan Persson, Per Skoog, Per Tedenrud.
Medicinskt team: Jenny Isgren, Gustav Fabiansson, Peter Lantz
Ålderskategori:
Födda 1991-1993
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari 2010 - 4 juli 2010
Slutnominering: 5 juli.
Informationsträff samt utlandstävling för nominerade: 1 juli samband med FGP Sollentuna samt fortsatt resa till juniortävlingen i tyska Mannheim. Avresa till Mannheim 2 juli, tävling 3-4 juli, hemresa 4/5 juli.
 

Kvalgränser:
Gren IAAF-gräns Nominering
P19    
100m 10.64  
200m 21.54  
400m 47.94  
800m 1:51.00 Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF
1500m 3:48.00 Jonas Leandersson 91 Malmö AI
5000m 14:15.00  
10000m 31:00.00  
3000m H 9:10.00 Jonas Legernes 91 Ullevi FK
110m H/100.0 14.24 Filip Lööv 92 Kils AIK
  14.64 (106.7) Oliwer Åstrand 92 IK Ymer
400m H 53.34  
Höjd 2.14 Erik Sundlöf 91 Glanshammars IF
Stav 5.05  
Längd 7.50  
Tresteg 15.60  
Kula/6.0 18.00 Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
  16.30 (7.26) Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Diskus/1.75 54.00  
  50.50 (2.0)  
Slägga/6.0 66.00 Elias Håkansson 92 IFK Halmstad
  60.00 (7.26)  
Spjut 66.50  
Tiokamp/P19 7.090 Petter Olson 91 Malmö AI
  6.875 (sen) Marcus Nilsson 91 Högby IF
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  
     
F19    
100m 11.94  
200m 24.54  
400m 55.24 Sandra Wagner 92 KFUM Örebro
    Elin Moraiti 91 Falu IK
800m 2:09.00 Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
    Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK
1500m 4:28.00  
3000m 9:35.00  
5000m 16:30.00  
3000mH 11:00.00  
100m H 14.14 Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
    Caroline Lundahl 91 KA 2 IF
400m H 60.64 Eva Marcinkiewicz 93 Västerås FK
Höjd 1.80 Victoria Dronsfield 91 IF Göta
Stav 3.95 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
    Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Längd 6.10  
Tresteg 12.90 Kristin Franke Björkman 91 IF Göta
Kula 14.00  
Diskus 47.50  
Slägga 55.00 Ida Storm 91 Malmö AI
    Malin Johansson 92 IFK Strömsund
Spjut 49.50 Emelie Larsson 91 Ullevi FK
Sjukamp 5.150 Martina Salander 92 Fredrikshofs IF
    Josephine Rohr 91 F Bålsta IK
4x100m se nedan  
4x400m se nedan Sandra Wagner
    Elin Moraiti
    Ewa Marcinkiewicz
    Vendela Mindelöf


Uttagningskriterier och -principer

Allmänt

- SFIF:s uttagning kommer att baseras på IAAF:s kvalgränser (se ovan).
- Ett enstaka resultat innebär inte med automatik nominering utan det kommer att krävs stabilitet kring/över IAAF:s gräns
- Kvalresultat skall göras i god konkurrens.
- Skulle fler än två (2) aktiva klara gränsen i en gren kommer inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
- Man skall vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JVM.

Stafetter
- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

 


Ungdoms-OS kval
Moskva, RUS 21-23 maj

Resor: Ut 19 maj, hem 24 maj
Landslagsledare (tf): Joakim Nilsson
Service: Johanna Axelsson
Coacher: Ingela Nilsson, Pawel Szczyrba, Anders Walther
Medicinskt team: Lena Wallin
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1993-1994
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 10 maj

Kvalgränser:
Gren Norm Kvot Nominering
P17      
100m 10.77 4  
200m 21.52 4  
400m 48.31 4  
1000m 1:52.49* 3  
3000m 8:28.50 1  
2000m H 5:58.00 3  
110m H/91.4 13.89 6  
400m H/84.0 52.46 3  
Höjd 2.04 6  
Stav 4.73 8 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
Längd 7.12 6 Simon Karlén 94 KFUM Arvika
Tresteg 14.97 7  
Kula/5.0 18.44 8 Oscar Vestlund 93 Kils AIK
Diskus/1.5 54.21 7  
Slägga/5.0 65.36 9  
Spjut/700 66.31 7  
       
