Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 20 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Seniorer utomhus 2007

 

Uppdaterat: 12 augusti 2007

Utomhus-VM  
Europacupen Finnkampen
Europacupen mångkamp EST-SWE-FIN mångkamp
European 10000m Cup Nordic 10000m challenge
VM-JVM terräng  

 

OBS: Informationen om uttagningskriterier m m för 2007 års internationella mästerskap och landskamper befinner sig alltid under kontinuerlig komplettering och uppdatering.

 

Utomhus-VM
Osaka, JPN 25 augusti - 2 september

Förbundskapten: Thomas Engdahl
Service:
Anders Rydén, Gunilla Dahlén, Fredrik Trahn (media)
Coacher
(kommer att kompletteras): Kenth Olsson, Johnny Holm, Karin Torneklint, Agne Bergvall, Anders Axlid, Yannick Tregaro, Ulf Friberg
Medicinskt team (kommer att kompletteras): Sverker Nilsson, Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson
Resdagar:
Ut 14 augusti, åter 3 september.
Grenar:
Se kvalgränser nedan.
Deltagare: Regerande världsmästare är direktkvalade. Därutöver får varje nation starta med 1 deltagare/gren som klarat B-gränsen. Ytterligare 1 eller 2 deltagare/gren tillåts under förutsättning att de klarat A-gränsen.
Kvalperiod (SFIF): 1 juni - 13 augusti. (Marathon: 1 jan - 9 juni)
Slutnominering: 13 augusti


Kvalgränser: 
Gren A-gräns B-gräns Nominerade
MÄN      
100m 10.21 10.28  
200m 20.59 20.75  
400m 45.55 45.95 Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
800m 1:45.40 1:46.60 Mattias Claesson 86 Hässelby SK
1500m 3:36.60 3:39.00  
5000m 13:21.50 13:28.00 Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
10000m 27:49.00 28:06.00  
Marathon 2:15:00* 2:15:00*  
3000m H 8:24.60 8:32.00 Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
      Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
110m H 13.55 13.62 Robert Kronberg 76 IF Kville
400m H 49.20 49.80  
Höjd 2.30 2.27 Stefan Holm 76 Kils AIK
      Linus Thörnblad 85 IFK Lund
Stav 5.70 5.60 Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
      Jesper Fritz 85 Malmö AI
Längd 8.20 8.05  
Tresteg 17.10 16.70 Christian Olsson 80 Örgryte IS
      Anton Andersson 81 Örgryte IS
Kula 20.30 19.70  
Diskus 64.50 62.50 Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga 78.50 74.00  
Spjut 81.00 77.80 Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF
      Gabriel Wallin 81 Södertälje IF
Tiokamp 8.000 7.700 Nicklas Wiberg 85 FI Kalmarsund
4x100m 39.00    
4x400m 3:03.30    
20 km G 1:23:00 1:24:30  
50 km G 4:00:00 4:07:00 Fredrik Svensson
      Andreas Gustafsson
       
KVINNOR      
100m 11.30 11.40  
200m 23.10 23.30  
400m 51.50 52.30  
800m 2:00.00 2:01.30  
1500m 4:06.50 4:10.00  
5000m 15:08.70 15:24.00  
10000m 31:40.00 32:00.00  
Marathon 2:35:00* 2:35:00* Anna Rahm 81 Rånäs 4H
3000mH 9:43.00* 9:48.00* Christin Johansson 78 IF Kville
100m H 12.96 13.11 Susanna Kallur 81 Falu IK
      Jenny Kallur 81 Falu IK
400m H 55.60 56.50 Erica Mårtensson 79 IF Göta
Höjd 1.95 1.92 VM-1:a: Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK
      Emma Green 84 Örgryte IS
      Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK
Stav 4.45 4.30 Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS
Längd 6.70 6.60  
Tresteg 14.20 14.00  
Kula 18.30 17.30 Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus 61.00 59.00 Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga 69.50 67.00 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI
Spjut 61.00 59.00  
Sjukamp 6.000 5.800 VM-1:a: Carolina Klüft 83 IFK Växjö
      Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK
4x100m 43.90    
4x400m 3:31.00    
20 km G 1:33:30 1:38:00

 

Förtydliganden och kommentarer:

GRÄNSER
* Kvalgränserna i de individuella grenarna följer - med undantag för marathon och kvinnor 3000mH - strikt IAAF:s officiella gränser.

