Fredag 25 april 2014

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Juniorer-ungdom 2011


Uppdaterat: 8 september 2011

Junior-EM 19 år Nordiska 19-årskampen
Junior-EM 22 år Ungdomsfinnkampen (17 år)
Ungdoms-VM 17 år JNM-UNM mångkamp
 

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2011 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.


 

Junior-EM 19 år (JEM19)
Tallinn, EST 21-24 juli

Överledare: Lillemor Rönnbrant
Landslagsledare: Håkan Widlund
Koordinator: Johanna Axelsson
Coacher: Karin Matton-Jernberg, Hans Källén, Per Skoog, Anders Borgström, Pekka Dahlhöjd, Marie Forsberg, Linda-Marie Mårtensson, Kristian Pettersson, Siw Karlström.
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabiansson, Peter Lantz
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1992-1993
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 11 juli
Nominering: Löpande från 5 maj - 11 juli.
Informationsträff för nominerade:  

Resultatnivåer:
Gren SFIF-nivå Nominering
P19    
100m 10.70 Odain Rose 92 IFK Umeå
200m 21.50  
400m 48.00 Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg
800m 1:50.75 Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
1500m 3:49.00 Elmar Engholm 92 Hässelby SK
    Marcus Hallbäck 92 Hässelby SK
5000m 14:35.00  
10000m 31:30.00  
3000m H 9:10.00 Emil Blomberg 92 Hässelby SK
    Albin Olausson 92 KFUM Örebro
110m H/100.0 14.00 Filip Lööv 92 Kils AIK
400m H 53.00  
Höjd 2.13  
Stav 5.00 Andreas Duplantis 93 IK Stål
    Simon Gyllensten 92 Örgryte IS
    Carl Sténson 93 Hellas FK
Längd 7.40  
Tresteg 15.40  
Kula/6.0 17.80 Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
    Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
    Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK
Diskus/1.75 53.00 Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
    Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS
Slägga/6.0 67.50 Oscar Vestlund 93 Kils AIK
    Elias Håkansson 92 IFK Halmstad
Spjut 68.00  
Tiokamp/P19 7.150  
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  
10 km gång   Anders Hansson 92 SK Svängen
     
F19    
100m 11.85 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
200m 24.30 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
    Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg
400m 55.00  
800m 2:07.50  
1500m 4:25.00 Kajsa Barr 92 Sundbybergs IK
3000m 9:40.00  
5000m 16:50.00  
3000mH 10:40.00  
100m H 14.00  
400m H 60.00 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK
Höjd 1.80  
Stav 3.85 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
    Michaela Meijer 93 Örgryte IS
Längd 6.05  
Tresteg 12.90  
Kula 14.00  
Diskus 46.50 Julia Wiberg 92 UF Contact
    Heidi Schmidt 93 Täby IS
    Moa Eskilsson 93 Villstads GIF
Slägga 57.00 Malin Johansson 92 IFK Strömsund
    Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
    Linn Jonsson 92 IFK Strömsund
Spjut 48.50  
Sjukamp 5.100 Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  


Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT

* SFIF:s resultatnivåer ovan skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För nominering kommer stor vikt att läggs vid bl a:
- Var och när man klarat "resultatnivån".
- Att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM19.

* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.

* Landslagsledaren avser att kontakta samtliga som klarar "resultatnivåerna" under perioden och meddela vilka förutsättningar som gäller för nominering. Vid ev osäkerhet om vad som gäller går det förstås också alltid bra att själv söka kontakt med Landslagsledaren för besked.

STAFETTER

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

 

Junior-EM 22 år (JEM22)
Ostrava, CZE 14-17 juli

Resor:
Landslagsledare: Peter och Sirpa Holmroos
Coacher: Anna Strenius, Anton Leion, Mikael Wirstedt, Johan Wettergren, Anders Axlid, Björn Amb, Jan Bäck, Thomas Kyöttilä, Per Svensson, Karin Olsson, Urban Andersson
Medicinskt team: Jenny Lingman Framme, Jimmy Palm, Helena Lundgren, Stefan Svensson
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1989-1991
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 4 juli
Nominering: Löpande från 5 maj - 4 juli.
Informationsträff för nominerade:  

