Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 18 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer vinter/vår 2011

 

Uppdaterat: 9 mars 2011


5-lagsmatch (Glasgow) FIN-SWE-NOR (Tampere)
Inomhus-EM (Paris)  Europacup vinterkast

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

5-lagsmatch inomhus

Glasgow, GBR 29 januari

Motståndarlag: GBR, USA, GER och en Samväldeskombination.
Förbundskapten: Stefan Olsson.
Coacher: Mikael Wirstedt, Kenth Olsson, Johan Wettergren, Oscar Gidewall
Fysio: Tommy Eriksson
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren (född senast 1993).
Slutnominering: 23 januari
 

Gren Nominerade
MÄN  
60m Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS - återbud
  Oskar Åberg 89 Huddinge AIS
200m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
400m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
800m Joni Jaako 86 Hammarby IF
3000m Joel Bodén 83 IFK Umeå - återbud
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
60mH Robert Kronberg 76 IF Kville - återbud
  Joakim Blaschke 77 Spårvägens FK
Höjd Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF
Tresteg Mathias Ström 87 Örgryte IS
   
KVINNOR  
60m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
200m Elin Backman 88 IFK Helsingborg
400m Josefin Magnusson 89 Malmö AI
800m Elin Moraiti 91 Falu IK
1500m Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI
3000m Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
60mH Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd Erica Jarder 86 Spårvägens FK

 
Förtydliganden och kommentarer:
Grenar
* För att kampen skall kunna genomförs på ett tävlingspass har arrangören reducerat grenprogrammet, framförallt vad gäller teknikgrenarna.
Uttagningsprincip
* Eftersom matchen sker så tidigt på inomhussäsongen kommer hänsyn tas till resultat gjorda t o m 23 januari. Resultat gjorda under utomhussäsongen 2010 kan komma att beaktas. Notera också att olika kriterier (inkl förhandsnominering) kan komma att gälla i olika grenar. Kontakta GUA eller Förbundskapten vid osäkerhet om vad som gäller.
 

 
 

FIN-SWE-NOR inomhus

Tampere, FIN 5 februari

Förbundskapten: Stefan Olsson
Koordinator: Johanna Axelsson
Media: David Fridell
Coacher: Anders Palmqvist, Håkan Andersson, Roland Bergman, Monica Rydén, Ulf Friberg, Kent Claesson, Johnny Holm, Thomas Kyöttilä, Mikael Norman, Yannick Tregaro, Oscar Gidewall, Henrik Wennberg
Medicinskt team: Dick Larsson, Henrik Wagner, Linda Nilsson, Hans Ådén
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 31 januari
 

Gren Nominerade
MÄN  
60m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  David Sennung 91 Ullevi FK
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
400m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Felix Francois 90 Örgryte IS
800m Robin Rohlén 90 IFK Umeå
  Anton Asplund 90 Ume FI
1500m Johan Walldén 87 Gefle IF
  Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
3000m Johan Wallerstein 78 IFK Lund
  Eric Senorski 89 Örgryte IS
60mH Rafael Askros 81 IFK Lidingö
  Joakim Blaschke 77 Spårvägens FK
300mH Niklas Larsson 85 Hässelby SK
  Niclas Åkerström 88 IFK Växjö
Höjd Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF
  Emil Svensson 89 Örgryte IS
Stav Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
  Deniz Mahshid 80 Örgryte IS
Längd Michel Tornéus 86 Hammarby IF
  Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
Tresteg Mathias Ström 87 Örgryte IS
  Moteba Mohamed 90 Alingsås IF
Kula Axel Härstedt 87 Malmö AI
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
4x300m  
   
KVINNOR  
60m Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
200m Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Mathilda Hultgren 89 Ullevi FK - återbud
  Lena Berntsson 78 Ullevi FK
400m Josefin Magnusson 89 Malmö AI
  Lotta Lindsén 90 Turebergs FK
800m Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
  Elin Moraiti 91 Falu IK
1500m Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI
  Elin Borglund 91 Sävedalens AIK
3000m Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
  Malin Liljestedt 80 Spårvägens FK
60mH Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
300mH Frida Persson 89 Hammarby IF
  Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
Höjd Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
  Ellen Björklund 90 IFK Lund
Stav Malin Dahlström 89 Ullevi FK
  Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK
Längd Erica Jarder 86 Spårvägens FK
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
Tresteg Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
  Lynn Johnson 94 Ullevi FK
Kula Anna Wikström 87 IFK Tumba
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x300m  

 
Förtydliganden och kommentarer:
Tävlingsarena
* Hallen har odoserad rundbana med 300m varvlängd
Uttagningsprincip
* Eftersom matchen sker så tidigt på inomhussäsongen kommer hänsyn tas till resultat gjorda t o m 30 januari. Resultat gjorda under utomhussäsongen 2010 kan komma att beaktas. Notera också att olika kriterier (inkl förhandsnominering) kan komma att gälla i olika grenar. Kontakta GUA eller Förbundskapten vid osäkerhet om vad som gäller.
 

