Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 28 augusti 2016

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Juniorer-ungdom 2014
 


Uppdaterat: 25 augusti 2014

 

Junior-VM 19 år Nordiska 22-årsmästerskapen
  Nordiska 19-årskampen
  Ungdomsfinnkampen (17 år)
  JNM-UNM mångkamp
 

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för årets internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.


 

Junior-VM 19 år (JVM)
Eugene, OR, USA 22 - 27 juli

Resor: Ut 17 eller 18 juli, hem 28 juli (prel)
Överledare: Karin Lundgren
Landslagsledare: Johanna Axelsson
Koordinator: Anders Rydén (förberedelser), Daniel Bergin (på plats)
Coacher (kommer att kompletteras): Eva Jönsson, Håkan Fridhäller, Niclas Broström, David Stridfeldt, Helene Friberg, Janne Samuelsson
Medicinskt team: Daniel Hedström, Maria Mereman, Stefan Glenndin
Ålderskategori: P19/F19, d v s födda 1995-1997
Grenar: Se resultatnivåer nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari - 7 juli (14 juli - se Slutdatum nedan).
Slutlig uttagning: 7 juli (14 juli - se Slutdatum nedan).
 

Resultatnivåer:
Gren SFIF-nivå Uttagna
P19    
100m 10.55 Austin Hamilton 97 Malmö AI
200m 21.40  
400m 47.50  
800m 1:50.00 Andreas Almgren 95 Turebergs FK
    Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
1500m 3:47.00 William Levay 96 Spårvägens FK
5000m 14:15.00  
10000m 30:30.00 Andreas Jansson 96 Hässelby SK
3000m H 8:55.00  
110m H/99.1 14.00  
400m H 52.20  
Höjd 2.16 Fabian Delryd 96 Täby IS
Stav 5.05  
Längd 7.55 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
Tresteg 15.60  
Kula/6.0 18.50  
Diskus/1.75 55.00 Gustav Liberg 95 Ullevi FK
    Viktor Gardenkrans 95 Malmö AI
Slägga/6.0 69.00  
Spjut 68.50 Quincy Andersson 95 Malmö AI
Tiokamp/P19 7.090 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
    Andreas Gustafsson 97 Falu IK
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  
     
F19    
100m 11.80 Irene Ekelund 97 Malmö AI
    Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne
200m 24.00 Irene Ekelund 97 Malmö AI
400m 54.00  
800m 2:06.50  
1500m 4:21.00  
3000m 9:30.00  
5000m 16:35.00 Sarah Lahti 95 Hässelby SK
3000mH 10:27.50 Carolina Johnson 96 Linköpings GIF
100m H 13.90 Adriana Janic 96 Malmö AI
    Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
400m H 59.50  
Höjd 1.82  
Stav 3.95 Elienor Werner 98 Hässelby SK
    Klara Mattsson 97 IK Orient
Längd 6.10 Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
Tresteg 13.00  
Kula 14.75 Fanny Roos 95 Ljungby FIK
Diskus 47.50  
Slägga 57.00 Marinda Petersson Malmö AI
    Alessandra Wall 95 Ullevi FK
Spjut 49.00 Sofi Flink 95 Västerås FK
Sjukamp 5.250 Sofia Linde 95 Täby IS
    Emma Stenlöf 96 Västerås FK
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  


Uttagningskriterier och -principer

ALLMÄNT
* SFIF:s resultatnivåer ovan är baserade på att den aktive ska ha en rimlig möjlighet att avancera till nästa omgång. Nivåerna ska ses som riktmärken för uttagning, och är inte per automatik kvalificerande.
* För uttagning kommer stor vikt att läggas vid:
- att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid JVM.
- att man bekräftar resultat med en stabil nivå. En enstaka "fullträff" garanterar alltså inte uttagning.
- att resultatnivån klarats i god konkurrens.
* Resultat under senare delen av kvalperioden kommer att värderas högre än tidiga resultat.
* Skulle fler än två aktiva klara nivån i en gren kommer inbördes möten att vara av betydelse.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!