KVALTILLFÄLLEN
* Kvalificerande resultat skall uppnås på tävling av viss dignitet. Normalt innebär det att tävling i Sverige skall vara SFIF-sanktionerad (= finnas med i friidrott.se:s tävlingskalender) och att tävling utomlands skall vara upptagen i EAA:s/IAAF:s tävlingskalendrar. Råder osäkerhet om tävlings status, kontakta i så fall förbundskaptenen före tävlingen.

NOMINERINGSPOLICY
* Förbundskaptenen kommer att kontakta samtliga som klarar kvalgränserna under kvalperioden och meddela vilka specifika förutsättningar som gäller för att bli uttagen till VM.

FÖRHANDSNOMINERING (namn i blått ovan)
* Tretton aktiva har förhandsnominerats på basis av sina prestationer under 2006.
* Förhandsnominering innebär ingen garanti för start, utan den som inte under utesäsongen 2007 skulle prestera i nivå med A-gränsen måste visa att man ändå är "på rätt väg". Avstämning sker fortlöpande genom kontakter med förbundskaptenen.

ÖVRIG NOMINERING (namn i rött ovan)
* Grundprincip: Klarad A-gräns under kvalperioden = Klar för VM.
* Undantag 1: I händelse av att fler än maxantalet tre aktiva klarar A-gränsen i samma gren.
* Undantag 2: Om en aktiv klarar A-gränsen men sedan inte kan följa upp det resultatet samtidigt som en annan aktiv visar en stabilt högre nivå utan att riktigt nå A-gränsen.
* I dessa två situationer kommer förbundskaptenen att avgöra vilka/vem av de berörda aktiva som skall nomineras till VM.
* I grenar där ingen klarat A-gränsen är klarad B-gräns INTE liktydigt med automatisk nominering, utan den aktive skall visa stabilitet på den aktuella resultatnivån.
* I undantagsfall kan kvalificerande resultat gjorda under 2006 komma att beaktas vid nomineringen.

MARATHON
* Kvalgränserna ovan är SFIF:s.
* För marathon är kvalperioden 1 januari - 9 juni och den som under den perioden klarar kvalgränsen kommer att ges direkt klartecken för VM.
* För att vara giltig som kval måste tid vara uppnådd vid tävling upptagen i IAAF:s speciella förteckning över VM-kvalificerande lopp. (Förteckningen omfattar hittills endast lopp under 2006 men kommer att kompletteras med godkända lopp under 2007.)

STAFETT
* Kvalresultat måste uppnås vid tävling upptagen i IAAF:s speciella förteckning över VM-kvalificerande tävlingar (se under punkt 11.).

 

Europacupen First League
Vaasa, FIN 23-24 juni

Överledare: Lennarth Johnsson
Förbundskapten:
Thomas Engdahl
Coacher
: Kenth Olsson, Jonas Asplund, Ulf Friberg, Johan Wettergren, Urban Aruhn, Yannick Tregaro, Johnny Holm, Geir Ove Rasmussen, Monica Rydén, Anders Axlid, Jonas Mellblom, Kim Johansson.
Medicinskt team
: Lena Haggren Råsberg, Jenny Jacobsson, Tommy Eriksson, Torbjörn Mårtensson, Henrik Nilsson.
Övriga ledare:
Fredrik Trahn (media), Gunilla Dahlén
Resdagar: Ut 21 juni, åter 25 juni
Grenar:
Se tablå nedan.
Deltagare: Varje nation skall starta med 1 deltagare/gren.
Nominering: Senast den 18 juni i samband med FGP Karlskrona (Telenorgalan).

Gren Nominerade
MÄN  
100m Per Strandquist 87 Malmö AI
200m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
800m Mattias Claesson 86 Hässelby SK
1500m Johan Wallerstein 78 Malmö AI
3000m Erik Sjöqvist 72 Enhörna IF
5000m Henrik Skoog 79 Spårvägens FK
3000m H Mustafa Mohamed 79 Hälle IF
reserv m/l Erik Emilsson 82 Hammarby IF
110m H Robert Kronberg 76 IF Kville
400m H Henrik Encke 84 Hässelby SK
Höjd Stefan Holm 76 Kils AIK
Stav Jesper Fritz 85 Malmö AI
Längd David Frykholm 80 Malmö AI

