Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Juniorer-ungdom 2013



Uppdaterat: 5 september 2013
 

Junior-EM 19 år Nordiska 19-årskampen
Junior-EM 22 år Ungdomsfinnkampen (17 år)
Ungdoms-VM 17 år JNM-UNM mångkamp
 

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.


 

Junior-EM 19 år (JEM19)
Rieti, ITA 18-21 juli

Resor: Ut 16 juli, hem 22 juli
Landslagsledare: Anna Linner
Koordinator: Kristoffer Fransson
Coacher: Anna Jonsson (Umeå), Ingela Nilsson, Anders Walther, Joakim Nilsson, Åke Jernberg, Anders Rydén, Håkan Fridhäller.
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Kari Kiviniemi, Anna Ek
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1994-1995
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 7 juli
Slutlig uttagning: 8 juli.

Resultatnivåer:
Gren SFIF-nivå Uttagning
P19    
100m 10.70 Erik Hagberg 95 Upsala IF
200m 21.50  
400m 48.00 Dennis Forsman 95 Ullevi FK
800m 1:51.00  
1500m 3:50.00  
5000m 14:35.00  
10000m 31:30.00  
3000m H 9:10.00  
110m H/100.0 14.00  
400m H 53.00  
Höjd 2.13 Andreas Carlsson 95 IK Ymer
    Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå
Stav 5.00 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
Längd 7.40 Johan Taléus 94 Eskilstuna FI
Tresteg 15.40  
Kula/6.0 17.80 Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI - återbud
Diskus/1.75 53.00 Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI - återbud
    Simon Pettersson 94 Upsala IF
Slägga/6.0 67.50 Alexander Larsson 94 Upsala IF
    Anders Eriksson 94 Hovslätts IK
    Lowe Litzell 94 Östersunds GIF
Spjut 68.00  
Tiokamp/P19 7.150 Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
    Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  
10 km gång    
     
F19    
100m 11.90  
200m 24.45  
400m 55.00  
800m 2:07.50  
1500m 4:25.00 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK
3000m 9:45.00 Sarah Lahti 95 Hässelby SK
    Agnes Sjöström 94 IK Westmannia
5000m 17:05.00 Agnes Sjöström 94 IK Westmannia
    Sarah Lahti 95 Hässelby SK
3000mH 10:40.00 Maria Larsson 94 Örgryte IS
100m H 14.00 Sofia Mossberg 95 Falu IK
    Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
400m H 60.00  
Höjd 1.81  
Stav 3.95 Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK
Längd 6.05 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
    Lynn Johnson 94 Ullevi FK
Tresteg 12.90 Lynn Johnson 94 Ullevi FK
Kula 13.85 Fanny Roos 95 Ljungby FIK
    Lina Bengtson 94 Öresund FK
Diskus 46.50 Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS
    Lina Bengtson 94 Öresund FK
Slägga 57.00 Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS
    Matilda Åström 95 Gefle IF
Spjut 50.00 Sofi Flinck 95 Västerås FK
Sjukamp 5.100 Sofia Linde 95 Täby IS
    Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS - återbud
    Elin Tornhed 95 IFK Växjö
    Malin Skogström 95 Hässelby SK
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  


Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT

* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avanceras till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM19.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- att "resultatnivån" klarats i god konkurrens
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.

STAFETTER

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.




 

Junior-EM 22 år (JEM22)
Tampere, FIN 11-14 juli

Resor: Ut 9 juli, hem 15 juli
Landslagsledare: Håkan Widlund
Koordinator: Clara Luthman
Coacher (kommer att kompletteras): Per Skoog, Morgan Persson, Hans Källén, Karin Matton Jernberg.
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabiansson, Peter Lantz
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1991-1993
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 30 juni
Slutlig uttagning: 1 juli

Resultatnivåer:
Gren SFIF-nivå Uttagning
M22    
100m 10.50 Odain Rose 92 IFK Umeå
    Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
    David Sennung 91 Ullevi FK
200m 21.20 Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
400m 47.00 Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
800m 1:49.00 Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
    Rickard Gunnarsson 91 Hässelby SK
1500m 3:44.00 Elmar Engholm 92 Hässelby SK
5000m 14:10.00  
10000m 30:05.00  
3000m H 9:00.00 Emil Blomberg 92 Hässelby SK
    Elmar Engholm 92 Hässelby SK
110m H 14.00  
400m H 51.50  
Höjd 2.17  
Stav 5.20 Andreas Duplantis 93 IK Stål
    Arvid Lindahl 92 KA 2 IF
Längd 7.60 Adam Chiguer 91 Huddinge AIS
Tresteg 15.80  
Kula 17.50 Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Diskus 54.00 Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
    Micael Ljungberg 92 Nyköpings BIS
Slägga 65.00
Spjut 72.00 Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö
Tiokamp 7.400 Petter Olson 91 Hässelby SK
    Fabian Rosenquist 91 GoIF Tjalve
4x100m se nedan Odain Rose 92 IFK Umeå
    Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
    David Sennung 91 Ullevi FK
    Jan Wocalewski 93 Huddinge AIS
    Joel Groth 91 Bollnäs FIK
    Sunday Ojuri 93 Hammarby IF
4x400m se nedan  
20 km G    
     