STAFETTER
- För att stafettlag ska anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha god finalchans, vilket innebär kapacitet att göra 40.40 resp 3:08 för pojkar samt 45.00 resp 3:38 för flickor.

SLUTDATUM
- Samtliga anmälningar skall vara IAAF tillhanda senast den 7 juli. Dock löper kvalperioden ytterligare en vecka, t o m den 14 juli.
- Det innebär att en aktiv som varit mycket nära gränsen före den 7 juli kan preliminäranmälas och sedan "kvala in" definitivt med ett resultat gjort senast den 14 juli. Däremot kan ingen "nyanmälas" efter den 7 juli på ett enstaka resultat gjort efter detta datum.
- Mångkamperna kommer ha slutlig uttagning den 7 juli.


 


 

JNM-UNM mångkamp
Kópavogur, ISL 7-8 juni

Resor: Ut 6 juni, hem 9 juni
Landslagsledare: Ulrik Mattisson
Coacher: Thomas Eriksson, Helene Friberg, Krister Hultberg, Göran Ivarsson, Jan Samuelsson
Medicinskt team: Erica Grealish, Björn Sverre Hjellödegård
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: Till och med 25 maj
Slutnominering: 27 maj
 

Klass Uttagna
M22 tiokamp Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
  Victor Ivarsson 94 IFK Växjö
  Edwin Råsberg 94 Hässelby SK
P19 tiokamp Axel Ohlson 96 Hässelby SK
  Nicklas Karlsson 96 Finspångs AIK
  Joar Husmark 96 Falu IK
P17 tiokamp Andreas Gustafsson 97 Falu IK
  Jakob Samuelsson 98 Hässelby SK
K22 sjukamp Sofia Johnsson 94 Hässelby SK
  Sara Söderberg 94 GoIF Tjalve
  Sofia Jäger Stenberg 94 Sundbybergs IK - återbud
F19 sjukamp Frida Johansson 95 IF Göta
  Rakel Rosshagen 95 Hässelby SK
F17 sjukamp Johanna Dyremark 97 IFK Tumba
  Bianca Salming 98 Täby IS
  Lovisa Östervall 97 IFK Tumba


Förtydliganden och kommentarer:

För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att:
* Man ska vara fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå.
* Man bekräftat resultatet med en stabil nivå.
* Resultatet är gjort i god konkurrens.

Vid likvärdiga prestationer kommer en äldre aktiv att prioriteras framför en yngre.

 



 

Junior-NM (22 år)
København, DEN 26-27 juli

Resor: Ut 25 juli, hem 27 juli
Överledare: Johan Storåkers
Landslagsledare: Anna Linner
Service: Frida Retsloff
Ungdomsrådet: Erica Lignell
Coacher: Joakim Nilsson, Ingela Nilsson, Anders Walther (kommer att kompletteras).
Medicinskt team: Magnus Håkansson, Anna Ek, Thomas Görling och Charlotte Engberg.
Ålderskategori: M22/K22, dvs födda 1992-1994
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Förutom de nordiska länderna får även Estland, Lettland och Litauen delta.
Uttagningsprinciper:
- Man ska vara fysiskt och mentalt redo att prestera på personlig toppnivå.
- Uttagningar kommer att baseras på resultat gjorda under sommaren där prestationer under juli månad kommer att värderas högre. Inga officiella observationstävlingar finns.
- Hänsyn kommer att tas till inbördes möten under säsongen.
- Dubbleringar kan komma att förekomma.
- Ta alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller.
Uttagning: 21 juli
 

