Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 24 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Juniorer-ungdom 2012
 


Uppdaterat: 28 augusti 2012

 

Junior-VM 19 år Nordiska 22-årsmästerskapen
  Nordiska 19-årskampen
  Ungdomsfinnkampen (17 år)
  JNM-UNM mångkamp
 

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.


 

Junior-VM 19 år (JVM)
Barcelona, ESP 10 - 15 juli

Resor: Ut 8 juli, hem 16 juli
Överledare: Mats Åkerlind
Landslagsledare: Anna Linner
Koordinator: Johanna Axelsson
Coacher: Håkan Fridhäller, Jesper Fritz, Åke Jernberg, Anna Jonsson, Helena Kristiansson, Ingela Nilsson, Anders Walther.
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Kari Kiviniemi, Charlotte Engberg
Ålderskategori: Födda 1993-1995
Grenar: Se Resultatgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 oktober 2011 - 24 juni 2012 (2 juli 2012 - se Slutdatum nedan)
Nomineringsdatum: 28 maj, 8 juni, 14 juni, 25 juni.
Slutlig uttagning: 25 juni (2 juli - se Slutdatum nedan).
Informationsträff: För alla uttagna den 1 juli i Helsingborg i samband med Öresundsspelen.
 

Resultatgränser:
Gren SFIF-gräns Uttagna
P19    
100m 10.64  
200m 21.40  
400m 47.50  
800m 1:50.50 Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
1500m 3:48.00  
5000m 14:10.00  
10000m 30:30.00  
3000m H 9:00.00  
110m H/100.0 14.24  
400m H 52.20  
Höjd 2.15  
Stav 5.05 Andreas Duplantis 93 IK Stål
    Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
Längd 7.55 Johan Taléus 94 Eskilstuna FI
Tresteg 15.60 Simon Karlén 94 KFUM Arvika
Kula/6.0 18.50 Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI
Diskus/1.75 55.00 Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI
Slägga/6.0 68.00 Oscar Vestlund 93 Kils AIK
    Anders Eriksson 94 Hovslätts IK
Spjut 67.00 Sebastian Thörngren 93 SK Bore
Tiokamp/P19 7.090  
4x100m 40.60  
4x400m se nedan  
     
F19    
100m 11.85  
200m 24.15  
400m 54.50  
800m 2:07.50  
1500m 4:22.50  
3000m 9:30.00  
5000m 16:35.00  
3000mH 10:35.00 Sarah Lahti 95 Klippans FK
100m H 13.90  
400m H 59.90  
Höjd 1.80 Ida Virdebrant 94 IFK Växjö
Stav 3.95 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
    Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK
Längd 6.10 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
Tresteg 12.90 Lynn Johnson 94 Ullevi FK
Kula 14.75 Fanny Roos 95 Ljungby FK
Diskus 47.50 Heidi Schmidt 93 Täby IS
    Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS
Slägga 56.00 Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
    Miranda Petersson 95 Hässleholms AIS
Spjut 49.50 Sofi Flinck 95 Västerås FK
Sjukamp 5.150 Sofia Linde 95 Täby IS
4x100m 46.00  
4x400m se nedan  


Uttagningskriterier och -principer

Allmänt
- SFIF:s gränser baseras på ett statistiskt underlag från de tio senaste JVM-tävlingarna
- Ett enstaka resultat innebär inte med automatik nominering utan det kommer att krävs stabilitet kring/över gränsen.
- Kvalresultat skall göras i god konkurrens.
- Skulle fler än två (2) aktiva klara gränsen i en gren kommer inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
- För årets JVM ligger fokus främst på aktiva födda 1993 eller 1994. Även aktiva födda 1995 kan bli aktuella men vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiva prioriteras.
- Man skall vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JVM.
- Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid ev osäkerhet om vad som gäller.

Stafetter
- För att 4x100m-lag skall anmälas måste laget ha tävlat minst en gång under kvalperioden.
- För att 4x400m-lag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

Slutdatum
- Samtliga anmälningar skall vara IAAF tillhanda senast den 25 juni. Dock löper kvalperioden ytterligare en vecka, dvs fram t o m den 2 juli.
- Det innebär att en aktiv som varit mycket nära gränsen före den 25 juni kan preliminäranmälas och sedan "kvala in" definitivt med ett resultat gjort senast den 2 juli. Däremot kan ingen "nyanmälas" efter den 25 juni på ett enstaka resultat gjort efter detta datum.