K22    
100m 11.75 Freja Jernstig 92 IF Göta
    Daniella Busk 93 Malmö AI
    Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
200m 23.65 Daniella Busk 93 Malmö AI
400m 53.80  
800m 2:05.00 Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
1500m 4:20.00 Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
    Kajsa Barr 92 Sundbybergs IK
5000m 16:35.00 Elin Borglund 91 Sävedalens AIK
10000m 36:00.00 Sanna Mustonen 91 Hässelby SK
    Nina Persson 91 Örgryte IS
3000mH 10:30.00 Maria Borglund 91 Sävedalens AIK
100m H 13.55  
400m H 58.50  
Höjd 1.81 Victoria Dronsfield 91 IF Göta
Stav 4.00 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
    Sara Eriksson 91 Ullevi FK
Längd 6.20  
Tresteg 13.25  
Kula 14.80  
Diskus 50.00 Julia Wiberg 92 Spårvägens FK
    Heidi Schmidt 93 Täby IS
Slägga 60.00 Ida Storm 91 Hässelby SK
    Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
    Malin Johansson 92 IFK Strömsund
Spjut 51.00 Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04
Sjukamp 5.500 Lisa Linnell 91 IFK Växjö
4x100m se nedan Freja Jernstig 92 IF Göta
    Daniella Busk 93 Malmö AI
    Caroline Sandsjoe 92 IF Göta
    Hanna Adriansson 92 IFK Lidingö
    Elin Östlund 91 KFUM Örebro
4x400m se nedan  


Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT

* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avanceras till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM22.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- att "resultatnivån" klarats i god konkurrens
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än tre aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.

STAFETTER

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.





 

Ungdoms-VM (UVM17)
Donetsk, UKR 10-14 juli

Resor: Ut 8 juli, hem 15 juli
Landslagsledare: Johanna Axelsson
Koordinator: Kristotter Fransson och Anders Rydén
Coacher: Eva Jönsson, Håkan Fridhäller, Niclas Broström, Albin Johansson, Ralf Ivarsson, Helene Friberg, Bengt Bengtsson (gång).
Medicinskt team: Daniel Hedström, Maria Mereman, Stefan Svensson
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1996-1997
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 24 juni (1 juli - se Slutdatum nedan!)
Uttagning: 24 juni (1 juli - se Slutdatum nedan!)

Resultatnivåer:
Gren Norm Uttagning
P17    
100m 10.80  
200m 21.60  
400m 48.50 Erik Martinsson 96 Gefle IF
800m 1:52.00 William Levay 96 Spårvägens FK
1500m 3:55.00  
3000m 8:22.00  
2000m H 5:57.00 Andreas Jansson 96 Hässelby SK
110m H/91.4 13.90 Charles Mitala 96 Malmö AI
400m H/84.0 52.50  
Höjd 2.08 Henrik Thoms 96 Hanvikens SK
    Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
Stav 4.80 Carl Ivarsson 96 IK Lerum FI
Längd 7.20 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
Tresteg 15.25  
Kula/5.0 18.75  
Diskus/1.5 56.00 Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI
Slägga/5.0 68.00 Chris Arnoldsson 96 Turebergs FK
Spjut/700 69.00 Simon Litzell 97 Östersunds GIF
    Isak Oskarsson 96 Stensjöns IF - återbud
Åttakamp* 5.900  
1000m stafett se nedan  
     
F17    
100m 11.90 Irene Ekelund 97 Kils AIK
200m 24.20 Irene Ekelund 97 Kils AIK
400m 55.50  
800m 2:09.50  
1500m 4:25.00  
3000m 9:35.00  
2000mH 6:40.00  
100m H/76.2 13.70 Adriana Janic 96 Malmö AI
400m H/76.2 61.30  
Höjd 1.78  
Stav 3.90  
Längd 5.95 Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
Tresteg 12.55  
Kula/3.0 15.00 Agnes Larsson 97 IF Göta
    Sara Lennman 96 Katrineholms SK
Diskus/1.0 44.00  
Slägga/3.0** 58.00  
(Slägga/4.0 53.00)  
Spjut/500** 49.00  
(Spjut/600 46.00)  
Sjukamp* 5.000 Emma Stenlöf 96 Västerås FK
    Johanna Dyremark 97 IFK Tumba
1000m stafett se nedan  
5000m gång   Lena Tomas 96 GK Steget