Gren
Uttagna
M22  
100m Odain Rose 92 IFK Umeå
  Adam Denguir 94 IFK Lund
200m Alexander Lesser 93 Ullevi FK
  Adam Denguir 94 IFK Lund
400m Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
  Adam Danielsson 93 Ullevi FK
800m Mattias Ohlsson 94 Öresund FK
  Alexander Holmblad 94 Spårvägens FK
1500m Joel Durén 94 Hässelby SK
  Daniel Gleimar 92 Turebergs FK
5000m Joel Zachrisson 94 Ullevi FK
  Alexander Palm 93 Spårvägens FK
3000mH Emil Blomberg 92 Hässelby SK
  Erik Norrbom 93 Turebergs FK
110mH Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
  Anton Levin 92 Malmö AI
400mH Oliwer Åstrand 92 Örgryte IS
  Anton Nilsson 92 Huddinge AIS
Höjd Jesper Borg 93 Ullevi FK
  Fredrik Löfgren 94 IFK Lund
Stav Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö AI
  Arvid Lindahl 92 KA 2 IF
Längd Johan Taléus 94 Eskilstuna FI
  Patric Hjort 93 Västerås FK
Tresteg Simon Karlén 94 IF Göta Karlstad
  Erik Liberg 93 Ullevi FK
Kula Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS
  Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
Diskus Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK
  Simon Pettersson 94 Upsala IF
Slägga Oscar Vestlund 93 Kils AIK
  Alexander Larsson 94 Upsala IF
Spjut Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö
  Johan Carlqvist 92 Falu IK
4x100m Erik Annerfalk 94 Mariestads AIF
  Odain Rose 92 IFK Umeå
  Adam Denguir 94 IFK Lund
  Alexander Andersson 94 IK Hakarpspojkarna
  Edwin Råsberg 94 Hässelby SK
4x400m Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
  Adam Danielsson 93 Ullevi FK
  Oliwer Åstrand 92 Örgryte IS
  Edwin Råsberg 94 Hässelby SK
   
K22  
100m Daniella Busk 93 Malmö AI
  Pernilla Nilsson 92 Malmö AI
200m Daniella Busk 93 Malmö AI
  Pernilla Nilsson 92 Malmö AI
400m Matilda Hellqvist 93 IK Orient
  Anna Silvander 93 IFK Lidingö
800m Ida Holm 93 Täby IS
  Anna Silvander 93 IFK Lidingö
1500m Tova Eurén 94 Göteborgs KIK
  Agnes Sjöström 94 Hässelby SK
5000m Lina Alainentalo 92 Hässelby SK
  Agnes Sjöström 94 Hässelby SK
3000mH Frida Kristiansson 92 IK Ymer
  Tova Eurén 94 Göteborgs KIK
100mH Madeleine Eriksson 93 IFK Lidingö
  Sofia Johnsson 94 Hässelby SK
400mH Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK
  Jessica Bloodworth 93 IFK Växjö
Höjd Vendela von Corswant 93 Örgryte IS
  Evelina Erlandsson 94 Nyköpings BIS
Stav Michaela Meijer 93 Örgryte IS
  Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd Jasmin Sabir 92 Hammarby IF
  Ida Hansen 93 IF Göta Karlstad
Tresteg Jasmin Sabir 92 Hammarby IF
  Emma Ehrlin 93 Ärla IF
Kula Lina Bengtson 94 Öresund FK
  Erica Lantz 94 Atleticum Växjö SK
Diskus Heidi Schmidt 93 Täby IS
  Emma Ljungberg 94 Nyköpings BIS
Slägga Eleni Larsson 93 Huddinge AIS
  Amanda Rydberg 93 Västerås FK
Spjut Matilda Elfgaard 92 Habo FIF-04
  Emilia Amb 92 F Bålsta IK
4x100m Daniella Busk 93 Malmö AI
  Pernilla Nilsson 92 Malmö AI
  Linnea Killander 93 Malmö AI
  Tove Ågren 96 Falu IK
4x400m Matilda Hellqvist 93 IK Orient
  Jessica Blooodworth 93 IFK Växjö
  Sofia Johnsson 94 Hässelby SK
  Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås FK