Resultatnivåer:
Gren SFIF-nivå Nominering
M22    
100m 10.50 Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
    Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
200m 21.20 Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
400m 47.00  
800m 1:48.75 Johan Svensson 89 Spårvägens FK
1500m 3:44.50 Johan Hydén 89 IK Akele
5000m 14:10.00 Erik Johansson 89 Hässelby SK
    Anton Danielson 90 GoIF Tjalve
10000m 30:00.00 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
3000m H 9:00.00 Eric Senorski 89 Örgryte IS
    Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
110m H 14.00  
400m H 51.50  
Höjd 2.17 Emil Svensson 89 Örgryte IS
Stav 5.20  
Längd 7.60  
Tresteg 15.80  
Kula 17.50  
Diskus 54.00 Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund
Slägga 65.00 Markus Johansson 90 IF Göta Karlstad
Spjut 72.00 Kim Amb 90 F Bålsta IK
Tiokamp 7.400 Petter Olson 91 Malmö AI
    Marcus Nilsson 91 Högby IF
    David Kallebäck 89 Varbergs GIF
4x100m se nedan Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
    Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
    Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
    Oskar Åberg 89 Huddinge AIS
    David Sennung 91 Ullevi FK
4x400m se nedan  
20 km G   Perseus Karlström Eskilstuna FI
     
K22    
100m 11.75  
200m 23.80 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m 53.80 Josefin Magnusson 89 Malmö AI
    Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m 2:05.00 Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
1500m 4:20.00 Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
    Mary Alenbratt 90 Ullevi FK
5000m 16:30.00  
10000m 35:30.00  
3000mH 10:25.00 Klara Bodinson 90 IFK Lidingö
100m H 13.55 Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
400m H 58.50  
Höjd 1.80 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Karlstad
    Ellen Björklund 90 IFK Lund
Stav 4.00 Malin Dahlström 89 Ullevi FK
Längd 6.20 Malin Olsson 90 Malmö AI
Tresteg 13.25 Kristin Franke Björkman 91 IF Göta
Kula 14.80 Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
Diskus 50.00 Sandra Andersson 90 Ullevi FK
Slägga 60.00 Ida Storm 91 Malmö AI
Spjut 51.00 Anna Wessman 89 IFK Växjö
Sjukamp 5.500 Ellinor Rosenquist 89 GoIF Tjalve
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  


Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT


* SFIF:s resultatnivåer ovan skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För nominering kommer stor vikt att läggs vid bl a:
- Var och när man klarat "resultatnivån".
- Att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM22.

* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.

* Landslagsledaren avser att kontakta samtliga som klarar "resultatnivåerna" under perioden och meddela vilka förutsättningar som gäller för nominering. Vid ev osäkerhet om vad som gäller går det förstås också alltid bra att själv söka kontakt med Landslagsledaren för besked.

STAFETTER

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

 





Ungdoms-VM (UVM17)
Villeneuve d'Ascq, FRA 6-10 juli

Resor:
Överledare: Mats Åkerlind
Landslagsledare: Anna Linner
Coacher: Joakim Nilsson, Ingela Nilsson, Anna Jonsson, Anders Walther, Jorge Cordero, Jesper Fritz, Åke Jernberg
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Lena Wallin Söderberg
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1994-1995
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 19 juni
Nominering: Fortlöpande från 5 maj till 20 juni
Informationsträff för nominerade:

Resultatnivåer:
Gren Norm Nominering
P17    
100m 10.80 Erik Hagberg 95 Upsala IF
200m 21.60  
400m 48.50  
800m 1:52.00 Andreas Almgren 95 Turebergs FK
1500m 3:55.00  
3000m 8:25.00  
2000m H 5:57.00  
110m H/91.4 13.90  
400m H/84.0 52.50  
Höjd 2.08  
Stav 4.80 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
    Anders Andreasson 94 Örgryte IS
Längd 7.20 Johan Taléus 94 Eskilstuna FI
    Simon Karlén 94 KFUM Arvika
Tresteg 15.25  
Kula/5.0 18.75 Viktor Gardenkrans 95 Öresund FK
Diskus/1.5 56.00 Viktor Gardenkrans 95 Öresund FK
Slägga/5.0 68.00 Anders Eriksson 94 Hovslätts IK
Spjut/700 64.00 Axel Lönegren 94 Upsala IF
Åttakamp* 5.900 Fredrick Ekholm 94 Huddinge
     
