Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar juniorer-ungdom 2007

Uppdaterat: 18 juli 2007

Junior-EM 22 år Nordiska 19-årskampen
Junior-EM 19 år Ungdomsfinnkampen (17 år)
Ungdoms-VM 17 år JNM-UNM mångkamp

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2007 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

Junior-EM 22 år (JEM22)
Debrecen, HUN 12-15 juli

Landslagsledare: Henrik Ragnvaldsson
Ledarteam
: Steffen Fricke, Anders Palmqvist, Hans Källén, Oscar Gidewall, Dejan Mirkovic, Kjell Andersson, Stanislaw Szczyrba
Medicinskt team:
Lena Haggren-Råsberg, Jonas Lindberg, Henrik Nilsson
Ålderskategori:
M22/K22, dvs födda 1985-1987
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 2 juli.
Nominering: Kommer att ske fortlöpande fram t o m 2 juli Informationsträff för nominerade: 30 juni Scandic Crown (Göteborg)

Kvalgränser:
Gren SFIF-gräns Nominering
M22    
100m 10.50 Per Strandquist (återbud pga skada)
200m 21.20  
400m 47.10 Fredrik Johansson 86 IF Göta
    Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
800m 1:48.75 Mattias Claesson (återbud)
    Tor Pöllänen 87 Hässelby SK
1500m 3:45.00  
5000m 14:12.50  
10000m 29:55.00 Henry Gross 85 Hässelby SK
3000m H 8:50.00 Daniel Lundgren 85 Turebergs FK
110m H 14.20  
400m H 51.85 Niklas Larsson 85 Hässelby SK
Höjd 2.18 Linus Thörnblad 85 Malmö AI
Stav 5.25 Jesper Fritz 85 Malmö AI
Längd 7.65 Michel Tornéus 86 IFK Tumba
Tresteg 15.80  
Kula 17.60  
Diskus 55.00 Axel Härstedt 87 IK Finish
Slägga 65.00  
Spjut 70.00 Jonas Lohse 87 Mölndals AIK
    Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
    Niklas Wiklund 87 Skellefteå AIK
Tiokamp 7.400  
4x100m 4 x 10.65  
4x400m 4 x 47.50 Fredrik Johansson 86 IF Göta
    Joni Jaako 86 GoIF Tjalve
    Tor Pöllänen 87 Hässelby SK
    Niklas Larsson 85 Hässelby SK
    Simon Johansson 87 IF Göta
20 km gång   Ato Ibanez 85 Råby-Rekarne FI
     
K22    
100m 11.75  
200m 23.80  
400m 53.90 Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF
800m 2:06.50 Elin Wiik 85 Hässelby SK
    Jenny Holmroos (återbud)
1500m 4:20.00  
5000m 16:30.00  
10000m 35:45.00  
3000mH 10:25.00  
100m H 13.80 Emma Hansson 86 Malmö AI
    Johanna Sjöström 86 Västerås FK
400m H 59.20 Emma Björkman 86 IF Göta
Höjd 1.82 Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav 3.90 Isabell Lilja 87 Malmö AI
Längd 6.20 Erica Jarder 86 Väsby IK
Tresteg 13.05  
Kula 15.00 Carolina Hjelt 86 Huddinge AIS
Diskus 50.00  
Slägga 60.00 Josefin Berg 85 Östhammars FI
    Annika Hjelm 86 Huddinge AIS
    Karolina Pedersen (återbud pga skada)
Spjut 51.50  
Sjukamp 5.500 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x100m 4 x 11.90  
4x400m 4 x 54.50 Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF
    Emma Björkman 86 IF Göta
    Pernilla Tornemark 85 Malmö AI
    Sofie Persson 87 IFK Helsingborg
    Jenny Holmroos 86 Västerås FK

Anm: Gränserna ovan är SFIF:s (baserade på fjolårets Europastatistik) och avviker i vissa grenar något från EAA:s officiella. P g a begränsad tillgång på tävlingstillfällen anges i stafett den nivå som krävs för lagmedlemmarna individuellt.

Uttagningskriterier och -principer
Uttagningen kommer att baseras på
- konkurrenskraft i jämförelse med åldersgruppens internationella elit
- förmåga att prestera vid mästerskap
- visad stabilitet kring/över kvalgränsen
Vid bedömningen kommer
- inbördes möten värderas högre än statistiska resultat
- utomhusresultat 2007 värderas högre än tidigare resultat

 

Junior-EM 19 år (JEM19)
Hengelo, NED 19-22 juli

Landslagsledare: Kim Johansson (tf)
Ledarteam
(kommer att kompletteras): Richard Edman, Tobias Karlsson, Sven Ohlson, Sofi Hildenborg.
Medicinskt team:
Thomas Eriksson, Elin Johansson, Peter Andersson
Ålderskategori:
P19/F19, dvs födda 1988-1989
Grenar: Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 3 deltagare/gren.
Kvalperiod: T o m 8 juli.
Slutnominering: Sker 9 juli.
Informationsträff för nominerade: 30 juni Scandic Crown (Göteborg)