Ungdomsfinnkampen (17 år)
Helsinki, FIN 30-31 augusti

Resor: Ut 29 augusti, hem 31 augusti (preliminärt)
Överledare: Pia Bosdotter Olson
Landslagsledare: Jonas Anshelm
Koordinator: Björn Lindén, Johanna Berggren
Coacher: Daniel Andersson, Kristine Josephsson, Daniel Arnsten, Jan Samuelsson, Anna Söderberg, Alexander Tursell, Henrik Wennberg och David Vendel.
Medicinskt team: Elsa Pihl, Gustav Fabiansson och Peter Lantz.
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1997-1998.
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Ungdomsfinnkampen.
- USM17 (Gävle) och USM16 (Söderhamn) kommer att vara viktiga och väga tungt, men seger vid USM innebär inte en garanterad plats i laget.
- Större delen av laget kommer tas ut i anslutning till USM och JSM men visa kompletteringar kan komma att ske även senare.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Ingen dubblering i individuella grenar.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Uttagning: Presentation sker 12 augusti, direkt efter USM/JSM, med slutlig uttagning 25 augusti.
 

Grenprogram:
Gren Uttagna
P17  
100m Austin Hamilton 97 Malmö AI
  Giovanni Inostroza 97 Turebergs FK
200m Felix Svensson 97 Mölndals AIK
  Sebastian Huynh 97 Hässleholms AIS
400m Andreas Vidovic 97 IFK Lund
  Jakob Boyer 97 Nyköpings BIS
800m Simon Wallenlind 97 Mölndals AIK
  Warsame Hassan 98 Malmö AI
1500m Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK
  Leo Magnusson 98 Sävedalens AIK
3000m Emil Danielsson 97 Dala-Järna IK
  Oskar Rosenlund 97 Björnstorps IF
3000m hinder Simon Sundström 98 IFK Lidingö
  Erik Djurberg 97 Upsala IF
110m häck Max Hrelja 98 Linköpings GIF
  Andreas Gustafsson 97 Falu IK
400m häck Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Karlstad
  Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge AIS
Höjd Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
  Otto Brinkman 97 Spårvägens FK
Stav Magnus Herstedt 98 Malmö AI
  Sebastien Hargeström 98 Hammarby IF
Längd Daniel Örevik 97 F Gotländsk FI
  Elias Martinsson 97 Brattås CK
Tresteg Sebastian Ruthström 97 Spårvägens FK
  Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK
Kula Wictor Petersson 98 Malmö AI
  Jesper Arbinge 97 Huddinge AIS
Diskus Jakob Gardenkrans 97 Malmö AI
  Albin Johansson 97 Högbo GIF
Slägga Edvin Larsson 98 Eskilstuna FI
  Gustav Jacobson 97 Istrums SK
Spjut Simon Litzell 97 Hässelby SK
  Rasmus Eriksson 98 Kils AIK
4x100m Austin Hamilton 97 Malmö AI
  Felix Svensson 97 Mölndals AIK
  Giovanni Inostroza 97 Turebergs FK
  Tarley Allison 97 Järvsö IF
4x400m Andreas Vidovic 97 IFK Lund
  Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge AIS
  Andreas Gustafsson 97 Falu IK
  Jakob Boyer 97 Nyköpings BIS
   
