Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar - seniorer utomhus 2005

 

Uppdaterat: 25 augusti 2005

 

Utomhus-VM Finnkampen
   
Europacupen European Winter Throwing Cup
Europacupen sjukamp  
Europacupen tiokamp EST-SWE-FIN mångkamp

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2005 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

Europacupen 

Gävle 18-19 juni
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher
: Håkan Andersson, Joachim Lindqvist, Monica Rydén, Bo Lindholm, Jan Bengtson, Ulf Friberg, Teddy Jonasson, Johnny Holm, Martin Eriksson, Yannick Tregaro, Kim Johansson, Anders Axlid.
Medicinskt team
: Sverker Nilsson, Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson, Tina Frisk-Bengtson.
Övriga ledare:
Fredrik Trahn (media)
Grenar:
Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering:

Gren Nominerade
MÄN  
100m Christofer Sandin, Mölndals AIK
200m Johan Wissman, IFK Helsingborg
400m Mattias Claesson, Hässelby SK
800m Rizak Dirshe, Malmö AI
1500m Rizak Dirshe, Malmö AI
3000m Henrik Skoog, Spårvägens FK
5000m Henrik Skoog, Spårvägens FK
3000m H Mustafa Mohamed, Hälle IF
reserv m/l Per Jacobsen, IF Göta
110m H Robert Kronberg, IF Kville
400m H Mikael Jakobsson, IF Göta
Höjd Stefan Holm, Kils AIK
Stav Patrik Kristiansson, KA 2 IF
Längd Daniel Arnsten, Trångsvikens IF

Tresteg

Anton Andersson, Örgryte IS
Kula Jimmy Nordin, Gefle IF
Diskus Niklas Arrhenius, Spårvägens FK
Slägga Bengt Johansson, Västerås FK
Spjut Gabriel Wallin, Södertälje IF
4x100m Edmund Yeboah, Hässelby SK
  Johan Wissman, IFK Helsingborg
  Christofer Sandin, Mölndals AIK
  Stefan Tärnhuvud, Sundsvalls FI
  Johan Engberg, IF Göta
4x400m Johan Wissman, IFK Helsingborg
  Mattias Claesson, Hässelby SK
  Mikael Jakobsson, IF Göta
  Jimisola Laursen, Malmö AI
  Andreas Mokdasi, Hässelby SK
   
KVINNOR  
100m Jenny Kallur, Falu IK
200m Jenny Kallur, Falu IK
400m Lena Aruhn, Ume FI
800m Charlotte Schönbeck, IFK Lidingö
1500m Ulrika Johansson, Rånäs 4H
3000m Lisa Blommé, Hässelby SK
5000m Christin Johansson, IF Kville
3000m H Ida Nilsson, Högby IF
100m H Susanna Kallur, Falu IK
400m H Louise Gundert, IFK Lidingö
Höjd Kajsa Bergqvist, Turebergs FK
Stav Kirsten Belin, Kvarnsvedens GoIF
Längd Carolina Klüft, IFK Växjö

Tresteg

Camilla Johansson, IFK Växjö
Kula Linda-Marie Mårtensson, Hässelby SK
Diskus Anna Söderberg, Ullevi FK
Slägga Cecilia Nilsson, IK Ymer
Spjut Annika Petersson, Gefle IF
4x100m Jenny Kallur, Falu IK
  Carolina Klüft, IFK Växjö
  Emma Rienas, IF Göta
  Lena Aruhn, Ume FI
  reserv: Emma Björkman, IF Göta
4x400m Lena Aruhn, Ume FI
  Carolina Klüft, IFK Växjö
  Emma Björkman, IF Göta
  Ellinor Stuhrmann, GoIF Tjalve
  reserv: Louise Gundert, IFK Lidingö

 

 

Sverige - Finland ("Finnkampen")

Göteborg 27-28 augusti
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher
: Håkan Andersson, Joachim Lindqvist, Monica Rydén, Kaj Århäll, Kenth Olsson, Ola Thorsson, Urban Aruhn, Johan Wettergren, Ulf Friberg, Johnny Holm, Thomas Kyöttilä, Mikael Norman, Yannick Tregaro, Anders Axlid, Jonas Mellblom, Björn Blomberg, Mårten Ejdervall.
Medicinskt team
: Sverker Nilsson, Tina Frisk-Bengtson, Leif Robertz, Tommy Eriksson.
Övriga ledare:
Anna Arvidson (adm), Fredrik Trahn (media)
Grenar:
Gängse.
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Stora SM (Helsingborg 19-21 augusti) är den absolut viktigaste observationstävling och samtliga mästare/mästarinnor kommer att tas ut till truppen.
Hänsyn kommer också att tas till tidigare insatser under sommaren 2005 och då värderas resultat från senare delen av säsongen högre än de från början.

