Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 21 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar juniorer-ungdom 2006

 

Uppdaterat: 29 augusti 2006

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2006års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

Junior-NM 22 år Nordiska 19-årskampen
Junior-VM 19 år Ungdomsfinnkampen (17 år)
Gymnasiaden 17 år JNM-UNM mångkamp

 

Junior-NM 22 år (JNM22)

Århus, DEN 19-20 augusti
Överledare: Madeleine Melander
Landslagsledare:
Henrik Ragnvaldsson
Förläggningsansvarig:
Johanna Ingnäs
Coacher
: Steffen Fricke, Anders Palmqvist, Per Jutterström, Bengt-Erik Blomkvist, Oscar Gidewall, Jan Bäck, Bo Jacobsson, Erik Pihlgren, Hans Källén, Dejan Mirkovic.
Medicinskt team:
Lena Haggren-Råsberg, Jonas Lindberg, Peter Lantz
Ålderskategori:
M22/K22, dvs födda 1984-1986
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m Stora JSM 4-6 augusti
Slutnominering: 6 augusti

Grenprogram:

Gren Nominerade
M22  
100m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Rasmus Lantz 86 IFK Helsingborg
200m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
400m Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
800m Jacob Gustafsson 84 Ullevi FK
  Johan Kågeman 86 Turebergs FK
1500m Olle Walleräng 85 Hammarby IF
  Joakim Löfwing 84 Hammarby IF
5000m Peter Gross 85 Trollhättans IF
  Henry Gross 85 Trollhättans IF
3000m H Mattias Borg 85 Ullevi FK
  Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
110m H Christian Sjöberg 84 Mariestads AIF
  Henrik Encke 84 Hässelby SK
400m H Henrik Encke 84 Hässelby SK
  Niklas Larsson 85 Hässelby SK
Höjd Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
  Samuel Lindén 86 Falu IK
Stav Martin Lundqvist 86 Huddinge AIS
  Rasmus Tjärndal 85 Ullevi FK
Längd Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  Fredrik Persson 86 Gefle IF
  Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
Tresteg Andreas Otterling 86 KFUM Örebro
  Carl Westberg 86 Falu IK
Kula Mats Olsson 86 Järvsö IF
  Johan Pihlgren 86 Strands IF
Diskus Tommy Kristiansen 86 SK Bore
  Ibro Ribic 86 Falu IK
Slägga Robert Alneroth 84 Gefle IF
  Hans Eriksson 86 SK Bore
Spjut Marcus Hayden 86 Valbo AIF
  Niklas Wiklund 85 Skellefteå AIK
4x100m Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Rasmus Lantz 86 IFK Helsingborg
  Sebastian Öberg 86 Turebergs FK
  Djordje Djekic 85 IFK Trelleborg
4x400m Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Henrik Encke 84 Hässelby SK
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
  Niklas Larsson 85 Hässelby SK
   
K22  
100m Evelina Lunner 86 Västerås FK
  Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI
200m Emma Björkman 86 IF Göta
  Malin Ström 86 Bollnäs FIK
400m Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF
  Emma Björkman 86 IF Göta
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
800m Jenny Holmroos 86 Västerås FK
  Elin Wiik 85 Hässelby SK
1500m Magdalena Ottersten 85 Hässelby SK
  Moa Westman 86 Rånäs 4H
5000m Petra Kindlund 85 Falu IK
  Lovisa Backemar 85 FK Studenterna
3000mH Ann-Sofie Landström 85 Spårvägens FK
  Pernilla Sävestrand 86 Sävedalens AIK
100m H Johanna Sjöström 86 Västerås FK
  Emma Hansson 86 Malmö AI
  Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI
400m H Nuulu Ndiwabene 84 Hofors AIF
  Therese Gustafsson 85 IF Göta
Höjd Sandra Asplund 85 IFK Umeå
  Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Stav Caroline Ivarsson 85 Malmö AI
  Cecilia Jansson 85 Göteborgs KIK
Längd Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI
  Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg Madelen Nylander 84 Örbyhus IF
  Sara Sköldin 85 IF Kville
Kula Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS
  Marie Barenfeld 85 IFK Växjö
Diskus Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS
  Caroline Höglund 85 IF Göta
Slägga Tracey Andersson 84 IFK Trelleborg
  Emma Johannesson 84 Ullevi FK
Spjut Marlene Lindström 85 Ununge IF
  Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK
4x100m Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI
  Evelina Lunner 86 Västerås FK
  Malin Ström 86 Bollnäs FIK
  Elin Lundqvist 86 IF Göta
4x400m Emma Björkman 86 IF Göta
  Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF
  Pernilla Tornemark 85 Malmö AI
  Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK

Uttagningskriterier och -principer:
- Stora JSM är huvudsaklig observationstävling men hänsyn kan även tas till andra större tävlingar om resultaten där är statistiskt betydligt bättre än vad som presteras på JSM
- Mästerskapsplaceringar värderas högre än statistiska resultat
- Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat
- Resultat gjorda under senare delen av säsongen väger tyngre än resultat presterade tidigt

 

Junior-VM 19 år (JVM19)

Beijing, CHN 15-20 augusti
Landslagsledare: Malin Ewerlöf-Krepp
Coacher:
Tobias Karlsson, Richard Edman, Conny Silfver, Kim Johansson
Medicinskt team:
Thomas Eriksson, Peter Andersson
Ålderskategori:
P19/F19, dvs födda 1987 eller senare
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren. Från Sverige kommer totalt upp till 18 aktiva att erbjudas att delta.
Kvalperiod: T o m 31 juli
Slutnominering: 31 juli
Avresa: Preliminärt 9 augusti

Grenprogram:

Gren Nominerade
P19  
100m Edmund Yeboah 88 Hässelby SK
  Per Strandquist 87 Malmö AI
200m Per Strandquist 87 Malmö AI
  Simon Johansson 87 IF Göta
400m  
800m Tor Pöllänen 87 Hässelby SK
1500m  
5000m  
10000m  
3000m H  
110m H/0.995  
400m H  
Höjd  
Stav  
Längd  
Tresteg  
Kula/6.0  
Diskus/1.75 Axel Härstedt 87 IK Finish
  Per Rosell 87 FI Kalmarsund
Slägga/6.0 Stefan Kvist 87 Alvesta FI
Spjut  
Tiokamp Björn Barrefors 87 Hammarby IF
4x100m Edmund Yeboah 88 Hässelby SK
  Per Strandquist 87 Malmö AI
  Simon Johansson 87 IF Göta
  Erik Karlsson 87 IFK Växjö
  Emil Zail 87 KFUM Kristianstad
4x400m  
   
F19  
100m  
200m Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI
400m Sofie Persson 87 IFK Helsingborg
800m Frida Flodström 87 Turebergs FK
1500m  
3000m  
5000m  
3000mH Lena Örn 88 SoIK Hellas
100m H Emilia Rundqvist 88 FI Kalmarsund
400m H  
Höjd Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
  Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav Emelie Gustafsson 88 Malmö AI
Längd Linda Berntsson 87 Varbergs GIF
Tresteg  
Kula  
Diskus  
Slägga Karolina Pedersen 87 Ullevi FK
Spjut  
Sjukamp Ellinore Hallin 87 Enköpings AI
4x100m  
4x400m Sofie Persson 87 IFK Helsingborg
  Frida Flodström 87 Turebergs FK
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg

Uttagningskriterier och -principer:
Uttagningen kommer att baseras på
- konkurrenskraft i jämförelse med internationell juniorelit
- förmåga att prestera vid mästerskap
Vid bedömningen kommer
- utomhusresultat 2006 värderas högre än resultat från 2005
- resultat uppnådda under USM/JSM 2005 och IJSM 2006 kunna vägas in
- mästerskapsplaceringar värderas högre än statistiska resultat
- inbördes möten värderas högre än statistiska resultat

 

Gymnasiaden 17 år

Thessaloniki, GRE 30 juni - 2 juli
Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Ålderskategori: P17/F17 (närmare bestämt födda 1989-1991)
Grenar: Se tablå nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren (I löpning 400m eller längre får ingen aktiv att starta i mer än en gren, i övrigt tillåts att starta i två grenar.).
Sverige har för avsikt att delta med 7 pojkar och 7 flickor.
Slutnominering: 28 maj

Grenprogram:

Gren Nominerade
P17  
100m Oskar Åhberg 89 Solna FK
200m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
400m Robin Rohlén 90 IFK Umeå
800m  
1500m  
3000m  
2000m H  
110m H/91.4  
400m H/84.0  
Höjd  
Stav Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK
Längd Oskar Åhberg 89 Solna FK
Tresteg  
Kula/5.0 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
Diskus/1.5 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
  Johnny Karlsson 89 IFK Srömsund
Slägga/5.0 Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund
Spjut/700 Joachim Ivarsson 89 IF Udd
1000m stafett Oskar Åhberg
  Alexander Nordkvist
  Robin Rohlén
  Erik Thorstensson
   
F17  
100m  
200m  
400m  
800m Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
1500m Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö
100m H/76.2 Elin Westerlund 90 KA 2 IF
400m H/76.2 Frida Persson 89 IFK Helsingborg
Höjd  
Stav  
Längd Johanna Nilsson 90 KFUM Kristianstad
  Malin Olsson 90 Malmö AI
Tresteg Izehi Ileso 89 Ullevi FK
Kula/4.0  
Diskus/1.0  
Slägga/4.0  
Spjut/600 Ellinor Widh 90 IK Pallas
1000m stafett Malin Olsson
  Johanna Nilsson
  Elin Westerlund
  Sofia Öberg
  Frida Persson

Uttagningskriterier och -principer
Uttagningen kommer att baseras på
- konkurrenskraft i jämförelse med internationell ungdomselit
- förmåga att prestera vid mästerskap
- inomhusresultat 2006
- utomhusresultat 2006 (viktigaste tävling SAYO 26-28 maj)
Vid bedömningen kommer
- inbördes möten värderas högre än statistiska resultat

 

 

JNM-UNM mångkamp

Moss, NOR 17-18 juni
Landslagsledare (tf): Ulrik Mattisson
Coacher: Urban Andersson, Petra Eklund, Dejan Mirkovic
Medicinsk team: Elin Johansson, Peter Pons
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17 och F17
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 28 maj. Resultat gjorda 2005 och inomhus 2006 kommer att beaktas i viss mån.
Nominering: 29 maj (vakanserna kompletteras efter landskampen mot Estland och Finland 3-4 juni)

Klass Nominerade
M22 Samuel Lindén 86 Falu IK
  Rasmus Olofsson 84 Hässelby SK
  Johnny Ulinder 84 IF Vingarna
P19 Björn Barrefors 87 Hammarby IF
  Rasmus Carlsson 88 Kvarnsvedens GoIF
  Josua Gustafsson 88 Ullevi FK
P17 Adam Björling 90 FI Kalmarsund
  Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås FK
  Douglas Stenberg 90 IF Göta
K22 Johanna Höglund 84 Upsala IF
  Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK
F19 Petra Andersson 88 Ullevi FK
  Hanna Jönsson 88 Eslövs AI
  Therese Rosén 88 Väsby IK
F17 Frida Linde 90 Täby IS
  Ellinor Rosenquist 89 Norrköpings FIK
  Malin Wiberg 89 FI Kalmarsund

 

 

Ungdomsfinnkampen (17 år)
Helsinki, FIN 25-26 augusti
Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Coacher
(kommer att kompletteras): Dejan Mirkovic, Sirpa Holmroos, Peter Holmroos, Anna Strenius, Mårten Ejdervall
Medicinskt team
: Jenny Framme, Camille Neeter
Övriga ledare:
Johanna Ingnäs, David Stridfeldt (Ungdomsrådet)
Ålderskategori:
P17/F17, dvs födda 1989-1990. Dock kan upp till 5 aktiva födda 1991 få ingå i laget
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 14 augusti

Grenprogram:

Gren Nominerade
P17  
100m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Robin Lundgren 89 Katrineholms SK
200m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Robin Lundgren 90 Katrineholms SK
400m Robin Rohlén 90 IFK Umeå
  Daniel Norgren 90 IF Kville
800m Johan Svensson 89 FI Kalmarsund
  Alexander Persson 89 Klippans FK
1500m Gustaf J Bjurhammer 89 Rånäs 4H
  Eric Hagelin 89 IK Akele
3000m Kalle Johansson 89 Hässelby SK
  Erik Johansson 89 Hässelby SK
2000m hinder Markus Liwing 89 Gefle IF
  Eric Senorski 89 Örgryte IS
110m häck Marcus Sparrman 89 IK Ymer
  Rasmus Ersson 90 Gefle IF
300m häck Nicholas Coleman 90 Västerås FK
  Adam Björling 90 FI Kalmarsund
Höjd Kristian Olofsson 90 IK Ymer
  Emil Svensson 89 IFK Växjö
Stav Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK
  Johan Ramberg 89 Örgryte IS
Längd Jim Christensson 89 Trollhättans SK
  Björn Wilson 90 IK Orient
Tresteg David Kallebäck 89 Varbergs GIF
  William Swärd 89 Ullevi FK
Kula Emil Svensson 89 IFK Växjö
  Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
Diskus Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
  Johnny Karlsson 89 IFK Strömsund
Slägga Markus Johansson 90 Säffle FIK
  Kristian Nyman 90 Svenljunga SK
Spjut Joachim Ivarsson 89 IF Udd
  Joni Kaartinen 89 Bergsjöns FF
4x100m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
  Robin Lundgren 89 Katrineholms SK
  Marcus Sparrman 89 IK Ymer
  Daniel Norgren 90 IF Kville
4x400m Robin Rohlén 90 IFK Umeå
  Johan Svensson 89 FI Kalmarsund
  Daniel Norgren 90 IF Kville
  Karim Mohammadi 89 Spårvägens FK
   
F17  
100m Linnea Collin 89 IFK Helsingborg
  Isabelle Eurenius 89 Sollefteå GIF
200m Linnea Collin 89 IFK Helsingborg
  Erica Pettersson 89 Kils AIK
400m Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF
  Lotta Lindsén 90 Turebergs FK
800m Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
  Josefine Koskinen 89 Enhörna IF
1500m Nathalie Rohlén 90 IFK Lidingö
  Lisa Forsberg 89 Falu IK
3000m Sandra Lundberg 89 Hässelby SK
  Johanna Sandén 89 Sävedalens AIK
1500m hinder Maria Westher 90 Karlskoga FI
  Klara Bodinson 90 IFK Lidingö
100m häck Ellen Sääw 90 Stocksäters IF
  Elin Westerlund 90 KA 2 IF
300m häck Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
  Sanna Jansson 89 KFUM Örebro
Höjd Stina Ekholm 89 Ullevi FK
  Ellen Björklund 90 IFK Lund
Stav Hanna Påhlsson 89 Malmö AI
  Petra Olsen 89 Malmö AI
Längd Johanna Nilsson 90 KFUM Kristianstad
  Julia Lärkert 89 IFK Lidingö
Tresteg Izehi Ileso 89 Ullevi FK
  Maria Augutis 90 Ullevi FK
Kula Teres Christensson 89 Trollhättans SK
  Matilda Gunnarsson 90 Västerås FK
Diskus Elisabeth Brånsgård 89 Fjugesta IF
  Rebecka Holmqvist 89 Mölndals AIK
Slägga Joanna Nydén 89 Wedevågs IF
  Petra Öberg 89 Nyköpings BIS
Spjut Anna Wessman 89 IFK Växjö
  Sarah Lindberg 89 SK Bore
4x100m Linnea Collin 89 IFK Helsingborg
  Ellen Sääw 90 Stocksäters IF
  Johanna Nilsson 90 KFUM Kristianstad
  Isabelle Eurenius 89 Sollefteå GIF
4x400m Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF
  Josefin Magnusson 89 Södra Sandby IF
  Lotta Lindsén 90 Turebergs FK
  Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK


Uttagningskriterier och -principer:
- Grensegrarna i P17/F17 vid Stora USM (Nyköping 4-6 augusti) är garanterade plats i truppen.
- Resultat gjorda under senare delen av säsongen väger tyngre än resultat presterade tidigt
- Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
- Vid jämbördiga resultat kommer aktiva födda 1989 att tas ut i första hand (alltså före yngre aktiva).