F17      
100m 11.86 4  
200m 24.09 4  
400m 55.31 5  
1000m 2:09.78* 5  
3000m 9:35.51 4  
2000mH 7:04.00 6  
100m H/76.2 13.69 5 Ulrika Nyhlén 93 Mölndals AIK
400m H/76.2 61.30 6  
Höjd 1.75 9  
Stav 3.83 9 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
      Alissa Söderberg 94 Malmö AI
Längd 5.94 7  
Tresteg 12.30 8 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK
      Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
Kula/4.0 13.11 6 Jennie Söderholm 93 Västerås FK
Diskus/1.0 42.73 6 Heidi Schmidt 93 Täby IS
Slägga/4.0 51.30 10 Eleni Larsson 93 Huddinge AIS/återbud
Spjut/600 45.78 7 Malin Andersson 93 Heleneholms IF

 
* = Tid på 800m.
 

Uttagningskriterier och -principer

Allmänt

- Ungdoms-OS är ett nytt evenemang som införts av Internationella Olympiska Kommittén för 16/17-åringar. Första Ungdoms-OS kommer att genomföras i sommar i Singapore med friidrottsgrenarna 17-23 augusti.
- Deltagandet i varje individuell friidrottsgren är begränsat till 16 aktiva och dessa tas ut efter världsdelsvisa kvaltävlingar. IAAF har - på grundval av tidigare UVM-resultat - bestämt hur många platser resp världsdel har i varje gren (se Europas andel under Kvot i tablån ovan). Dessutom har det bestämts att inget land får ha mer än en deltagare per gren.
- Europas kvaltävling går alltså i Moskva den 21-23 maj.
Normresultat
- SFIF har som riktlinje för uttagning till UOS-kvalet satt upp normresultat på basis av Europastatistik och de nivåer som krävts för final på UVM.
Nominering
- Eftersom kvalet ligger så tidigt kommer vi främst att utgå från resultat utomhus 2009 och inomhus 2010, men ev resultat utomhus 2010 före den 10 maj kommer också att få betydelse.
- Totalt beräknas 15-18 aktiva komma att erbjudas att delta.


 

 

 

JNM-UNM mångkamp
Randers, DEN 12-13 juni

Resor: Ut 11 juni, hem 14 juni
Landslagsledare (tf): Petra Eklund
Coacher: Anders Nykvist, Anders Rydén, Peter Lundqvist
Medicinsk team: Ingvar Palmgren, Hans Ådén
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 30 maj
Nominering: 31 maj 

Klass Nominerade
M22 Adam Björling 90 GoIF Tjalve
  Niklas Karlsson 90 F Bålsta IK
  Douglas Stenberg 90 IF Göta
P19 Marcus Nilsson 91 Högby IF
  Tom Södrén 92 Rånäs 4H
  Oscar Törnros 90 IFK Sala
P17 Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
  Filip Hjorth 93 Gefle IF
  Simon Pettersson 94 Örbyhus IF
K22 -
F19 Mergime Jashari 92 IK Westmannia
  Josephine Rohr 91 F Bålsta IK
F17 Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF
  Jamsine Burestam 93 Huddinge AIS
  Sabina Sandberg 93 Spårvägens FK

 




 

Ungdomsfinnkampen (17 år)
Leppävaara, FIN 28 augusti

Landslagsledare: Anna Linner
Service: Johanna Axelsson
Coacher: Joakim Nilsson, Niclas Broström, Henrik Garmark, Johan Ställberg, Anna Jonsson, Ingela Nilsson, Anjin Dahlhöjd, Katarina Törnros, Lena Borg, Anders Walther
Medicinskt team
: Magnus Håkansson, Lena Wallin
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1993-1994.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Vid likvärdiga prestationer vid USM17 och USM16 kommer den äldre att prioriteras.
* Resultat senare under säsongen (augusti fram till USM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni)
* Ingen dubblering i individuella grenar.
Slutnominering: 16 augusti

