Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar juniorer-ungdom 2004

Uppdaterat: 2 september 2004

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2004 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

Nordiska 22-årskampen Nordiska 19-årskampen
Junior-VM (19 år) Ungdomsfinnkampen (17 år)

Nordiska juniorkampen/JNM (22 år)

Fredrikstad, NOR 11-12 september
Landslagsledare: Anders Rydén
Ålderskategori:
M22/K22 (dvs födda strikt 1982-1984)
Grenar:
Fullt program
Motståndarnationer: FIN, NOR, DEN/ISL
Deltagare: Sverige avser att starta med 2 deltagare/gren.
Nominering: Söndag 29 augusti. Uttaget lag.
Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningskriterier och -principer
* Förmåga att prestera i mästerskapssituation (SM, JSM22) värderas högre än statistiska resultat.
* Utfallet av inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
* Resultat gjorda under säsongens senare del värderas högre än äldre resultat.
* Endast om det är mycket jämnt och samtliga håller hög nordisk nivå kan det bli aktuellt med en tredje svensk deltagare i en gren.

 

JVM (19 år)

Grosseto, ITA 13-18 juli
Landslagsledare: Henrik Ragnvaldsson
Ålderskategori:
P19/F19, dvs födda 1985 eller senare
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren. Den svenska truppen kommer att bestå av ca 20 aktiva.
Kvalperiod: T o m 29 juni
Nominering: Sker fortlöpande från ca 1 juni till kvalperiodens slutdag.

Kvalgränser:

Gren SFIF-gräns Slutlig nominering
P19    
100m 10.60 Edmund Yeboah
    Per Strandquist
200m 21.30  
400m 47.25  
800m 1:49.75  
1500m 3:47.50  
5000m 14:15.00  
10000m 29:55.00  
3000m H 8:50.00  
110m H 14.35  
400m H 52.00  
Höjd 2.15 Linus Thörnblad
Stav 5.10 Jesper Fritz
    Johan Carlsson
Längd 7.55  
Tresteg 15.70  
Kula/6.0 18.50  
Diskus/1.75 56.00  
Slägga/6.0 68.50  
Spjut 68.50  
Tiokamp 7.200 Nicklas Wiberg
4x100m 40.30 alt 4 x 10.70 Edmund Yeboah
    Per Strandquist
    Stefan Tärnhuvud
    Fredrik Johansson
    Lukas Nilsson
4x400m 3:10.00 alt 4 x 47.75  
     
F19    
100m 11.70  
200m 23.90  
400m 54.25 Emma Björkman
800m 2:06.50 Jenny Holmroos
1500m 4:19.00  
3000m 9:20.00  
5000m 16:30.00  
3000mH 10:25.00  
100m H 13.85  
400m H 59.50  
Höjd 1.82  
Stav 3.90 Fanny Berglund
    Lotta Hultin
Längd 6.20  
Tresteg 13.05 Mfon Etim
Kula 15.20  
Diskus 50.00  
Slägga 57.00 Annika Hjelm
Spjut 51.50  
Sjukamp 5.400  
4x100m 45.40 alt 4 x 11.95 Annika Andersson
    Anette Broselid
    Maria Teilman
    Mfon Etim
    Pernilla Tornemark
    Elin Lundqvist
4x400m 3:38.00 alt 4 x 55.00  

Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningskriterier och -principer
* Gränserna är satta på grundval av snittresultatet sedan 1992 för 8:e plats på JVM.
* Konkurrenskraft jämfört med internationell juniorelit är huvudkriteriet.
* Förmåga att prestera i mästerskapssituation (JSM/USM, Skol-SM, IJSM/IUSM) värderas högre än statistiska resultat.
* Utfallet av inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
* Resultat utomhus 2004 värderas högre än äldre resultat.
Observationstävlingar
* SAYO (Sollentuna 29-30.5), Ymerspelen (9.6) och Wexiö Games (29.6).

 

Nordiska juniorkampen/JNM (19 år)

Leppävaara, FIN 21-22 augusti
Landslagsledare: Henrik Ragnvaldsson
Ålderskategori:
P19/F19 (dvs födda strikt 1985-1986)
Grenar:
Fullt program
Motståndarnationer: FIN, NOR, DEN/ISL
Deltagare: Varje lag får starta med 2 deltagare/gren.
Nominering: Söndag 15 augusti direkt efter avslutat JSM. Slutlig laguppställning.
Förtydliganden och kommentarer:
Observationstävlingar
* Förutom JSM även Stora SM och Världsungdomspelen.

 

Ungdomsfinnkampen (17 år)

Göteborg/U 4-5 september
Landslagsledare: Malin Ewerlöf-Krepp
Ålderskategori:
P17/F17 (dvs födda 1987-1988, dock med möjlighet för högst 5 st aktiva födda 1989 att ingå).
Grenar:
Fullt program
Deltagare: Varje lag får starta med 2 deltagare/gren.
Nominering: Söndag 22 augusti.
Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningsprinciper och -kriterier
* Alla segrare vid USM17 är garanterade plats i truppen.
* Resultat i slutet av kvalperioden värderas högst.
* Vid jämbördiga meriter kommer aktiva födda 1987 att ges företräde.
Observationstävlingar
* USM kommer att väga tyngst.

Kontaktperson

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

LEDARTEAM 2004

Avdelningar

Intro

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02