Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 23 maj 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar juniorer-ungdom 2005

 

Uppdaterat: 23 augusti 2005

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2005 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

Junior-EM 22 år Nordiska 19-årskampen
Junior-EM 19 år Ungdomsfinnkampen (17 år)
Ungdoms-VM 17 år JNM-UNM mångkamp

 

Junior-EM 22 år (JEM22)

Erfurt, GER 14-17 juli
Överledare: Curt Högberg
Landslagsledare:
Anders Rydén
Assistent:
Anna Linner (Ungdomsrådet)
Coacher:
Frida Svensson, Mårten Ejdervall, Bobbie Lohse, Peter Lundqvist, Arne Svensson, Stanislaw Szczyrba, Yannick Tregaro, Magnus Wickert
Medicinskt team:
Sverker Nilsson, Tina Bengtson
Ålderskategori:
M22/K22, dvs födda 1983-1985
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 3 juli.
Nominering: Se nedan!

Kvalgränser:

Gren EAA-gräns Nominering
M22    
100m 10.50  
200m 21.25  
400m 47.10 Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
800m 1:49.00  
1500m 3:44.50  
5000m 14:15.00  
10000m 30:15.00  
3000m H 8:52.00  
110m H 14.20  
400m H 51.75  
Höjd 2.18 Linus Thörnblad 85 IFK Lund
    Joel Spolén 83 Örgryte IS
Stav 5.25 Jesper Fritz 85 Malmö AI
    Johan Carlsson 85 Malmö AI
    Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS
Längd 7.60  
Tresteg 15.85  
Kula 17.55 Magnus Lohse 84 Mölndals AIK
Diskus 53.50 Christian Ehrenborg 83 Mölndals AIK
Slägga 67.50  
Spjut 70.00 Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF
Tiokamp 7.200  
4x100m    
4x400m   Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
    Niklas Larsson 85 Hässelby SK
    Erik Lundvik 85 IFK Växjö
    Gustav Sewall 85 Malmö AI
    + en
     
K22    
100m 11.75  
200m 23.85  
400m 54.20  
800m 2:06.00 Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
1500m 4:20.00 Johanna Nilsson 83 Högby IF
5000m 16:30.00  
10000m 35:45.00  
3000mH 10:30.00  
100m H 13.85 Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI
400m H 59.50  
Höjd 1.83 Emma Green 84 Örgryte IS
Stav 3.95  
Längd 6.25 Carolina Klüft 83 IFK Växjö
Tresteg 13.25  
Kula 15.50  
Diskus 51.30  
Slägga 61.00 Tracey Andersson 84 Heleneholms IF
    Karin Engström 83 IF Göta
Spjut 51.50  
Sjukamp 5.400 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x100m    
4x400m    

Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningskriterier och -principer
* SFIF kommer att följa EAA:s kvalgränser.

 

 

Junior-EM 19 år (JEM19)

Kaunas, LTU 21-24 juli
Landslagsledare: Henrik Ragnvaldsson
Ålderskategori:
P19/F19, dvs födda 1986 eller senare
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 11 juli.
Nominering: Se nedan!

Kvalgränser:

Gren EAA-gräns Nominering
P19    
100m 10.75 Per Strandquist 87 Malmö AI
200m 21.70  
400m 48.50 Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
    Fredrik Johansson 86 IF Göta
800m 1:51.30 Mattias Claesson 86 Hässelby SK
    Mohammed Bashir 87 Ullevi FK
    Tor Pöllänen 87 Hässelby SK
1500m 3:50.00  
5000m 14:35.00  
10000m 31:20.00  
3000m H 9:10.00  
110m H 14.75  
400m H 53.70  
Höjd 2.14  
Stav 5.05  
Längd 7.45 Michel Tornéus 86 IFK Tumba
Tresteg 15.30  
Kula/6.0 17.50 Mats Olsson 86 Järvsö IF
Diskus/1.75 53.00 Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK (avstår)
    Axel Härstedt 87 IK Finish
Slägga/6.0 64.00 Stefan Kvist 87 Alvesta FI
Spjut 65.50 Pontus Thomée 87 IK Lerum FI
    Olof Hansson 86 KA 2 IF
Tiokamp 7.000  
4x100m    
4x400m   Mattias Claesson
    Fredrik Johansson
    Joni Jaako
    Simon Johansson 87 Kils AIK
    Johan Kågeman 86 Turebergs FK
     