Tresteg

Christian Olsson 80 Örgryte IS
Kula Andreas Gustafsson 75 IF Hagen
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut Magnus Arvidsson 83 KA 2 IF
4x100m Johan Engberg 81 IF Göta
  Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
  Per Strandquist 87 Malmö AI
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Christofer Sandin 79 Ullevi FK
4x400m Johan Wissman 82 IFK Helsingborg
  Fredrik Johansson 86 IF Göta
  Thomas Nikitin 82 Spårvägens FK
  Andreas Mokdasi 84 Hässelby SK
  Tor Pöllänen 87 Hässelby SK
Gren Nominerade
KVINNOR  
100m Susanna Kallur 81 Falu IK
200m Jenny Kallur 81 Falu IK
400m Lena Aruhn 70 Ume FI
800m Kajsa Haglund 81 Hässelby SK
1500m Flo Jonsson 78 Spårvägens FK
3000m Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H
5000m Lisa Blommé 78 Hässelby SK
3000m H Christin Johansson 78 IF Kville
reserv m/l Hanna Karlsson 79 Malmö AI
100m H Susanna Kallur 81 Falu IK
400m H Erica Mårtensson 79 IF Göta
Höjd Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK
Stav Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS
Längd Carolina Klüft 83 IFK Växjö

Tresteg

Emma Green 84 Örgryte IS
Kula Helena Engman 76 Riviera FI
Diskus Anna Söderberg 73 Ullevi FK
Slägga Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI
Spjut Annika Petersson 79 Gefle IF
4x100m Jenny Kallur 81 Falu IK
  Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne FI
  Lena Berntsson 78 Ullevi FK
  Lena Aruhn 70 Ume FI
4x400m Lena Aruhn 70 Ume FI
  Carolina Klüft 83 IFK Växjö
  Beatrice Dahlgren 79 Mölndals AIK
  Emma Björkman 86 IF Göta
  Erica Mårtensson 79 IF Göta

 

Startordning/banlottning

 

Finnkamp

Sverige - Finland ("Finnkampen")
Göteborg 8-9 september

Förbundskapten: Thomas Engdahl
Biträdande landslagsledare (uttagningsansvarig på hemmaplan under VM-perioden 14 augusti - 4 september): Mikael Norman.
Coacher
(kommer att kompletteras): Ulf Friberg, Ola Thorsson, Teddy Jonasson, Yannick Tregaro, Mikael Norman, Kenth Olsson, Jonas Mellblom, Kaj Århäll, Johnny Holm.
Medicinskt team
: Sverker Nilsson, Kari Kiviniemi, Inger Karlsson, Henrik Nilsson, Rubin McRae
Övriga ledare:
Grenar:
Gängse.
Resdagar: In 7 september, åter 10 september
Deltagare: Varje nation skall starta med 3 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Stora SM (Eskilstuna 10-12 augusti) är som vanligt en nyckeltävling för nomineringen till Finnkampslaget och samtliga mästare/mästarinnor kommer att tas ut till truppen. Men eftersom Finnkampen går först fyra veckor senare kommer speciella observationstävlingar (se grentablån nedan!) efter SM också ha stor betydelse för uttagningarna.
Hänsyn kommer dessutom att tas till tidigare insatser under sommaren 2007 och då värderas resultat från senare delen av säsongen högre än de från början.


Nominering:
Gren Nominerade
MÄN  
100m obs-tävling: 1.9 Jönköping (HIK-kampen)
   
   
200m  
   
   
400m  
   
   
800m obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   
   
1500m obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   

 

 
5000m obs-tävling: 18.8 Stockholm (Midnattsloppet)
   
   
10000m obs-tävling: 18.8 Stockholm (Midnattsloppet)
   
   
3000m H obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   
   
110m H  
   
   
400m H obs-tävling: 2.9 (Örebrogralan)
   
   
Höjd  
   
   
Stav  
   
   
Längd obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   
   
Tresteg  
   
   
Kula  
   

 

 
Diskus  
   
   
Slägga  
   
   
Spjut  
   
   
4x100m obs-tävling: 1.9 Jönköping (HIK-kampen)
   
   
   
4x400m  
   
   
   
   
   
   
KVINNOR  
100m obs-tävling: 1.9 Jönköping (HIK-kampen)
   
   
200m obs-tävling: 1.9 Jönköping (HIK-kampen)
   