F17    
100m 11.90  
200m 24.30  
400m 55.50  
800m 2:09.00 Betty Strandberg 95 Gefle IF
1500m 4:27.00  
3000m 9:40.00  
2000mH 6:45.00  
100m H/76.2 13.70  
400m H/76.2 61.30  
Höjd 1.78  
Stav 3.85 Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK
Längd 5.95 Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
Tresteg 12.55 Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
    Lynn Johnson 94 Ullevi FK
Kula/4.0 13.50 Fanny Roos 95 Ljungby FIK
Diskus/1.0 44.00 Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS
Slägga/4.0 53.00  
Spjut/600 46.00 Sofi Flinck 95 Västerås FK
Sjukamp* 5.000 Sofia Linde 95 Täby IS
    Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS

 
* = I mångkamp gäller andra grensammansättningar på UVM änd vad vi har i Sverige och Norden:
P17 Åttakamp: 100m, längd, kula/5.0, 400m - 110mH/91.4, höjd, spjut/700, 1000m
F17 Sjukamp: 100mH/76.2, höjd, kula/4.0, 200m - längd, spjut/600, 800m 

 

Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT

* SFIF:s resultatnivåer ovan skall ses som riktmärken för nominering, men är inte per automatik kvalificerande. För nominering kommer stor vikt att läggs vid bl a:
- Var och när man klarat "resultatnivån".
- Att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- Att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid UVM17.

* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.

* Landslagsledaren avser att kontakta samtliga som klarar "resultatnivåerna" under perioden och meddela vilka förutsättningar som gäller för nominering. Vid ev osäkerhet om vad som gäller går det förstås också alltid bra att själv söka kontakt med Landslagsledaren för besked.

STAFETTER

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

 

 

 

 

JNM-UNM mångkamp
Sipoo, FIN 18-19 juni

Resor: Ut 16 juni, hem 20 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Marie Forsberg, Göran Ivarsson, Arne Svensson, Åke Jernberg, Urban Andersson
Medicinskt team: Ingvar Palmgren, Erica Grealish
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 5 juni
Nominering: 6 juni

Klass Nominerade
M22 Marcus Nilsson 91 Högby IF
  Petter Olson 91 Malmö AI
  Douglas Stenberg 90 IF Göta
P19 Filip Hjorth 93 Gefle IF
  Oskar Nordborg 93 FI Kalmarsund
  Oscar Törnros 92 IFK Sala
P17 Victor Ivarsson 94 IFK Växjö
  Simon Pettersson 94 Örbyhus IF
  Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
K22 Josefin Svensson 89 IFK Växjö
F19 Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö
  Sabina Sandberg 93 Spårvägens FK
F17 Sofia Linde 95 Täby IS
  Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Farydah Inoussa 94 Hässelby SK

 

 



 

Ungdomsfinnkampen (17 år)
Leppävaara, FIN 10 september

Överledare: Lillemor Rönnbrandt
Landslagsledare: Anna Linner
Landslagskoordinator: Johanna Axelsson
Ungdomsrådet: Nathalie Magnusson
Coacher: Anna Jonsson (medel-lång), Ingela Nilsson (hopp), Joakim Nilsson (sprint-häck), Anders Walther (kast), Helena Kristiansson, Henrik Garmark, Johan Ställberg, Alexander Tursell, Lena Borg Oké, Jesper Fritz.
Medicinskt team: Magnus Håkansson (läkare), Lena Wallin Söderberg (sjukgymnast), Kari Kiviniemi (sjukgymnast)
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1994-1995.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Vid likvärdiga prestationer vid USM17 och USM16 kommer den äldre att prioriteras.
* Resultat senare under säsongen (augusti fram till USM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni)
* Ingen dubblering i individuella grenar.
Slutnominering: 28 augusti

