Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer utomhus 2006

 

Uppdaterat: 23 augusti 2006

Utomhus-EM Finnkampen
   
Europacupen män Europacupen kvinnor
   
Europacupen sjukamp EST-SWE-FIN mångkamp
Europacupen tiokamp  
   
European 10000m Cup Nordic 10000m Challenge

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

 

Europacupen män (First League)

Praha, CZE 17-18 juni
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher
: Kenth Olsson, Håkan Andersson, Yannick Tregaro, Johnny Holm, Jonas Mellblom, Christian Augustsson, Johan Wettergren, Thomas Kyöttilä, Björn Blomberg
Medicinskt team
: Lena Haggren-Råsberg, Tommy Eriksson, Leif Robertz
Övriga ledare:
Anna Arvidson, David Fridell (media)
Grenar:
Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Senast 13 juni

 
Gren Nominerade
MÄN  
100m Daniel Persson 82 Malmö AI
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
400m Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
800m Mattias Claesson 86 Hässelby SK
1500m Rizak Dirshe 72 Malmö AI
3000m Per Jacobsen 77 IF Göta
5000m Henrik Ahnström 81 Hälle IF
3000m H Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
110m H Robert Kronberg 76 IF Kville
400m H Henrik Encke 84 Hässelby SK
Höjd Linus Thörnblad 85 IFK Lund
Stav Alhaji Jeng 81 Örgrye IS
Längd Michel Tornéus 86 IFK Tumba

Tresteg

Christian Olsson 80 Örgryte IS
Kula Magnus Lohse 84 Mölndals AIK
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF
4x100m Daniel Persson 82 Malmö AI
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Christofer Sandin 79 Mölndals AIK
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  reserv: Fredrik Johansson 86 IF Göta
4x400m Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Mattias Claesson 86 Hässelby SK
  reserv: Henrik Encke 84 Hässelby SK

 

 

Europacupen kvinnor (Super League)

Málaga, ESP 28-29 juni
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher
: Yannick Tregaro, Monica Rydén, Agne Bergvall, Johan Wettergren, Jan Bengtson, Håkan Öberg, Anders Axlid, Mikael Norman, Pekka Dahlhöjd.
Medicinskt team
: Sverker Nilsson, Jenny Jacobsson, Henrik Nilsson.
Övriga ledare:
Johanna Ingnäs
Grenar:
Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Se nedan!

Gren Nominerade
KVINNOR  
100m Jenny Kallur 81 Falu IK
200m Emma Green 84 Örgryte IS
400m Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK
800m Therese Ahlepil 76 Rånäs 4H
1500m Flo Jonsson 78 Spårvägens FK
3000m & Christin Johansson 78 IF Kville &
5000m Anneli Fransson 78 Rånäs 4H
3000m H Ida Nilsson 81 Högby IF
100m H Susanna Kallur 81 Falu IK
400m H Erica Mårtensson 79 IF Göta
Höjd Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK
Stav Linda Persson 81 IFK Växjö
Längd Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI

Tresteg

Camilla Johansson 76 IFK Växjö
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
4x100m Susanna Kallur 81 Falu IK
  Jenny Kallur 81 Falu IK
  Emma Green 84 Örgryte IS
  Emma Rienas 82 IF Göta
  Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI
4x400m Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK
  Lena Aruhn 70 Ume FI
  Emma Björkman 86 IF Göta
  Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF
  Erica Mårtensson 79 IF Göta

 

 

Sverige - Finland ("Finnkampen")