 


 

JNM-UNM mångkamp
Sandnes, NOR 16-17 juni

Resor: Ut 14 juni, hem 18 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Helene Friberg, Chris Temmel, Åke Jernberg, Jan Samuelsson, Göran Ivarsson
Medicinskt team: Ingvar Palmgren, Hasse Ådén
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 3 juni
Uttagning: 5 juni

Klass Uttagna
M22 Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
  Adam Björling 90 GoIF Tjalve
P19 Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
  Victor Ivarsson 94 IFK Växjö
  Filip Hjorth 93 Gefle IF
P17 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
  Andreas Carlsson 95 IK Ymer
  Kevin Fankl 95 Ullevi FK
K22 Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö
  Elise Malmberg 95 Hössleholms AIS
  Martina Salander 92 Fredrikshofs FI - återbud
  Lisa Linnell 91 IFK Växjö - återbud
  Sofia Linde 95 Täby IS
F19 Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbybergs SK
  Sofia Johnsson 94 Hässelby SK
  Sabina Sandberg 93 Spårvägens FK
F17 Emma Stenlöf 96 Västerås FK
  Malin Skogström 95 Hässelby SK
  Rakel Rosshagen 95 Täby IS
   
utom NM Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
   


 



 

Junior-NM (22 år)
Jessheim, NOR 21-22 juli

Resor: Ut 20 juli, hem 22 juli
Överledare: Pia Bosdotter Olson
Landslagsledare: Håkan Widlund
Service: Kristoffer Fransson
Coacher: Karin Matton Jernberg, Per Skoog, Morgan Persson, Hans Källén, Per Tedenrud, Pekka Dahlhöjd, Anneli Johansson, Midde Hamrin, Kristian Pettersson.
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabiansson, Maria Rendin, Peter Lantz
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1990-1992
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Förutom de nordiska länderna får även Estland, Lettland och Litauen delta. Sverige startar med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
* Statistiskt underlag.
* Resultat gjorda i slutet av juni och fram till 15 juli värderas högre än tidigare resultat.
* Hänsyn kommer att tas till inbördes möten.
* Dubbleringar kan förekomma
Uttagning: 16 juli

Gren
Uttagna
M22  
100m Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Odain Rose 92 IFK Umeå
200m Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Patrik Andersson 91 IF Kville
400m Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
  Felix Francois 90 Örgryte IS
800m Rickard Gunnarsson 91 Hässelby SK
  Anton Asplund 90 Turebergs FK
1500m Staffan Ek 91 Björnstorps IF
  Emil Blomberg 92 Hässelby SK
5000m Anton Danielson 90 GoIF Tjalve
  Olle Kalered 90 GoIF Tjalve
3000mH Robin Lindgren 90 Örgryte IS
  Albin Olausson 92 KFUM Örebro
110mH Alexander Brorsson90 IFK Växjö
  Anton Levin 92 IFK Helsingborg
400mH Erik Lindahl 90 IF Kville
  Jonathan Carbe 90 Örgryte IS
Höjd Marcus Lundquist 91 Rånäs 4H
  Arlind Shaluni 92 IK Norrköping FI
Stav Simon Gyllensten 92 IF Kville
  Per Drageryd 91 KFUM Örebro
Längd Alexander Wittlock 91 Hanvikens SK
  Adam Chiguer 91 Huddinge AIS
Tresteg Erik Ehrlin 90 Ärla IF
  Moteba Mohamed 90 Alingsås IF
Kula Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS
Slägga Markus Johansson 90 IF Göta
  Mattias Lindberg 90 Skellefteå AIK
Spjut Pontus Bjärkvik 90 Hovslätts IK
  David Johansson 91 Åhus FK
4x100m Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
  Alexander Brorsson 90 IFK Växjö
  Odain Rose 92 IFK Umeå
  David Sennung 91 Ullevi FK
4x400m Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
  Felix Francois 90 Örgryte IS
  Martin Bengtsson 92 Ullevi FK
  Oliwer Åstrand 92 IK Ymer
   