 

Kvalgränser:
Gren EAA-gräns Nominering
P19    
100m 10.75  
200m 21.75  
400m 48.50 Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK
800m 1:51.30 Johan Svensson 89 FI Kalmarsund
1500m 3:51.00  
5000m 14:35.00 Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK
10000m 31:20.00  
3000m H 9:12.00  
110m H/100.0 14.35 Josua Gustafsson 88 Ullevi FK
    Marcus Sparrman 89 IK Ymer
400m H 53.70 Niclas Åkerström 88 IK Ymer
Höjd 2.14 Emil Svensson 89 IFK Växjö
Stav 5.00 Jonas Almqvist 88 Skellefteå AIK
Längd 7.40  
Tresteg 15.30  
Kula/6.0 17.60  
  16.10 (7.26)  
Diskus/1.75 53.30 Ulf Ankarling 88 IF Göta
  49.50 (2.0)  
Slägga/6.0 65.00  
  60.00 (7.26)  
Spjut 65.50 Mikael Sundler (återbud pga skada)
Tiokamp/P19 7.000  
  6.850 (senior)  
4x100m se nedan  
4x400m se nedan  
     
F19    
100m 12.00 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI
    Julia Skugge 88 Glanshammars IF
    Isabelle Eurenius 89 Sollefteå GIF
200m 24.60 Elin Backman 88 IFK Helsingborg
    Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI
400m 55.40 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby IF
800m 2:09.00  
1500m 4:28.00 Christina Lindblom (återbud pga skada)
3000m 9:48.00 Christina Lindblom (återbud pga skada)
5000m 17:00.00  
3000mH 11:00.00 Lena Örn 88 SoIK Hellas
100m H 14.20  
400m H 61.00 Sanna Jansson 89 KFUM Örebro
Höjd 1.80 Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF
Stav 3.85 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK
    Emelie Gustafsson 88 Malmö AI
Längd 6.05  
Tresteg 12.85  
Kula 13.90  
Diskus 47.00 Sofia Larsson 88 IF Göta
    Jenny Johansson 88 Västerås FK
    Jasmine Henriksson 88 Eslövs AI
Slägga 57.00  
Spjut 49.00 Anna Wessman 89 IFK Växjö
Sjukamp 5.100 Josefin Svensson 89 Hjortens SK
    Ellinor Rosenquist 89 IK Norrköping FI
4x100m se nedan Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI
    Julia Skugge 88 Glanshammars IF
    Isabelle Eurenius 89 Sollefteå GIF
    Elin Backman 88 IFK Helsingborg
    Linnea Collin 89 IFK Helsingborg
4x400m se nedan  

Uttagningskriterier och -principer
Allmänt
SFIF kommer att följa EAA:s kvalgränser (se ovan). Kvalresultat skall göras i god konkurrens och gärna vid mer än ett tillfälle. Skulle fler än tre (3) aktiva klara gränsen i en gren kommer inbördes möten och ev tidigare mästerskapsmeriter att avgöra.
Stafetter
För att stafettlag skall anmälas måste minst två lagmedlemmar vara kvalificerade individuellt och laget ha klar finalchans.

 

Ungdoms-VM 17 år (UVM17)
Ostrava, CZE 11-15 juli

Landslagsledare: Sirpa Holmroos & Peter Holmroos
Ledarteam
: Pawel Szczyrba, Åke Jernberg, Bernt-Ove Pettersson
Medicinskt team:
Jenny Framme, Camille Neeter
Ålderskategori:
P17/F17, dvs födda 1990-1992
Grenar: Se förteckning nedan
Deltagare: Varje nation får starta med högst 2 deltagare/gren. Sverige har för avsikt att delta med 10 aktiva.
Kvalperiod: T o m 25 juni
Slutnominering: Sker 25 juni
Informationsträff för nominerade: 30 juni Scandic Crown (Göteborg)

Grenar:
Gren Nominering
P17  
100m Benjamin Olsson 91 IFK Helsingborg
200m Alexander Nordkvist 90 Huddinge AIS
400m Robin Rohlén 90 IFK Umeå
800m  
1500m  
3000m  
2000m H/91.4  
110m H/91.4  
400m H/84.0  
Höjd  
Stav Petter Olson 91 Malmö AI
Längd  
Tresteg  
Kula/5.0 Simon Gustafsson 90 Katrineholms SK
Diskus/1.5  
Slägga/5.0 Markus Johansson 90 Säffle FIK
Spjut/700  
Åttakamp*  
1000m stafett Lag
   
