Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar - vinter/vår 2004

 

Uppdaterat: 12 mars 2004

 

Inomhus Långdistans (terräng & 10000m)

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2004 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

Inomhus

Förbundskapten Ulf Karlsson om inomhussäsongen:

"Inomhussäsongen detta olympiaår kommer att se något annorlunda ut än vanligt. Det stora målet inomhus-VM ligger förvisso någorlunda där det brukar i början av mars, men i övrigt är det vissa förändringar mot de senaste åren.

Således är 5-lagsmatchen i Glasgow placerad redan lördagen den 24 januari och dessutom har herrarna för första gången en Europacup inomhus som går lördagen den 14 februari i Leipzig."

Inomhus-VM

Budapest, HUN 5-7 mars
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Tidsprogram
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren, som båda måste ha klarat kvalgränsen.
Kvalperiod: T o m 29 februari (ändring från 24 februari)
Slutnominering: 29 februari (ändring från 24 februari)
Resor:

Kvalgränser:

Gren Inomhus Utomhus Nominerade
MÄN      
60m 6.74 10.20 (återbud: Patrik Lövgren)
200m 21.05 20.50 Johan Wissman
400m 47.00 45.50  
800m 1:48.50 1:46.20 Rizak Dirshe
1500m 3:43.00 3:35.00  
3000m 7:53.50 7:44.00  
60m H 7.75 13.55 Robert Kronberg
Höjd 2.28 2.28 Stefan Holm
Stav 5.65 5.65 Patrik Kristiansson
      Oscar Janson
Längd 8.10 8.10  
Tresteg 16.80 16.80 Christian Olsson
Kula 20.00 20.00  
Sjukamp inbjudan    
4x400m 47.70 46.50  
       
KVINNOR      
60m 7.37 11.25 Jenny Kallur
200m 23.55 22.90  
400m 53.50 51.00 Beatrice Dahlgren
800m 2:04.00 2:00.00  
1500m 4:15.00 4:05.00  
3000m 9:03.00 8:40.00  
60m H 8.15 12.95 Susanna Kallur
      Jenny Kallur
Höjd 1.93 1.93 (återbud: Kajsa Bergqvist)
Stav 4.35 4.35 Hanna-Mia Persson
Längd 6.60 6.60 Carolina Klüft
Tresteg 14.00 14.00 Camilla Johansson
Kula 18.00 18.00  
Femkamp inbjudan    
4x400m 54.50 52.00 Beatrice Dahlgren
      Ellinor Stuhrmann
      Erica Mårtensson
      Louise Gundert
      Carolina Klüft

Förtydliganden och kommentarer:
Gränser
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer strikt IAAF:s officiella gränser.
* P g a de fåtaliga tävlingstillfällena i stafett anges för kvalificering en genomsnittstid för fyra aktivas individuella lopp "från block".
* Resultat uppnådda under den gångna utomhussäsongen kan alltså komma att räknas.
Kvaltillfällen
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. De svenska, större inomhustävlingarna typ "Rödblå vinter", "Raka spåret" etc är riktmärke. Råder osäkerhet om eventuell tävlings status för kval, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.
Förhandsnominering
* Förhandsnominering innebär ingen garanti för start. Viss formnivå och kapacitet måste visas under säsongen. Förhandsnomineringen innebär ett förtroende och en viss trygghet i förberedelserna men också ett eget ansvar. I fall där kapacitetsnivå, resultat och form visar sig tveksamma görs en slutlig bedömning i samråd med förbundskaptenen.
* Kirsten Belin, Staffan Strand samt Oscar Janson skulle normalt sett ha varit förhandsnominerade på sina resultat i somras men då de tvingades avbryta utomhussäsongen p g a skador och först nyligen blivit återställda så måste de visa att de är "på spåret" igen för att bli nominerade.

 

5-lagsmatch inomhus

Glasgow, GBR 24 januari
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 1 deltagare/gren.
Förtydliganden och kommentarer:
Grenar
* För att landskampen skall kunna genomförs på ett tävlingspass har arrangören som synes reducerat grenprogrammet, framförallt vad gäller teknikgrenarna.
Uttagningsprincip
* Uttagning kommer att ske i samråd med GGC och Grenansvariga utifrån de få tävlingar som ev gjorts och efter kontakter med aktuella aktiva och tränare. Naturligtvis även med utomhussäsongen och tidigare meriter som bedömningsfaktor.

Gren Nominerade
MÄN  
60m Patrik Lövgren
200m Johan Wissman
400m Mattias Claesson
3000m Henrik Skoog
60m H Robert Kronberg
Höjd Stefan Holm
Tresteg Anton Andersson
4x400m Johan Wissman, Mattias Claesson,
  Albin Johansson, Thomas Nikitin
KVINNOR  
60m Jenny Kallur
200m Jenny Kallur
400m Ellinor Stuhrmann
800m Camilla Nyquist
1500m Annika Gerner
60m H Susanna Kallur
Höjd Emma Green
Stav Hanna-Mia Persson

 

Europacupen inomhus (män)
Leipzig, GER 14 februari
Grenar: Se tablå nedan.
Nationer: FRA, GER, GBR, ITA, NED, POL, RUS, SWE
Deltagare: Varje nation får starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Slutgiltig uttagning måndagen den 9 februari, men vissa uttagningar kommer att göras redan tidigare.
Förtydliganden och kommentarer:
Grenar
* För att tävlingen skall kunna genomförs på ett pass har som synes grenprogrammet reducerats, framförallt vad gäller teknikgrenarna.

Gren Nominerade
MÄN  
60m Patrik Lövgren
400m Thomas Nikitin
800m Rizak Dirshe el Rickard Pell
1500m John Lindström
3000m Erik Sjöqvist
60m H Robert Kronberg
Stav Patrik Kristiansson
Tresteg Christian Olsson
Stafett

800m: Rickard Pell el Rizak Dirshe

  + 600m: Albin Johansson
  + 400m: Thomas Nikitin
  + 200m: Lenny Martinez

 

LÅNGDISTANS

VM-JVM terräng
Brussel, BEL 20-21 mars

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 4 & 12 km, Kvinnor 4 & 8 km, P19 8 km, F19 6 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Slutnominering: Sverige kommer inte att deltaga detta år!

 

European 10000m Challenge

Maribor, SLO 3 april
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 10000m, Kvinnor 10000m
Deltagare: Som deltagare i Europacupen har Sverige rätt att delta med en manlig och kvinnlig löpare. För ytterligare deltagare krävs att EAA:s kvalgräns klarats.
Slutnominering: 15 mars
Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningskriterier och -principer
* Kvalgränser och -period har ännu inte offentligjorts av EAA.
* Uttagningen sker fortlöpande efter samråd med aktuella löpare och deras tränare.
Nominerade: Erik Sjöqvist, Mustafa Mohamed, Claes Nyberg, Joakim Johansson.

 

Kontaktperson

Förbundskapten
Ulf Karlsson

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

LEDARTEAM 2004

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02