 
* = I mångkamp gäller andra grensammansättningar på UVM änd vad vi har i Sverige och Norden:
P17 Åttakamp: 100m, längd, kula/5.0, 400m - 110mH/91.4, höjd, spjut/700, 1000m
F17 Sjukamp: 100mH/76.2, höjd, kula/3.0, 200m - längd, spjut/500, 800m 
** = Vid UVM gäller fr o m i år 3.0 kg som redskapsvikt för slägga och 500 g för spjut. Eftersom detta inte är de redskap som används nationellt för åldersklassen har också resultatgränser för 4.0 kg slägga och 600 g spjut angivits ovan.

 

Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT

* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avanceras till nästa omgång. Nivåerna skall ses som riktmärken för utttagning, men är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggs vid att:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JEM22.
- att man bekräftat resultat med en stabil nivå, en enstaka "fullträff" garanterar alltså inte nominering.
- att "resultatnivån" klarats i god konkurrens
* Resultat under senare delen av kvalperioden värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att vara av betydelse.

STAFETTER

- För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans.

SLUTDATUM

- Samtliga anmälningar skall vara IAAF tillhanda senast den 24 juni. Dock löper kvalperioden ytterligare en vecka, dvs fram t o m den 1 juli.
- Det innebär att en aktiv som varit mycket nära gränsen före den 24 juni kan preliminäranmälas och sedan "kvala in" definitivt med ett resultat gjort senast den 1 juli. Däremot kan ingen "nyanmälas" efter den 24 juni på ett enstaka resultat gjort efter detta datum.



 

 

 

 

JNM-UNM mångkamp
Huddinge 8-9 juni

Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Helene Friberg, Urban Andersson, Jan Samuelsson, Martin Östenberg, Petra Eklund
Medicinskt team: Erica Grealish, Björn Sverre Hjellödegård, Lotta Munk
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 26 maj
Uttagning: 28 maj

Klass Uttagna
M22 -
P19 Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
  Victor Ivarsson 94 IFK Växjö
  Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
P17 Andreas Gustafsson 97 Falu IK
  Olof Östenberg 97 IFK Växjö
  Axel Ohlson 96 Hässelby SK
  Joar Husmark 96 Falu IK
K22 Frida Johansson 95 IF Göta
  Sofia Johnsson 94 Hässelby SK
  Rakel Rosshagen 95 Täby IS
F19 Malin Skogström 95 Hässelby SK
  Elin Tornhed 95 IFK Växjö
  Sara Söderberg 94 IK Norrköping FI
F17 Johanna Dyremark 97 IFK Tumba
  Emma Stenlöf 96 Västerås FK
  Lovisa Östervall 97 IFK Tumba - återbud
  Beatrice Lantz 97 IFK Växjö

 

 



 

Ungdomsfinnkampen (17 år)
Stockholm/S 7-8 september

Resor: Samling 6 september ca kl 16, hemresa 8 september.
Överledare: Jenny Kallur
Landslagsledare: Johanna Axelsson
Service: Johanna Berggrén
Coacher: David Stridfeldt, Fredrik Oderborn, Eva Jönsson, Lisa Wälitalo, Helene Friberg, Håkan Fridhäller, Karin Cronstedt, Niclas Broström, Erik Johansson, Fredrik Rogö.
Medicinskt team: Daniel Hedström, Maria Mereman, Stefan Svensson Glenndin
Ungdomsrådet: Filip Regnander
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1996-1997.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper:
* För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
* USM17 (Västerås) och USM16 (Eskilstuna) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
* Även DN Galan Youth kommer vara en viktig tävling.
* Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
* Resultat senare under säsongen värderas högre än tidiga resultat.
* Ingen dubblering i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Uttagning: 26 augusti