Grenprogram:
Gren Nominerade
P17  
100m Robin Nordkvist 93 Huddinge AIS
  Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS
200m Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta
  Oscar Olausson 93 KFUM Kristianstad
400m Simon Knuters 93 Bromma IF
  Alexander Lesser 93 Sävedalens AIK
800m Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma IF
  Christoffer Ohlsson 93 Umedalens IF
1500m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
  Albin Sjöblom 93 Rånäs 4H
3000m Jens Petrusson 94 Ullevi FK
  Napoleon Asmerom 94 Fredrikshofs FI
2000m hinder Carl Senorski 93 Örgryte IS
  Sebastian Robertsson 93 Klippans FK
110m häck Tobias Block 93 Mölndals AIK
  Hannes Kvist Wirdmo 94 IFK Växjö
300m häck Hampus Widlund 93 IFK Växjö
  Carl Sjöstedt 94 IF Göta
Höjd Erik Liberg 93 Ullevi FK
  Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå
Stav Carl Sténson 93 SoIK Hellas
  Anders Andreasson 94 Örgryte IS
Längd Simon Karlén 94 KFUM Arvika
  Filip Hjorth 93 Gefle IF
Tresteg Dennis Eriksson 93 Sundsvalls FI
  Viktor Warg 93 KFUM Arvika
Kula Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK
  Simon Pettersson 94 Örbyhus IF
Diskus Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF
  Anders Pettersson 93 Säffle FIK
Slägga Kristoffer Fagerlund 93 IK Ymer
  Jonas Hansson-Bergén 94 Huddinge AIS
Spjut Sebastian Thörngren 93 SK Bore
  Johannes Henriksson 93 IF Göta
4x100m Robin Nordkvist
  Jan Wocalewski
  Jokaim Djuvfeldt
  Oscar Olausson
4x400m Simon Knuters
  Alexander Lesser
  Carl Sjöstedt
  Johan Rogestedt
   
F17  
100m Daniella Busk 93 Malmö AI
  Amanda Odesjö 94 Alingsås IF
200m Anna Hildingsson 93 IK Lerum FI
  Julia Hässel 94 Turebergs FK
400m Åsa Söderberg 93 Västerås FK
  Frida Åhsberg 93 Villstads GIF
800m Ida Holm 93 IK Lerum FI
  Jenny Håland 93 IFK Tumba
1500m Agnes Sjöström 94 IK Westmannia
  Johanna Busk 93 Enhörna IF
3000m Amanda Lönnquist 94 Ystads IF
  Malin Strand 93 Istrums SK
1500m hinder Viktoria Ämting 93 SoIK Hellas
  Tova Eurén Magnusson 94 Göteborgs KIK
100m häck Ulrika Nyhlén 93 Mölndals AIK
  Sofia Andersson 94 Örbyhus IF
300m häck Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF
  Madeleine Eriksson 93 Gefle IF
Höjd Lisa Thelander 93 IFK Halmstad
  Sofie Björklund 93 Båstads GoIF
Stav Michaela Meijer 93 Örgryte IS
  Alissa Söderberg 94 Malmö AI
Längd Charlotte Skogström 93 Täby IS
  Julia Wigren 93 Gefle IF
Tresteg Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK
  Louise Arvidsson 93 Vittsjö GIK
Kula Jennie Söderholm 93 Västerås FK
  Moa Eskilsson 93 Villstads GIF
Diskus Maria Wennlund 93 Filipstads IF
  Lina Bengtson 94 Heleneholms IF
Slägga Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
  Amanda Rydberg 93 Västerås FK
Spjut Julia Eriksson 94 Ullevi FK
  Frida Ohlsson 94 SK Bore
4x100m Daniella Busk
  Amanda Odesjö
  Anna Hildingsson
  Julia Hässel
4x400m Ewa Marcinkiewicz
  Åsa Söderlund
  Frida Åhsberg
  Jessica Bloodworth


 

 

 

Nordiska 19-årskampen (19 år)
Akureyri, ISL 28-29 augusti

Landslagsledare: Håkan Widlund
Service: Petra Eklund
Coacher: Anneli Johansson, Per Velander, Morgan Persson, Pekka Dahlhöjd, Hans Källén, Per Skoog, Linda-Marie Mårtensson, Erik Bengtsson (gång)
Medicinskt team: Lena Haggren, Gustav Fabiansson
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1991-1992
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) skall detta år starta med minst 1 deltagare/gren. Sverige kommer så långt möjligt att eftersträva 2 startande/gren.
(Deltagarinskränkningarna i år beror på de kraftigt begränsade resmöjligheterna till Akureyri. Sverige har totalt 52 platser att utnyttja för sina lag.)
Anm: Nedskärningen är alltså tillfällig och fr o m 2011 blir det åter traditionella två startande per gren/lag.
Uttagningsprinciper:
* Vid likvärdiga prestationer vid JSM19 kommer den äldre aktive att prioriteras.
* Resultat senare på säsongen (augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* Då denna tävling går samtidigt som Finnkampen kommer Finnkampsdeltagande att prioriteras.
Nominering: Preliminärt 16 augusti, slutgiltigt 23 augusti (efter Stora SM i Falun)