Gren Nominerade
MÄN  
100m Daniel Persson 82 Malmö AI
  Christofer Sandin 79 Mölndals AIK
  Per Strandquist 87 Malmö AI
200m Jimisola Laursen 77 Malmö AI
  Christofer Sandin 79 Mölndals AIK
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
400m Jimisola Laursen 77 Malmö AI
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
800m Mattias Claesson 86 Hässelby SK
  Rizak Dirshe 72 Malmö AI
  Fredrik Karlsson 78 Hammarby IF
1500m Rizak Dirshe 72 Malmö AI
  Mounir El Guerouaoui 76 Hässelby SK

 

Erik Emilsson 82 Malmö AI
5000m Per Jacobsen 77 IF Göta
  Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
10000m Joakim Johansson 76 Hälle IF
  Oskar Käck 82 IF Hagen
  Erik Petersson 80 Mölndals AIK
3000m hinder Erik Emilsson 82 Malmö AI
  Per Jacobsen 77 IF Göta
  Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
110m häck Joakim Blaschke 77 KA 2 IF
  Robert Kronberg 76 IF Kville
  Philip Nossmy 82 Malmö AI
400m häck Mikael Jakobsson 81 IF Göta
  Niklas Larsson 85 Hässelby SK
  Alexander Ljunggren 81 IFK Helsingborg
Höjd Stefan Holm 76 Kils AIK
  Joel Spolén 83 Örgryte IS
  Linus Thörnblad 85 IFK Lund
Stav Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS
  Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
  Patrik Kristiansson 77 KA 2 IF
Längd Daniel Arnsten 82 Trångsvikens IF
  David Frykholm 80 IF Göta
  Michel Tornéus 86 IFK Tumba
Tresteg Anton Andersson 81 Örgryte IS
  Johan Attersand 74 Hammarby IF
  Erik Eriksson 80 Örbyhus IF
Kula Stefan Blomqvist 65 Örgryte IS
  Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne FI

 

Jimmy Nordin 79 Gefle IF
Diskus Linus Bernhult 75 Huddinge AIS
  Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne FI
  Christian Ehrenborg 83 Mölndals AIK
Slägga Bengt Johansson 73 Västerås FK
  Mattias Jons 82 Hässelby SK
  Per Karlsson 67 IFK Växjö
Spjut Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF
  Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund
  Andreas Wulff 80 IFK Växjö
4x100m Daniel Persson 82 Malmö AI
  Christofer Sandin 79 Mölndals AIK
  Per Strandquist 87 Malmö AI
  Erik Wahn 80 Sundsvalls FI
4x400m Mattias Claesson 86 Hässelby SK
  Mikael Jakobsson 81 IF Göta
  Jimisola Laursen 77 Malmö AI
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
   
KVINNOR  
100m Jenny Kallur 81 Falu IK
  Susanna Kallur 81 Falu IK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
200m Jenny Kallur 81 Falu IK
  Susanna Kallur 81 Falu IK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
400m Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF
  Lena Aruhn 70 Ume FI
  Frida Näsman-Fagerström 78 Bollnäs FI
800m Louise Fredriksson 80 IF Göta
  Johanna Hallberg 79 Hässelby SK
  Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
1500m Kajsa Haglund 81 Heleneholms IF
  Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H

 

Hanna Karlsson 79 Malmö AI
5000m Lisa Blommé 78 Hässelby SK
  Christin Johansson 78 IF Kville
  Ida Nilsson 81 Högby IF
10000m Anneli Fransson 78 Rånäs 4H
  Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF
  Anna Rahm 81 Rånäs 4H
3000m hinder Christin Johansson 78 IF Kville
  Ida Nilsson 81 Högby IF
  Ebba Stenbäck 81 Söderköpings FIK
100m häck Jenny Kallur 81 Falu IK
  Susanna Kallur 81 Falu IK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
400m häck Louise Gundert 80 IFK Lidingö
  Anneli Melin 76 IFK Helsingborg
  Nadja Petersen 78 Huddinge AIS
Höjd Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK
  Emma Green 84 Örgryte IS
  Jenny Isgren 81 Spårvägens FK
Stav Kirsten Belin 81 Kvarnsvedens GoIF
  Hanna-Mia Persson 78 FIK Kalmarsund
  Linda Persson 81 IFK Växjö
Längd Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö AI
  Lina Quick 80 Gefle IF
Tresteg Sara Brankell 81 Mölndals AIK
  Mfon Etim 85 Ullevi FK
  Camilla Johansson 76 IFK Växjö
Kula Catarina Andersson 77 IFK Helsingborg
  Helena Engman 76 Riviera FI