K22  
100m Freja Jernstig 92 IF Göta
  Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg
200m Elin Östlund 91 KFUM Örebro
  Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg
400m Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö
  Elin Moraiti 91 Falu IK
800m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Elin Moraiti 91 Falu IK
1500m Linn Nilsson 90 Hälle IF
  Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö
5000m Sanna Mustonen 91 Enhörna IF
  Nina Persson 91 Örgryte IS
3000mH Emma Dahl 91 Örgryte IS
  Maria Borglund 91 Sävedalens AIK
100mH Caroline Lundahl 91 KA 2 IF
  Malin Eriksson 91 KFUM Örebro
400mH Sara Bley 91 GoIF Tjalve
  Evelin Hindrikes 91 Kvarnsvedens GoIF
Höjd Victoria Dronsfield 91 IF Göta
  Sofie Skoog 90 IF Göta
Stav Sara Eriksson 91 Ullevi FK
  Madeleine Nilsson 90 Kvarnsvedens GoIF
Längd Malin Olsson 90 Malmö AI
  Malin Eriksson 91 KFUM Örebro
Tresteg Jasmin Sabir 92 Hammarby IF
  Madeleine Nilsson 91 Gefle IF
Kula Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
  Johanna Larsson 92 Filipstads IF
Diskus Julia Wiberg 92 Spårvägens FK
  Sandra Andersson 90 Ullevi FK
Slägga Ida Storm 91 Hässelby SK
  Malin Johansson 92 IFK Strömsund
Spjut Emelie Larsson 91 Ullevi FK
  Matilda Elfgaard 92 Habo FI-04
4x100m Freja Jernstig 92 IF Göta
  Elin Östlund 91 KFUM Örebro
  Caroline Lundahl 91 KA 2 IF
  Pernilla Nilsson 92 IFK Trelleborg
4x400m Therese Jernbeck 92 IFK Lidingö
  Elin Moraiti 91 Falu IK
  Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
  Sara Bley 91 GoIF Tjalve


Ungdomsfinnkampen (17 år)
Göteborg/U 1-2 september

Resor: Till Göteborg 31 augusti (samling efter lunch), hem 2 september
Överledare: Mats Åkerlind
Landslagsledare: Johanna Axelsson
Koordinator: Clara Luthman
Ungdomsrådet: Filip Regnander
Coacher: Erik Johansson, Fredrik Rogö, Fredrik Oderborn, David Stridfeldt, Eva Jönsson, Niclas Broström, Håkan Fridhäller; Jonas Anshlem, Lisa Wälitalo, Karin Cronstedt.
Medicinskt team: Jenny Lingman Framme, Helena Lundgren, Stefan Svensson
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1995-1996.
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Uttagning: Under hand från 11 augusti t o m 20 augusti
Uttagningsprinciper:
* USM17 och USM16 kommer att vara viktiga och väga tungt. Seger där innebär dock inte garanterad plats i laget.
* Vid likvärdiga prestationer vid USM17 och USM16 kommer den äldre att prioriteras.
* Vid jämna resultat på USM kommer DN Galan Youth veckan efter också att beaktas.
* Resultat senare under säsongen värderas högre än tidiga resultat.
* Ingen dubblering i individuella grenar.