F19    
100m 12.00  
200m 24.60  
400m 55.40 Emma Björkman 86 IF Göta
    Sofie Persson 87 IFK Helsingborg
800m 2:08.00 Frida Flodström 87 Turebergs FK
1500m 4:25.00  
3000m 9:43.00  
5000m 17:00.00  
2000mH 6:55.00  
100m H 14.20 Johanna Sjöström 86 Västerås FK
400m H 61.00 Louise Martin 87 Hässelby SK
Höjd 1.80 Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav 3.75 Isabell Lilja 87 Malmö AI
Längd 6.05 Linda Berntsson 87 Varbergs GIF
Tresteg 12.85  
Kula 14.20 Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS
Diskus 47.00  
Slägga 55.00 Annika Hjelm 86 Huddinge AIS
    Karolina Pedersen 87 Ullevi FK
Spjut 49.00  
Sjukamp 5.150  
4x100m   Siri Fagerlund 86 IFK Helsingborg
    Maria Teilman 86 Hammarby IF
    Evelina Lunner 86 Västerås FK
    Nina Törnqvist 87 IK Finish
    Anna Ek 87 Klippans FK
     
4x400m   Emma Björkman
    Sofie Persson
    Louise Martin
    Jenny Holmroos 86 Västerås FK
    Nina Runvik 87 IFK Lund

Förtydliganden och kommentarer:
Uttagningskriterier och -principer
* SFIF kommer att följa EAA:s kvalgränser.

 

Ungdoms-VM 17 år (UVM17)

Marrakesh, MAR 13-17 juli
Landslagsledare: Malin Ewerlöf-Krepp (tel 070-693 25 00)
Coacher
(kommer att kompletteras): Tobias Karlsson, Kim Johansson, Börje Almqvist.
Medicinskt team:
Thomas Eriksson, Linda Olsson
Ålderskategori:
P17/F17, dvs födda 1988 eller senare
Grenar: Se förteckning nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren. Från Sverige kommer totalt upp till 10-12 aktiva att erbjudas att delta.
Kvalperiod: T o m 28 juni
Slutnominering: Se nedan!
Lagsamling (möta ledare, ta emot utrustning m m): I samband med Sollentuna GP 28 juni.

Grenar:

Gren Nominering
P17  
100m Edmund Yeboah 88 Hässelby SK
200m  
400m Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK
800m Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK
1500m  
3000m  
2000m H/91.4  
110m H/91.4  
400m H/84.0  
Höjd  
Stav Jonas Almqvist 88 Skellefteå AIK
Längd  
Tresteg  
Kula/5.0 Ulf Ankarling 88 IF Göta
Diskus/1.5 Ulf Ankarling 88 IF Göta
Slägga/5.0  
Spjut/700 Mikael Sundler 88 SK Bore
Åttakamp  
1000m stafett  
   
F17  
100m Mariama Sambou 88 Huddinge AIS
200m  
400m  
800m  
1500m  
3000m  
100m H/76.2 Emilia Rundqvist 88 FIK Kalmarsund
  Erika Persson 88 IF Göta
400m H/76.2 Frida Persson 89 IFK Helsingborg
Höjd Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
Stav Emelie Gustafsson 88 Malmö AI
  Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK
Längd  
Tresteg  
Kula/4.0  
Diskus/1.0  
Slägga/4.0  
Spjut/600  
Sjukamp  
1000m stafett  

Uttagningsprinciper
Uttagningen kommer att baseras på
- konkurrenskraft i jämförelse med internationell ungdomselit
- förmåga att prestera under mästerskap
Vid bedömningen kommer
- utomhusresultat 2005 värderas högre än resultat från 2004.
- resultat uppnådda under USM 2004, Skol-SM 2004 samt IUSM 2005.
- mästerskapsplaceringar värderas högre än statistiska resultat
- inbördes möten värderas högre än statistiska resultat

Observationstävlingar
Samtliga nationella tävlingar är kvalificerande. På ett flertal av dessa kommer UVM-ledarna att vara på plats.

Viktiga större tävlingar är
27-29.5 Sollentuna (SAYO)
28-29.5 Malmö (Malmöspelen)
4-5.6 Nyköping (Mästarmöte i kast)
4-5.6 Sävedalen (Sävedalsspelen)
5.6 Kil (Kilsspelen)
5.6 Klippan (Melittaspelen)
12.6 Huddinge (Huddingespelen)
18-19.6 Eskilstuna (Mälarspelen)
18-19.6 Karlshamn (Östersjöspelen)
18-19.6 Vellinge (Finish Games)
26.6 Kungälv (Trekungamötet)
28.6 Sollentuna (Sollentuna Grand Prix)

 

 

JNM-UNM mångkamp

Nyköping 18-19 juni
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Cai-Michael Bäck, Urban Andersson.
Medicinsk team: Elin Johansson, Peter Pons
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17 och F17
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 29 maj (resultat gjorda 2004 samt inomhus 2005 kommer i viss mån att beaktas.
Slutnominering: 31 maj

 

Ungdomsfinnkampen (17 år)