F17  
100m Lisa Warfvinge 98 Varbergs GIF
  Hanna Hoff 97 IFK Växjö
200m Johanna Gustafsson 97 Motala AIF
  Josefin Persson 98 Sävedalens AIK
400m Alice Svantesson 97 Sävedalens AIK
  Ebba Svantesson 97 Sävedalens AIK
800m Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK
  Elin Brink 97 Mölndals AIK
1500m Astrid Rosvall 97 Hässelby SK
  Thea Boström 98 GoIF Tjalve
3000m Thea Boström 98 GoIF Tjalve
  Ebba Andersson 97 Sollefteå GIF
2000m hinder Linn Bengtsson 97 IFK Växjö
  Cornelia Karlsson 98 Sävedalens AIK
100m häck Clara Bogfors 97 Hallens SK
  Julia Seigerroth 97 IK Hakarpspojkarna
400m häck Johanna Dyremark 97 IFK Tumba
  Minna Svärd 98 IF Göta
Höjd Bianca Salming 98 Täby IS
  Louise Ekman 97 Gefle IF
Stav Elienor Werner 98 Hässelby SK
  Klara Mattsson 97 IK Orient
Längd Lovisa Östervall 97 IFK Tumba
  Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika
Tresteg Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro
  Beatrice Lantz 97 IFK Växjö
Kula Agnes Larsson 97 IF Göta
  Emma Harrysson 97 Brattås CK
Diskus Lovisa Sjöstrand 97 IF Castor
  Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
Slägga Linn Forssell 97 Motala AIF
  Emma Thor 97 Turebergs FK
Spjut Caroline Näslund 98 SK Bore
  Linn Peura 97 Flens FS
4x100m Hanna Hoff 97 IFK Växjö
  Lisa Warfvinge 98 Varbergs GIF
  Johanna Gustafsson 97 Motala AIF
  Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK
4x400m Josefin Persson 98 Sävedalens AIK
  Ebba Svantesson 97 Sävedalens AIK
  Alice Svantesson 97 Sävedalens AIK
  Linnea Frobe 98 Täby IS

 


 

Nordiska 19-årskampen
Kristiansand, NOR 16-17 augusti

Resor: Ut 15 augusti, hem 17 augusti
Överledare:
Landslagsledare: Johanna Axelsson
Koordinator: Frida Retsloff
Ungdomsrådet: Patrick Malmquist
Coacher: Morgan Persson, Mattias Jons, David Stridfeldt, Vladimir Petrovic, Erik Johansson, Anna Jonsson, Felix Siljebäck Larsen, Thomas Kyöttilä, Erik Pihlgren
Medicinskt team: Daniel Hedström, Maria Mereman och Stefan Glenndin
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1995-1996
Deltagare: Varje lag (Sverige, Norge, Finland och Danmark/Island) får starta med 2 deltagare/gren
Uttagningsprinciper:
- För uttagning kommer stor vikt att läggas vid att man är fysiskt, tekniskt och mentalt förberedd för att prestera på personlig toppnivå vid Nordiska juniorkampen.
- Grenseger vid JSM19 väger tungt men är ingen garanti för plats i laget.
- Vid likvärdiga prestationer kommer äldre aktiv att prioriteras.
- Resultat senare på säsongen (slutet av juli och augusti fram till JSM) värderas högre än tidiga resultat (maj-juni).
- Notera att 3000 m hinder har ersatt 2000 m hinder i F19. Uttagning kan  baseras på prestationer gjorda på båda distanserna.
- Dubbleringar kan bli aktuella.
Tag alltid kontakt med landslagsledaren vid osäkerhet om vad som gäller!
Uttagning: 11 augusti