Grenprogram:
Gren Uttagna
P17  
100m Jean Christian Zirignon 95 Piteå IF
  Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF
200m Filip Sjövall 95 Lomma FIK
  Oskar Staafgård 95 Malmö AI
400m Erik Martinsson 96 Gefle IF
  Andreas Movin 96 IFK Lidingö
800m Andreas Almgren 95 Turebergs FK
  Johan Sandsten 95 Oskarshamns SK
1500m William Levay 96 Danderyds FF
  Martin Hammar 95 Rånäs 4H
3000m Alexander Nilsson 95 Mölndals AIK
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
1500m hinder Ken Slättengren 95 Högby IF
  Andreas Jansson 96 SLK Oxelösund
110m häck Gustav Magnusson 95 IK Orient
  Charles Mitala 96 Malmö AI
300m häck Isak Andersson 96 Upsala IF
  Johan Lilja 95 Sundsvalls FI
Höjd Andreas Carlsson 95 IK Ymer
  Jonathan Kruse 95 Upsala IF
Stav Magnus Jomyr 95 Örgryte IS
  David Kappelin 95 Örgryte IS
Längd Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
  Max Andersson 95 Tierps IF
Tresteg Jesper Hellström 96 Hässelby SK
  Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
Kula Gabriel Heen 95 Huddinge AIS
  Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI - återbud
  Alexander Persson 95 Huddinge AIS
Diskus Gustav Liberg 95 Ullevi FK
  Albin Lager 96 KFUM Örebro
Slägga Simon Persson 95 Västerås FK
  Chris Arnoldsson 96 Turebergs FK
Spjut Isak Oskarsson 96 Stensjöns IF
  Jacob Larsson 95 Vittwsjö GIK
4x100m Jean Christian Zirignon 95 Piteå IF
  Filip Sjövall 95 Lomma FIK
  Oskar Staafgård 95 Malmö AI
  Jacob Eweertzh 95 Hammarby IF
4x400m Erik Martinsson 96 Gefle IF
  Andreas Movin 96 IFK Lidingö
  Andreas Almgren 95 Turebergs FK
  Isak Andersson 96 Upsala IF
   
F17  
100m Irene Ekelund 97 Kils AIK
  Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
200m Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Ida Jansson 95 Rånäs 4H
400m Betty Strandberg 95 Gefle IF
  Elin Tornhed 95 IFK Växjö
800m Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
  Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg
1500m Sarah Lahti 95 Klippans FK
  Amanda Trense 95 Östersunds GIF
3000m Isabelle Brauer 96 Hässelby SK
  Hedda Bångman 95 Trångsvikens IF
1500m hinder Isabell Norstedt 95 IFK Helsingborg
  Moa Rothman 96 Västerås FK
100m häck Sofia Linde 95 Täby IS
  Sofia Mossberg 95 Falu IK
300m häck Rakel Rosshagen 95 Täby IS
  Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås IF
Höjd Molly Bergvall 95 IFK Växjö
  Emma Stenlöf 96 Västerås FK
Stav Hanna Jansson 95 Falu IK
  Therese Dimblad Gonzalez 95 Malmö AI
Längd Sandra Törnros 95 Gefle IF
  Elvira Richardsson 96 IFK Kristinehamn
Tresteg Fanny Anonsen 95 Gefle IF
  Emilia Hammarström 96 Wärnamo SK
Kula Fanny Roos 95 Ljungby FIK
  Julia Svärd Axelsson 96 IFK Helsingborg
Diskus Nadja Shirafkan Nejad 95 IF Göta
  Alma Sundin 96 IFK Mora
Slägga Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS
  Matilda Åström 95 Gefle IF
Spjut Jennifer Björklund 95 Enköpings AI
  Sofie Hammar 95 IF Rigor
4x100m Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
  Irene Ekelund 97 Kils AIK
  Ida Jansson 95 Rånäs 4H
  Sandra Törnros 95 Gefle IF
4x400m Elin Tornhed 95 IFK Växjö
  Betty Strandberg 95 Gefle IF
  Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Mikaela Johannesson 96 Falu IK
   

 


 

Nordiska 19-årskampen
Växjö 18-19 augusti

Överledare: Åke Westerlund
Landslagsledare: Anna Linner
Koordinator: Johanna Axelsson
Ungdomsrådet: Filip Möller
Coacher: Joakim Nilsson, Ingela Nilsson, Anna Jonsson, Anders Walther, Helena Kristiansson, Henrik Garmark, Alexander Tursell, Håkan Fridhäller, Richard Edman, Maria Rendin, Erik Bengtsson (gång)
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Kari Kiviniemi, Charlotte Engberg, Lena Wallin Söderberg.
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1993-1994
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren
Uttagningsprinciper:
* Grensegrare vid JSM19 är garanterad plats i truppen utom på 300m häck (se nedan!)
* 300m häck: Uttagningen kommer i första hand att baseras på gjorda 400m häck-lopp.
* Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras
* Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* Dubbleringar kan bli aktuella.
Uttagning: 13 augusti