Helsinki, FIN 25-26 augusti
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Coacher
: Johnny Holm, Ulf Friberg, Urban Aruhn, Ola Thorsson, Kaj Århäll, Karin Torneklint, Kenth Olsson, Jonas Asplund, Teddy Jonasson, Yannick Tregaro, Mikael Norman, Pekka Dahlhöjd, Håkan Kyöttilä, Håkan Öberg, Anders Axlid, Jonas Mellblom, Siw Ibanez.
Medicinskt team
: Sverker Nilsson, Kari Kiviniemi, Jenny Jacobsson, Leif Robertz, Henrik Nilsson.
Övriga ledare:
Anna Arvidson, Susanne Möllberg, Fredrik Trahn (media).
Grenar:
Gängse (se tablå nedan).
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier:
Genom att Stora SM (Sollentuna 14-16 juli) går sex veckor före Finnkampen kan det inte fungera som den självklara värdemätare som varit brukligt. EM (Göteborg 7-13 augusti) samt Folksam GP tävlingen efter EM (MAI-galan 22 augusti) kommer i stället att vara de viktigaste observationstävlingarna.
Hänsyn kommer också att tas till tidigare insatser under sommaren 2006 och då värderas resultat från senare delen av säsongen högre än de från början.

Gren Nominerade
MÄN  
100m Daniel Persson 82 Malmö AI
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Edmund Yeboah 88 Hässelby SK
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Johan Engberg 81 IF Göta
  Per Strandquist 87 Malmö AI
400m Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
800m Mattias Claesson 86 Hässelby SK
  Rizak Dirshe 72 Malmö AI
  Rickard Pell 79 Hammarby IF
1500m Rizak Dirshe 72 Malmö AI
  Rickard Pell 79 Hammarby IF

 

Johan Wallerstein 78 Malmö AI
5000m Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
  Henrik Ahnström 81 Hälle IF
  Mats Granström 83 Eksjö Södra IK
10000m Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
  Oskar Käck 82 IF Hagen
  Mats Granström 83 Eksjö Södra IK
3000m hinder Henrik Ahnström 81 Hälle IF
  Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
  Per Jacobsen 77 IF Göta
Reserv m/l Rachid Benjira 74 Hässelby SK
110m häck Robert Kronberg 76 IF Kville
  Joakim Blaschke 77 KA 2 IF
  Dennis Acson 81 Örgryte IS
400m häck Henrik Encke 84 Hässelby SK
  Niklas Larsson 85 Hässelby SK
  Daniel Almgren 79 Hässelby SK
Höjd Stefan Holm 76 Kils AIK
  Linus Thörnblad 85 IFK Lund
  Joel Spolén 83 Örgryte IS
Stav Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS
  Jesper Fritz 85 Malmö AI
  Oscar Janson 75 Ullevi FK
Längd David Frykholm 80 IF Göta
  Robert Bagge 82 Mölndals AIK
  Daniel Almgren 79 Hässelby SK
Tresteg Anders Sjöström 83 Mölndals AIK
  Erik Eriksson 80 Örbyhus IF
  Martin Eriksson 83 Örgryte IS
Kula Robert Melin 82 Bottnaryds IF
  Anders Axlid 66 Ullevi FK

 

Andreas Gustafsson 75 IF Hagen
Diskus Linus Bernhult 75 Huddinge AIS
  Robert Melin 82 Bottnaryds IF
  Christian Ehrenborg 83 Mölndals AIK
Slägga Bengt Johansson 73 Västerås FK
  Robert Alneroth 84 Gefle IF
  Pär Järlebrant 84 IFK Strömsund
Spjut Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF
  Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund
  Andreas Wulff 80 IFK Växjö
4x100m Daniel Persson 82 Malmö AI
  Johan Engberg 81 IF Göta
  Christofer Sandin 79 Mölndals AIK
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Per Strandquist 87 Malmö AI
  Edmund Yeboah 88 Hässelby SK
4x400m Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Mattias Claesson 86 Hässelby SK
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
   
KVINNOR  
100m Emma Rienas 82 IF Göta
  Jenny Kallur 81 Falu IK
  Emma Green 84 Örgryte IS
200m Emma Green 84 Örgryte IS
  Lena Aruhn 70 Ume FI
  Emma Rienas 82 IF Göta
400m Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK
  Lena Aruhn 70 Ume FI
  Emma Björkman 86 IF Göta
800m Johanna Hallberg 79 Hässelby SK
  Jenny Holmroos 86 Västerås FK
  Frida Flodström 87 Turebergs FK
1500m Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
  Flo Jonsson 78 Spårvägens FK