Grenprogram

Gren Uttagna
P19  
100m Emil von Barth 96 Ullevi FK
  Jean-Christian Zirignon 95 Piteå IF
200m Johan Lilja 95 Sundsvalls FI
  Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF
400m Dennis Forsman 95 Ullevi FK
  Erik Martinsson 96 Gefle IF
800m William Levay 96 Spårvägens FK
  Johan Sandsten 95 Oskarshamns SK
1500m Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
  Alexander Nilsson 95 Mölndals AIK
5000m Gustaf Stensjö 96 Sävedalens AIK
  Andreas Jansson 96 Hässelby SK
3000m hinder Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
  Johan Lindgren 96 Mölndals AIK
110m häck Philip Ngwe 95 Mölndals AIK
  Andreas Almlöf 95 Hammarby IF
400m häck Isak Andersson 96 Upsala IF
  Fredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
Höjd Fabian Delryd 96 Täby IS
  Andreas Carlsson 95 IK Ymer
Stav Magnus Jomyr 95 Örgryte IS
  David Kappelin 95 Örgryte IS - återbud
  Carl Ivarsson 96 Lerum FI
Längd Thobias Nilsson Montler 96 Malmö AI
  Max Andersson 95 Tierps IF
Tresteg Isak Persson 95 Spårvägens FK
  Antonis Dinopoulos 95 Upsala IF
Kula Gabriel Heen 95 Huddinge AIS
  Alexander Persson 95 Huddinge AIS
Diskus Gustav Liberg 95 Ullevi FK
  Albin Lager 96 KFUM Örebro
Slägga Tim Söderqvist 95 Dals Södra FFI
  Anton Andersson 96 Umedalens IF
Spjut Quincy Andersson 95 Malmö AI
  Joar Husmark 96 Falu IK
4x100m Emil von Barth 96 Ullevi FK
  Johan Lilja 95 Sundsvalls FI
  Jean Christian Zirignon 95 Piteå IF
  Jacob Ewertzh 95 Hammarby IF
4x400m Kalle Berglund 96 Spårvägens FK
  Erik Martinsson 96 Gefle IF
  Dennis Forsman 95 Ullevi FK
  Martin Selin 95 Ullevi FK
   
   
F19  
100m Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne - återbud
  Karolina Nikamo 95 Upsala IF
  Sandra Törnros 95 Gefle IF
200m Tove Ågren 96 Falu IK
  Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne - återbud
  Karolina Nikamo 95 Upsala IF
400m Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Klara Helander 95 Upsala IF
800m Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg
  Jessica Edlund 95 Umedalens IF
1500m Jessica Edlund 95 Umedalens IF
  Hedda Bångman 95 Trångsvikens IF - återbud
  Moa Rothman 96 Västerås FK
3000m Felicia Hellberg 95 Sundbybergs IK
  Hedda Bångman 95 Trångsvikens IF - återbud
  Kristina Häggström Wedding 96 Motala AIF
3000m hinder Carolina Johnson 96 Linköpings GIF
  Moa Rothman 96 Västerås FK
100m häck Emma Stenlöf 96 Västerås FK
  Adriana Janic 96 Malmö AI
400m häck Sofia Linde 95 Täby IS
  Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås IF
Höjd Ellen Ekholm 96 Ullevi FK
  Emma Stenlöf 96 Västerås FK
Stav Sara Cannmo 96 Hovslätts IK
  Annika Jönsson 96 IFK Helsingborg
Längd Sandra Törnros 95 Gefle IF
  Moa Ullgren 96 GoIF Tjalve
Tresteg Malin Citess 95 Atleticum Växjö SK
  Elvira Richardsson 96 IFK Kristinehamn
Kula Fanny Roos 95 Ljungby FIK
  Julia Svärd Axelsson 96 IFK Helsingborg
Diskus Fanny Roos 95 Ljungby FIK
  Nadia Shirafkan Nejad 95 IF Göta
Slägga Marinda Petersson 95 Malmö AI
  Alessandra Wall 95 Ullevi FK
Spjut Linn Riddarström 96 Motala AIF
  Karolina Ander 96 Hässelby SK - återbud
  Sofie Hammar 95 IF Rigor
4x100m Karolina Nikamo 95 Upsala IF
  Tove Ågren 96 Falu IK
  Emilia Kjellberg 96 IFK Sunne - återbud
  Sandra Törnros 95 Gefle IF
  Adriana Janic 96 Malmö AI
4x400m Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg
  Elise Malmberg 95 Hässleholms AIS
  Klara Helander 95 Upsala IF
  Frida Grindheim 96 Malmö AI