 

Linda Nestorsson 75 Ullevi FK
Diskus Annika Larsson 70 Gefle IF
  Maria Pettersson 77 IFK Helsingborg
  Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga Tracey Andersson 84 Heleneholms IF
  Marie Hilmersson 81 Falu IK
  Cecilia Nilsson 79 IK Ymer
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
  Elisabet Wahlander 60 Alingsås IF
  Mikaela Wieslander 81 IFK Växjö
4x100m Jenny Kallur 81 Falu IK
  Susanna Kallur 81 Falu IK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Emma Rienas 82 IF Göta
4x400m Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF
  Lena Aruhn 70 Ume FI
  Louise Gundert 80 IFK Lidingö
  Frida Näsman-Fagerström 78 Bollnäs FI
  Nadja Petersen 78 Huddinge AIS

 

 

Utomhus-VM

Helsinki, FIN 6-14 augusti
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Service:
Anders Rydén, Anna Arvidson, Fredrik Trahn (media)
Coacher
: Kenth Olsson, Agne Bergvall, Yannick Tregaro, Thomas Kyöttilä, Ulf Friberg, Peter Fröberg, Kim Johansson, Siv Ibanez
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson
Grenar:
Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med 1 deltagare/gren som klarat B-gränsen. 2 eller 3 deltagare/gren tillåts under förutsättning att samtliga dessa klarat A-gränsen.
Kvalperiod (SFIF): 1 maj - 26 juli (DN Galan). (Marathon: 1 jan - 5 juni)
Slutnominering: 26 juli

Kvalgränser:

Gren A-gräns B-gräns Nominerade
MÄN      
100m 10.21 10.28  
200m 20.59 20.75 Johan Wissman
400m 45.55 45.95  
800m 1:45.40 1:46.60 Rizak Dirshe
1500m 3:36.20 3:38.00  
5000m 13:21.50 13:28.00  
10000m 27:49.00 28:06.00  
Marathon 2:16:00* 2:16:00*  
3000m H 8:24.60 8:32.00 Mustafa Mohamed
110m H 13.55 13.62 Robert Kronberg
400m H 49.20 49.80 Mikael Jakobsson
Höjd 2.30 2.27 Stefan Holm
      (Linus Thörnblad)
Stav 5.75 5.60 Patrik Kristiansson
Längd 8.20 8.10  
Tresteg 17.10 16.70 Christian Olsson (avstår)
Kula 20.50 20.00  
Diskus 65.00 63.00  
Slägga 78.65 74.35  
Spjut 81.80 77.80 Gabriel Wallin
Tiokamp 8.050 7.800  
4x100m 39.00    
4x400m 3:04.00   Jimisola Laursen
      Mikael Jakobsson
      Johan Wissman
      Thomas Nikitin
      Andreas Mokdasi
      Mattias Claesson
20 km gång     Bengt Bengtsson
50 km gång     Fredrik Svensson
       
KVINNOR      
100m 11.30 11.40  
200m 22.97 23.13  
400m 51.50 52.30  
800m 2:00.00 2:01.30  
1500m 4:05.80 4:08.20  
5000m 15:08.70 15:24.00  
10000m 31:40.00 32:00.00  
Marathon 2:35:00* 2:35:00*  
3000mH 9:50.00 10:00.00 Ida Nilsson
100m H 12.96 13.11 Susanna Kallur
      Jenny Kallur
400m H 55.60 56.50 Louise Gundert
Höjd 1.95 1.92 Kajsa Bergqvist
      Emma Green
Stav 4.45 4.30 Kirsten Belin
Längd 6.75 6.60  
Tresteg 14.30 14.00  
Kula 18.55 17.30  
Diskus 62.00 60.00 Anna Söderberg
Slägga 69.50 67.00 Cecilia Nilsson
Spjut 62.00 59.00  
Sjukamp 6.100 5.900 Carolina Klüft
4x100m 44.00   Susanna Kallur
      Jenny Kallur
      Carolina Klüft
      Emma Rienas
      Lena Aruhn
4x400m 3:31.00    
20 km gång     Monica Svensson

Anm: Namn inom parentes = Anmäld men deltagandet ännu ej avgjort.