Grenprogram:
Gren Uttagna
P17  
100m Emil von Barth 96 Ullevi FK
  Herman Olvik 96 Ullevi FK
200m Jakob Masth Larsson 97 IF Göta
  Gustav Kjell 96 Turebergs FK
400m Erik Martinsson 96 Gefle IF
  Andreas Movin 96 IFK Lidingö
800m Kalle Berglund 96 UF Contact
  Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
1500m William Levay 96 Spårvägens FK
  Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
3000m Emil Danielsson 97 Dala-Järna IK
  Gabriel Steffensen 96 Sävedalens AIK
1500m hinder Johan Lindgren 96 Mölndals AIK
  Andreas Jansson 96 Hässelby SK
110m häck Charles Mitala 96 Malmö AI
  Andreas Gustafsson 97 Falu IK
300m häck Alexander Lundskog 96 Ullevi FK - återbud
  Isak Andersson 96 Upsala IF
  Albin Johansson 97 Högbo GIF
Höjd Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
  Henrik Thoms 96 Hanvikens SK
Stav Hannes Burman 96 Skellefteå AIK
  Hannes Gidlöf 96 Gefle IF
Längd Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
  Daniel Örevik 97 F Gotländsk FI
Tresteg Mathieu Nilsson 96 IF Göta
  Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK
Kula Anton Johansson 96 KFUM Örebro
  Axel Ohlson 96 Hässelby SK
Diskus Olof Östenberg 97 IFK Växjö
  Albin Lager 96 KFUM Örebro
Slägga Anton Andersson 96 Umedalens IF
  Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå AIF
Spjut Simon Litzell 97 Östersunds GIF - återbud
  Joar Husmark 96 Falu IK
  Andrée Nilsson 97 SK Bore
4x100m Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
  Jakob Masth Larsson 97 IF Göta
  Emil von Barth 96 Ullevi FK
  Herman Olvik 96 Ullevi FK
4x400m Erik Martinsson 96 Gefle IF
  Andreas Movin 96 IFK Lidingö
  Isak Andersson 96 Upsala IF
  Kalle Berglund 96 UF Contact
   
F17  
100m Johanna Gustafsson 97 Motala AIF
  Malin Andersson 97 Gefle IF - återbud
  Emma Gällstedt 96 Gefle IF
200m Tove Ågren 96 Falu IK
  Hanna Hoff 97 IFK Växjö
400m Mikaela Johannesson 96 Falu IK
  Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg
800m Patricia Striner 97 Malmö AI
  Anna Dahlsjö 96 Mölndals AIK
1500m Isabella Andersson 97 Turebergs FK
  Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
3000m Isabelle Brauer 96 Hässelby SK
  Ebba Andersson 97 Sollefteå GIF
1500m hinder Linn Bengtsson 97 IFK Växjö
  Carolina Johnson 96 Linköpings GIF
100m häck Adriana Janic 96 Malmö AI
  Daniela Karlsson 96 Västerås FK
300m häck Johanna Dyremark 97 IFK Tumba
  Hanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
Höjd Emma Stenlöf 96 Västerås FK
  Lovisa östervall 97 IFK Tumba
Stav Annika Jönsson 96 IFK Helsingborg
  Klara Mattsson 97 IK Orient
Längd Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
  Moa Ullgren 96 GoIF Tjalve
Tresteg Emilia Hammarström 96 Wärnamo SK
  Elvira Richardsson 96 IFK Kristinehamn
Kula Sara Lennman 96 Katrineholms SK
  Julia Svärd Axelsson 96 IFK Helsingborg
Diskus Linn Bergstrand 96 Ullevi FK
  Jessika Lowe 96 IFK Helsingborg
Slägga Amanda Karlsson 96 Huddinge AIS
  Linn Forssell 97 Motala AIF
Spjut Julia Marklund 96 SK Bore
  Karolina Ander 96 Hässelby SK
4x100m Johanna Gustafsson 97 Motala AIF
  Tove Ågren 96 Falu IK
  Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
  Irene Ekelund 97 Kils AIK
  Adriana Janic 96 Malmö AI
4x400m Mikaela Johannesson 96 Falu IK
  Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg
  Alice Svanteson 97 Sävedalens AIK
  Ebba Svantesson 97 Sävedalens AIK
   


 

 

 

Nordiska 19-årskampen
Leppävaara, FIN 17-18 augusti

Landslagsledare: Anna Linner
Koordinator: Clara Luthman
Coacher (kommer att kompletteras): Alexander Tursell, Henrik Garmark, Joakim Nilsson, Ingela Nilsson, Anders Walther, Fredrik Oderborn, Håkan Fridhäller, Helena Kristiansson
Medicinskt team: Ola Thorsson, Anna Ek, Charlotte Engberg, Thomas Gjörling
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1994-1995
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren (vilka måste ha giltigt medborgarskap i resp land).
Uttagningsprinciper:
* För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
* Grenseger vid JSM19 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
* Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
* Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
* 400m häck: Uttagningen kommer baseras på tider gjorda på den faktiska sträckan (alltså ej på JSM-distansen 300m häck).
* Dubbleringar kan bli aktuella.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Slutlig uttagning: 12 augusti

