Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar seniorer ute 2004

 

Uppdaterat: 10 augusti 2004

 

FINNKAMPEN Juniorer / Ungdom

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2004 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

Europacupen

Män: Bydgoszcz, POL 19-20 juni
Kvinnor: Plovdiv, BUL 19-20 juni
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Slutgiltig uttagning söndagen den 13 juni
Förtydliganden och kommentarer:
Observationstävling innebär inte uttagningstävling utan skall ses som en viktig tävling, speciellt i de grenar där det är flera aktiva som är aktuella. Inbördes möten är alltid en bra uttagningsfaktor bland flera andra.
I några grenar, typ tresteg herrar, kan man ju undra över varför det behövs någon observationstävling överhuvudtaget och anledningen är helt enkelt den att även vår bästa kan ha oturen att bli skadad.
Dessutom är ju dessa tävlingar ett finfint tillfälle att få tävla mot bra motstånd, tidigt i Sverige.
I många grenar är det, som sagt, dessutom mycket öppet och där kommer naturligtvis observationstävlingen att få en större betydelse vid uttagningen.
Tydligare än så här går inte att vara i detta läge utan det är upp till var och en att visa vad man kan vid dessa tävlingar.
Observationstävlingarna är naturligtvis inte obligatoriska och i några grenar kommer våra bästa att tävla på andra, internationella, tävlingar men detta är då sanktionerat av mig och uttagningen får då göras på dessa grunder.
Ulf Karlsson

 

Gren Nominerade
MÄN  
100m Johan Engberg
200m Johan Wissman
400m Jimisola Laursen
800m Rickard Pell
1500m Ahmed Mohamed
3000m Henrik Skoog
5000m Erik Sjöqvist
3000m H Mustafa Mohamed
110m H Robert Kronberg
400m H Niklas Larsson
Höjd Stefan Holm
Stav Patrik Kristiansson
Längd Robert Bagge

Tresteg

Christian Olsson
Kula Magnus Lohse
Diskus Kristian Pettersson
Slägga Bengt Johansson
Spjut Gabriel Wallin
4x100m Robert Kronberg
  Christofer Sandin
  Johan Wissman
  Johan Engberg
4x400m Jimisola Laursen
  Johan Wissman
  Andreas Mokdasi
  Thomas Nikitin
KVINNOR  
100m Jenny Kallur
200m Carolina Klüft
400m Ellinor Stuhrmann
800m Carolina Nylén
1500m Flo Jonsson
3000m Ida Nilsson
5000m Lisa Blommé
3000m H Ida Nilsson
100m H Jenny Kallur
400m H Erica Mårtensson
Höjd Emma Green
Stav Linda Persson
Längd Carolina Klüft

Tresteg

Sara Brankell
Kula Helena Engman
Diskus Anna Söderberg
Slägga Cecilia Nilsson
Spjut Carolina Klüft
4x100m Emma Rienas
  Carolina Klüft
  Jenny Kallur
  Petronella Dahlerus
4x400m Ellinor Stuhrmann
  Erica Mårtensson
  Beatrice Dahlgren
  Lena Aruhn
  Carolina Klüft

 

Europacupen mångkamp

Män: Riga, LAT 3-4 juli
Kvinnor: Tallinn, EST 3-4 juli

Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Grenar: Tiokamp resp sjukamp
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare/gren
Nominering:
Observationstävling: 29-30.5 Lerum

 

 

Olympiska Spelen

Athina, GRE 18-29 augusti

Se speciell information!

Kontaktperson

Förbundskapten
Ulf Karlsson

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

LEDARTEAM 2004

Avdelningar

Intro

Senior arena 20

Terräng - landsväg 20

Inomhus 20

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02