Göteborg 27-28 augusti
Överledare: Erik Hafström
Landslagsledare:
Malin Ewerlöf Krepp
Coacher
: Tobias Karlsson, Mathias Bourdin, Torbjörn Eriksson, Richard Edman, Carina Lindberg, Bengt Jönsson, Conny Silfver, Roger Thorstensson, Sven Ohlson, Kim Johansson.
Medicinskt team
: Thomas Eriksson, Linda Olsson.
Övriga ledare:
Johanna Berggren (förläggning), Eva Damberg (IH-studerande), Linn Gustafsson (Ungdomsrådet)
Ålderskategori:
P17/F17, dvs födda 1988 eller 1989. Dock kan upp till 5 aktiva födda 1990 få ingå i laget
Grenar: Gängse.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: Se nedan!
Uttagningskriterier:
- Grensegrarna i P17/F17 vid Stora USM (Hudiksvall 12-14 augusti) är garanterade plats i truppen.
- Resultat uppnådda i augusti värderas högst.
- Vid jämbördiga resultat kommer aktiva födda 1988 att tas ut i första hand.

Gren Nominering
P17  
100m Edmund Yeboah 88 Hässelby SK
  Oskar Åhberg 89 Solna FK
200m Oskar Åhberg
  Josua Gustafsson 88 Ullevi FK
400m Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK
  Mattias Lennartsson 88 Södra Vi IF
800m Fredrik Hallinder
  Saibou Kebbeh 88 Malmö AI
1500m Patrik Carlsson 88 Rånäs 4H
  Oskar Danielson 88 Söderköpings FIK
3000m Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK
  Marcus Gustafsson 88 Söderköpings FIK
2000m hinder Robin Leandersson 88 Kyrkhults SK
  Markus Liwing 89 Gefle IF
110m häck Marcus Sparrman 89 IK Ymer
  Vuk Djekic 88 Malmö AI
300m häck Niclas Åkerström 88 IK Ymer
  Johan Edvinsson 88 Upsala IF
Höjd Daniel Lennartsson 88 Södra Vi IF
  Erik Jakobsson 88 Brattås CK
Stav Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK
  Jonas Almqvist 88 Skellefteå AIK
Längd Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg
  Jim Christensson 89 Trollhättans SK
Tresteg Daniel Falk 88 IK Lerum FI
  William Svärd 89 IK Lerum FI
Kula Ulf Ankarling 88 IF Göta
  Anders Lundell 88 KFUM Arvika
Diskus Ulf Ankarling
  Lars Jarnefjord 88 Ullevi FK
Slägga Tommy Nordin 88 Trångsvikens IF
  Karl-Erik Ludvigsson 88 SK Bore
Spjut Mikael Sundler 88 SK Bore
  Joni Kaartinen 89 Bergsjöns FF
4x100m Edmund Yeboah
  Oskar Åhberg
  Vuk Djekic
  Henrik Adolfsson 88 Nyköpings BIS
4x400m Oskar Åhberg
  Mattias Lennartsson
  David Toftemyr 89 Västerås FK
  Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö GIK
   
F17  
100m Mariama Sambou 88 Huddinge AIS
  Linnéa Collin 89 IFK Helsingborg
200m Carolina Eriksson 88 Hässelby SK
  Julia Tollin 89 Åre SLK
400m Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Josefin Magnusson 89 Södra Sandby IF
800m Lisa Forsberg 89 Falu IK
  Ronja Fjellner 89 Slagnäs IF
1500m Lisa Forsberg
  Sara Sjöqvist 89 Täby IS
3000m Therese Sjöström 89 Falu IK
  Emelie Stenqvist 89 OK Hjorten
1500m hinder Matilda Häggström 88 Ulricehamns
  Lena Örn 88 SoIK Hellas
100m häck Emilia Rundqvist 88 FIK Kalmarsund
  Erika Persson 88 IF Göta
300m häck Frida Persson 89 IFK Helsingborg
  Sanna Jansson 89 KFUM Örebro
Höjd Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
  Stina Ekholm 89 Ullevi FK
Stav Emelie Gustafsson 88 Malmö AI
  Hanna Påhlsson 89 Malmö AI
Längd Erika Wiklund
  Erika Persson
Tresteg Izehi Ileso 89 Ullevi FK
  Maria Augutis 90 Ullevi FK
Kula Jenny Johansson 88 Västerås FK
  Maria Bengtsson 88 IFK Växjö
Diskus Jasmine Henriksson 88 Eslövs AI
  Elinor Forssander 88 Mariestads AIF
Slägga Angelica Persson 88 Västerås FK
  Johanna Rydberg 88 Västerås FK
Spjut Anna Wessman 89 IFK Växjö
  Jenny Johansson
4x100m Mariama Sambou
  Carolina Eriksson
  Linnea Collin
  Emilia Rundqvist
4x400m Elin Backman
  Josefin Magnusson
  Frida Persson
  Sofia Stensiö 88 Hässelby SK