Grenprogram:
Gren  
P19  
100m Odain Rose 92 IFK Umeå
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg - återbud
  David Sennung 91 Ullevi FK
200m Patrik Andersson 91 IF Kville
  Odain Rose 92 IFK Umeå
400m Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg
800m Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF
  Staffan Ek 91 Björnstorps IF
1500m Albin Olausson 92 KFUM Örebro
  Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF
5000m Staffan Ek 91 Björnstorps IF
3000m hinder Jonas Legernes 91 Ullevi FK
  Albin Olausson 92 KFUM Örebro
110m häck Filip Lööv 92 Kils AIK
  Anton Forsberg 91 Turebergs FK
400m häck Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
  Anton Forsberg 91 Turebergs FK
Höjd Marcus Lundquist 91 Rånäs 4H
Stav Petter Olson 91 Malmö AI
  Simon Gyllensten 92 Örgryte IS
Längd Alexander Wittlock 91 Hanvikens SK
  Petter Olson 91 Malmö AI
Tresteg Mattias Karlsson 92 Enköpings AI
Kula Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Diskus Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Slägga Elias Håkansson 92 IFK Halmstad
Spjut Johan Carlqvist 92 Falu IK - återbud
  David Johansson 91 Åhus FK
4x100m Odain Rose 92 IFK Umeå
  Patrik Andersson 91 IF Kville
  David Sennung 91 Ullevi FK
  Filip Lööv 92 Kils AIK
4x400m Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg
  Petter Olson 91 Malmö AI
  Rickard Gunnarsson 91 Alingsås IF
  Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
5000m gång Anders Hansson 92 SK Svängen
   
F19  
100m Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
  Linnea Alstermark 92 Hammarby IF
200m Stephanie Olsson 91 KA 2 IF
  Elin Östlund 91 KFUM Örebro
400m Malin Lindblom 91 Gefle IF
800m Caroline Högardh 92 IFK Halmstad
1500m Elin Borglund 91 Sävedalens AIK
  Louise Bichler 91 Sävedalens AIK
3000m Elin Borglund 91 Sävedalens AIK
  Louise Bichler 91 Sävedalens AIK
2000m hinder Caroline Högardh 92 IFK Halmstad
  Maria Borglund 91 Sävedalens AIK
100m häck Marica Merkel-Johansson 91 KA 2 IF
400m häck Sara Bley 91 GoIF Tjalve
Höjd Erika Chytraeus 92 Huddinge AIS - återbud
  Linn Gustavsson 91 IK Ymer
  Lisa Linnell 91 Ljungby FIK
Stav Sara Eriksson 91 Ullevi FK
  Sophie Jensen 92 Malmö AI
Längd Josephine Rohr 91 F Bålsta IK
  Martina Salander 92 Fredrikshofs FI
Tresteg Jasmine Sabir 92 Hammarby IF
  Josephine Rohr 91 F Bålsta IK
Kula Martina Salander 92 Fredrikhofs FI
  Julia Wiberg 92 UF Contact
Diskus Julia Wiberg 92 UF Contact
  Ida Storm 91 Malmö AI
Slägga Ida Storm 91 Malmö AI
  Malin Johansson 92 IFK Strömsund
Spjut Emelie Larsson 91 Ullevi FK
4x100m Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
  Linnea Alstermark 92 Hammarby IF
  Stephanie Olsson 91 KA 2 IF
  Martina Salander 92 Fredrikshofs FI
  Elin Östlund 91 KFUM Örebro
4x400m Caroline Högardh 92 IFK Halmstad
  Sara Bley 91 GoIF Tjalve
  Malin Lindblom 91 Gefle IF
  Jasmine Sabir 92 Hammarby IF
3000m gång Felicia Hogrell 94 GK Steget

 


 