 

Nordiska 19-årskampen (19 år)

Eskilstuna 2-3 september
Landslagsledare: Malin Ewerlöf Krepp
Coacher
: Ralf Axelsson, Karin Matton-Jernberg, Anders Palmqvist, Bengt Jönsson, Roger Thorstensson, Jonas Malm, Carina Lindberg, Richard Edman, Kim Johansson, Sven Ohlson, Erik Bengtsson (gång)
Medicinskt team
: Thomas Eriksson, Peter Andersson, Torbjörn Mårtensson
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1987-1988
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 21 augusti

Grenprogram:

Gren  
P19  
100m Edmund Yeboah 88 Hässelby SK
  Erik Karlsson 87 IFK Växjö
200m Erik Karlsson 87 IFK Växjö
  Simon Johansson 87 IF Göta
400m Tor Pöllänen 87 Hässelby SK
  Carl-Adam Lindros 88 Huddinge AIS
800m Johan Walldén 87 Gefle IF
  Saibou Kebbeh 88 Malmö AI
1500m Oskar Danielson 88 Söderköpings FIK
  Thobias Ekhamre 88 Hammarby IF
5000m Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK
  Tobias Lundgren 87 Spårvägens FK
3000m hinder David Nilsson 87 Högby IF
  Erik Scheller 87 Spårvägens FK
110m häck Josua Gustafsson 88 Ullevi FK
  Björn Barrefors 87 Hammarby IF
400m häck Henrik Astfors 87 Västerås FK
  Johan Edvindsson 88 Upsala IF
Höjd Mehdi Alkhatib 87 SoIK Hellas
  Erik Jakobsson 88 Brattås CK
Stav John Gustafsson 88 Skellefteå AIK
  Jonas Almqvist 88 Skellefteå AIK
Längd Hannes Palm 87 KA 2 IF
  Björn Barrenfors 87 Hammarby IF
Tresteg Mattias Ström 87 Strömstads IF
  Daniel Lennartsson 88 Södra Vi IF
Kula Ulf Ankarling 88 IF Göta
  Axel Härstedt 87 IK Finish
Diskus Axel Härstedt 87 IK Finish
  Per Rosell 87 FI Kalmarsund
Slägga Stefan Kvist 87 Alvesta FI
  Daniel Nyman 87 Svenljunga IK
Spjut Marcus Persson 87 KFUM Arvika
  Jonas Lohse 87 Mölndals AIK
4x100m Edmund Yeboah 88 Hässelby SK
  Per Strandquist 87 Malmö AI
  Erik Karlsson 87 IFK Växjö
  Simon Johansson 87 IF Göta
4x400m Tor Pöllänen 87 Hässelby SK
  Carl-Adam Lindros 87 Huddinge AIS
  Henrik Astfors 87 Västerås FK
  Victor Lohr 87 IK Orient
Gång Percy Ibanez
  Daniel Hermansson
   
F19  
100m Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI
  Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi FK
200m Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI
  Nina Runvik 87 Malmö AI
400m Sofie Persson 87 IFK Helsingborg
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg
800m Frida Flodström 87 Turebergs FK
  Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI
1500m Christina Lindblom 88 Hässelby SK
  Lisa Voltaire 87 Täby IS
3000m Christina Lindblom 88 Hässelby SK
  Sandra Fransson 88 IFK Växjö
2000m hinder Lena Örn 88 SoIK Hellas
  Cecilia Norrbom 88 Turebergs FK
100m häck Emilia Rundqvist 88 FI Kalmarsund
  Frida Blomqvist 87 Hökensås UR
400m häck Louise Martin 87 Hässelby SK
  Caroline Enberg 87 Täby IS
Höjd Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
  Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav Emelie Gustafsson 88 Malmö AI
  Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK
Längd Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
  Emelie Nilsson 88 Falkenbergs IK
Tresteg Elin Husén 87 SoIK Hellas
  Anna Alexson 87 Kyrkhults SK
Kula Ellinore Hallin 87 Enköpings AI
  Anna Wikström 87 IFK Tumba
Diskus Jasmine Henriksson 88 Eslövs AI
  Jenny Johansson 88 Västerås FK
Slägga Karolina Pedersen 87 Ullevi FK
  Johanna Rydberg 88 Västerås FK
Spjut Anna Boberg 87 Tibro AIK
  Isabell Gradin 88 Sundsvalls FI
4x100m Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI
  Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi FK
  Nina Runvik 87 Malmö AI
  Julia Skugge 88 Glanshammar IF
4x400m Sofie Persson 87 IFK Helsingborg
  Frida Flodström 87 Turebergs FK
  Elin Backman 88 IFK Helsingborg
  Caroline Enberg 87 Täby IS
Gång Elin Angestav