 

Hanna Karlsson 79 Malmö AI
5000m Anneli Fransson 78 Rånäs 4H
  Ida Nilsson 81 Högby IF
  Karin Sennvall 80 Hässelby SK
10000m Anneli Fransson 78 Rånäs 4H
  Jenny Johannesson 76 Hässelby SK
  Anna Rahm 81 Rånäs 4H
3000m hinder Ebba Stenbäck Morrison 81 Söderköpings FIK
  Christin Johansson 78 IF Kville
  Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
100m häck Jenny Kallur 81 Falu IK
  Johanna Sjöström 86 Västerås FK
  Anna Marberg 81 Trollhättans SK
400m häck Erica Mårtensson 79 IF Göta
  Nadja Petersen 78 Huddinge AIS
  Anneli Melin 76 IFK Helsingborg
Höjd Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK
  Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
  Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
Stav Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS
  Linda Persson 81 IFK Växjö
  Maria Rendin 82 Örgryte IS
Längd Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI
  Camilla Johansson 76 IFK Växjö
  Erica Wall 80 Söderhamns IF
Tresteg Camilla Johansson 76 IFK Växjö
  Anna Göransdotter Nilsson 77 Umedalens IF
  Malin Svensson 78 IFK Helsingborg
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
  Linda Nestorsson 75 Ullevi FK

 

Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby SK
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
  Annika Larsson 70 Gefle IF
  Maria Pettersson 77 Ullevi FK
Slägga Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI
  Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
  Karolina Pedersen 87 Ullevi FK
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
  Marléne Lindström 85 Ununge IF
  Mikaela Wieslander 81 IFK Växjö
4x100m

Jenny Kallur 81 Falu IK

  Emma Rienas 82 IF Göta
  Emma Green 84 Örgryte IS
  Lena Aruhn 70 Ume FI
  Emma Björkman 86 IF Göta
4x400m Lena Aruhn 70 Ume FI
  Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK
  Emma Björkman 86 IF Göta
  Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF
  Erica Mårtensson 79 IF Göta

 

 

Utomhus-EM

Göteborg 7-13 augusti
Förbundskapten: Thomas Engdahl
Service:
Anders Rydén, Anna Arvidson, Susanne Möllberg, Gunilla Dahlén, Fredrik Trahn (media)
Coacher
: Håkan Andersson, Monica Rydén, Joachim Lindqvist, Kenth Olsson, Peter Fröberg, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Christian Augustsson, Jan Bengtson, Johnny Holm, Yannick Tregaro, Thomas Kyöttilä, Mikael Norman, Håkan Öberg, Jonas Mellblom, Anders Axlid, Agne Bergvall, Fredrik Ahlström.
Medicinskt team: Sverker Nilsson, Lena Haggren-Råsberg, Tommy Eriksson, Jenny Jacobsson, Leif Robertz, Henrik Nilsson
Grenar:
Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/gren under förutsättning att samtliga dessa klarat EAA-gränsen. Dock speciella premisser för marathon - se nedan!
Kvalperiod (SFIF): 1 maj - 28 juli. (Marathon: se nedan!)
Nomineringsdatum: Under sommaren fram till EM kommer nomineringar att göras samlat vid fyra tillfällen: 15 juni, 1 juli, 17 juli och 28 juli.
Slutnominering: 28 juli. (Marathon: se nedan.)< /p>