F17  
100m  
200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m  
800m Sofia Öberg 90 IFK Lidingö
  Vendela Mindelöf 92 Hässelby SK
1500m  
3000m  
2000mH/76.2  
100m H/76.2  
400m H/76.2 Emilia Granqvist 90 Östersunds GIF
Höjd  
Stav Petra Olsen 90 Malmö AI
  Anna Nilson 91 Malmö AI
Längd Caroline Lundahl 91 KA 2 IF
Tresteg  
Kula/4.0  
Diskus/1.0 Matilda Gunnarsson 90 Västerås FK
Slägga/4.0  
Spjut/600  
Sjukamp* Frida Linde 90 Täby IS
1000m stafett Lag

Uttagningskriterier och -principer
Uttagningen kommer att baseras på
- konkurrenskraft i jämförelse med internationell ungdomselit
- förmåga att prestera vid mästerskap
- inomhusresultat 2007
- utomhusresultat 2007
Vid bedömningen kommer
- inbördes möten värderas högre än statistiska resultat

* = I mångkamp gäller andra grensammansättningar på UVM än vad vi har i Sverige och Norden för åldersklassen (17-åringar):
P17 Åttakamp: 100m, längd, kula/5.0, 400m - 110mH/91.4, höjd, spjut/700, 1000m.
F17 Sjukamp: 100mH/76.2, höjd, kula/4.0, 200m - längd, spjut/600, 800m

 

JNM-UNM mångkamp
Vejle, DEN 23-24 juni

Landslagsledare (tf): Ulrik Mattisson
Coacher:
Medicinsk team: Elin Johansson, Erik Svensson
Tävlingsklasser: M22, K22, P19, F19, P17/P16 och F17/F16
Deltagare: Varje nation får starta med upp till 3 deltagare/klass.
Kvalperiod: T o m 3 juni. Resultat gjorda 2006 och inomhus 2007 kommer att beaktas i viss mån.
Nominering: 4 juni (med viss komplettering direkt efter landskampen i Visby 9-10 juni.)

Klass Nominerade
M22 Samuel Lindén 86 Falu IK
  Jonas Elgered 87 Hammarby IF
P19 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsvedens GoIF
  David Kallebäck 89 Varbergs GIF
  Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås FK
P17 Adam Björling 90 FI Kalmarsund
  Niklas Karlsson 90 F Bålsta IK
  Petter Olson 91 Malmö AI
K22 -
F19 Josefin Svensson 89 Hjortens SK
  Paulina Engfors 90 Hammarby IF
  Elin Westerlund 90 KA 2 IF
F17 Frida Linde 90 Täby IS
  Andrea Nybäck 90 IK Westmannia
  Caroline Lundahl 91 KA 2 IF

 

Ungdomsfinnkampen (17 år)
Göteborg/U 8-9 september

Landslagsledare: Sirpa och Peter Holmroos
Coacher
: Dejan Mirkovic, Christina Levi, Mikael Wirstedt, Sirpa Holmroos, Peter Holmroos, Håkan Kaneberg, Anna Strenius, Jonas Malm, Pawel Szczyrba, Mårten Ejdervall, Bobbie Lohse.
Medicinskt team
: Jenny Framme, Camille Neeter
Ålderskategori: P17/F17, dvs födda 1990-1991. Dock kan upp till 5 aktiva födda 1992 få ingå i laget
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 27 augusti

Grenprogram:
Gren Nominerade
P17  
100m  
   
200m  
   
400m  
   
800m  
   
1500m  
   
3000m  
   
2000m hinder  
   
110m häck  
   
300m häck  
   
Höjd  
   
Stav  
   
Längd  
   
Tresteg  
   
Kula  
   
Diskus  
   
Slägga  
   
Spjut  
   
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   
   
F17  
100m  
   
200m  
   
400m  
   
800m  
   
1500m  
   
3000m  
   
1500m hinder  
   
100m häck  
   
300m häck  
   
Höjd  
   
Stav  
   
Längd  
   
Tresteg  
   
Kula  
   
Diskus  
   
Slägga  
   
Spjut  
   
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   

Uttagningskriterier och -principer:
- Grensegrarna i P17/F17 vid Stora JSM (Uddevalla 24-26 augusti) är garanterade plats i truppen.
- Resultat gjorda under senare delen av säsongen väger tyngre än resultat presterade tidigt
- Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat.
- Vid jämbördiga resultat kommer aktiva födda 1990 att tas ut i första hand (alltså före yngre aktiva).