Grenprogram:
Gren Nominerade
P17  
100m  Jonathan Wulff 94 Hammarby IF
   Jean Christian Zirignon 95 Piteå IF
200m  Viktor Elvung Nilsson 94 FIF Gnistan
   Erik Annerfalk 94 IF Hagen
400m  Carl Sjöstedt 94 IF Göta
   Marcus Mårtensson 95 IFK Lidingö
800m  Andreas Almgren 95 Turebergs FK
   Alexander Holmblad 94 Spårvägens FK
1500m  Jens Petrusson 94 Ullevi FK
   Oliver Lämber 94 Hälle IF
3000m  Napoleon Solomon 94 Fredrikshofs FI
   Joel Durén 94 Hässelby SK
1500m hinder  Gustav Sandström 94 IF Udd
   Nigusu Solomon 95 Huddinge AIS
110m häck  Hannes Kvist Wirdmo 94 IFK Växjö
   Jesper Lundberg 94 Alvesta FI
300m häck  Gustav Magnusson 95 IK Orient
   Jack Johansson 94 Laholms IF
Höjd  Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
   Isak Persson 95 Spårvägens FK
Stav  Anders Andreasson 94 Örgryte IS
   Trolle Olson 94 Spårvägens FK
Längd  Johan Taléus 94 Eskilstuna FI
   Adam Denguir 94 Lomma FIK
Tresteg  Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå
   Simon Karlén 94 KFUM Arvika
Kula  Alexander Larsson 94 Upsala IF
   Viktor Gardenkrans 95 Öresund FK
Diskus  Simon Pettersson 94 Örbyhus IF
   Tim Wunger 94 Enköpings AI
Slägga  Anders Eriksson 94 Hovslätts IK
   Lowe Litzell 94 Östersunds GIF
Spjut  Axel Lönegren 94 Upsala IF
   Emil Sjödin 94 Hässelby SK
4x100m  Jonathan Wulff 94 Hammarby IF
   Jean Christian Zirignon 95 Piteå IF
   Viktor Elvung Nilsson 94 FIF Gnistan
   Erik Annerfalk 94 IF Hagen
   Hannes Kvist Wirdmo 94 IFK Växjö (reserv)
4x400m  Carl Sjöstedt 94 IF Göta
   Alexander Holmblad 94 Spårvägens FK
   Marcus Mårtensson 95 IFK Lidingö
   Andreas Almgren 95 Turebergs FK
   Gustav Magnusson 95 IK Orient (reserv)
F17  
100m  Farydah Inoussa 94 Hässelby SK
   Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
200m  Julia Hässel 94 Turebergs FK
   Josefin Palm 94 Gefle IF
400m  Josefin la Fleur 94 Ystads IF
   Caroline Kihlblom 94 Huddinge AIS
800m  Betty Strandberg 95 Gefle IF
   Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK
1500m  Agnes Sjöström 94 IK Westmannia
   Isabelle Norstedt 95 IFK Helsingborg
3000m  Sarah Lahti 95 Klippans FK
   Amanda Lönnquist 94 Ystads IF
1500m hinder  Tova Eurén Magnusson 94 Göteborgs KIK
   Maria Larsson 94 Ullevi FK
100m häck  Sofia Linde 95 Täby IS
   Sofia Andersson 94 Örbyhus IF
300m häck  Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås IF
   Rebecca Abrahamsson 94 FIF Gnistan
Höjd  Ida Virdebrant 94 IFK Växjö
   Lisa Engman 94 Kils AIK
Stav  Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK
   Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö AI
Längd  Hanna Kober 94 IFK Lund
   Sandra Törnros 95 Gefle IF
Tresteg  Sofia Nilsson 95 Gefle IF
   Caroline Taxén 94 Enköpings AI
Kula  Fanny Roos 95 Ljungby FIK
   Lina Bengtson 94 Öresund FK
Diskus  Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS
   Nadja Shirafkan Nejad 95 IF Göta
Slägga  Matilda Åström 95 Gefle IF
   Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS
Spjut  Lisa Carlsson 94 Falu IK
   Alexandra Johansson 94 KFUM Örebro
4x100m  Josefin Palm 94 Gefle IF
   Farydah Inoussa 94 Hässelby SK
   Julia Hässel 94 Turebergs FK
   Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
   Sofia Andersson 94 Örbyhus IF (reserv)
4x400m  Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK
   Caroline Kihlblom 94 Huddinge AIS
   Josefin la Fleur 94 Ystads IF
   Betty Strandberg 95 Gefle IF
   Rebecca Abrahamsson 94 FIF Gnistan (reserv)


 

 

 

Nordiska 19-årskampen
Köbenhavn, DEN 3-4 september

Överledare: Mats Åkerlind
Landslagsledare: Håkan Widlund
Landslagskoordinator: Kristoffer Fransson
Ungdomsrådet: John-Eric Ericsson
Coacher: Karin Matton-Jernberg, Annelie Johansson, Lars Eriksson, Per Skoog, Morgan Persson, Jonas Malm, Pekka Dahlhöjd, Kristian Pettersson, Hans Kjellén, David Stridfeldt, Erik Bengtsson (gång)
Medicinskt team: Elsa Pihl (läkare), Rosemarie Lindberg (sjukgymnast), Stefan Svensson (massör), Peter Lantz (massör)
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1992-1993
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren
Uttagningsprinciper:
* Grensegrare vid JSM19 är garanterad plats i truppen.
* Resultat senare på säsongen (augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* Dubbleringar kan bli aktuella.
Slutnominering: 29 augusti