Kvalgränser:
Gren EAA-gräns Nominerade
MÄN    
100m 10.50 Daniel Persson 82 Malmö AI
200m 21.10 Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
    Johan Engberg 81 IF Göta
400m 46.75 Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
800m 1:47.20 Mattias Claesson 86 Hässelby SK
1500m 3:41.00 Rizak Dirshe 72 Malmö AI
    Joel Bodén 83 Hälle IF
5000m 13:42.00 Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
10000m 28:50.00  
Marathon 2:18:00* Said Regragui 74 Hässelby SK
    Kristian Algers 75 Enhörna IF
    Kent Claesson 71 Spårvägens FK
    Marek Poszepczynski 75 Enhörna IF
    Alfred Shemweta 70 Hässelby SK
    Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå
3000m H 8:35.00 Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
    Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
110m H 13.88 Robert Kronberg 76 IF Kville
    Joakim Blaschke 77 KA 2 IF
400m H 50.60  
Höjd 2.25 Stefan Holm 76 Kils AIK
    Linus Thörnblad 85 IFK Lund
    Staffan Strand 76 Hässelby SK
Stav 5.55 Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
    Jesper Fritz 85 Malmö AI
    Oscar Janson 75 Ullevi FK
    Gustaf Hultgren 83 Örgryte IS
Längd 7.95  
Tresteg 16.50 Christian Olsson 80 Örgryte IS
Kula 18.90 Jimmy Nordin 79 Gefle IF
    Stefan Blomqvist 65 Örgryte IS
Diskus 62.00 Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga 75.00  
Spjut 77.00 Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF
    Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Strömsund
Tiokamp 7.800 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
4x100m ingen gräns Daniel Persson 82 Malmö AI
    Johan Engberg 81 IF Göta
    Christofer Sandin 79 Mölndals AIK
    Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
    Patrik Lövgren 75 Malmö AI
4x400m ingen gräns Fredrik Johansson 86 IF Göta
    Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
    Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
    Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
    Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
50 km gång   Fredrik Svensson 73 Växjö AIS
     
KVINNOR    
100m 11.60 Emma Rienas 82 IF Göta
200m 23.75  
400m 53.40 Lena Aruhn 70 Ume FI
    Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK
800m 2:02.50  
1500m 4:13.00  
5000m 15:40.00  
10000m 33:20.00  
Marathon 2:38:00* Anna Rahm 81 Rånäs 4H
    Lena Gavelin 74 Trångsvikens IF
    Lisa Blommé 78 Hässelby SK
3000mH 10:05.00 Ida Nilsson 81 Högby IF
    Christin Johansson 78 IF Kville
    Ebba Stenbäck Morrison 81 Söderköpings FIK
100m H 13.45 Susanna Kallur 81 Falu IK
    Jenny Kallur 81 Falu IK
400m H 57.80 Erica Mårtensson 79 IF Göta
    Anneli Melin 76 IFK Helsingborg
    Nadja Petersen 78 Huddinge AIS
Höjd 1.89 Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK
    Emma Green 84 Örgryte IS
Stav 4.20 Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS
    Linda Persson 81 IFK Växjö
    Maria Rendin 82 Örgryte IS
Längd 6.50 Carolina Klüft 83 IFK Växjö
    Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI
Tresteg 13.65 Camilla Johansson 76 IFK Växjö
Kula 16.55 Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus 56.00 Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga 64.50 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI
    Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
Spjut 55.50 Annika Petersson 79 Gefle IF
Sjukamp 5.750 Carolina Klüft 83 IFK Växjö
    Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x100m ingen gräns Emma Rienas 82 IF Göta
    Susanna Kallur 81 Falu IK
    Jenny Kallur 81 Falu IK
    Carolina Klüft 83 IFK Växjö
    Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI
    Emma Green 84 Örgryte IS
4x400m ingen gräns Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK
    Lena Aruhn 70 Ume FI
    Emma Björkman 86 IF Göta
    Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF
    Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
20 km gång   Monica Svensson 78 Växjö AIS

 

Förtydliganden och kommentarer:

GRÄNSER
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer - med undantag för marathon - strikt EAA:s officiella gränser.

