Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 24 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer vinter/vår 2012

 

Uppdaterat: 5 mars 2012

FIN-SWE-NOR (Steinkjer) Europacup vinterkast (Bar)
Inomhus-VM (Istanbul)   

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

  

NOR-SWE-FIN inomhus
Steinkjer, NOR 11 februari

Förbundskapten: Stefan Olsson
Koordinator: Petra Eklund (förberedelser), Johanna Axelsson (på plats)
Coacher: Bengt-Erik Blomkvist, Monica Rydén, Roland Bergman, Anders Palmqvist, Johan Wettergren, Per Svensson, Oscar Gidewall, Yannick Tregaro, Mikael Norman, Anna Strenius, Emil Predan, Katrin Klaup, Manuel Brändeborn.
Medicinskt team: Lena Haggren Råsberg, Jimmy Palm, Henrik Wagner, Peter Lantz. 
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 6 februari
 

Gren Nominerade
MÄN  
60m Odain Rose 92 IFK Umeå
  David Sennung 91 Ullevi FK
200m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
400m Felix Francois 90 Örgryte IS
  Johan Eriksson 88 Turebergs FK
800m Johan Svensson 89 Spårvägens FK
  Karim Mohammadi 89 Spårvägens FK
1500m Johan Walldén 87 Gefle IF
  Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF
3000m Nacerddine Hallil 88 Hässelby SK
  Staffan Ek 91 Björnstorps IF
60mH Alexander Brorsson 90 IFK Växjö
  Marvin Tay 90 Spårvägens FK
Höjd Mehdi Alkhatib 87 Hammarby IF
  Emil Svensson 89 Örgryte IS
Stav Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS
  Simon Gyllensten 92 IF Kville
Längd Michel Tornéus 86 Hammarby IF
  Mattias Sunneborn 70 Spårvägens FK
Tresteg Simon Karlén 94 KFUM Arvika
  Daniel Falk 88 Mölndals AIK
Kula Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
  Mats Olsson 86 Hässelby SK
4x200m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
  Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Hampus Forsberg 89 Öresund FK
  Patrik Andersson 91 IF Kville
   
KVINNOR  
60m Julia Skugge 88 Glanshammars IF
  Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
200m Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Josefin Magnusson 89 Malmö AI
800m Elin Moraiti 91 Falu IK
  Lisa Forsberg 89 Spårvägens FK
1500m Viktoria Tegenfeldt 87 IFK Umeå
  Linn Nilsson 90 Hälle IF
3000m Meraf Bahta 89 Hälle IF
  Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
60mH Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg
  Ellinore Hallin 87 IFK Växjö
Höjd Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS
  Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav Malin Dahlström 89 Ullevi FK
  Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK
Längd Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg Khaddi Sagnia 94 Ullevi FK
  Lynn Johnson 94 Ullevi FK
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
  Catarina Andersson 77 Hässelby SK - återbud
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
  Josefin Magnusson 89 Malmö
  Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg

 
Förtydliganden och kommentarer:
Tävlingsarena
* Hallen har doserad rundbana med 200m-varv och 6 banor
Uttagningsprincip
* Eftersom matchen sker så tidigt på inomhussäsongen kommer hänsyn tas till resultat gjorda t o m 5 februari. Resultat gjorda under utomhussäsongen 2011 kan komma att beaktas. Notera också att olika kriterier (inkl förhandsnominering) kan komma att gälla i olika grenar. Kontakta GUA eller Förbundskapten vid osäkerhet om vad som gäller.
 

 




 

Inomhus-VM
Istanbul, TUR 9-11 mars

Resor: Ut 7 mars, hem 12 mars
Förbundskapten: Stefan Olsson
Service (support/info/media): Fredrik Trahn
Coacher: Roland Bergman, Yannick Tregaro, Emil Predan, Oscar Gidewall
Medicinskt team: Tommy Eriksson
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari - 26 februari
Slutnominering: 26 februari (se även Nomineringstillfällen nedan)

Kvalgränser: Se tablå nedan.