Grenprogram
 

Gren  
P19  
100m  Odain Rose 92 IFK Umeå
   Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS
200m  Sunday Ojuri 93 Hammarby IF
   Victor Jönsson 92 Råby-Rekarne FI
400m  Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg
   Alexander Lesser 93 Ullevi FK
800m  Johan Rogestedt 93 F Stenungsunds FI
   Christoffer Ohlsson 93 Umedalens IF
1500m  Elmar Engholm 92 Hässelby SK
   Elias Bjuhr 93 IFK Umeå
5000m  Filip Johansson 92 Sävedalens AIK
   John Kingstedt 92 Huddinge AIS
3000m hinder  Albin Olausson 92 KFUM Örebro
   Niclas Jonsson 92 Hammarby IF
110m häck  Anton Levin 92 IFK Helsingborg
   Anders Leifsson 92 IK Orient
400m häck  Anton Nilsson 92 Huddinge AIS
   Hampus Widlund 93 IFK Växjö
Höjd  Arlind Shaluni 92 IK Norrköping FI
   Erik Liberg 93 Ullevi FK
Stav  Simon Gyllensten 92 Örgryte IS
   Arvid Lindahl 92 KA 2 IF
Längd  Filip Hjorth 93 Gefle IF
   Andreas Andersson 92 Bollnäs FIK
Tresteg  Dastid Selmani 92 IFK Lund
   Sadeeh Mbye 92 Ullevi FK
Kula  Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
   Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK
Diskus  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
   Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS
Slägga  Oscar Vestlund 93 Kils AIK
   Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge AIS
Spjut  Johan Carlqvist 92 Falu IK
   Sebastian Thörngren 93 SK Bore
4x100m  Odain Rose 92 IFK Umeå
   Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS
   Sunday Ojuri 93 Hammarby IF
   Andreas Engwall 92 Bromma IF
   Simon Gyllensten 92 Örgryte IS (reserv)
4x400m  Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg
   Alexander Lesser 93 Ullevi FK
   Patrik Sjöö 92 Hässelby SK
   Christoffer Ohlsson 93 Umedalens IF
   Hampus Widlund 93 IFK Växjö (reserv)
Gång 5000 m Anders Hansson 92 SK Svängen
  Fredrik Sandmer 94 SK Svängen
   
F19  
100m  Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
   Linnea Alstermark 92 Hammarby IF
200m  Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK
   Marie Sönnerfors 93 Spårvägens FK
400m  Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö
   Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK
800m  Sofie Näslund 92 IF Vingarna
   Ida Holm 93 IK Lerum FI
1500m  Julia Nilsson 92 Öresund FK
   Ida Holm 93 IK Lerum FI
3000m  Frida Kristiansson 92 IK Ymer
   Emilia Ohlin 93 UF Contact
2000m hinder  Frida Kristiansson 92 IK Ymer
   Malin Strand 93 Istrums SK
100m häck  Ida Hansen 93 KFUM Arvika
   Charlotte Skogström 93 Täby IS
400m häck  Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK
   Madeleine Eriksson 93 Gefle IF
Höjd  Caroline Andersson 93 Gefle IF
   Sofie Björklund 93 Båstads GIF
Stav  Michaela Meijer 93 Örgryte IS
   Sophie Jensen 92 Spårvägens FK
Längd  Sara Kviberg 93 SoIK Hellas
   Emma Ehrlin 93 Ärla IF
Tresteg  Jasmine Sabir 92 Hammarby IF
   Louise Arvidsson 93 Vittsjö GIK
Kula  Johanna Larsson 92 Filipstads IF
   Hanna Bengtson 92 Öresund FK
Diskus  Heidi Schmidt 93 Täby IS
   Julia Wiberg 92 UF Contact
Slägga  Malin Johansson 92 IFK Strömsund
   Linn Jonsson 92 IFK Strömsund
Spjut  Gabriella Sundin 92 Hovslätts IK
   Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04
4x100m  Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
   Linnea Alstermark 92 Hammarby IF
   Hanna Adriansson 92 Wärnamo SK
   Daniella Busk 93 Malmö AI
   Marie Sönnerfors 93 Spårvägens FK (reserv)
4x400m  Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö
   Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK
   Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK
   Jasmine Sabir 92 Hammarby IF
   Madeleine Eriksson 93 Gefle IF (reserv)
   Sofie Näslund 92 IF Vingarna (reserv)
Gång 3000 m Felicia Hogrell 94 GK Steget
  Maria Aydin 93 GK Steget