Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 18 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uttagningar - hösten 2007

 

Uppdaterat: 28 november 2007

 

NM-JNM terräng EM-JEM terräng

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

NM-JNM terräng

Södertälje 4 november

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 9 km, Kvinnor 4.5 km, P19 6 km, F19 4.5 km
Deltagare: Varje nation får starta med högst 8 (män) resp 6 (övriga klasser) deltagare/lopp, varav de 4 resp 3 främsta räknas i lagtävlingen.
Sveriges ambition är att i samtliga klasser ha lag bestående av minst 6 (män) resp 5 (övriga klasser) startande.
Uttagningskriterier: Som observationslopp gäller Billingehusloppet i Skövde den 28 oktober (sträckor: män 10.5 km, övriga 5 km). De två första i varje klass blir direkt uttagna till NM medan övriga platser kommer att tillsättas utifrån terrängresultat under hösten, där Skövde-loppet givetvis kommer att väga tungt.
Nominering: 29 oktober

  Nominerade
Män Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
  Henrik Ahnström 81 Hälle IF
  Lars Johansson 85 Enhörna IF
  Kristian Algers 75 Enhörna IF
  Johan Wallerstein 78 Malmö AI
  Jonas Andersson 77 Högby IF
  Joel Bodén 83 Hälle IF - ÅTERBUD
  Per Jacobsen 77 IF Göta
  Olle Walleräng 85 Hammarby IF
   
Kvinnor Ida Nilsson 81 Högby IF
  Lisa Blommé 78 Hässelby SK
  Hanna Karlsson 79 Malmö AI
  Lena Eliasson 81 IK Hakarpspojkarna
  Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
  Kajsa Haglund 81 Hässelby SK
  Christin Johansson 78 IF Kville
   
P19 Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK
  Erik Johansson 89 Hässelby SK - ÅTERBUD
  Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF
  Johan Hydén 89 IK Akele
  Olle Kalered 90 IK Norrköping FI
  Anton Danielson 90 IK Norrköping FI
  Jerker Lysell 89 Bollnäs FIK
  Eric Senorski 89 Örgryte IS
   
F19 Charlotte Sinclair 88 IS Göta
  Mary Alenbratt 90 Kongahälla AIK
  Therese Sjöström 89 Falu IK
  Sara Sjöqvist 89 Täby IS
  Lisa Larsen 90 Täby IS - ÅTERBUD
  Karin Svensson 90 Örgryte IS
  Johanna Olsson 91 Täby IS

 

 

 

EM-JEM terräng

Toro, ESP 9 december

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 10.7 km, Kvinnor 8.2 km, M22 8.2 km, K22 4.7 km, P19 4.7 km, F19 4.2 km.
Deltagare: Varje nation får starta med högst 6 deltagare/lopp, varav de 4 främsta räknas i lagtävlingen.
Uttagningskriterier: För att komma ifråga för individuell start krävs visad internationell klass vid NM eller terränglopp i Europa (sista observationstillfälle är Leffrinckoucke, FRA den 25 november). Det skall finnas en god möjlighet att bli bland de 25 bästa på EM.
För att lag skall komma ifråga krävs rimlig chans till placering bland de 8 bästa.
Nominerade:

Män Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
  Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
  Henrik Ahnström 81 Hälle IF
  Johan Wallerstein 78 Malmö AI
  Per Jacobsen 77 IF Göta - RESERV
  Jonas Andersson 77 Högby IF
  Fredrik Uhrbom 77 Spårvägens FK
Kvinnor Lisa Blommé 78 Hässelby SK
  Hanna Karlsson 79 Malmö AI
P19 Alexander Söderberg 88 Spårvägens FK
  Andreas Åhwall 89 Hässelby SK
F19 Charlotte Sinclair 88 IS Göta