Grenprogram

Gren Uttagna
P19  
100m Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS
  Jonathan Wulff 94 Hammarby IF
200m Jan Wocalewski 94 Huddinge AIS
  Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta
400m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds IF
  Edwin Råsberg 94 Hässelby SK
800m Alexander Holmblad 94 Spårvägens FK
  Christoffer Olsson 93 Umedalens IF
1500m Alexander Holmblad 94 Spårvägens FK
  Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
5000m Oliver Lämber 94 Hälle IF
  Alexander Palm 93 IK Norrköping FI
3000m hinder Erik Norrbom 93 Turebergs FK
  Carl Senorski 93 Örgryte IS
110m häck Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
  Hampus Widlund 93 IFK Växjö
400m häck Philip Green 93 Hammarby IF
  Fredrik Åström 93 Täby IS
Höjd Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå
  Erik Liberg 93 Ullevi FK
Stav Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
  Micael Fagö 94 FI Kalmarsund
Längd Johan Taléus 94 Eskilstuna FI
  Patric Hjort 93 Västerås FK
Tresteg Adam Denguir 94 Lomma FIK
  Fredrik Löfgren 94 IFK Lund
Kula Niklas Lindstedt 93 Hässelby SK
  Tim Wunger 94 Enköpings AI
Diskus Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF
  Simon Pettersson 94 Örbyhus IF
Slägga Oscar Vestlund 93 Kils AIK
  Anders Eriksson 94 Hovslätts IK
Spjut Sebastian Thörngren 93 SK Bore
  Johannes Henriksson 93 IF Göta
4x100m Robin Nordkvist 93 Huddinge AIS
  Jonathan Wulff 94 Hammarby IF
  Adam Denguir 93 Lomma FIK
  Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS
4x400m Christoffer Olsson 93 Umedalens IF
  Edwin Råsberg 94 Hässelby SK
  Truls Axelson 93 IFK Lund
  Ken Braesch Andersen 93 Hammarby IF
Gång 5000m Fredrik Sandmer 94
  Anton Nicklasson
   
   
F19  
100m Jenny Melin 93 Strands IF
  Josefin Palm 94 Gefle IF
200m Angelica Karlsson 93 Tanums IF
  Matilda Hellqvist 93 IK Orient
400m Lisa Duffy 93 Hässelby SK
  Linda Frödin Glad 93 Gefle IF
800m Sara Rönnby 93 Enhörna IF
  Anna Silvander 93 Danderyds SK
1500m Tove Eurén Magnusson 94 Göteborgs KIK
  Agnes Sjöström 94 IK Westmannia
3000m Agnes Sjöström 94 IK Westmannia
  Maria Larsson 94 Ullevi FK
2000m hinder Maria larsson 94 Ullevi FK
  Julia Forsmark 93 IK Stål
100m häck Madeleine Eriksson 93 Gefle IF
  Charlotte Skogström 93 Hässelby SK
400m häck Madeleine Eriksson 93 Gefle IF
  Jessica Bloodworth 93 Tranås AIF
Höjd Ida Virdebrant 94 IFK Växjö
  Lisa Engman 94 Kils AIK
Stav Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK
  Emma Norss 94 Hammarby IF
Längd Farydah Inoussa 94 Hässelby SK
  Elin Larsson 94 Falkenbergs IK
Tresteg Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan
  Emma Ehrlin 93 Ärla IF
Kula Jennie Söderholm 93 Västerås FK
  Lina Bengtson 94 Öresund FK
Diskus Heidi Schmidt 93 Täby IS
  Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS
Slägga Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
  Amanda Rydberg 94 Västerås FK
Spjut Malin Andersson 93 Öresund FK
  Martina Borgler 94 SK Bore
4x100m Daniella Busk 93 Malmö AI
  Jenny Melin 93 Strands IF
  Josefin Palm 94 Gefle IF
  Matilda Hellqvist 93 IK Orient
4x400m Lisa Duffy 93 Hässelby SK
  Linda Frödin Glad 93 Gefle IF
  Sara Rönnby 93 Enhörna IF
  Caroline Kihlblom 94 Huddinge AIS
Gång 3000m Felicia Hogrell 94
  Maria Aydin 93