Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 21 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar - hösten 2006

 

Uppdaterat: 9 november 2006

NM-JNM terräng EM-JEM terräng

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

NM-JNM terräng

Fredrikstad, NOR 11 november
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 9 km, Kvinnor 4.5 km, P19 6 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 (män) resp 5 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sveriges ambition är att ha lag i samtliga klasser.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller Billingehusloppet i Skövde den 29 oktober (sträckor: män 10.5 km, övriga 5 km). De två första i varje klass blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där Skövde-loppet givetvis kommer att väga tungt.
Nominerade:

Män

Mustafa Mohamed 79 Hälle IF

  Erik Petersson 80 Mölndals AIK
  Lars Johansson 85 Brittatorp TK
  Jonas Andersson 77 Högby IF
  Per Jacobsen 77 IF Göta
  Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
  Emil Wingstedt 75 Hälle IF
Kvinnor Christin Johansson 78 IF Kville
  Linda Ström 77 Hässelby SK
  Karolina A Höjsgaard 71 Hässelby SK
  Flo Jonsson 78 Spårvägens FK
  Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
P19 David Nilsson 87 Högby IF
  Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK
  Erik Widing 87 Turebergs FK
  Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF
  Eric Senorski 89 Örgryte IS
F19 Christina Lindblom 88 Hässelby SK
  Lena Örn 88 SoIK Hellas
  Sara Sjöqvist 89 Täby IS
  Frida Flodström 87 Turebergs FK
  Sofia Öberg 90 IFK Lidingö

 

EM-JEM terräng

San Giorgio su Legnano, ITA 10 december
Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 10.0 km, Kvinnor 8.0 km, M22 8.0 km, K22 6.0 km, P19 6.0 km, F19 4.1 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp i Europa. Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans att komma bland de 8 bästa.
Nominerade:

Män Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
  Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
  Per Jacobsen 77 IF Göta
  Rachid Benjira 74 Hässelby SK
Kvinnor Christin Johansson 78 IF Kville
P19 Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK
  David Nilsson 87 Högby IF