Gren Kvalgräns Nominerade
MÄN    
60m 6.67  
400m 46.90  
800m 1:48.00  
1500m 3:42.00  
3000m 7:54.00  
60m H 7.74  
Höjd 2.29  
Stav 5.72  
Längd 8.15 Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg 17.00  
Kula 20.00  
Sjukamp inbjudan  
4x400m 47.50 (4- eller 5-bästasnitt - se nedan)
     
KVINNOR    
60m 7.35  
400m 53.25 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m 2:03.50  
1500m 4:14.00  
3000m 9:02.00  
60m H 8.18  
Höjd 1.93 Emma Green Tregaro 84 Örgryte IS
    Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav 4.52  
Längd 6.65 Carolina Klüft 83 IFK Växjö - återbud
Tresteg 14.10  
Kula 17.50  
Femkamp inbjudan  
4x400m 53.50 (4- eller 5-bästasnitt - se nedan)

 

Förtydliganden och kommentarer:

GRÄNSER
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer strikt IAAF:s officiella gränser. Då skall observeras att IAAF - p g a IVM:s tidsomfång (tre dagar) och den "trånga" arenan inomhus kräver starkt begränsade startfält i teknikgrenarna - medvetet valt idrottsligt mycket "tuffare" gränser i hopp/kula än i löpningar.
* I stafetterna saknas IAAF-gräns så där är kvalkriterierna satta av SFIF.

KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Råder osäkerhet om tävlings status, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.

NOMINERING
* Generellt förbehåll: Skulle fler än maxantalet två aktiva klara gränsen i samma gren kommer förbundskaptenen att informera berörda om vad som gäller.
* Grundprincip: Klarad kvalgräns vid enstaka tillfälle innebär inte automatisk nominering. Aktiv bör därutöver visa nivå i paritet med kvalgränsen vid fler tillfällen. Resultat från slutet av kvalperioden värderas högre än tidiga.
* Förhandsnominering: Skall alltid följas upp med goda resultat och en förvissning om att vara fysiskt och mentalt förberedd vid IVM, annars kan förhandsnominering hävas.
* Stafett: Då individuell 400m-deltagare endast kan springa i en ev final i stafett krävs i sådant fall att snittet ovan uppfylls av 5 löpare, annars räcker 4-bästasnitt.
* Mångkamp: Inbjudan av 8 deltagare sker av IAAF baserat enl principen 3 främsta på 2011 års utomhusstatistik (dock högst en per land), 3 främsta på 2012 års inomhusstatistik (t o m 20 februari) samt 2 st "wild card". Om inbjuden aktiv tackar nej går budet till nästa namn på resp lista.
* Nomineringstillfällen: 7 december, 13 februari, 23 februari och 26 februari (slutnominering).





 

Europacup vinterkast
Bar, MNE 17-18 mars

Förbundskapten: Stefan Olsson
Lagledare: Anders Axlid
Coacher: Hans Källén
Fysio: Kari Kiviniemi
Grenar: Samtliga kastgrenar för seniorer och 22-årsjuniorer
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 1 mars
 

Gren Nominerade
MÄN  
Kula  
Diskus Axel Härstedt 87 Malmö AI
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut  
   
KVINNOR  
Kula  
Diskus  
Slägga Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut Anna Wessman 89 IFK Växjö
   
M22  
Kula Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Slägga  
Spjut  
   
K22  
Kula  
Diskus  
Slägga Malin Johansson 92 IFK Strömsund
Spjut  
 

Förtydliganden och kommentarer:

* Nomineringarna baseras på 2011 års resultat men framförallt på att EWTC ingår i planeringen och att man således är förberedd på att prestera på personligt hög nivå. I långa kast innebär det utlandsläger eller goda möjligheter till kastträning utomhus på hemmaplan.

 

 
 

 













































 

 


 

 

 

 

 

Kontaktperson

Stefan Olsson

Stefan Olsson

a 010-476 53 41
e-post

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02