MARATHON
1. Kvalgränserna ovan - 2:18 resp 2:38 - är SFIF:s, eftersom EAA inte satt upp några gränser på marathon.
2. För marathon är SFIF:s ordinarie kvalperiod 1 januari 2005 - 1 maj 2006 (se dock 6. nedan) och den som under den perioden klarar kvalgränsen kommer att nomineras så vida inte fler än maxantalet 6 löpare uppfyllt kravet.
3. I samband med EM-maran genomförs också lagtävlingen Europacupen där varje land får starta med upp till 6 löpare varav de 3 främsta räknas i cupen.
För att Sverige skall starta med lag krävs en snitt-tid på 2:20 resp 2:41 räknat på fyra löpare. För ev femte eller sjätte löpare (se 6. nedan) krävs att han/hon bedöms vara minst jämngod med fjärde löparen och ligga i närheten av laggränsen (dvs 2:20 resp 2:41).
Det kan också bli aktuellt med lag bestående av tre startande ifall den individuella kvaltiden klaras av två löpare.
4. Viktigaste observationstävling: London Marathon 23 april.
5. Nominering: 1 maj kommer de som klarat de individuella kvalgränserna att nomineras. Dessutom kommer - om lagkraven (se 3. ovan) uppfyllts - komplettering då ske upp till fyra eller fem löpare.
6. Om också en femte och sjätte löpare skall anmälas kommer att avgöras efter Stockholm Marathon (SM) den 3 juni. Hänsyn kommer då att tas även till prestationerna i Stockholm.

 

 

European 10000m Cup

Antalya, TUR 15 april
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 5 deltagare/gren.
Uttagningskriterier:
EAA:s kvalgränser gäller och de som uppfyllt dem och bedöms konkurrenskraftiga på 10000m tillfrågas om intresse att delta.
Nominerade:

MÄN Nominerade
10000m Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Joakim Johansson 76 Hälle IF
  Per Jacobsen 77 IF Göta
  Henrik Ahnström 81 Hälle IF
KVINNOR  
10000m Anna Rahm 81 Rånäs 4H

 

Nordic 10000m Challenge

Reykjavik, ISL 25 maj
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Efter terräng-SM 6-7 maj görs en bedömning som grundar sig på resultat under våren, men också på meriter från föregående år. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.
Nominerade:

 
MÄN Nominerade
10000m Lars Johansson 85 Brittatorp TK
  Rachid Benjira 74 Hässelby SK
KVINNOR  
10000m Anna Rahm 81 Rånäs 4H
  Lisa Blommé 78 Hässelby SK

 

 

Estland-Sverige-Finland mångkamp

Rakvere, EST 3-4 juni
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Dejan Mirkovic, Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Inger Karlsson, Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 14 maj (stor hänsyn kommer att tas till tidigare resultat)
Slutnominering: 15 maj.

MÄN Nominerade
Tiokamp

Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund

  Daniel Almgren 79 Hässelby SK
  Erik Larsson 80 F Gotländsk FI
  Samuel Lindén 86 Falu IK
  Odd Wiking 86 IFK Växjö
KVINNOR  
Sjukamp Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
  Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK
  Ellinore Hallin 87 Enköpings AI
  Marie Barenfeld 85 IFK Växjö
  Lina Quick 80 Gefle IF



Europacupen sjukamp kvinnor (Super League)

Arles, FRA 1-2 juli
Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Agne Bergvall, Dejan Mirkovic
Medicinsk team: Inger Karlsson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare (ev har Sverige 1 reserv med på plats).
Kvalperiod: T o m 11 juni

Slutnominering: 12 juni
KVINNOR  
Sjukamp Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Ellinore Hallin 87 Enköpings AI
  Marie Barenfeld 85 IFK Växjö

 

 

Europacupen tiokamp män (Second League)

Monzon, ESP 1-2 juli
Landslagsledare (tf): Mats Åkerlind
Coacher: Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 deltagare (ev har Sverige 1 reserv med på plats).
Kvalperiod: T o m 11 juni
Slutnominering: 12 juni

MÄN Nominerade
Tiokamp

Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund

  Daniel Almgren 79 Hässelby SK
  Erik Larsson 80 F Gotländsk FI
  Odd Wiking 86 IFK Växjö
  reserv på hemmaplan: Samuel Lindén 86 Falu IK

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 20

Terräng - landsväg 20

Inomhus 20

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02