 

Nordiska 19-årskampen (19 år)
Esbjerg, DEN 1-2 september

Landslagsledare: Malin Ewerlöf Krepp
Coacher
:
Medicinskt team
:
Ålderskategori: P19/F19, dvs födda 1988-1989
Deltagare: Varje nation skall starta med 2 deltagare/gren.
Slutnominering: 26 augusti

Grenprogram:
Gren  
P19  
100m  
   
200m  
   
400m  
   
800m  
   
1500m  
   
5000m  
   
3000m hinder  
   
110m häck  
   
400m häck  
   
Höjd  
   
Stav  
   
Längd  
   
Tresteg  
   
Kula  
   
Diskus  
   
Slägga  
   
Spjut  
   
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   
Gång  
   
   
F19  
100m  
   
200m  
   
400m  
   
800m  
   
1500m  
   
3000m  
   
2000m hinder  
   
100m häck  
   
400m häck  
   
Höjd  
   
Stav  
   
Längd  
   
Tresteg  
   
Kula  
   
Diskus  
   
Slägga  
   
Spjut  
   
4x100m  
   
   
   
4x400m  
   
   
   
Gång  

Uttagningskriterier och -principer:
- Stora JSM (Uddevalla 24-26 augusti) är huvudsaklig observationstävling men hänsyn kan även tas till andra större tävlingar om resultaten där är statistiskt betydligt bättre än vad som presteras på JSM
- Mästerskapsplaceringar värderas högre än statistiska resultat
- Inbördes möten värderas högre än statistiska resultat
- Resultat gjorda under senare delen av säsongen väger tyngre än resultat presterade tidigt

 

Observationstävlingar

Datum   Namn Plats
MAJ      
25-27 NT+ SAYO Sollentuna
26 UT+ Boregalan Torsby
26-27 NT+ Lerumskampen Lerum
JUNI      
2-3 UT+ Sävedalensspelen Sävedalen
3 NT+ Mästarmöte i kast Nyköping
9 UT+ Västeråsspelen Västerås
9-10 UT+ Smålands Ungdomsspel Växjö
9-10 UT+ Sätraspelen Sätra
9-10 UT+ Storsjöspelen Östersund
9-10 NT+ Ymerspelen Borås
15-17 UT+ Mälarspelen Eskilstuna
15-17 UT+ Huddingespelen Huddinge
18 FGP Telenorgalan Karlskrona
25   SLUT KVALPERIOD UVM17  
27 FGP Sollentuna FGP Sollentuna
29- 1 UT+ Världsungdomsspelen Göteborg/U
30- 1 IT Bottnarydskastet Bottnaryd
JULI      
2 FGP MAI-galan

Malmö/S

2   SLUT KVALPERIOD JEM22  
6- 8 NT+ Öresundsspelen Helsingborg
9   SLUT KVALPERIOD JEM19  

Kontaktperson

Detaljinformation av berörd Landslagsledare.

Avdelningar

Intro

Senior arena 20

Terräng - landsväg 20

Inomhus 20

Senior arena 19

Junior/ungdom arena 19

Terräng - landsväg 19

Ultralöpning 19

 

Tidigare uttagningar

Under rubriken arkiv visar vi uttagningar från 2002 till idag.

Arkiv

Inomhus 19

Senior arena 18

Junior/ungdom arena 18

Ultralöpning 18

Terräng - landsväg 18

Inomhus 18

Senior arena 17

Junior/ungdom arena 17

Terräng - landsväg 17

Inomhus 17

Senior arena 16

Junior/ungdom arena 16

Terräng - landsväg 16

Inomhus 16

Inomhus 15

Senior arena 15

Junior/ungdom arena 15

Terräng - landsväg 15

Hösten 14

Senior vår/sommar 14

Junior/ungdom 14

Vinter/vår 14

Hösten 13

Senior vår/sommar 13

Junior/ungdom 13

Vinter/vår 13

Hösten 12

Seniorer vår/sommar 12

Junior/ungdom 12

Seniorer vinter/vår 12

Hösten 11

Seniorer sommar 11

Junior/ungdom 11

Seniorer vinter/vår 11

Hösten 10

Seniorer sommar 10

Junior/ungdom 10

Seniorer vinter/vår 10

Hösten 09

Seniorer utomhus 09

Junior/ungdom 09

Seniorer vinter/vår 09

Terräng 08

Seniorer utomhus 08

Juniorer/ungdom 08

Seniorer vinter/vår 08

Terräng 07

Seniorer utomhus 07

Seniorer inomhus 07

Junior/ungdom 07

Terräng 06

Seniorer utomhus 06

Seniorer inomhus 06

Junior/ungdom 06

Terräng 05

Seniorer utomhus 05

Seniorer inomhus 05

Junior/ungdom 05

Seniorer utomhus 04

Terräng 04

Uttagningar 04

Seniorer inomhus 04

Junior/ungdom 04

Uttagningskriterier OS 2004

Ledarteam 2004

Uttagningar 03

Landslag 03

Ledarteam 03

Uttagningar 02

Finnkampen 02

Europacupen 02

EM truppen 02