 

 

 

Nordiska 19-årskampen (19år)

Kristiansand, NOR 27-28 augusti
Landslagsledare: Henrik Ragnvaldsson
Coacher
: Steffen Fricke, Anders Palmqvist, Peter Häggström, Sirpa Holmroos, Peter Holmroos, Oscar Gidewall, Pekka Dahlhöjd, Hans Källén, Håkan Öberg.
Medicinskt team
: Lena Haggren-Råsberg, Jonas Lindberg.
Övriga ledare:
Julia Jernberg (förläggning).
Ålderskategori:
P19/F19, dvs födda 1986 eller 1987.
Grenar: Gängse.
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: Se nedan!
Uttagningskriterier:
- Observationstävlingar ute: Stora JSM, Världsungdomsspelen.
- Mästerskapsplaceringar värderas högre än statistiska resultat.
- Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
- Resultat gjorda under senare delen av säsongen väger tyngre än resultat presterade tidigt.
- Uttagningen görs under och i direkt anslutning till Stora JSM.

Gren Nominering
P19  
100m Erik Karlsson 87 IFK Växjö
  Simon Johansson 87 Kils AIK
200m Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
400m Joni Jaako
  Fredrik Johansson
800m Mohammed Bashir 87 Ullevi FK
  Tor Pöllänen 87 Hässelby SK
1500m Mohammed Bashir
  Johan Walldén 87 Gefle IF
5000m David Nilsson 87 Högby IF
  Oskar Landin 87 Spårvägens FK
3000m hinder Fredrik Johansson 86 IFK Växjö
  Erik Scheller 87 Spårvägens FK
110m häck Björn Barrefors 87 Falköpings AIK
  Sebastian Öberg 86 Hammarby KF
400m häck Tobias Ohlsson 86 IFK Växjö
  Henrik Astfors 87 Västerås FK
Höjd Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas
  Samuel Lindén 86 Falu IK
Stav Martin Lundqvist 86 Huddinge AIS
  Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö AI
Längd Jonatan Falk 86 IK Lerum FI
  Sebastian Ekstrand 86 IK Finish
Tresteg Mikael Lilja 87 Heleneholms IF
  Sebastian Ekstrand
Kula Mats Olsson 86 Järvsö IF
  Johan Pihlgren 86 Strands IF
Diskus Axel Härstedt 87 IK Finish
  Ibro Ribic 86 Falu IK
Slägga Stefan Kvist 87 Alvesta FI
  Hans Eriksson 86 SK Bore
Spjut Marcus Hayden 86 Valbo AIF
  Olof Hansson 86 KA 2 IF
4x100m Erik Karlsson
  Simon Johansson
  Robert Larsson-Roos 87 Råby-Rekarne FI
  Fredrik Johansson
  Joni Jaako
4x400m Johan Kågeman 86 Turebergs IF
  Simon Johansson
  Fredrik Johansson
  Joni Jaako
   
F19  
100m Maria Teilman 86 Hammarby IF
  Evelina Lunner 86 Västerås FK
200m Anna Ek 87 Klippans FK
  Emma Björkman 86 IF Göta
400m Emma Björkman
  Louise Martin 87 Hässelby SK
800m Frida Flodström 87 Turebergs FK
  Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI
1500m Frida Flodström
  Lisa Voltaire 87 Täby IS
3000m Emma Åkesson 86 Åhus FIK
  Marie Eriksson 86 Tväråselets AIK
2000m hinder Sofia Bernestål 86 Sävedalens AIK
  Hanna Jansson 87 IF Hagen
100m häck Johanna Sjöström 86 Västerås FK
  Camilla Kramar 86 Huddinge AIS
400m häck Louise Martin
  Charlotte Johansson 86 IFK Lidingö
Höjd Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
  Anna Alexson 87 Kyrkhults SK
Stav Isabell Lilja 87 Malmö AI
  Martina Wahnström 87 Ullevi FK
Längd Linda Berntsson 87 Varbergs GIF
  Elin Andersson 86 Hässelby SK
Tresteg Anna Alexson
  Martina Wahnström
Kula Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS
  Anna Wikström 87 IFK Tumba
Diskus Carolina Hjelt
  Anna Wikström
Slägga Annika Hjelm 86 Huddinge AIS
  Karolina Pedersen 87 Ullevi FK
Spjut Anna Boberg 87 Tibro AIK
  Michaela Johansson 86 Råby-Rekarne FI
4x100m Maria Teilman
  Evelina Lunner
  Siri Fagerlund 86 IFK Helsingborg
  Anna Ek
4x400m Emma Björkman
  Louise Martin
  Viktoria Tegenfeldt
  Frida Flodström
  Maria Teilman