 




 

Inomhus-EM

Paris, FRA 4-6 mars

Resor: Ut 2 mars, hem 7 mars
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service: Petra Eklund
Media: Fredrik Trahn
Coacher: Ulf Friberg, Kenth Olsson, Yannick Tregaro, Glenn Bengtsson, Thomas Kyöttilä, Oscar Gidewall, Vesteinn Hafsteinsson, Dejan Mirkovic
Medicinskt team: Dick Larsson, Jenny Jacobsson, Jonas Lindberg
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari - 27 februari
Slutnominering: 27 februari

Kvalgränser: Se tablå nedan.

Gren Kvalgräns Nominerade
MÄN    
60m 6.70 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
400m 47.00 Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
    Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
800m 1:48.30  
1500m 3:43.00  
3000m 7:58.00 Adil Bouafif 78 Hässelby SK
60m H 7.72  
Höjd 2.25  
Stav 5.55 Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd 7.85 Michel Tornéus 86 Hammarby IF
    Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
Tresteg 16.50 Christian Olsson 80 Örgryte IS
Kula 19.30 Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Sjukamp inbjudan  
4x400m inbjudan  
     
KVINNOR    
60m 7.35 Lena Berntsson 78 Ullevi FK
400m 53.30  
800m 2:03.50  
1500m 4:13.00 Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
3000m 9:08.00  
60m H 8.15  
Höjd 1.89 Emma Green 84 Örgryte IS - återbud
    Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav 4.40 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
    Malin Dahlström 89 Ullevi FK
Längd 6.45  
Tresteg 13.70  
Kula 17.00  
Femkamp inbjudan Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x400m inbjudan  

 

Förtydliganden och kommentarer:

GRÄNSER
* Kvalgränserna är satta av SFIF
* I mångkamp och 4x400m sker inbjudan från EAA på basis av i första hand resultat gjorda utomhus 2010.

KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Kontakta förbundskaptenen i förväg om det råder osäkerhet om tävlings status.

NOMINERING
* Förhandsnominering: Några aktiva kommer att förhandsnomineras på basis av sina prestationer under 2010.
* Generellt förbehåll: Skulle fler än maxantalet tre aktiva klara gränsen i samma gren kommer förbundskaptenen att informera berörda om vad som gäller.
* Grundprincip: Klarad kvalgräns vid enstaka tillfälle innebär inte automatisk nominering. Aktiv skall vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå och bör därutöver visa nivå i paritet med kvalgränsen vid fler tillfällen. Resultat från slutet av kvalperioden värderas högre än tidiga.
 


 

Europacup vinterkast

Sofia, BUL 19-20 mars

Förbundskapten: Stefan Olsson
Coacher: Anders Axlid, Jonas Mellblom
Fysio: Kari Kiviniemi
Grenar: Samtliga kastgrenar för seniorer och 22-årsjuniorer
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 1 mars
 

Gren Nominerade
MÄN  
Kula  
Diskus  
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut  
   
KVINNOR  
Kula  
Diskus Sofia Larsson 88 IF Göta Karlstad
Slägga Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
   
M22  
Kula  
Diskus Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund
Slägga  
Spjut  
   
K22  
Kula  
Diskus  
Slägga  
Spjut Anna Wessman 89 IFK Växjö
 

Förtydliganden och kommentarer:

* Nomineringarna baseras på 2010 års resultat men framförallt på att EWTC ingår i planeringen och att man således är förberedd på att prestera på personligt hög nivå. I långa kast innebär det utlandsläger eller goda möjligheter till kastträning utomhus på hemmaplan.

 

 
 

 













































 

 


 

 

 

 

 

Kontaktperson

Stefan Olsson

Stefan Olsson

a 010-476 53 41
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02