Förtydliganden och kommentarer:

GRÄNSER
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer - med undantag för marathon - strikt IAAF:s officiella gränser.

KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Råder osäkerhet om tävlings status, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.

NOMINERINGSPOLICY
* Förbundskaptenen kommer att kontakta samtliga som klarar kvalgränserna under kvalperioden och meddela vilka specifika förutsättningar som gäller för att bli uttagen till VM.

FÖRHANDSNOMINERING
* Nio enskilda aktiva och ett manligt 4x400m-lag har förhandsnominerats (se tabellen ovan) på basis av sina prestationer under 2004.
* Förhandsnominering innebär ingen garanti för start, utan den som inte under utesäsongen 2005 skulle prestera i nivå med A-gränsen måste visa att man ändå är "på rätt väg". Avstämning sker fortlöpande genom kontakter med förbundskaptenen.
* Detta gäller speciellt 4x400m-laget som måste ha tillgång till våra bästa för att en start ska komma ifråga. Laget ska bedömas ha goda förutsättningar för under 3:04.00.

ÖVRIG NOMINERING
* Grundprincip: Klarad A-gräns under kvalperioden = Klar för VM.
* Undantag 1: I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar A-gränsen i samma gren.
* Undantag 2: Om en aktiv klarar A-gränsen men sedan inte kan följa upp det resultatet samtidigt som en annan aktiv visar en stabilt högre nivå utan att riktigt nå A-gränsen.
* I dessa två situationer kommer förbundskaptenen att avgöra vilka/vem av de berörda aktiva som skall nomineras till VM.
* I grenar där ingen klarat A-gränsen är klarad B-gräns INTE liktydigt med automatisk nominering, utan den aktive skall visa stabilitet på den aktuella resultatnivån.
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2004 komma att beaktas vid nomineringen.

MARATHON
* Kvalgränserna ovan är SFIF:s.
* För marathon är kvalperioden 1 januari - 5 juni och den som under den perioden klarar kvalgränsen kommer att ges direkt klartecken för VM.

 

Finland-Sverige-Estland mångkamp

Åbo (Turku), FIN 28-29 maj

Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher (kommer att kompletteras): Monica Rydén, Dejan Mirkovic, Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Inger Karlsson, Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 15 maj (stor hänsyn kommer att tas till tidigare resultat)
Slutnominering: 16 maj.

Europacupen sjukamp kvinnor

Jyväskylä, FIN 2-3 juli

Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Agne Bergvall
Medicinsk team: Inger Karlsson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare (ev har Sverige 1 reserv med på plats).
Kvalperiod: T o m 12 juni
Slutnominering: 13 juni

 

Europacupen tiokamp män

Maribor, SLO 2-3 juli
Landslagsledare (tf): Mats Åkerlind
Coacher: Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare (ev har Sverige 1 reserv med på plats).
Kvalperiod: T o m 12 juni
Slutnominering: 13 juni

 

 

European Winter Throwing Cup

Mersin, TUR 12-13 mars
Ledarteam: Kim Johansson, Bobbie Lohse
Grenar:
Samtliga fyra kastgrenar för både män och kvinnor.
Deltagare: Sverige kommer att skicka 1 deltagare/gren.
Slutnominering: 20 februari.

Nominerade:

MÄN  
Kula

Jimmy Nordin, Gefle IF

Diskus Philip Åman, Ullevi FK
Slägga Bengt Johansson, Västerås FK
Spjut Mikael Snällfot, Nedre Soppero IK
KVINNOR  
Kula Linda-Marie Mårtensson, Hässelby SK
Diskus Annika Larsson, Gefle IF
Slägga Cecilia Nilsson, IK Ymer
Spjut Annika Petersson, Gefle IF

Förtydliganden och kommentarer:
* Vi skickar alltså ett fullt lag, dvs 1 deltagare i var och en av de åtta grenarna.
* I kula kommer innesäsongen 2005 att väga tyngst vid uttagningen.
* För de långa kasten kommer av klimatskäl uttagningen till stor del att baseras på resultat från 2004. "Vinterkastet" i Malmö den 13 februari kommer dock att fungerar som observationstävling för diskus och slägga.