Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar - senior inomhus 2005

 

Uppdaterat: 25 februari 2005

 

5-lagsmatch (Glasgow) Inomhus-EM (Madrid)

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2005 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

5-lagsmatch inomhus

Glasgow, GBR 29 januari
Ledarteam (kommer att kompletteras): Thomas Engdahl, Urban Aruhn, Kenth Olsson, Yannick Tregaro, Monica Rydén.
Grenar: Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 1 deltagare/gren.
Slutnominering: 23 januari
Förtydliganden och kommentarer:
Grenar
* För att kampen skall kunna genomförs på ett tävlingspass har arrangören som synes reducerat grenprogrammet, framförallt vad gäller teknikgrenarna.
Uttagningsprincip
* Fyra aktiva (se nedan) har förhandsnominerats.
* Eftersom matchen sker så tidigt på inomhussäsongen kommer hänsyn tas till resultat gjorda t o m 23 januari. Alla har inte startat upp sin säsong vid den tidpunkten och därför kommer även resultat gjorda under utomhussäsongen 2004 att beaktas.

Gren Nominerade
MÄN  
60m Daniel Persson, Malmö AI
200m Johan Wissman, IFK Helsingborg
400m Andreas Mokdasi, Hässelby SK
1500m Johan Wallerstein, Malmö AI
Höjd Stefan Holm, Kils AIK
Stav Jesper Fritz, Malmö AI
Tresteg Martin Eriksson, Örgryte IS
4x200m Johan Wissman
  Johan Engberg, IF Göta
  Alexander Ljunggren, IFK Helsingborg
  Andreas Mokdasi
  Daniel Persson (reserv)
KVINNOR  
60m Jenny Kallur, Falu IK
200m Jenny Kallur
400m Lena Aruhn, Ume FI
800m Therese Ahlepil, Rånäs 4H
1500m Ulrika Johansson, Rånäs 4H
60m H Susanna Kallur, Falu IK
Längd Lina Quick, Gefle IF
4x200m Susanna Kallur
  Lena Aruhn
  Jenny Ljunggren, IFK Helsingborg
  Pernilla Tornemark, Malmö AI
  Jenny Kallur (reserv)

 

Inomhus-EM

Madrid, ESP 4-6 mars
Ledarteam: Thomas Engdahl, Anders Rydén, Anna Arvidson, Yannick Tregaro, Agne Bergvall, Thomas Kyöttilä, Peter Fröberg, Ulf Friberg, Håkan Öberg, Kenth Olsson.
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: 1 januari - 27 februari
Slutnominering: 27 februari

SFIF:s kvalgränser:

Gren Inomhus Nominerade
MÄN    
60m 6.70 Daniel Persson, Malmö AI
200m 21.10 Johan Wissman, IFK Helsingborg
400m 47.10  
800m 1:48.20 Mattias Claesson, Hässelby SK
1500m 3:43.00  
3000m 7:58.00 Erik Sjöqvist, Enhörna IF
    Henrik Skoog, Spårvägens FK
60m H 7.74 Robert Kronberg, IF Kville
    Philip Nossmy, Malmö AI
Höjd 2.25 Stefan Holm, Kils AIK
    Linus Thörnblad, IFK Lund
Stav 5.55 Alhaji Jeng, Örgryte IS
    Jesper Fritz, Malmö AI
Längd 7.90  
Tresteg 16.50  
Kula 19.45 Jimmy Nordin, Gefle IF
Sjukamp inbjudan  
4x400m inbjudan  
     
KVINNOR    
60m 7.35  
200m 23.55  
400m 53.50 Lena Aruhn, Ume FI
800m 2:03.50  
1500m 4:13.00  
3000m 9:10.00  
60m H 8.22 Susanna Kallur, Falu IK
    Jenny Kallur, Falu IK
Höjd 1.89 Emma Green, Örgryte IS
Stav 4.20 Linda Persson, IFK Växjö
    Hanna-Mia Persson, Kalmar SK
    Kirsten Belin, Kvarnsvedens GoIF
Längd 6.48  
Tresteg 13.65  
Kula 17.00  
Femkamp inbjudan Carolina Klüft, IFK Växjö
4x400m inbjudan  

Förtydliganden och kommentarer:
Förutom de gjorda förhandsnomineringarna kommer uttagningarna att grundas på resultat gjorda under kvalperioden. Ev kan i något enstaka fall dock även resultat inomhus eller utomhus 2004 beaktas.