   
400m  
   
   
800m obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   
   
1500m obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   

 

 
5000m obs-tävling: 18.8 Stockholm (Midnattsloppet)
  obs-tävling: 26.8 Stockholm (Tjejmilen)
   
10000m obs-tävling: 18.8 Stockholm (Midnattsloppet)
  obs-tävling: 26.8 Stockholm (Tjejmilen)
   
3000m H obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   
   
100m H obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   
   
400m H obs-tävling: 2.9 (Örebrogralan)
   
   
Höjd  
   
   
Stav  
   
   
Längd obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   
   
Tresteg  
   
   
Kula obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   

 

 
Diskus obs-tävling: 1.9 Sävedalen (Road to Berlin)
   
   
Slägga  
   
   
Spjut  
   
   
4x100m obs-tävling: 1.9 Jönköping (HIK-kampen)
   
   
   
4x400m  
   
   
   
   

  

Sverige-Finland-Estland mångkamp
Visby 9-10 juni

Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Agne Bergvall, Dejan Mirkovic, Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Inger Karlsson, Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 5 tiokampare och 5 sjukamperskor
Kvalperiod: T o m 27 maj.

Nominerade:
MÄN Nominerade
Tiokamp Erik Larsson 80 F Gotländsk FI
  Daniel Almgren 79 Hässelby SK
  Odd Wiking 86 IFK Växjö
  Björn Barrefors 87 Hammarby IF
  Lasse Ohtamaa 80 Väsby IK
KVINNOR  
Sjukamp Ellinore Hallin 87 Enköpings AI
  Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK
  Ellinor Rosenquist 89 IK Norrköping FI
  Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
  Frida Linde 90 Täby IS


Europacupen mångkamp
Szczecin, POL 7-8 juli

Landslagsledare: Fredrik Ahlström
Coacher: Monica Rydén, Agne Bergvall, Glenn Håkansson, Tommy Sarenbrant
Medicinsk team: Inger Karlsson, Conny Håkansson
Deltagare: Varje nation får starta med 4 tiokampare och 4 sjukamperskor (ev har Sverige 1 reserv/klass med på plats).
Kvalperiod: T o m 17 juni
Slutnominering: 18 juni

MÄN Nominerade
Tiokamp Erik Larsson 80 F Gotländsk FI
  Daniel Almgren 79 Hässelby SK (återbud p g a skada)
  Odd Wiking 86 IFK Växjö
  Björn Barrefors 87 Hammarby IF
  Samuel Lindén 86 Falu IK (ersätter D Almgren)
KVINNOR  
Sjukamp Ellinore Hallin 87 Enköpings AI
  Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK
  Nadja Casadei 83 IFK Lidingö
  vakant

 

VM-JVM terräng
Mombasa, KEN 24 mars

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar: Män 12 km, Kvinnor 8 km, P19 8 km, F19 6 km
Uttagningskriterium:
Kapacitet motsvarande topp-10 på EM terräng. En löpare har förhandsnominerats.

Nominerade:
MÄN Nominerade
10000m Mustafa Mohamed 79 Hälle IF

 

European 10000m Cup
Ferrara, ITA 7 april

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Varje nation får anmäla högst 5 deltagare/gren.
Uttagningskriterier:
Fyra löpare har förhandsnominerats på basis av resultat under 2006. Ev kompletteringar kommer att göras efter inomhussäsongen.

Slutnominering:
MÄN Nominerade
10000m Mustafa Mohamed 79 Hälle IF - ÅTERBUD (sjukdom)
  Henrik Skoog 79 Spårvägens FK

 

Nordic 10000m Challenge
Kerava, FIN 27 maj

Landslagsledare: Ulf Friberg
Grenar:
10000m (M och K)
Deltagare: Sverige räknar med att ha 2 deltagare/gren.
Uttagningskriterier: Den 4 maj görs en bedömning som främst grundar sig på resultat (framförallt terräng-SM) under våren. Löpare som bedöms konkurrenskraftiga tillfrågas om intresse att delta.

Nominerade:
MÄN Nominerade
10000m Henrik Ahnström 81 Hälle IF
  Jonas Andersson 77 Högby IF
KVINNOR  
10000m Anna Rahm 81 Rånäs 4H
  Anneli Fransson 78 Rånäs 4H
  reserv: Karin Sennvall 81 Hässelby SK