Grenprogram
 

Gren  
P19  
100m Jonathan Wulff 94 Hammarby IF
  Adam Denguir 94 IFK Lund
200m Adam Denguir 94 IFK Lund
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK - återbud
  Jacob Ewerthz 95 Hammarby IF
400m Alex Torgersson 94 Hammarby IF
  Carl Sjöstedt 94 IF Göta
800m Andreas Almgren 95 Turebergs FK
  Mattias Ohlsson 94 Öresund FK
1500m Joel Zackrisson 94 Ullevi FK
  Joel Durén 94 Hässelby SK
5000m Oliver Lämber 94 Hälle IF - återbud
  Emil Svensson 94 Åsarna IK
  Jonathan Weichbrodt 94 Mölndals AIK
3000m hinder Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna IF
  Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby IF
110m häck Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
  Hannes Kvist Wirdmo 94 IFK Växjö
400m häck Andreas Almlöf 95 Hammarby IF
  Eric Bergvall 94 Hässelby SK
Höjd Fredrik Löfgren 94 IFK Lund
  Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå
Stav Magnus Jomyr 95 Örgryte IS
  Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
Längd Rickard Willman 94 Västerås FK
  Johan Taléus 94 Eskilstuna FI
Tresteg Antonis Dinopoulos 95 Upsala IF
  Isak Persson 95 Spårvägens FK - återbud
  Fredrik Löfgren 94 IFK Lund
Kula Tim Wunger 94 Falu IK
  Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI
Diskus Gustav Liberg 95 Ullevi FK
  Simon Pettersson 94 Upsala IF
Slägga Anders Eriksson 94 Hovslätts SIK
  Alexander Larsson 94 Upsala IF
Spjut Quincy Andersson 95 Malmö AI
  Axel Lönegren 94 Upsala IF
4x100m Jean-Christian Zirignon 94 Piteå IF
  Jonathan Wulff 94 Hammarby IF
  Adam Denguir 94 IFK Lund
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK - återbud
  Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF
4x400m Alex Torgersson 94 Hammarby IF
  Carl Sjöstedt 94 IF Göta
  Andreas Almgren 95 Turebergs FK
  Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK
Gång 5000 m Patric Rajala 96
   
   
F19  
100m Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Sara Söderberg 94 IK Norrköping FI
200m Sara Söderberg 94 IK Norrköping FI
  Caroline Kihlblom 94 Huddinge AIS
400m Klara Helander 95 Upsala IF
  Betty Strandberg 95 Gefle IF
800m Josefin Malmborg 94 Habo FI-04
  Elin Axelsson 94 Trollhättan FIK
1500m Sarah Lahti 95 Hässelby SK
  Hedda Bångman 95 Trångsvikens IF
3000m Sarah Lahti 95 Hässelby SK
  Hedda Bångman 95 Trångsvikens IF
2000m hinder Isabell Norstedt 95 IFK Helsingborg
  Amanda Trense 95 Östersunds GIF
100m häck Josefin Palm 94 Gefle IF
  Sofia Mossberg 95 Falu IK
400m häck Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås IF
  Sofia Johnsson 94 Hässelby SK
Höjd Evelina Erlandsson 94 Nyköpings BIS
  Lisa Engman 94 Kils AIK
Stav Denise Eriksson 95 Gefle IF
  Hanna Jansson 95 Falu IK
Längd Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Lynn Johnson 94 Ullevi FK
Tresteg Lynn Johnson 94 Ullevi FK
  Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan
Kula Lina Bengtson 94 Öresund FK
  Fanny Roos 95 Ljungby FIK
Diskus Fanny Roos 95 Ljungby FIK
  Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS
Slägga Matilda Åström 95 Gefle IF
  Marinda Petersson 95 Hässleholms AIS
Spjut Sofie Hammar 95 IF Rigor
  Sofie Davoust 94 IFK Tumba
4x100m Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Josefin Palm 94 Gefle IF
  Sara Söderberg 94 IK Norrköping FI
  Rebecca Larsson 94 Hässelby SK
  Karolina Nikamo 95 Upsala IF
4x400m Betty Strandberg 95 Gefle IF
  Klara Helander 95 Upsala IF
  Caroline Kihlblom 94 Huddinge AIS
  Sofia Johnson 94 Hässelby SK
Gång 3000 m Felicia Hogrell 94
  Lena Tomas 96