Junior-NM (22 år)
Söderhamn 4-5 september

Överledare: Mats Åkerlind
Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Service: Johanna Axelsson
Coacher: Håkan Kaneberg, Anton Leion, Christina Levi, Mikael Wirstedt, Jan Bäck, Roger Thorstensson, Björn Amb, Per Svensson
Medicinskt team: Jenny Lingman-Framme, Helena Lundgren, Jimmy Palm
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1988-1990
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Sverige startar med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Ettan i varje gren på JSM22 är direktkvalificerad till laget.
* Resultat senare på säsongen (augusti fram till SM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* Vid likvärdiga prestationer kommer den äldre aktive att prioriteras.
Nominering: 23 augusti

Gren
Nominerade
M22  
100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Oskar Åberg 89 Solna FK
200m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
400m Robin Rohlén 90 IFK Umeå
  Jonathan Carbe 90 Örgryte IS
800m Johan Svensson 89 Spårvägens FK
  Karim Mohammadi 89 Spårvägens FK
1500m Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF
  Martin Nilson 89 Malmö AI
5000m Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
  Johan Hydén 89 IK Akele
3000mH Eric Senorski 89 Örgryte IS
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
110mH Marvin Tay 90 Malmö AI
  Amir Shaker 89 Eskilstuna FI
400mH Niclas Åkerström 88 IFK Växjö
  Jim Christensson 89 Mölndals AIK
Höjd Emil Svensson 89 IFK Växjö - återbud
  Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne FI
  Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta
Stav Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK
  Robert Warensjö 90 Nyköpings BIS
Längd Björn Wilson 90 IK Orient
  Patrik Holmberg 90 Huddinge AIS
Tresteg Moteba Mohamed 90 Alingsås IF
  Daniel Lennartsson 88 Örgryte IS
Kula Anders Lundell 88 Ullevi FK
  Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
Diskus Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund
  Ulf Ankarling 88 IF Göta
Slägga Markus Johansson 90 Säffle FIK - återbud
  Karl-Erik Ludvigsson 88 IF Göta
  Kristian Nyman 90 Svenljunga IK
Spjut Kim Amb 90 F Bålsta IK
  Pontus Bjärkvik 90 Hovslätts IK
4x100m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
  Oskar Åberg 89 Solna FK
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Maximus Fröjd 90 Strömstads IF - återbud
4x400m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Robin Rohlén 90 IFK Umeå
  Oskar Åberg 89 Solna FK
  Jonathan Carbe 90 Örgryte IS
   
KVINNOR  
100m Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Petra Larsson 90 Gefle IF
200m Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Lotta Lindsén 90 Turebergs FK
800m Lotta Lindsén 90 Turebergs FK
  Jessica Lundmark 90 Skellefteå AIK
1500m Lena Örn 88 Spårvägens FK
  Elina Johansson 89 Spårvägens FK
5000m Elina Johansson 89 Spårvägens FK
  Maria Sandström 90 Malmö AI
3000mH Lena Örn 88 Spårvägens FK
  Beata Falk 89 IK Norrköping FI - återbud
100mH Elin Westerlund 90 KA 2 IF - återbud
  Ellen Sääw 90 Falu IK
  Isabelle Eurenius 89 Falu IK
400mH Frida Persson 89 Hammarby IF
  Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
Höjd Sofie Skoog 90 IF Göta
  My Nordström 90 IK Norrköping FI
Stav Malin Dahlström 89 Ullevi FK
  Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK
Längd Jasmine Andersson 88 GoIF Tjalve
  Linda Bergh 89 Hässelby SK
Tresteg Jasmine Andersson 88 GoIF Tjalve
  Sofie Lindesten 88 SoIK Hellas
Kula Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
  Sandra Andersson 90 Ullevi FK - återbud
  Jenny-Lee Angbah 90 Ullevi FK
Diskus Sofia Larsson 88 IF Göta
  Jenny Johansson 88 Västerås FK - återbud
  Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
Slägga Johanna Rydberg 88 Västerås FK
  Petra Öberg 89 Nyköpings BIS
Spjut Anna Wessman 89 IFK Växjö
  Elisabeth Höglund 90 IF Göta
4x100m Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Petra Larsson 90 Gefle IF
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Elin Westerlund 90 KA 2 IF
4x400m Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Lotta Lindsén 90 Turebergs FK
  Frida Person 89 Hammarby IF
  Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF